javitás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.23. 11:17

Gábor1967 írta:
2019.12.23. 11:13
Nem akarok magyarázkodni, csak a szám járt ;)

Én meg nem kötözködni akartam, Gábor, csak ez jutott róla eszembe. ;)

Egyébként pedig irigykedem rád, hogy ilyen lencséd van...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.12.23. 11:36

Gábor szerintem ügyessen megoldottátok ezt a kihívást! Még látni, hogy a foglalaton további behatások nyomai vannak:ezek valószínűleg már nem nagyon tüntethető el, de ennek ellenér szép darab lett. Várom a következő képeket! :)
Gyuricza István
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.12.23. 11:41

Ha levennénk a mintát és lehetne önteni új anyagból is ilyen szép sárgarezeket a lencsékhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.23. 12:10

Attila írta:
2019.12.23. 11:17

Én meg nem kötözködni akartam, Gábor, csak ez jutott róla eszembe. ;)

Egyébként pedig irigykedem rád, hogy ilyen lencséd van...


MDA
Tudom Attilám, hogy nem azzal a céllal írtad, csak én is reagáltam az írásodra. ;) Nincs ebből probléma, emberek vagyunk, megbeszéljük a dolgokat. De ez így helyes, én helyén való. Sajnos a valós világban oda jutottunk, hogy mindent fényképpel kell bizonyítani, nem elég az írás... ezt élem át én is minden napos életemben. :(

A jó minőségű régi optikákat nem csak kipróbálni, velük észlelni is szeretek, de ezeknek az optikáknak a gyűjtése is egy érdekes elfoglaltságot jelent. Mindig is nagy tisztelőjük voltam a régi idők optikusainak, műszerészeiknek, akik nem csak minőségi, de esztétikailag is egy szép munkát hagytak ránk és ezt amit megkaptunk elődeinktől nem mindegy, hogy hogyan, milyen állapotban adjuk át a következő generációknak. Ezért is fordítottam oly gondot a foglalatnak és a benne lévő lencsére.

Apropó, ha már lencse. Egy kérdést hadd tegyek fel: A régi optikusok nagy műszereinek a lencséit át szokták időközönként polírozni egy egy nagy obszervatóriumban? Az üveganyag a saját súlya alatt deformálódhat, fényáteresztő képessége mennyivel változik?

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.23. 12:44

gyuri17 írta:
2019.12.23. 11:36
Gábor szerintem ügyessen megoldottátok ezt a kihívást! Még látni, hogy a foglalaton további behatások nyomai vannak:ezek valószínűleg már nem nagyon tüntethető el, de ennek ellenér szép darab lett. Várom a következő képeket! :)
Kedves István!

Nem volt szándékomban a további külső sérülési nyomoknak az eltüntetése, de ez megoldható lenne ma már. Van is szakember aki ezt el is végezné számomra, persze ha kérném: a hengeres külső rész újra felesztergálása. Ezzel lelehetne tüntetni mélyebb sérülési nyomokat, felület felcsiszolása, újra gravírozása, külső festés. Esztétikailag persze szebb külsőt kölcsönözne az egésznek, ha fel lenne az is újítva, de én inkább úgy döntöttem, hogy az eredeti állapotában maradjon meg nálam. Ezek a külső sérülési nyomok nem friss eredetűek, látszik hogy nem mindig volt a lencse a legjobb kezekben. Van még pár képem róla, amit megszeretnék még a végére mutatni majd.

Üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.12.23. 13:09

Gábor1967 írta:
2019.12.23. 12:44
gyuri17 írta:
2019.12.23. 11:36
Gábor szerintem ügyessen megoldottátok ezt a kihívást! Még látni, hogy a foglalaton további behatások nyomai vannak:ezek valószínűleg már nem nagyon tüntethető el, de ennek ellenér szép darab lett. Várom a következő képeket! :)
Kedves István!

Nem volt szándékomban a további külső sérülési nyomoknak az eltüntetése, de ez megoldható lenne ma már. Van is szakember aki ezt el is végezné számomra, persze ha kérném: a hengeres külső rész újra felesztergálása. Ezzel lelehetne tüntetni mélyebb sérülési nyomokat, felület felcsiszolása, újra gravírozása, külső festés. Esztétikailag persze szebb külsőt kölcsönözne az egésznek, ha fel lenne az is újítva, de én inkább úgy döntöttem, hogy az eredeti állapotában maradjon meg nálam. Ezek a külső sérülési nyomok nem friss eredetűek, látszik hogy nem mindig volt a lencse a legjobb kezekben. Van még pár képem róla, amit megszeretnék még a végére mutatni majd.

Üdvözlettel:
Gábor
Érdemes lenne erre nyitnod egy új topicot és átmozgatni bele a felújítás mozzanatait bemutató hozzászólásaidat . Így nem süllyedne el ez a fontos téma ebben a topicban .
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.12.23. 13:51

Apropó, ha már lencse. Egy kérdést hadd tegyek fel: A régi optikusok nagy műszereinek a lencséit át szokták időközönként polírozni egy egy nagy obszervatóriumban? Az üveganyag a saját súlya alatt deformálódhat, fényáteresztő képessége mennyivel változik?

üdvözlettel:
Gábor
[/quote]

Szerintem csak akkor kell átpolírozni egy ekkora méretet, ha valamilyen fakulást tapasztalható a felületen. Lehet gombától, vagy folyadék marta felület az ilyen...De vetemedéssel talán nem kell számolnod! Egyébként valóban csinálnak ilyet, hiszen csak így lehetne egy lencsét újból használhatóvá tenni. :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.12.23. 16:03

Gábor1967 írta:
2019.12.23. 12:10
Apropó, ha már lencse. Egy kérdést hadd tegyek fel: A régi optikusok nagy műszereinek a lencséit át szokták időközönként polírozni egy egy nagy obszervatóriumban? Az üveganyag a saját súlya alatt deformálódhat, fényáteresztő képessége mennyivel változik?
A kis távcsövek (tükrök és lencsék is) nem különösebben háklisak a tárolási pozícióra (ámbár az olajréses lencséket már kisebb méretben is célszerű a zenitre állítani használaton kívül - de nem azért, merthogy kifolyna az olaj a kapilláris méretű résből... :o , inkább csak a centrikus terhelés miatt), de szerintem 30-40cm fölött már egyre fontosabb ez a kérdés. Pl. a régi székesegyházak színes ólomüveg berakásos ablakaiban függőlegesen álló üvegcsempék is annyira lefolynak az évszázadok alatt, hogy kézzel végigsimítva mindegyiknek az alsó éle fölött érezni a megvastagodást, a púpot. Persze ez szélsőséges eset, de a képalkotás eltorzulásához nem is kell ekkora deformáció...

A lényeg, hogy az üveg nem kristályos szerkezetű, hanem amorf anyag, így az atomjai nem fix helyeken állnak, hanem állandó mozgásban vannak (kivéve a - lencserendszerekben is bár ritkán, de használt - kristályos fluoritot). Alacsonyabb hőmérsékleten ez a mozgás rendkívül lelassul, "befagy", de abszolút értelemben sohasem lesz olyan helyhez kötött, mint egy kristályrács atomjai.

Ezért a perfekcionisták (értsd: félőrültek) zenitre állítva tárolják a távcsöveiket, mert ha deformálódik is egy hangyányit, akkor is így okozza a legkisebb képtorzulást.
(Mondjuk, én is a Zeniten tartom a saját APO-mat... :oops: )

Igazából a Yerkes obszervatórium műhelyfőnökét kellene megkérdezni, mert az a műszer elég régi is (kb. 120 éves, épp tavaly szüntették be a tevékenységét), meg elég nagy is (102cm, F/19, kéttagú légréses akromát), hogy ez a probléma ott már komolyan előjöjjön...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.23. 16:48

Végh Zoli írta:
2019.12.23. 13:09
Érdemes lenne erre nyitnod egy új topicot és átmozgatni bele a felújítás mozzanatait bemutató hozzászólásaidat . Így nem süllyedne el ez a fontos téma ebben a topicban .
Gondolkoztam a felvetett gondolatodon, de őszintén megvallva nem szeretnék a témának külön fórumot, mivel ezzel csak tovább darabolnám a témaköröket. Ez meg nem biztos, hogy jó lenne mindenki számára...

Üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.12.23. 18:08

Gábor1967 írta:
2019.12.23. 16:48
Végh Zoli írta:
2019.12.23. 13:09
Érdemes lenne erre nyitnod egy új topicot és átmozgatni bele a felújítás mozzanatait bemutató hozzászólásaidat . Így nem süllyedne el ez a fontos téma ebben a topicban .
Gondolkoztam a felvetett gondolatodon, de őszintén megvallva nem szeretnék a témának külön fórumot, mivel ezzel csak tovább darabolnám a témaköröket. Ez meg nem biztos, hogy jó lenne mindenki számára...

Üdvözlettel:
Gábor

Pedig érdemes lenne , mert így elsüllyed a hozzászólások között a topicban.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”