"Áruházi" távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 12:13

kaviat írta:összehasonlítás : szerintem pedig miért ne lehetne összehasonlítani egy 70/700as bressert optikailag egy 50/540es zeissel? a kis zeiss a jobb. a zeiss jó kis távcső, de azért ne csináljunk belőle oltárt, ma is csinálnak egy halom vele összemérhető optikát, talán még jobbakat is.. nem bántásból írom ezt, nagyon szeretem ezt az öreg kis optikát, én is proxima tubusban használom, pesten jókat jupiterezek vele, szép éles a rajza (meg hát a nosztalgia, 20 - 30 évvel ezelőtt ez volt az első műszerem), de ha pl. a m5-öt szeretném megnézni, akkor inkább a 200as newtont veszem elő..


Azért, mert árkategóriájában jóval drágább, és jóval többet tudó távcső.
És simán lehetne belőle oltárt csinálni. Én Csepelről simán mélyegeztem vele, de tovább megyek... M57-et FOTÓZTAM vele ugyanonnan.

70/700-nak meg olyan akromatikus hibája van, hogy a sok lilától nem látod a csillagok valódi fényét. Ennek a lencsének szinte nulla az akromatikus hibája. Nagyon nagyon nehezen vehető észre. Lehet, h a te lencséd más széria, de ha én valóban csillagokat akarok látni, akkor a Zeiss-t használom.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.10. 13:10

Én ma voltam Electro World-ben és a bejárattal szemben rögtön kiszúrta a szemem egy távcső...
Odarohantam hozzá, megnéztem a kiírást: Celestron AstroMaster 70EQ Teleszkóp; 59.000 Ft...
Az egész távcső számomra gyönyörű látványt nyújtott(az itthoni Edu-Toys után), s a mechanikája is igazán bámulatosnak tűnt(egy equatoriális CG-2-es mechanika volt alatta, de nagyon gyönyörű volt, hiszen élőben még nem igazán láttam mást a saját kis állványzatomon kívül ;) )
Szerintetek ez megéri a pénzét???
Egyenlőre nem szeretnék ilyen műszert venni, de ha majd eljön az ideje, gondolkozzak rajta???

Balogh Ferenc
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 13:20

Atis írta:Szia Franky! Miért szereted a Meade-t? Ha volt már a kezedben refraktor és reflektor is, miben más egy ilyen műszer ha összevetnéd?


Miért szeretem a Meade távcsöveket? Pontosítok, az amerikában gyártott Meade-eket szeretem. Miért? Mert nem kínai. Mert igényes, össze van rakva. Persze vannak hibái, mint mindennek, de messze jobb, mint a Bresser, amit szintén ők forgalmaznak.

Volt már a kezemben reflektor is, meg refraktor is. Reflektor volt a legtovább meglévő távcsövem.
Mindkettőnek vannak előnyei, és hátrányai. A reflektor jóval olcsóbb adott átmérőben, mint egy refraktor. Viszont a képe közel sem olyan kontrasztos, mint egy refraktornak. Általános észleléshez jobb egy nagy átmérőjű reflektor. De vigyázni kell a fókusztávolságra, mert (és ez igaz a refraktorokra is) minél hosszabb a fókusz, annál hosszabb a tubus, és annál könnyebben beremeg, ha hozzzáérsz a végéhez. Ezt persze el lehet kerülni motoros fókuszírozó használatával, illetve long eye relief-es (nagy pupillatávolságú) okulárral, de hosszú távon, és főképp nagy nagyításon zavaró lehet.

A reflektoroknál kontrasztcsökkenést minden esetben a segédtükör kitakarása okozza. Szinte minden szakbolti newtonnál meg van adva a kitakarás mértéke százalékban. Célszerű olyan tubust választani, ahol kicsi ez az érték. Minél kisebb ez az érték, annál kontrasztosabb lesz a kép. Természetesen nagyobb méretű főtükörhöz nagyobb méretű segédtükör is tartozik, ennek kapcsán a kitakarás százalékos értéke is nagyobb lesz, de a szakboltban meg tudják mondani, hogy mi az optimális főtükörátmérő/segédtükörkitakarás páros, ha egyáltalán van ilyen. Pl.: egy 250-es newton, aminél a segédtükör kitakarása 30%, az nem feltétlenül jobb egy 400-as newtonnál 40%-os kitakarással.

Egy refraktort könnyebb hordozni. A lencse nem mozdulhat el, ami kollimációs hibát okozhat, mint a newtonnál. Nagyon kontrasztos képe van, élesek a kontúrok. Viszont az akromatikus lencsék színeznek, és minél fényerősebb egy távcső ez annál zavaróbb lehet pl. a Holdnál, és fényesebb csillagoknál. Lilás haló jelenik meg a csillagok körül, a Hold korongjánál egyik oldalon lila, másik oldalon sárga kontúr jelenik meg. Ez természetes jelenség, amely az olcsóbb lencsés távcsöveknél hatványozottan látható. Az ún. apokromatikus lencsék ezt a hibát kiküszöbölik, de olyan horror áruk van, h csak nagyon kevesek engedhetik meg maguknak. Viszont egy 10 centis refraktor kb ugyanannyi fényt gyűjt össze, mint egy 15-ös newton.

A newtonok hibája a látómező szélein fellépő ún. kómahiba. Ez azt eredményezi, hogy a LM szélein a csillagok pici üstökösökhöz hasonlítanak, ami csak akkor zavaró, ha konkrétan odanézel, vagy fotóznád az egész látómezőt. A newtonoknál van még egy ún. diffrakciós tüske, amely a segédtükörtartó-lábak miatt alakul ki (megkerüli a fény a lábakat), a refraktorok ettől 100%-ban mentesek.

Rövidre fogva mindkét műszerrel ugyanazt az eget látod, ugyanazokat a csillagokat.
A refraktor drágább, de szebb, élethűbb képet ad, mint a reflektor, ami viszont jóval olcsóbb adott méretben, mint egy ugyanolyan minőséget produkáló refraktor. Van, aki a lencsés műszereket részesíti előnyben, van, aki a tükrösöket.

Vannak még a katadioptrikus rendszerek, amik rövid tubusba szerelt hosszú fókuszú műszerek. Itt is van segédtükör, itt is van kitakarás, viszont a Makszutov-Cassegrain rendszernél van ún. korrekciós lemez, ami megszünteti a kómahibát, viszont ezek a rendszerek fokozottan érzékenyek a kollimációra. Nehezebb is őket kollimálni.

El kell dönteni, hogy mivel akarsz foglalkozni alapvetően. Ha bolygózni szeretnél, célszerűbb hosszú fókuszú műszereket választani, mert a bolygók nagyon fényesek, és egy fényerős műszerrel nem látod majd a részleteket. Ha mélyegezni szeretnél, vagy nagyon sötét objektumokat észlelni, akkor egy nagy átmérőjű newton távcső kell rövid fókusszal, hogy minél fényerősebb legyen, és sok fényt gyűjtsön. Fotózni is ez a jobb. Ha kettősözni szeretnél, akkor célszerű egy hosszú fókuszú lencsés távcsövet választani, mert könnyebben bonthatsz szorosabb kettősöket, ha nem olyan fényerős a rendszer.

Nagyjából ennyi. Ha hülyeséget írtam javítsatok ki nyugodtan, eddigi tapasztalataim, és a kezeim között megfordult távcsövek alapján ez a véleményem.

Még egy szó a Zeissről Kaviatnak:
Soha életemben nem láttam olyan szép csillagokat, olyan szép Airy-korongot, mint a Zeissemben. Amikor megvettem, kicsit szkeptikus voltam, drágának tartottam, de amikor belenéztem, nevet akartam adni a távcsőnek. Igazi élmény. Szebbek a csillagok az 5 centis Zeissemben, mint a 150/750-es Newtonomban voltak. A newtonoban viszont a mélyég volt szebb érthetően.

Tehát dillemma azért van, de azt javaslom minden kezdőnek, aki távcsővásárlás előtt áll, hogy tanuljon a hibáiból azoknak, akik beleugrottak távcsövekbe, és aztán hirtelen eladták őket! Látogassanak el táborokba! Nézzenek bele minél többféle átmérőjű, és rendszerű műszerbe. Meg fogják találni a nekik legszimpatikusabbat. Idővel az ember persze fejlődik, változnak az igényei, ez természetes.

De az a jó távcső, amit sokáig, sokszor és örömmel használnak. Hiába van másfél milliós apokromátod, ha nincs kedved/lehetőséged/jó eged észlelni.

Elnézést a hosszú postért, és köszi, h elolvastad :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Syx
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.06.26. 21:33

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Syx » 2010.07.10. 14:14

Ma délelőtt kicsit tüzetesebben szemügyre vettem a Bresser 70/700-ast. Hm. Nem örülök a látványnak.

Az objektív tiszta szutyok, de olyan szinten, hogy úgy néz ki, mintha belülről valami folyadékot ráöntöttek volna. Pontosabban nem úgy néz ki, hanem rá is van öntve. A lencse külső oldala teljesen tiszta, míg a belseje koszos és látszik a folyadék szabálytalan kontúrja illetve ez a terület olyan, mintha meg is lenne kicsit füstölve. Lehet, hogy mégis jobban jártam volna egy távcsőbolti távcsiguval? :roll:

Most már csak egy kérdés maradt. Hogyan lehet ezt a szutykot belülről letakarítani, vagy csak a 3kg-os kalapács néhány jól irányzott ütése segít rajta? Odáig eljutottam, hogy levettem az elején lévő harmatsapkát ( azt hiszem így hívják ), majd ott volt egy menetes gyűrű, amit szintén kitekertem. Úgy tűnik, hogy a lencse egy menetes foglalatban van. /bár ez korántsem biztos, mert műszaki analfabéta vagyok/ Szedett már szét valaki ilyen technikát? :(
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 14:28

Elvileg az ilyen lencsék ún. lencsefoglalatban vannak, amelyek vagy csavarozva, vagy ragasztva vannak a tubusra.

A párasapkát levéve nem látsz oldalt három csavart?
A lencsét ne szedd ki a foglalatból, mert azok úgy vannak összeforgatva, ahogy állniuk kell. Ha szétszeded, és nem jól rakod össze, soha nem lesz jó még nagyítónak se az az izé.

Ha mindenképpen ki akarod szedni (aminek sztem semmi értelme), akkor jelöld a szélein össze őket, h tudd, hogyan álltak, de a légréses akromátok randa állatfajták, mert ha nem ugyanakkora lesz a légrés összerakás után, mint előtte volt, akkor megint másmilyen képet fogsz kapni.

Szóval egyben kell levenni a lencsefoglalatot, és én speciel szarvasbőrrel szoktam takarítani az ilyen makacs dolgokat. Most sokan felszisszennek, de néha muszáj erőszakosnak lenni :)

Amúgy gyógyszertári desztillált (és NEM ioncserélt!!!) víz, illetve isopropyl alkohol 50%-os keverékével lehet jól tisztítani, és egy szösz- és rostmentes (ún. lintfree) törlőkendővel.

Sok sikert!
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Syx
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.06.26. 21:33

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Syx » 2010.07.10. 14:39

Köszi a választ. Azt hiszem akkor ezt buktam. Az oldalán sajnos nem három csavart látok, hanem egy ragasztóval is megerősített szegecset. Akkor hát kimondom az ítéletet.
Le az áruházi távcsövekkel!!!!! Grrrrrr.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.10. 14:53

gaster95 írta:Én ma voltam Electro World-ben és a bejárattal szemben rögtön kiszúrta a szemem egy távcső...
Odarohantam hozzá, megnéztem a kiírást: Celestron AstroMaster 70EQ Teleszkóp; 59.000 Ft...
Szerintetek ez megéri a pénzét???
Egyenlőre nem szeretnék ilyen műszert venni, de ha majd eljön az ideje, gondolkozzak rajta???

Ez az ár hány darabra vonatkozott?!
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 15:13

gaster95 írta:Én ma voltam Electro World-ben és a bejárattal szemben rögtön kiszúrta a szemem egy távcső...
Odarohantam hozzá, megnéztem a kiírást: Celestron AstroMaster 70EQ Teleszkóp; 59.000 Ft...
Az egész távcső számomra gyönyörű látványt nyújtott(az itthoni Edu-Toys után), s a mechanikája is igazán bámulatosnak tűnt(egy equatoriális CG-2-es mechanika volt alatta, de nagyon gyönyörű volt, hiszen élőben még nem igazán láttam mást a saját kis állványzatomon kívül ;) )
Szerintetek ez megéri a pénzét???
Egyenlőre nem szeretnék ilyen műszert venni, de ha majd eljön az ideje, gondolkozzak rajta???

Balogh Ferenc


Levente kérdésén jót nevettem :D
Nekem az Astromaster 90EQ-m került 47 ezerbe :D

A CG-2-es mechanika tapasztalataim szerint arra se jó, h a macskát elkergesd vele a süti mellől. Ugyanis úgy remeg, hogy simán melléütsz vele...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.07.10. 15:15

Syx írta:Köszi a választ. Azt hiszem akkor ezt buktam. Az oldalán sajnos nem három csavart látok, hanem egy ragasztóval is megerősített szegecset. Akkor hát kimondom az ítéletet.
Le az áruházi távcsövekkel!!!!! Grrrrrr.


Akkor óvatosan le kell mókolni róla, és vagy pótolni csavarral, vagy alá kell tömíteni a lencsefoglalat, és a tubus külseje közé a visszarakásnál. Ettól függetlenül le az gagyi távcsövekkel.

De ha áruházban vetted, vidd vissza blokkal, és kötelesek visszaadni a pénzed... vagy kicserélni...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.07.10. 15:54

gaster95 írta:Én ma voltam Electro World-ben és a bejárattal szemben rögtön kiszúrta a szemem egy távcső...


csak magamat tudom idézni. távcsövet a távcsőboltban szabad venni, electro world-ben vegyél porszívót, cd-t vagy elemet a walkmann-ba..
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”