javitás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.02.10. 11:28

De jó, hogy kérdezed.

Nekem egy starpointerem nem világít, feltételezem, lemerült az akksija/eleme, nem tudom, hogyan lehet hozzáférni, hol lehet újat kapni?
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.02.10. 19:13

SzZoli írta:De jó, hogy kérdezed.

Nekem egy starpointerem nem világít, feltételezem, lemerült az akksija/eleme, nem tudom, hogyan lehet hozzáférni, hol lehet újat kapni?


Szerintem sima gomb elem van benne.Legalábbis a celestron-ban az van.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.10. 22:23

SzZoli írta:De jó, hogy kérdezed.

Nekem egy starpointerem nem világít, feltételezem, lemerült az akksija/eleme, nem tudom, hogyan lehet hozzáférni, hol lehet újat kapni?

Nézd meg a típusát, szerintem CR2032 de ebben nem vagyok biztos. Legtöbb elektronikai boltban van párszáz forintért ilyen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2012.02.11. 09:01

SzZoli írta:De jó, hogy kérdezed.

Nekem egy starpointerem nem világít, feltételezem, lemerült az akksija/eleme, nem tudom, hogyan lehet hozzáférni, hol lehet újat kapni?


CR2032 elemet kapsz hozzá órásnál, vagy kerékpárüzletben is szokott lenni (nálunk pl. van, gyere be, adok ;) ), a GP elem kb. 300 Ft.
ha gondolod olvasd el ezt a bejegyzést
http://www.celestron.com/c3/support3/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=2221
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: mcll » 2012.02.25. 20:06

Sziasztok!

New vagyok itt, pontosabban visszatérő lélek, mert sok évvel ezelőtt már MCSE tag voltam (idéntől ismét). Akkoriban még Bozsoky Jani barátom készítette el nekem a 100/777-es Newtonomat. Sajnos az utóbbi időben nem nagyon volt használatban, de idén szándékom szerint ismét "belecsapnék a levesbe". :)
Ami bajom van, az az hogy a főtükrömet szerintem fel kellene újítani, mert nem szép állapotban van. Ehhez kérnék segítséget, hogy ki foglalkozik ilyennel, aki megbízhatóan végzi a munkát és nem egy új BMW árát kéri el ezért? :) Lehetőleg Budapesten, vagy Gödöllő (Isaszeg) környékén levő ember lenne az optimális.

A másik kérdésem hogy melyik jusztírozó cuccot ajánljátok ehhez a konfoghoz? Gondoltam a lézerkollinátorra is, de mivel nem vagyok tapasztalt, ezért nem akarok "bevásárolni" olyan cuccot ami nem is jó nekem. :)

Köszi

Üdv
Laci
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.14. 16:58

Szeretnék tanácsot kérni:
Van egy 90/900-as refraktorom és valószínű, hogy a front lencse (vagy lencsék) elmozdultak.
A napokban leszedtem a párasapkát és láttam, hogy a lencse lötyög. Nézegettem és van egy menetes hüvely amivel meg lehet húzni. Finoman meg is húztam (csak, hogy a lencse ne kotyogjon).
Este néztem és azt tapasztaltam, hogy ha egy fényes csillagot nézek és állítgatom a fókuszt akkor bármerre állítom nem koncentrikus körök vagy homály keletkezik körülötte hanem mind két esetben az éles pont felül és a többi kör alatta, éppen érinti a pontot.
Nem akarom tovább rontani a dolgot és nem igazán találtam semmi leírást, hogy a lencséseket hogyan lehet beállítani. (gugliba, ha beírom, hogy jusztírozás, vagy beállítás + refraktor még akkor is csak tükrösök beállítását dobja)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Sidius

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.06.14. 17:59

Kedves László!
Ehhez a nyílásviszonyhoz akár egyszerű célzócsöves beállítás is elég lehet, nem nagyon fontos beruházni. Minden esetre egy segédeszköz (lézeres, vagy más fajta) jelentősen könnyítheti a helyzetet.

Kedves Attila!
Felteszem, hogy a lencse légréses akromát. Ha igen, közöttük mindenképpen hézagoló lemezke (vagyis gyakrabban inkább lemezkék 3db) van, melyek a lencse kilazulásakor vagy a helyükön maradnak, vagy nem. Ez attól függ, hogy valamelyik taghoz rögzítettek-e, vagy csak az összenyomóerő tarja a helyükön őket. Ha elmozdultak, akkor sajnos mindenképpen óvatosan szét, majd össze kell szerelni az egészet, a hézagolókat 120 fokban a peremre helyezve. Ha a lencsék még nem fordultak el egymáshoz képest, össze kell jelölni őket a paláston ceruzával, s úgy összerakni.

Előfordulhat az is, (de nem valószínű) hogy valamelyik tag kissé megdőlve befeszült a fészkébe. Ekkor még óvatosabban kell eljárni, mert feszegetésre törni fog! Általában ekkor se lehet megúszni a szétszedést. Ez utóbbi eset különben szét és összeszereléskor fenyeget leginkább.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.14. 18:26

csoknyai attila írta:Szeretnék tanácsot kérni:
Van egy 90/900-as refraktorom és valószínű, hogy a front lencse (vagy lencsék) elmozdultak.beállítását dobja)


Igen csak az lehet az első lépés amit János is mond.
Ha az nem hoz javulást és ha gyári zenit tükröd van akkor az is okozhatja a hibát, (nagyon gyenge minőségűek) ha rossz a minősége vagy annak a nem pontos beállítása. Van olyan zenittükör ami jusztírozható és azt ugyan úgy kell mit a tükrös távcsöveket, mivel olyasmi mint a segédtükör.
Meg az egész lencse jusztírozása ami azt hiszem a 90/900nál nem lehetséges mert fix. Erre mondják hogy "a lencsés jó mert nem kell jusztírozni"
Erről híresek a kínaiak hogy beállítanak mindent és lemeóznak. :D
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.14. 19:31

Köszönöm srácok, erről az összejelölős dologról olvastam már valahol, de nem akartam szétszedni, meg nem is tudom, hogy ebben két lencse van-e elöl. SW 90/900 EQ2-vel a Leventénél vettem elég egyszerű modell.
Annyira kotyogott (kb 2mm), hogy feszülésről vagy ferdeségről itt nincs szó szerintem.
(Beállítottam függőlegesbe és úgy húztam meg akkor láttam, hogy egyenes legalábbis a menetes részhez képest.)
Viszont a zenit tükör jó tipp este meg is nézem a nélkül a fókuszálást.
Mivel az eredeti szakmám műszerész először ott keresem a hibát amihez hozzányúltam így ez a tükör dolog eszembe se jutott. Bízom benne, hogy az lesz.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.06.14. 20:20

A 80/400 akromátom is időszakosan meglazul a műanyag foglalat jelentős hőtágulása miatt. Először én is arra gyanakodtam a jusztírozatlanság kapcsán, hogy a foglalatban egy oldalra löttyentek a lencsék, de többszöri fellazításra, arrébb piszkálásra se javult a helyzet. A megoldást az jelentette, hogy a jusztírozhatatlan foglalat 3 db süllyesztett fejű csavarral van a csőhöz rögzítve. (Ha előre húzod a harmatsapkát, meglátod őket. Azt hiszem a műanyag foglalatos távcsöveknél van ez így 80/400, 70/900 stb, a jusztírozhatók emlékeim szerint menetesek.)
Kis szerencsével a csavarokat kivéve, majd a foglalatot egy-egy osztással arrébb forgatva sikerül optimális pozícióban összerakni. Az objektívet még nem emelném ki/venném szét, míg nem indokolt.
Figyelem! A művelet során fémforgácsok potyog(hat)nak a cső belsejébe, ha fényképezőt is akasztasz a kihuzatra, érdemes lehet előtte levenni azt és kifújkodni, szemügyre venni. És persze semmi felelősséget nem vállalok, ha műtét közben a csavarhúzó beleesik a lencsébe, stb :) (+ remélem a gari se száll el)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”