javitás

Lencsés- és tükrös távcsövek
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.26. 22:26

Képek az objektívről, a foglalatban, na ezt kellene valahogy kivenni, aztán meg valamit csinálni vele:

PICT0115.JPG


PICT0116.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.03.26. 23:07

Szia Tobe!
A leírt tünetek alapján szinte biztos, hogy fordítva áll az akromát pozitív tagja. Rendszerint a pozitív tag van kívül, s ennek nem mindegy melyik oldala néz az égbolt felé. Ha már egyáltalán nem emlékszel a hajdani összeállításra, szerintem állítsd a negatív tagot homorú oldalával az égbolt felé, majd helyezd elé a pozitív tagot. Ha a probléma megmarad, fordítsd meg a pozitív tagot.
Különben ha ragasztott volt a lencse, akkor a pozitív lencse egyik görbülete pontosan a negatívba illeszkedik. Ha egymásra helyezed őket, (!de nagyon tiszta legyen!), érezni fogod mikor találkoznak az illeszkedő görbületek. Ha most is ragasztott a lencse (mégsincs szétszedve), akkor egyszerűen csak fordítsd meg az egészet.
Ha légréses volt, akkor ki kell kísérletezni a hézagolók kívánt vastagságát. Ez többnyire tized mm-es nagyságrendű.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.27. 11:33

Sidius írta:A leírt tünetek alapján szinte biztos, hogy fordítva áll az akromát pozitív tagja.


Köszönöm a tanácsot, most másnap felkelve és elolvasva, amit írtál, megnéztem a lencsét és a domború oldala néz befele. Igencsak ez lesz az oka alapvetően. De nem is igen szedtem én még ezt szét se lehet, valami két bevágás van a beszorító gyűrűjén, ahhoz kell valami szerszámot csinálni, hogy ki tudjam venni, ha menetesen van rajta, gondolom jobbos menet lehet. Mindenesetre a két lencse közé víz bement, ahogy tegnap megöblítettem vízzel. A szaturnuszt szerettem volna megnézni, de hát ilyen homályosan nem sok mindent láttam volna belőle.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.27. 22:06

Sikerült szétszedni és összerakni utána, majd egyelőre földi célponton megnéztem és jó lett a képe, szép tiszta éles, nem gondoltam volna, hogy ilyen jó. Tiszta eget várok egyelőre, mert ma este nincs még egy csillag se látható. A két lencse közt kis műanyag távtartó van, pár tized mm. Fordítva volt benne tényleg, ez okozta a homályos képet, ami sehol sem volt éles, illetve éles kép mellett egy homálya, udvara volt mindennek.
Itt van még pár kép, hátha nem látott még ilyet mindenki:

PICT0118.JPG


PICT0119.JPG


Azt hiszem a Szaturnuszt ezzel olyannak fogom látni, mint még soha semmivel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.03.28. 20:43

Örülök, hogy megoldódott!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.28. 20:54

Sidius írta:Örülök, hogy megoldódott!


Köszönöm, most megyek ki megnézni a Szaturnuszt, közben kitaláltam egy manuális szögmérést, a kezem kinyújtva magam előtt egy arasz az kb. 30fok, a hüvelykujjam meg kb. 10 fok. A térképen megnéztem mi hol van, elnézést, hogy ide írom, de a javításhoz tartozik még ez a dolog. Csillag és bolygó teszt.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.03.29. 06:52

tobe írta: közben kitaláltam egy manuális szögmérést, a kezem kinyújtva magam előtt egy arasz az kb. 30fok, a hüvelykujjam meg kb. 10 fok.


Pontosabban: kisarasz ~15°, nagyarasz ~22°, ököl ~9°, hüvelyk ~2,5°. ;)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.03.29. 07:34

plamatis írta:Pontosabban: kisarasz ~15°, nagyarasz ~22°, ököl ~9°, hüvelyk ~2,5°. ;)


Majd lemérem pontosan tényleg, de gondolom minden embernél más valamennyivel, csinálok egy mérőszalaggal, meg cosinus, sinus, tangens számolást. :)
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.03.29. 08:28

Pár példa.
mérőkéz01.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: javitás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.29. 11:17

tobe írta:
plamatis írta:minden embernél más valamennyivel,

A testarányok hasonlósága miatt kb. ugyanannyi mindenkinél. Kisgyerek és felnőtt között lehet pár % különbség, kis felnőtt és nagy felnőtt: szinte ugyanaz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”