optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.01.22. 16:06

A sokat említett, nem kellően gondos tisztítás során esetleg keletkező mikrokarcok mekkorák? Láthatóak szabad szemmel, nagyítóval? Van valamilyen módszer arra, hogy eldöntsük, az adott felületet szabdalják-e ezek a károsodások?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.22. 21:12

BZd írta:A sokat említett, nem kellően gondos tisztítás során esetleg keletkező mikrokarcok mekkorák? Láthatóak szabad szemmel, nagyítóval? Van valamilyen módszer arra, hogy eldöntsük, az adott felületet szabdalják-e ezek a károsodások?


Tükörnél, vagy lencse homorú felületén a Foucault-teszt is mutatja a mikrokarcokat, de van speciális eljárás hozzá, a Lyot teszt. Domború felületen nem tudom, hogyan lehetne megnézni. Csak a mikroszkópvizsgálat a tippem.

http://rohr.aiax.de/hp_new/lyottest.php
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.01.22. 22:48

BZd írta:A sokat említett, nem kellően gondos tisztítás során esetleg keletkező mikrokarcok mekkorák? Láthatóak szabad szemmel, nagyítóval? Van valamilyen módszer arra, hogy eldöntsük, az adott felületet szabdalják-e ezek a károsodások?


Ha napfény felé fordítod az objektívet egy bizonyos szögből jól lehet látni a mikrokarcokat ha vannak.
Levente
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.03.01. 09:56

Tegnap túlestem az első komolyabb lencsetisztításon. Megállapítottam, hogy nagyon fárasztó munka. :) Nektek mennyiszer kell áttakarítani mire foltmentes lesz? Nekem vagy 6.jára száradt foltmentesen, pedig desztiláltvizet használtam, előtte is csak mosogatószerrel „nyakonöntve” hogy könnyen feljöjjön a rászáradt szennyeződés. Nah, mindegy a lényeg, hogy szép lett, foltmentes és nem lett rajta karc! Egy kérdés viszont lenne hozzá jobban értőekhez.
Ugye a lencse egy foglalatban van, az a foglalat pedig be van csavarozva a tubusba! Ezt merjem kicsavarozni? Gondolom maga a lencse a foglalatban stabilan ül, így nem mozdulhat el. A lencse belső(a tubosban lévő) felén is van néhány szösz. Bár még nem zavaró, de idővel azt is csak le kellene szedni. Vaga inkább csak a kihuzat felől kellene megfújatni levegővel? Elég az?
Mondjuk így takarítás után sem lett szebb (hálisten rosszabb se) a látvány , de jobb érzés tudni, hogy tiszta! Tényleg fölösleges sűrűn takarítani. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.03.01. 10:19

Persze, mindent szét lehet szedni, ha van hozzá elegendően finom szerszámod (apró kis csipeszektől kezdve a cérnakesztyűn át a leszorító gyűrűk kicsavarásához szükséges célszerszámokkal bezárólag), pormentes helyed (szálló por se legyen, mert bemegy az okli belsejébe) és tapasztalatod.
Érdemes? :D
Amihez kívülről finom szőrű ecsettel nem férsz hozzá, azt inkább hagyd.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.03.01. 12:06

Nah igen. :) azért annyira nem akarom szétszedni, se a tubust se a mechanikát. Igazából csak esztétikailag lett változás minőségileg semmit nem zavart az egy éves „kosz” ahogy figyeltem. Meg persze jó érzés, hogy tiszta. Bár használaton kívül rajta van a lezáró a harmatsapkán, meg nem szöszölődő terítővel is le van takarva az egész.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
fzoli77
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.05.10. 12:41

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: fzoli77 » 2013.05.15. 09:47

Sziasztok,
nekem ez az okulár tisztítás nem akar összejönni (2 TV plössl) .. Most vettem őket, kicsit homályosak
voltak a zsírtól.
96%-os alkohol, desztvíz.. a 15mm-es homályos maradt, a 8mm-es pedig.. középen mintha a folt lenne,
és körülötte torzít a kép, ha a holdat nézem.. Lehet hogy az a baj, hogy nem gyógyszertári, hanem
háztartási vattát használtam? Elég drága okulárok, már gondolkoztam, hogy elviszem optikushoz,
nézze meg, tisztítsa le, mert nekem nem akar sikerülni, és félek hogy kárt teszek benne.

Üdv,
Zoli
SW 80/600 ED, TV Plossl 8mm, TV Plossl 15mm, TV Barlow 3x,
Marine 15x70, DF 7x40, EDF 7x40, IOR 7x40
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.05.15. 21:05

Kipróbáltam én is a gyógyszertári vattát, desztillált vizet és alkoholt, de a Baader Optical Wonder nevű tisztítófolyadék vált be eddig a legjobban, folt nélkül szárad, frissen mosott, puha mikroszálas törlőkendővel lehet használni. Csak puhán, lazán, jól nedvesítve, nem dörzsölve, kétségbeesetten csiszatolva.
A rászáradt ujjlenyomat a legmakacsabb szennyeződések egyike. Egy okuláron könnyen szét lehet úgy kenni, hogy homályos maradjon.
Ha már idáig fajult a dolog, akkor egy ilyen egyszerű okulárt, mint egy Plössl nyugodtan szétszedhetsz. Arra ügyelj, hogy a lencsetagokat menetes gyűrűk tartják a helyükön, ezeket kicsavarva a lencsék egy kis döntés hatására is könnyen kiesnek a helyükről, mert nagyon lazán illeszkednek. Figyeld meg, hogy mi hol volt, merre néztek a lencsék és majd úgy rakd össze, ahogy eredetileg volt. :) Nekem is volt már fátyolossá vált szemlencséjű okulárom, szétszedve pillanatok alatt meg lehetett tisztítani.
fzoli77
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.05.10. 12:41

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: fzoli77 » 2013.05.16. 11:46

Tegnap miután megírtam ezt a hsz-t elmentem Leventéékhez, aki elővett egy tubus Baader-t, fültisztítót,
és egy perc alatt rendberakta. (Ezúton is köszönöm neki a segítséget :)) Átnézték mint a kettőt, és azt mondták, semmi bajuk, és tiszták is. Persze rögtön vettem egy flakonnal én is, fantasztikus anyag, soha többé
nem szenvedek az alkohollal. Otthon ki is próbáltam az okulárokat és rájöttem mi a gond.. :)) Egyszer már évekkel ezelőtt átvertem magam ugyanígy, nem is értem, hogy nem jutott eszembe.. A kontaktlencsémen van a folt..
és az torzít be a rövid fókuszokon, a hosszabbon csak homályként érezhető :) Nagyon köszönöm a segítséget,
egy olcsóbb plösslöm van is ami belülről koszos, látszik amikor erős lámpával átvilágítom azon ki is próbálom
amit írtál.
Köszönöm még egyszer,
Zoli
SW 80/600 ED, TV Plossl 8mm, TV Plossl 15mm, TV Barlow 3x,
Marine 15x70, DF 7x40, EDF 7x40, IOR 7x40
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.05.23. 15:27

Az alkohollal vigyázzatok, oldhat ragasztót, műanyagot, józan eszet :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”