javitás

Lencsés- és tükrös távcsövek
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.29. 14:05

Nagyon jók ezek, köszönöm, ebből is tanulunk, a kéz mindig kéznél van. :)
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.03.29. 19:33

SzZoli írta:plamatis írta:
minden embernél más valamennyivel,

Dehogy írtam! :(
Ezt írtam!
tobe írta:plamatis írta:
Pontosabban: kisarasz ~15°, nagyarasz ~22°, ököl ~9°, hüvelyk ~2,5°.

Még több! :D
Dippers.jpg

cosmic_distance.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.30. 10:14

Elnézést, rosszul idéztem. Tobe írta.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.30. 11:37

Hanen a rajzolt sorozatban az alfa UMa és alfa UMi távolsága (~30°) kicsit nagyra van vévek az bizony csak kb. 27°.
Egyébként egyszerű a "házi bemérés" - csak azt kell tzudni, 57 cm távolságból 1 cm-es köz 1 foknak felel meg.
Megnézed, hogy a karodat kb. mennyire kell kinyűjtani, ill. behajlítani, hogy 57 cm legyen, és akkor egy egyszerű cm beosztású vonalzót, vagy akár egy ceruzát, amelyen belelölöd szépen beválik mérőeszköznek. De ha leméred pl. az araszod, az öklöd, a hüvelykújjad szélességét (cm-be), akkor az is 57 cm-ről hitelesítve lesz. BQ.
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.01.27. 15:34

Üdvözlet!
Szovjet távcsövemnek még régen letört az okulár részét borító műanyag perem bal oldalon és az okulár fém része nem csúszik vissza ha egyszer a fő állítóval kitekerem, illetve a jobb oldali műanyag az okulár felett már nem forgatja az élességállítót csak néha "kapja el". A fő élességállító nagyjából teljesen jó csak kicsit le kell nyomni és akkor forog. A képe tökéletes, nem kettőz v ilyesmi, és nagyon szeretem. Érdemes megcsináltatni? Egyáltalán meg lehet? Mert úgy nézem azért még mindig 10-15 k között van az áruk a weben. Igazából csak két okulár feletti műanyag perem kéne rá szerintem..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2012.01.31. 09:44

Sziasztok!
Egy ideje küzdök az astomaister EQ130 távcsövemmel. Nem tudom mi lehet a gond, de nagyobb nagyításánál mosott a kép. Míg kisebbeknél 66* 108*-nál éles képet ad. Viszont barlow használatakor, olyan mint ha elfogyna fókuszálás. Vagyis nem tudom annyira kitekerni a kihuzatot hogy kiélesedjen a kép.Létezhet ilyen? És ah igen mi a megfelelő megoldás rá?
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: András » 2012.01.31. 09:53

Csonglee írta:Sziasztok!
Egy ideje küzdök az astomaister EQ130 távcsövemmel. Nem tudom mi lehet a gond, de nagyobb nagyításánál mosott a kép. Míg kisebbeknél 66* 108*-nál éles képet ad. Viszont barlow használatakor, olyan mint ha elfogyna fókuszálás. Vagyis nem tudom annyira kitekerni a kihuzatot hogy kiélesedjen a kép.Létezhet ilyen? És ah igen mi a megfelelő megoldás rá?


Létezhet, egyszerűen kioldod a fókuszírozó okulárt-barlow-t rögzítő csavarját, és kijjebb húzod a barlow-t. Aztán újra a fókuszírozót tekergetheted.
A nagyobb nagyítást meg elképzelhető, hogy az optika nem bírja, vagy a légkör nem engedi, vagy a kihuzat nem elég precíz, sokféle oka lehet. 130-150x azért még tudnia kellene az optikának bármikor.
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2012.01.31. 10:30

András írta:
Csonglee írta:Sziasztok!
Egy ideje küzdök az astomaister EQ130 távcsövemmel. Nem tudom mi lehet a gond, de nagyobb nagyításánál mosott a kép. Míg kisebbeknél 66* 108*-nál éles képet ad. Viszont barlow használatakor, olyan mint ha elfogyna fókuszálás. Vagyis nem tudom annyira kitekerni a kihuzatot hogy kiélesedjen a kép.Létezhet ilyen? És ah igen mi a megfelelő megoldás rá?


Létezhet, egyszerűen kioldod a fókuszírozó okulárt-barlow-t rögzítő csavarját, és kijjebb húzod a barlow-t. Aztán újra a fókuszírozót tekergetheted.
A nagyobb nagyítást meg elképzelhető, hogy az optika nem bírja, vagy a légkör nem engedi, vagy a kihuzat nem elég precíz, sokféle oka lehet. 130-150x azért még tudnia kellene az optikának bármikor.


Ugyan azokkal a lencsékkel egy ugyan ilyen 130-as Skywatcher gond nélkül megbirkózik.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: András » 2012.01.31. 11:12

Csonglee írta:Ugyan azokkal a lencsékkel egy ugyan ilyen 130-as Skywatcher gond nélkül megbirkózik.


Az lehetséges, hogy ugyanazokkal ugyanilyen. Elképzelhető, hogy a főtükör a másikban pár milliméterrel arrébb van. a jusztírcsavarokkal hátra vagy előre is lehet mozgatni a főtükröt.
Egy távcső meglehetősen egyszerű szerkezet. Az objektív fókuszához hozzáadjuk az okulár fókuszát és megkapjuk az optikai tubushosszt. Itt lesz éles kép a végtelenben látszó tárgyról. Ha nincs fókuszban a kép, az elemek mozgatásával lehet játszani.
Az optikai minőségből adódó nyavajákkal meg nincs mit kezdeni. Pontos jusztír, kellően lehűtött műszer, aztán hajrá.
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.02.07. 15:06

Nem tudom,hogy jó helyre írom e a kérdésem,ami az lenne,hogy a gyári Celestron starpointert,hogy lehet kicserélni keresőtávcsőre?Nézegettem,de nekem úgy tűnik,mintha nem lehetne a pointert leszedni róla.Lehet ez,vagy valahol rejtve vannak a csavarok?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”