"Áruházi" távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.10. 17:16

"Ez az ár hány darabra vonatkozott?!"

Egy darabra...

"A CG-2-es mechanika tapasztalataim szerint arra se jó, h a macskát elkergesd vele a süti mellől. Ugyanis úgy remeg, hogy simán melléütsz vele..."

Nyilvánvalóan nem a legjobb de biztos jobb az én tripodomhoz képest...

"Csak magamat tudom idézni. távcsövet a távcsőboltban szabad venni, electro world-ben vegyél porszívót, cd-t vagy elemet a walkmann-ba.."

Nem is szerettem volna megvásárolni, csak ha már láttam ott, érdekelt, hogy ez egy fantasztikus ár vagy csak egy átverés...
ile999
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:34

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: ile999 » 2010.07.11. 15:17

gaster95 írta:Én ma voltam Electro World-ben és a bejárattal szemben rögtön kiszúrta a szemem egy távcső...
Odarohantam hozzá, megnéztem a kiírást: Celestron AstroMaster 70EQ Teleszkóp; 59.000 Ft...
Az egész távcső számomra gyönyörű látványt nyújtott(az itthoni Edu-Toys után), s a mechanikája is igazán bámulatosnak tűnt(egy equatoriális CG-2-es mechanika volt alatta, de nagyon gyönyörű volt, hiszen élőben még nem igazán láttam mást a saját kis állványzatomon kívül ;) )
Szerintetek ez megéri a pénzét???
Egyenlőre nem szeretnék ilyen műszert venni, de ha majd eljön az ideje, gondolkozzak rajta???

Balogh Ferenc



Hali!

Ennyi pénzért egy távcsőbótba 10-13 centis távcsövet is kaphatsz, ami biztosan nem lehet tévedés egy "árúházi" csőhöz képest, sőt szerintem még bónusz oklit is van esélyed kapni (akciófüggő).
Bár van különbség refraktor és reflektor között, de jobb egy távcsőbótból származó newton mint egy bizonytalan árúházi lencsés. (Szerintem)
ile
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.11. 21:28

ile999 írta:Hali!

Ennyi pénzért egy távcsőbótba 10-13 centis távcsövet is kaphatsz, ami biztosan nem lehet tévedés egy "árúházi" csőhöz képest, sőt szerintem még bónusz oklit is van esélyed kapni (akciófüggő).
Bár van különbség refraktor és reflektor között, de jobb egy távcsőbótból származó newton mint egy bizonytalan árúházi lencsés. (Szerintem)
ile


Szia!

Nem akartam ott venni csak ha már ott voltam megérdeklődtem tőletek, hogy ez egy hiper-szuper akció vagy csak szokásos áruházi hablaty... Amúgy valaki nem tudja, hogy Szabolcs megyében van-e valahol szakbolt, vagy csak interneten tudnék innen rendelni???

Balogh Ferenc
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.12. 13:50

Köszi Franky a postot, nem baj, hogy hosszú volt, sőt! :) Valamelyik távcsöves oldalon olvastam, hogy nagyon lesarkítva de igaz lehet a katadiop. rendszerre, hogy minőségben rosszabb képet ad. Okozhatja ezt a fény útjába álló nagyobb számú optikai felület. A Newton kapott közepes, míg a refraktor legjobb képminőség címet, bár meg kell jegyezni, hogy mindegyik másra való ugye. Ráadásul hiába kontrasztos és éles a kép egy lencsésben, ha közben mondjuk liláskék-piros-szivárvány színű a Hold. Kinek mi számít és mi nem. Nekem fontos az eredetibb szín és látvány, kevésbé a kép állása.

Szia Feri!

Örültem, amikor Electro World-ös sztoridat olvastam. ;) Ebből is látszik, hogy sokféleképp jelentkezhet az "áruházi" probléma. Jelen esetben egy jó műszert adnak de kb. dupla áron. Egy ilyen távcső hozzávetőlegesen kb. 28-max 30 ezret ér kompakt-mindenestől. Ilyen áron egy 90/900-as Skywatcher is beszerezhető, sőt akár egy 130/900 Newton is. Ezek az apertúra méretek már jóval különböznek a 70estől. Ráadásul a Makszutovban vagy a BTC-ben adnak 2 okulárt is, ill egy Barlowot, így olyan mintha 4 oksid lenne hozzá, nem beszélve a zenittükörről, esetleg szűrőről, egyébről...stb.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.12. 14:10

Atis írta:Valamelyik távcsöves oldalon olvastam, hogy nagyon lesarkítva de igaz lehet a katadiop. rendszerre, hogy minőségben rosszabb képet ad. Okozhatja ezt a fény útjába álló nagyobb számú optikai felület. A Newton kapott közepes, míg a refraktor legjobb képminőség címet, bár meg kell jegyezni, hogy mindegyik másra való ugye. Ráadásul hiába kontrasztos és éles a kép egy lencsésben, ha közben mondjuk liláskék-piros-szivárvány színű a Hold. Kinek mi számít és mi nem. Nekem fontos az eredetibb szín és látvány, kevésbé a kép állása.


Hat ez nagyon lesarkitva lehet talan igaz. En lattam mar sima akromatikus lencses F/5-os tavcsoben olyan holdkepet, hogy az allam leesett, es 20cm-es SC-ben csapnivaloan vacakot.
Csak ugy lehet velemenyt alkotni, ha az ember kiprobalja, es akkor is csak arrol a darabrol, amibe eppen nezett. Nemhogy egyes gyartok kozott, de meg azonos gyarto azonos tipusu muszere kozott is lehetnek kulonbsegek.

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.12. 15:04

mpt írta:Csak ugy lehet velemenyt alkotni, ha az ember kiprobalja, es akkor is csak arrol a darabrol, amibe eppen nezett. Nemhogy egyes gyartok kozott, de meg azonos gyarto azonos tipusu muszere kozott is lehetnek kulonbsegek.

Hogy a légkörről, mint fő minőségromboló tényezőről már ne is beszéljünk ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.07.12. 16:58

Persze, ahogy mondjátok, ők írták nem én. Régebben említettem, (mivel ha nincs is most, de néztem már több műszerbe) 2 ugyanolyan távcső között is lehet/van különbség.
A légköri átláthatóságról meg tényleg annyit, hogy a 40/500 kínai játéktávcső is olyan dolgokat lehozott most hétvégén, hogy csak ámultunk.

Ráadásul találtam valamit :) 50/360 refraktor 3 okulárral, normális "embermagas" állvánnyal, Barlowal, céltávcsővel, lencsevédővel, üveglencsékkel, újszerű állapotban. 3000 Ft. 8-)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.08.02. 12:13

Az áruházi távcsövek mellett szólva tegnap este volt egy nagyszerű élményem. A 40/500 kínai műanyag megmutatta a Galilei holdakat. Nemrég beszéltem egy csillagásszal aki azt mondta, ezek a "Galileoszkópok" is nagy élményt nyújthatnak; lám igaza volt. :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
tigriss
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.08.20. 15:07

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: tigriss » 2010.08.20. 15:18

Üdv! tudna nekem valaki segíteni vettem egy Celestron travelscop 70 teleszkopót (Edigital)
Az lenne a kérédésem ehez adtak egy 20mm 10mm okulárét amivel max 40x a nagyitás álítolag aki már vet ilyet az látta saturnuszt is én nem igen.az lenne a kérdésem hogy erre a tipusra lehet e venni 4mm okulárét mert azzal akár 100x a nagyítás vagy barlov lencsét és ha igen kb mennyiért.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: "Áruházi" távcsövek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.08.20. 15:27

tigriss írta:Üdv! tudna nekem valaki segíteni vettem egy Celestron travelscop 70 teleszkopót (Edigital)
Az lenne a kérédésem ehez adtak egy 20mm 10mm okulárét amivel max 40x a nagyitás álítolag aki már vet ilyet az látta saturnuszt is én nem igen.az lenne a kérdésem hogy erre a tipusra lehet e venni 4mm okulárét mert azzal akár 100x a nagyítás vagy barlov lencsét és ha igen kb mennyiért.


Persze, hogy lehet. De a Szaturnuszt mostanában sajnos nem fogod látni.
A Jupiter esélyesebb. 4mm-es okulárt vehetsz rá, de nem biztos hogy éles képet (fókuszt) fogsz kapni, mert annak az okulárnak már túl rövid a fókusza a tubushoz képest.

Minden optikának van egy hasznos nagyítástartománya. Ami a lencse, vagy tükör átmérőjének általában a kétszerese. Vagyis egy 70mm-es lencsénél max 140x-es az a nagyítás, aminél még normális, éles képet kapHATSZ megfelelő légköri viszonyok esetén. Amúgy minden bolygó kiválóan látszik 40x-es nagyításnál is.

Az adott okulár nagyításfaktorát pedig úgy tudod kiszámolni, hogy a távcső fókuszát elosztod az okulár fókuszával. Ahányszor megvan pl. a 4mm a távcső hosszában, annyi szoros a nagyítás.

Pl. 70/700-as műszer 4mm-es oklival 700/4=175
Fenti példából látszik, hogy egy 700mm-es fókusztávolságú műszerhez felesleges 4mm-es oklit vásárolni.
Ha tudod a távcsöved fókuszát, akkor keress olyan fókuszú oklit, aminek a használatával nem érsz el 140x-esnél nagyobb nagyítást. Tehát 700/140=5mm, vagyis a legrövidebb fókuszú okli az 5mm, amivel ismétlem MEGFELELŐ LÉGKÖRI VISZONYOK MELLETT éles képet kaphatsz még.

Sok sikert!
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”