Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.09.09. 17:41

Hát nyilván unalmasak lehetnek az ilyen kérdések, de én is kezdő vagyok, átrágtam már magam pár leíráson, oda-vissza kopig csavargattam de nem jöttem rá a nyitjára...

Először is kisebb távolságon (utca túl oldalán lévő ház) lehet hogy nem kellene éles képet adni a 130/650-es newtonnak? Az öreg akitől vettem lazán hagyta a segédtükör állítócsavarókat, megpróbáltam úgy beállítani ahogy mondta hogy okulár nélkül benézve szabad szemmel ugyanolyan széles peremet kellene látnom a segédtükörben, de elég rossz a kép... nem tudom most mennyire kéne jónak lenni, vagy mennyire tudott elállítódni szállításkor. A 76/900-ast amit ez előtt kaptam kölcsön azt dobozban összevissza hurcoltam, és a hold tű éles volt mindig mindenféle állítás nélkül is.

Az angol kézikönyvben amit kivettem problémaként hogy a 3 "primary mirror clip" ből csak kettőt látok. A "bal felsőt" akár hogy állítgattam nem jött elő... lehet akkor a főtükörrel van a gond?? Ha ahhoz is hozzányúlok félek hogy végkép elhülyítem...

Sajnos most még nincs keretem újabb kiadásra, egy kollimációs okulárra... Nagyon szépen köszönöm ha tudtok segíteni!!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.09.09. 18:30

Ha minden használható információt elolvastál és megnéztél sok-sok ábrát és ezek után sem megy a dolog, akkor jobb lenne ha egy kollimációs oksival rendelkező amatőr segítene. Békéscsabán biztos segítene valaki.
Egy fontos dolog ha kiszedted a főtükröt, hogy leszorító karmokat nagyon-nagyon! lazára kell hagyni, mivel a tükör már egy nagyon kis nyomásra is deformálódik. Ezt a hibát én is elkövettem :D
Tudom nem magyar, de sokat segíthet.

http://www.youtube.com/watch?v=YAVGcGEBmCE
http://www.youtube.com/watch?v=8G98RTP6jbY

Jah és a kollimációs oksi is kivitelezhető nagyon egyszerűen.
viewtopic.php?t=2182
http://www.garyseronik.com/?q=node/165

Ez magyar
http://www.tavcso.hu/egyeb/manual/kolli ... okular.pdf
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.09. 19:38

Egy kis segítség ha meg lesz a kollimációs okulár... Nekem volt 130/650, és az okuláron keresztül nem is fogod látni a három főtükör lefogató karmot. Vagy a segédtükör kicsi, vagy a fókuszírozót nem tudod eléggé betekerni, de nem fogod látni, csak a főtükör közepét jelölő karika alapján tudod beállítani a segédtükröt. Az a lényeg, hogy a kihuzatba belenézve szabályos kör formaként kell látnod a segédtükröt, majd a három csavar tekergetésével tudod beállítani hogy ennek a kőrnek a középpontjában legyen a főtükör közepét jelző karika. Szerintem ezzel lehet a legtöbbet eljátszani. Ha ez megvan, a főtükör három csavarjával beállítod hogy a karika képét pontosan elfedje az a kerek folt, ami a koll.okulár 45 fokban megdöntött fényvisszaverő felületének közepén látszik. A három imbusz csavart csak érzéssel kell meghúzni, mert ha nem, akkor a defókuszált kép inkább fog hasonlítani egy háromszögre mint egy körre. Érdemes lenne beszerezned(vagy csinálnod) egy ilyen okulárt, mert ha csak simán a kihuzatba belenézve csak két karmot látsz, akkor valószinűleg nagyon el van állítódva. Ha ez megvan meglátod ebben is tűéles lesz a kép, jó kis távcső az. Egyébként nekem van egy saját készítésű, azt szívesen oda adom. Vagy elküldöm postán, vagy ha be tudsz menni Kecskeméten az Autonethez, leküldöm a kollégákkal és ott át tudod venni.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.09.09. 23:33

Köszönöm szépen! Hát ha elküldenéd akkor elfogadom köszönöm szépen! Megkeresem akkor ezt az autonetet.

Viszont fontos lenne még hogy mekkora távolságból kéne tűéles képet produkálnia egy ilyen 130/650-esnek? Nincs alsó határa, hogy pl. a szembelévő ház nem is tud élesebbnek lenni ha már jól is állítottam már be? Köszönöm
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2013.09.10. 00:02

szalasz87 írta:Köszönöm szépen! Hát ha elküldenéd akkor elfogadom köszönöm szépen! Megkeresem akkor ezt az autonetet.

Viszont fontos lenne még hogy mekkora távolságból kéne tűéles képet produkálnia egy ilyen 130/650-esnek? Nincs alsó határa, hogy pl. a szembelévő ház nem is tud élesebbnek lenni ha már jól is állítottam már be? Köszönöm


Nem tudom miért a szemben lévő házat figyeled? Az élesre állítás attól függ, milyen messze van a ház. A végtelenhez viszonyítva kijjebb kell állítanod az olukárt f*f/szomszédháztávolsága értékkel. Tehát ha 42 méterre van, akkor 10 mm-rel, ha csak 10 méterre, akkor 42 mm-rel, és ezt nem minden csillagászati távcső tudja esetleg. Másrészt ne felejtsd el, hogy nappal rengeteg fény jut a tubusba, ami "elhomályosítja" a képet.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.09.10. 01:07

Porrima írta:Nem tudom miért a szemben lévő házat figyeled? Az élesre állítás attól függ, milyen messze van a ház. A végtelenhez viszonyítva kijjebb kell állítanod az olukárt f*f/szomszédháztávolsága értékkel. Tehát ha 42 méterre van, akkor 10 mm-rel, ha csak 10 méterre, akkor 42 mm-rel, és ezt nem minden csillagászati távcső tudja esetleg. Másrészt ne felejtsd el, hogy nappal rengeteg fény jut a tubusba, ami "elhomályosítja" a képet.

Hát csak jobb híján, mivel hát az adott helyemről az égre nem láttok rá és most annyi időm sincs hogy megfelelő helyre kimenjek. De akkor lehet amit hibának véltem csillagászati megfigyelésnél tökéletes...(?)

Ellenben hamut szórok a fejemre, én eddig távcső oldalán lévő nagy csavarokkal állítottam csak a segédtükröt ahogy mutatta akitől vettem... a videók alapján viszont akkor azzal nem is lenne semmi dolgom, csak szoros legyen?? :roll: Már elnézést :oops:
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.10. 07:14

szalasz87 írta:Köszönöm szépen! Hát ha elküldenéd akkor elfogadom köszönöm szépen! Megkeresem akkor ezt az autonetet.

Viszont fontos lenne még hogy mekkora távolságból kéne tűéles képet produkálnia egy ilyen 130/650-esnek? Nincs alsó határa, hogy pl. a szembelévő ház nem is tud élesebbnek lenni ha már jól is állítottam már be? Köszönöm

Autonet címe: Kecskemét Nap u.1. Csak írd meg hogy melyik nap tudnál értemenni, és aznapra leküldöm.
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.09.10. 16:06

szalasz87 írta:[...] én eddig távcső oldalán lévő nagy csavarokkal állítottam csak a segédtükröt ahogy mutatta akitől vettem... a videók alapján viszont akkor azzal nem is lenne semmi dolgom, csak szoros legyen?? :roll: Már elnézést :oops:

A 130/650-esben a segédtükör tartólábainak külső csavarjaival jelentősen eltávolíthatod a segédtükröt a tubus tengelyétől. Ez nem használ a leképezésnek, középen kell lennie. Tehát a nagy csavarok úgy legyenek szorosak, hogy közben a a tartólábak egyenesek és a szomszédos lábakra merőlegesek legyenek, a segédtükröt az optikai tengelyen tartva.

Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.09.10. 16:22

Na sikerült belőni, még ilyen kis távolságból is tű éles képet ad! :D De azért beszerzek egy jusztírozó szerszámot, mert ettől függetlenül nem biztos hogy tuti, lehet hogy nincs minden tengelyben és a fényt nem gyűjti olyan jól azért...

Csak a távcső oldalán lévő nagy csavarokkal babráltam csak a segédtükör helyzetét - a videókban nem láttam ilyet, szerintetek akkor általában nem azt kell állítani ha nem a dőlés szöget? A főtükörtől félek azért, nem úgy néz ki hátul a kialakítása a tubusnak mint ha arra tervezték volna hogy én ezt napi szinten bolygassam... Mekkora és milyen optikai/teljesítménybeli különbségek lehetnek a főtükör rendes használata esetén, nem nagyon durva elállítódásából?
Köszönöm
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.09.10. 18:16

szalasz87 írta:[...] szerintetek akkor általában nem azt kell állítani ha nem a dőlés szöget?

Szia!

Azt kell állítani, ami nincs a helyén. De ha statisztikát szeretnél, akkor talán azt lehet mondani, hogy legtöbbször a főtükröt kell állítani, kevesebb esetben a segédtükröt és még ennél is kevesebbszer a segédtükörtartót. Mint minden általános dolog, egyáltalán nem biztos, hogy ez a Te konkrét távcsövedre is igaz.
A leírtakból úgy tűnik, hogy akitől vetted, nem különösebben értett a jusztírozáshoz. Viszont lehetett bátor és eltekergethette az összes csavart, amit csak talált a műszeren. Ilyenkor a legjobb mindent ellenőrizni. Számos leírás, szemléltetés van az Interneten a Newton távcső összeszereléséről, de sokat segítene, ha valaki olyannal együtt végeznéd, aki már csinált ilyet, és tudja, hogy hol, mit kell nézni és főleg látni a műveletek közben.

szalasz87 írta:[...] A főtükörtől félek azért, nem úgy néz ki hátul a kialakítása a tubusnak mint ha arra tervezték volna hogy én ezt napi szinten bolygassam...

Van egy fedőlap a beállítócsavarok felett. Le kell csavarozni. Ez egy elég masszív foglalat, ha egyszer beállítod és vigyázol rá, nem kell túl sűrűn újra beállítani.

szalasz87 írta:[...] Mekkora és milyen optikai/teljesítménybeli különbségek lehetnek a főtükör rendes használata esetén, nem nagyon durva elállítódásából?

Nagy különbség lehet egy ilyen fényerős jószágnál (persze attól függ, kinek mi számít durvának :)). Ráadásul, ahogy mások is említették már, ez a típus felépítéséből adódóan egyszerű eszközökkel kicsit nehezebben beállítható. Pl. nehezebb látni a teljes főtükröt a kihuzaton át, ami miatt az optikai tengelyt nehezebb a tubus tengelyével fedésbe hozni, ez pedig azt okozhatja, hogy maga a tubus takarja ki a fényút egy részét.

Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”