javitás

Lencsés- és tükrös távcsövek
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.14. 20:27

"az eredeti szakmám műszerész"
Ó, hát akkor ne vacakolj, kapd szét az egészet, és nézd át, nem mozdult-e el valamelyik lencsetag. Én már többször szétszedtem és kipucoltam a 80/400-amat, és a 102/500-at is. A két lencsetagot is szétszedtem, és megpucoltam. Egyszerű szerkezetek.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.14. 20:51

kulizoli írta:"az eredeti szakmám műszerész"
Ó, hát akkor ne vacakolj, kapd szét az egészet, és nézd át, nem mozdult-e el valamelyik lencsetag. Én már többször szétszedtem és kipucoltam a 80/400-amat, és a 102/500-at is. A két lencsetagot is szétszedtem, és megpucoltam. Egyszerű szerkezetek.


Nem is féltem tőle, hogy bonyolult csak ugye optikus nem vagyok :-)
Arra gondoltam, hogy esetleg az elfordulás okozhatta és pl belevilágítok egy lézerrel a túloldalra teszek egy papírt és azon majd látok valamit stb...
Nomeg hát amit ember talált ki és rakott össze az azért nem ijesztő számomra, de azért óvatos duhajként jobbnak láttam érdeklődni ha már van ez a szuper fórum.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2012.06.14. 20:53

Nekem van egy 70/700-as SkyWatcher refraktorom. Hagyományos értelemben véve nem jusztírozható az objektívfoglalata, tehát nincsenek benne csavarok a lencsék húzásához, feszítéséhez, csak egy menetes műanyag szorítógyűrű. Az objektívfoglalat 3db csavarral rögzül a tubushoz. Egy bátor karbantartási kísérlet során eléggé meglepődtem amikor a szorítógyűrű kicsavarásakor könnyedén kijött az objektív és a két tagja nagyon nem ragaszkodott egymáshoz. Nem voltak gyárilag összejelölve, de szerencsére a foglalat hagyott a szélükön "jelölést". Szóval csak óvatosan. (Személy szerint mondjuk erős kétségeim vannak afelől, hogy gyártáskor egyáltalán összeforgatják-e ezeket a filléres optikákat.)
Ezek után muszáj volt jusztírozni a kicsikét, Levente rábeszélt egy tükrös távcsövekhez való, szálkeresztes cheshire okulárra. Ez azért jó, mert méretes, masszív fémdarab, még a kistávcső műanyag okulárkihuzatában sem kotyog, szemben a refraktorokhoz való, kisebb, műanyag, szálkereszt-mentes változattal amihez szerencsém volt. A szálkereszt zavaróan vastag volt, ezért kibarkácsoltam belőle, legnagyobb megdöbbenésemre két levágott hegyű varrótű (!!!) alkotta... Mindegy, nem is ez a lényeg, hanem az, hogy ezeket a kistávcsöveket is lehet jusztírozni, méghozzá pofonegyszerűen. A műanyag szorítógyűrű állításával, illetve az objektívfoglalat ráncigálásával (a csavarok meglazítása után)
Nekem igényelt egy csík szigetelőszalagot a tubus végére, hogy passzentosabban illeszkedjen a foglalat a csőbe, de azóta tökéletes.
Refraktort jusztírozni a kollimációs oklárral úgy kell, hogy a Nap, vagy a mennyezeti lámpa felé fordítva a tükrös felületét, majd a betekintőnyíláson belenézünk. Ha a távcsövünk rosszul van beállítva, akkor az objektíven két fénypöttyöt látunk tükröződni. Addig kell állítgatni a dolgokat, míg egy kört látunk, középen. Elvileg jobban látszik a dolog, ha rajta van a távcsövön az objektívsapka, de ekkor a csavarokhoz nem férünk hozzá valószínűleg, ezért én inkább sötét háttér előtt javaslom csinálni, a távcsövet a mechanikán rögzítve. LED-es elemlámpával, az koll-okulárba közelről belevilágítva a fénypöttyök zöld és lilás színben látszanak, ami elég zavaró, ezt a megoldást nem javaslom.
Ezek a nem túl fényerős, olcsó SkyWatcher kistávcsövek mechanikailag eléggé silányak, főleg a műanyag okulárkihuzat nagyon nyamvadt, de a kis, f/10-es objektív tudja a fizikát, nehéz elrontani. A nevezett példány is igen jól teljesít, már 9 éve használom nagy örömmel.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.14. 21:03

Kedves Attila! Úgy rémlik, hogy nem olyan régen vetted, tehát feltehetően garanciális. Vidd a tubust vissza a szaküzletbe, és ott szakszerűen megkeresik a hibát, beállítják, és vissza is viheted. Szakembereknek ez nem több idő pár percnél. Ha valami komolyabb hiba történt volna vele, akkor azt is orvosolják, javítással, vagy cserével. Szerintem ez lehetne az optimális megoldás. Ha megkéred a szakembereket, hogy magyarázzák el, hogy hasonló esetben hogy járjál el, akkor garancia időn túl saját magad is meg tudod majd oldani a hasonló problémát. A lencse nem biztos, hogy beszorult! Lehet, hogy a műanyag foglalat a Nap nézegetésekor elvetemedett, és az nem javítható, tehát cserélni kell. A távcsőre ugye nem volt ráírva, hogy a Napon nem szabad használni! Ha ez a helyzet, akkor nem lehet szó rendeltetés ellenes használatról, tehát ki kell cserélni a megvetemedett lencsefoglalatot mondjuk olyanra, ami bírja a Napon történő használatot, és nem vetemedik el, lágyul meg stb. Én ezt tenném a helyedben! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.06.14. 21:12

btibor9891 írta:A 80/400 akromátom is időszakosan meglazul a műanyag foglalat jelentős hőtágulása miatt. Először én is arra gyanakodtam a jusztírozatlanság kapcsán, hogy a foglalatban egy oldalra löttyentek a lencsék, de többszöri fellazításra, arrébb piszkálásra se javult a helyzet.


Ez most nem hozzászólás :) :
Eddig nem sok gyári távcsövet láttam. Tényleg műanyag foglalatúak?
Rózsika
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.12.12. 17:34

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Rózsika » 2012.06.14. 21:23

Sziasztok!
Az olcsóbb refraktorok akromátjaiba a lencsetagok közé a legritkább esetben tesznek légréslapkát. Simán egy gyűrűt tesznek közé. Ennek előnye, hogy nem hagyod el. Hátránya, hogy igazából nem tölti be azt a funkciót, amire szánták.
Az összejelölés is csak azoknál a lencséknél szükséges, amiket már eleve összejelöltek. tehát ha értitek a viccet, akkor soha nem kell jelölni. Ahol gyárilag nincs összejelölve a lencsetag, ott a kínai gyerekmunkás igazából találomra tette be a foglalatba a tagokat. Tehát ugyanilyen eséllyel te is berakhatód találomra pont jó pozícióba.
Egyébként a refraktorok tényleg nem érzékenyek a jusztírozásra. Előre borítékolom, hogy az igen jó képességekkel rendelkező zenittükör lesz a bűnös.

Üdv: Rózsika
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.14. 21:56

Imre írta:Lehet, hogy a műanyag foglalat a Nap nézegetésekor elvetemedett, és az nem javítható, tehát cserélni kell. A távcsőre ugye nem volt ráírva, hogy a Napon nem szabad használni! Ha ez a helyzet, akkor nem lehet szó rendeltetés ellenes használatról, tehát ki kell cserélni a megvetemedett lencsefoglalatot mondjuk olyanra, ami bírja a Napon történő használatot, és nem vetemedik el, lágyul meg stb.

A távcsőre valamint a magyar nyelvű leírásba bele van irva, hogy megfelelő szűrő nélkül tilos napba nézni. Viszont ez úton szeretném minden távcső vásárló figyelmét felhivni, hogy - noha ez a magyar nyelvű leírásban nincs benne - baseball-ütőnek tilos a távcsövet használni. Ez nem rendeltetésszerű használatot jelent, nem tudjuk a művelet során megsérült tubus kicserélni. :oops:
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.14. 22:00

Imre írta:Lehet, hogy a műanyag foglalat a Nap nézegetésekor elvetemedett, és az nem javítható, tehát cserélni kell.

Napnézéskor az objektivet nem éri koncentrált napfény, ettől a foglalat nem mehet tönkre.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.14. 22:14

"Az olcsóbb refraktorok akromátjaiba a lencsetagok közé a legritkább esetben tesznek légréslapkát"

A 80/400-ban lapkák vannak, 3 db.
Guest

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.14. 22:16

Imre írta: Lehet, hogy a műanyag foglalat a Nap nézegetésekor elvetemedett, és az nem javítható, tehát cserélni kell. A távcsőre ugye nem volt ráírva, hogy a Napon nem szabad használni! Ha ez a helyzet, akkor nem lehet szó rendeltetés ellenes használatról, tehát ki kell cserélni a megvetemedett lencsefoglalatot mondjuk olyanra, ami bírja a Napon történő használatot, és nem vetemedik el, lágyul meg stb. Én ezt tenném a helyedben! Üdv. Imre



Húúúúúúúú , ténylegggg?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”