EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Lencsés- és tükrös távcsövek
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.22. 19:05

Sziasztok

Még új vagyok a csillagászat terén de mindig nézegetni szoktam a csillagászati híreket, s most láttam, hogy a hónap végén látható lesz akár szabad szemmel is egy üstökös... Ennek hallatára nagy hévvel előkutattam egy régi távcsövemet amit még nagyon régen kaptam karácsonyra, s eddig csak távoli Földön fekvő tárgyakat néztem vele... Viszont most meg szeretném tudni, hogy szerintetek mire képes ez a távcső, mit lehet még látni vele??? A Holdat még biztos de abban nem vagyok biztos, hogy egyéb égitesteket is meg lehetne-e vele figyelni...

Üdv, Balogh Ferenc

*Szerk: A távcső típusa megtalálható a téma címében de azért ide is leírom:EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.22. 21:35

Szia,

Nem ismerem ezt a muszert, de a neve alapjan (toys...) tartok tole, hogy az optika benne nem kepviseli a csucsminoseget... mit tapasztaltal vele foldi targyak megfigyelesekor? Volt-e pl. zavaro szinezes az eles kontrasztoknal (pl. falevelek fenyes egi hatter elott)?
A leirt nagyitas alapjan (35x-50x) ezt a muszert csak allvanyon tudod hasznalni, jol sejtem, hogy van hozza valami ilyesmi is?
Egyebkent ezzel a nagyitassal (50x) mar kiveheto, hogy a Szaturnusz nem egyszeru korong, a Jupiter korongja is latszik, mellette a Galilei-holdak, es szamos kettoscsillag, csillaghalmaz is lathato.

--mpt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.22. 22:52

mpt írta:Szia,

Nem ismerem ezt a muszert, de a neve alapjan (toys...) tartok tole, hogy az optika benne nem kepviseli a csucsminoseget... mit tapasztaltal vele foldi targyak megfigyelesekor? Volt-e pl. zavaro szinezes az eles kontrasztoknal (pl. falevelek fenyes egi hatter elott)?
A leirt nagyitas alapjan (35x-50x) ezt a muszert csak allvanyon tudod hasznalni, jol sejtem, hogy van hozza valami ilyesmi is?
Egyebkent ezzel a nagyitassal (50x) mar kiveheto, hogy a Szaturnusz nem egyszeru korong, a Jupiter korongja is latszik, mellette a Galilei-holdak, es szamos kettoscsillag, csillaghalmaz is lathato.

--mpt


Szia!

A földi tárgyak figyelésekor valójában semmi különöset nem vettem észre, igazából még nem is nagyon használtam csak most, hogy fellobbant bennem ez a szenvedély meglestem vele a közelben lévő adótornyot aminek talán a színén kicsit torzít de nem igazán tudom...
Igen járt hozzás egy kisebbb asztali állvány...
Amúgy forgatással lehet állítani a 35-50 es nagyítás között és mikor elforgatom az 50-esre akkor sok kis fekete pont jelenik meg(gondolom a lencsén található szennyeződés)... A kérdés:ezt hogyan lehet letisztítani???
Láthatóak vele csillaghalmazok??? Ha mondanál egy példát amit talán meg tudnék vele tekinteni, illetve azat is leírnád, hogy hol keressem az égbolton igazán hálás lennék...

Üdv, Balogh Ferenc
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.22. 23:44

Szia,

nem halmazok, de teszteleshez, probalgatasnak nagyon jok:
- mindenkepp megneznem a Szaturnuszt, sotetedes utan az Oroszlan "laba alatt" lathato, valojaban mar a Szuzben: http://evkonyv.mcse.hu/jelenseg/?ev=201 ... =23&ora=21 (50x-el annyit biztosan latsz majd, hogy nem korong a bolygo, hanem ovalis)
- este, napnyugta utan el sem teveszteni a Venuszt, fenyes csillagkent ragyog - ebbol egy pici korongot latsz, ami raadasul mintha fazist mutatna, nem teljes korong
- sotetedes utan ket kettoscsillagot vennek celba: Albireo (beta Cygni, lasd: http://en.wikipedia.org/wiki/Cygnus_%28constellation%29 a keleti egbolton emelkedik, a nagyon fenyes Vegatol sotetedes utan "balra-lefele" latszik a Deneb (a Hattyu hatsoja), az ezzel atellenben levo a celpont, a Hattyu feje - itt ket, kisse eltero csillagnak kell latszania, szep szinkontraszttal. A masik a Mizar-Alcor paros, a Goncolszeker rudjanak kozepso csillaga (ahol eltorik). Tavcsoben negy csillagot lehet kenyelmesen megfigyelni: a fenyes Mizart, ami mellett nagyon szorosan ott van a tarscsillag, tavolabb magat a szabad szemmel, tavcso nelkul is kiveheto Alcort, illetve kettejuk kozott, egy haromszog harmadik csucsaban egy negyedik csillagot.

sok sikert, varjuk a beszamolokat!

--mpt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.22. 23:47

Köszönöm szépen!

Ha majd elvonul a felhő az égről biztosan kiülök pár órácskát is akár nézelődni az égen...
Az 50x-es nagyításnál keletkező pöttyökre nincsen ötleted??

*Szerk: Már megoldottam a pöttyöket: egy kis lencsetisztítás segített rajta :D
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2010.06.23. 10:44

Szia!

(előre is elnézést a terjedelemért)

Volt szerencsém megismerni ezt a műszert. még 1999-ben került a tulajdonomba egy. Hát hálam kb. 35-40x-es nagyítások közötti tekergetés jöhetett szóba, mert 50x-esnél drasztikusan leromlott a képminőség. Nem csak kosz, hanem kis pontok sokasága (buborékok?) a lencse anyagában. A Holdra jól használható, akár órákat is el lehet nézni apró részletek után kutatva (miután összeszedi magát az ember az első csalódásból, hogy csak ennyi látszik :) ). Amikor volt a 2003-as nagy Mars közelség, kivehető volt az egyik poláris sapka. A Jupiteren nem sok látszott.... méretes sárga korong. Egyszer-egyszer bederengett egy-egy sáv az egyenlítőnél... de nagyon bizonytalan. a Jupiterholdakat együtt sosem láttam vele. Néha egyet-egyet, ami eléggé messze volt a bolygótól. Nem tudom, lehet, hogy az optika hibája, de a fénye elmos mindent a látómezőben (ködszerűen). A Szaturnusz 35x-ös nagyítás mellett is igen szép. Még 2002-ben néztem, akkor elég "magasról lehetett rálátni a gyűrűkre, Jól kivehető volt az elliptikus korong, és néhány perc nézegetés után a golygókorong is feltűnt a közepén. Ez mindenképp pozitív csalódás volt. Az Uránusz és a többiek kívül esnek a távcső "határfényességén". Tapasztalatom szerint kb. annyi a határfényessége, mint szabad szemmel az égboltnak. A vicc az volt, hogy az Androméda köd megfigyelése is nehézséget okozott. A Vénusz fázisváltozásai látszanak (szép színes is hozzá). A Merkúr pedig kis pont.

Összefoglalva: Holdra jó, Szaturnusz szép, Jupiter+(1-2) holdja, mélyég szinte lehetetlen. Talán egy két nagyon fényes objektumot (gömbhalmaz) meg tudsz keresni vele.

Földi megfigyelésre viszont jól használható. Tapasztalataim szerint egy 20 cm-es Dobson sem mutat sokkal többet pl. egy 80 km-re lévő hegyből. Itt főleg a légkör tisztasága és nyugodtsága korlátoz. Ha távoli domborzati elemeket figyelsz, fontos a napfény beesési szöge. Egy kb. 30-35 km-re lévő dombon fekvő város esetén általában csak nagyobb épületeket lehetett kivenni, azonban minden nap van egy kb. fél órás időszak, amikor egy kis családi házakon még az ajtók-ablakok formája is látszott (ehhez tiszta légkör is kell.)

Végezetül sokat elmond a távcsőről, hogy a használatát akkor kezdtem mellőzni, mikor kezembe került egy orosz 10x50-es binokulár (1800 Ft-volt annó a piacon, és kegyetlenül kettőzött. De nem én vettem, és gyerekként nem értettem még az optikához). Na az a binokulár óriási minőségi ugrást jelentett az EDU-TOYS-hoz képest. Végre több csillagot mutatott az égen, mint szabad szemmel. Ott látszott először, hogy a Tejút mennyi csillagból is áll. Később pedig egy távolkeleti 20x60-as, ami nem kettőzött egyátalán (maga a csoda!). Utóbbi 4000 volt a piacon sok éve. Azzal lehet pár mély-ég objektumot megfigyelni, ha készítessz hozzá állványt! De csak max 8 magnitúdóig.

Ennyi a tapasztalatom ezzel a távcsővel.
A nevetséges dolog az, hogy még 2000 után is árultak ilyen EDU-TOYS távcsövet neves optikai boltokban 20000 Ft-ért(!!!!). Pár éve pedig láttam az egyik közkedvelt áruházban 4000-ért.

Ha akarsz valami jobbat, de nincs rá sok pénzed, vegyél egy olcsóbb binukulárt (azért ne a piacon :)) 10-20 ezer körül. Az nem rosz, vagy valami használt nagyobb távcsövet (Newton, Dobson) tapasztalt amatőrcsillagászoktól. A lényeg, hogy bármi is van, mindig kompromisszumos lesz, amíg nem telik APO-ra, vagy valami legalább félmilliós tükrös monstrumra. Hozzászokik az ember az interneten a tökéletes képalkotású távcsövekkel (milliós felszerelés) készült képekhez, azután a távcsőben meg csak pislog eleinte, hogy de elmosódott az a felhősáv a Jupiteren.

Azért ezek a gyenge minőségű "műszerek" is adnak egy felfedező élményt fiatal korban. Mikor először pillantod meg mondjuk a Merkúrt,a Marsot vagy a Szaturnuszt...
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.06.23. 11:13

Szia!

Én eddig nem igazán nézegettem az eget vele, de amiket leírtál én el sem bírtam volna képzelni, hogy ezeket is látni lehet a kicsikével...
Sajnos még most is felhős az ég úgyhogy még nem tudom a Holdat se nézegetni vele de amint kivonul felőlülnk a felhőzet biztosan órákat fogok odakint tölteni(ami jó hír a szúnyogoknak :D)
A Hold után majd jönnek a bolygók aztán megpróbálkozok az előtted leírt kettőscsillagokat is megfigyelni..

Üdv, Balogh Ferenc
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.06.23. 14:53

kincsesm írta:A lényeg, hogy bármi is van, mindig kompromisszumos lesz, amíg nem telik APO-ra, vagy valami legalább félmilliós tükrös monstrumra. Hozzászokik az ember az interneten a tökéletes képalkotású távcsövekkel (milliós felszerelés) készült képekhez, azután a távcsőben meg csak pislog eleinte, hogy de elmosódott az a felhősáv a Jupiteren.

Kissé eltúlzod a dolgokat. Legtöbb esetben nem a távcső a tökéletes, hanem a légkör ... Nem kell fél milliós távcső a tökéletes(nek mondható) képhez.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.06.24. 02:23

Halló! Ehhez a gyártmányhoz nem volt szerencsém, de egy hasonló kis távcsövet az 1980-as években egy barátom vett a gyerekeinek, azt kipróbáltam. Vénuszra, még Szaturnuszra is jó volt (Mars akkor nem látszott), Jupiteren nem jmutatott sávot, de holdjai látszottak. Mélyég objektumokra valóban kevéssé alékalmas, de azért az Andromeda ködöt,. Nagy Orion-ködöt mutatja, talán még az M11 is látszik vele (a Scutumban, a Sas farka alatt). Viszont kettősökre kipróóbálhatnád: szerintem a béta Cygni-t, alfa-2 Canum Venaticorum-ot (Cor Caroli a Vadászkutyákban) bontja! Olyan tág kettőst mint az epszilon 1, 2 a Lant-ban, vagy a béta a Bakban feltétlenül látható vele. Ha még a Mizart a Nagy Medvében éppen ketté választja, akkor azért egészen meg lehetsz elégedve.
Hanem azt javasolnám, hogy próbáld először puszta szemmel megismerni a csillagképeket! (Valami jó sötét helyről, holdtalan estén). Meglátod, ha a csillagok közt puszta szemmel eligazodsz, ezzel a kis távcsővel is többet látsz meg, pl. az M13-at is talán.
A nagyítást ne fokozd túlzottan, 50x-es még egy jó 50 mm-es optikának is határ-nagyítás!
Konkoly Thege Miklós egyzser azt írta, hogy "nincs rossz távcső, csak rossz észlelő van". No ez kicsit túlzás, de hát Konkolynak olyan távcső már "rossz" volt, amilyet ma vidáman jó közepes minőségű műszernek mondanának. A fekete pontok származhatnak az optika apró szennyeződésétől, valószínűleg műanyag-lencse, abban mindig van belső szennyeződés.
Csak próbálkozz! Biztosan sikerül valami érdekeset meglátni. PÜdv: BQ.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: EDU-TOYS Telescope 35x-50x 50mm

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.06.30. 14:03

Halihó! Akkor ezek szerint más is van hasonló cipőben :)
Amíg gyűjtögetek a Newtonra kölcsön kértem pár távcsövet. Nem nagyokat: 2 nagyon alap binoklit meg egy kínai áruházi 40x500-as lencséset 25x és 50x okulárokkal.

Tegnap nézelődtem kicsit vele és megdöbbenve konstatáltam, hogy a 2,5x nagyítású 2x24mm apertúrájú színházi távcső szebbnek mutatja a Vénuszt és a Holdat mint a 40x500. Aztán láttam, hogy a 40x500-ban kínai műanyag lencse van, amúgy nem túl jó a fénygyűjtése és antireflex bevonat sincs mint a színházin. Mindezek mellett az okulárok is lencséstől mindenestől 100 % buborékos műanyag. :)

Ebből is sokat lehet tanulni: majdnem minden az apertúra minőségétől és méretétől függ, ill. a nagyítás sem sokat jelent, (főleg ha "üres") ill. az áruházi távcső képtelen eleve jól értékelhető képet adni. Nekem eszembe sem jutna ilyet venni.

Azt viszont megjegyzem, a rengeteg borongós, tinta-fekete éjszaka után jó volt végre csillagokat látni, akármilyen is legyen a tubus (kínai nem kínai) élmény nézelődni vele. Nem mellesleg a legjobb távcsövek sem látnak át a felhőkön :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”