optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.02.06. 22:19

krivan írta:Sziasztok,

Ha valaki nem érez magában elég bátorságot egy tükörtisztításra,


Miért nem? Az okulárba bele mersz nézni?
Ne becsüld már le a képességeidet ennyire!
Langyos víz, pici mosogatószer, vatta. Ázzon, aztán óvatosan, ahogyan olvastad.
Fog az menni.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.02.06. 23:31

mizar írta:
krivan írta:Sziasztok,

Ha valaki nem érez magában elég bátorságot egy tükörtisztításra,


Miért nem? Az okulárba bele mersz nézni?
Ne becsüld már le a képességeidet ennyire!
Langyos víz, pici mosogatószer, vatta. Ázzon, aztán óvatosan, ahogyan olvastad.
Fog az menni.


Sajnos még nincs tükör amit tisztítsak. Tulajdonképpen szeretnék majd egy nagyobb műszert, de tartok kicsit a karbantartásától, szétszedésétől és hogy megsérteném a tükör felületét. Hozzáteszem még nem láttam közelről ilyet, hogyan lehet szétszedni stb. De gondolom, a mélyég iránti kíváncsiság le fogja győzni a karbantartással szembeni szorongást. :D
Tibor
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2014.02.07. 15:37

Sziasztok!

Én pont ma a jó időben vettem ki a 200/1000-es tubusomból a tükröst s tettem bele egy lavór mosószeres vízbe s hagytam állni.Jó 5 perc múltával lágyan egy csipet vattával a víz alatt letakarítottam az egész téli piszkot.Ezt követően azonnal desztillált vízzel öblítettem le jó bőven majd azonnal hajszárítóval kis fokozaton az utolsó cseppet is leszárítottam a tükör felszínéről.Közben a nagyobb cseppeket egy tiszta papír zsebkendő
csúcsával óvatosan felszívattam.Természetesen utána a tükör visszaszerelése s bejusztírozása következett.
Összesen egy jó óra alatt megvoltam vele s 3-4 hónapig tiszta a tükör!
Ami fontos Én minden esetben mielőtt a tükör tisztításához fogok alaposan szappanos kézmosást csinálok,hogy ne legyen esélye a szennyeződésnek.
kubalint
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.05.22. 02:26

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: kubalint » 2014.04.04. 17:27

Üdv!

Nekem is sikerült életem második tükörtisztítása, ami egyben az első sikeres. Először, tavaly, a tükör egy részén többszöri próbálkozás után is egyenetlenül száradt az optika foltos maradt. Gyanakodtam rá, hogy gomba rágta. Mivel az időből kifutottam és ki kellett telepíteni a "műszert" az észlelőhelyre, ez így is maradt.
Nem vettem észre leképezésbeli hibát, de azért nyugtalanított, hogy mi lehet az a szenny. Eltelt az év, télre visszahoztam az optikát a városba és lustaságomból kifolyólag ma jött el a tisztítás napja.

Egy laboráns ismerősöm zsákmányolt nekem isopropanolt, patikában vettem deszt. vizet és steril vattát. Ez volt az eszközpark. Első lépés a szappanos áztatás, majd víz alatti áttörölgetés. Utána jött az alkoholos mosás:
Sok bénázás után (folyamatosan foltosan száradt) az hozta meg az áttörést, hogy isopropanolos-vattás áttörölgetés után az alkoholt folyó vízben rögtön lemostam. Ezt ismételgettem legalább ötször. Ezután leültem az asztalhoz, magam elé vettem a tükröt és desztvizes tocsogós vattával áttörölgettem párszor, majd száraz vattával felitattam a vizet.
Alaposan átnézve, fény felé fordítva elvétve 1-2 foltocskát még észre lehetett venni, ezt azonban a rálehelés+száraz vattás letörlés azonnal megoldotta.

Eredmény: Egy apró folt se látszik rajta, rálehelve egyenletesen szárad, nincs összekarcolva.
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2014.05.04. 19:17

Sziasztok!
A topicban írottak alapján jobbnak láttam nem hozzányúlni a tükörhöz, viszont olvastam több helyen is hogy sűrített levegővel fújatta le a textíliákból eredő szennyeződést...így hát gondolva tanulhatok a dologból én is megpróbálkoztam ezen módszerrel.
kiszerelés után segítséget kérve páromtól aki függőlegesen tartotta a tükröt nekiálltam a szintén függőlegesen tartott sűrített levegős flakonból lefújni a rákerült mocskot. Mondhatni "hiperóvatos" voltam...ennek ellenére a tisztítás végén vettem észre hogy 2 pici kb fél-egy centis foltot fújtam a tükör 2 pontjára (az egyik a tükör sugarának közebén a másik a szélén lett). :cry:
Ezek a foltok ugyan szinte csak döntött állapotban látszanak, mégis eléggé el vagyok kenődve hogy kárt tettem benne.
Szerintetek fizikai sérülés lehetséges vagy csak a kicsapódó gáz hagyhatott foltot (amit majd később el lehet távolítani)?
tesztelni még csak nappal teszteltem akkor nem láttam semmi változást a normál állapotához képest.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.05.04. 20:58

PolluxHUN írta:Ezek a foltok ugyan szinte csak döntött állapotban látszanak, mégis eléggé el vagyok kenődve hogy kárt tettem benne.
Szerintetek fizikai sérülés lehetséges vagy csak a kicsapódó gáz hagyhatott foltot (amit majd később el lehet távolítani)?


Szerintem olaj a kompresszorból, amivel a levegőt nyomják a palackba. Erre mondják, hogy a rest kétszer fárad.
Még annyit, ha valamitől karc tud keletkezni a tükrön, akkor ettől a módszertől biztos! Szabad szemmel nem látszik, de a foucault képen már lehet látni, ott meg a továbbiakban szórja a felület a fényt rendesen.
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2014.05.04. 21:55

mizar írta:
PolluxHUN írta:Ezek a foltok ugyan szinte csak döntött állapotban látszanak, mégis eléggé el vagyok kenődve hogy kárt tettem benne.
Szerintetek fizikai sérülés lehetséges vagy csak a kicsapódó gáz hagyhatott foltot (amit majd később el lehet távolítani)?


Szerintem olaj a kompresszorból, amivel a levegőt nyomják a palackba. Erre mondják, hogy a rest kétszer fárad.
Még annyit, ha valamitől karc tud keletkezni a tükrön, akkor ettől a módszertől biztos! Szabad szemmel nem látszik, de a foucault képen már lehet látni, ott meg a továbbiakban szórja a felület a fényt rendesen.


Mármint magától a sűrített levegős lefújástól vagy attól lesz tuti karcos a tükör hogy az említett folyadék rákerült?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.05.04. 22:31

PolluxHUN írta:Mármint magától a sűrített levegős lefújástól vagy attól lesz tuti karcos a tükör hogy az említett folyadék rákerült?


Ahogy a porszemek a sűrített levegőtől nagy sebességgel elhagyják a tükröt. Én szárazon sosem tisztítanék optikát az biztos. Az olaj (ha az egyáltalán) le fog jönni. De nem sűrített levegővel :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.05.05. 16:39

Én szárazon sosem tisztítanék optikát az biztos.

Puha ecset?
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.01.17. 18:31

Üdv!

Két kérdésem lenne:
az egyik, hogy a segédtükröm főtükör felőli részén a széle mentén (egészen a tükör feléig) látszik némi foltozódás ferde megvilágításban. Honnan lehet tudni, hogy mondjuk a pára és kosz miatt van ez, vagy netalán az alu réteg öregszik? Az utóbbi egyértelműbb, látványosabb esetleg? Újragőzöltetni csak akkor kell, ha képalkotásában meglátszik? (És ilyenkor miben nyilvánul meg az alu réteg hibája, miből látszik?)

a másik pedig, hogy a főtükörben az ugye nem okozhat(ott) kárt, hogy ha strandpumpával fújta le előző tulajdonosa egyszer a port részben róla, de amúgy hozzá nem ért semmivel és fürdetve sem lett még ((kb. 4-5 éves 200/1200 flexdobson)) Én csak a port látom rajta messziről, karcokat nem, csak olvastam itt az előbb, hogy sűrített levegővel fújkálva alaposan le lehet rontani a lerepülő kosszal, de előbbi csak nem olyan drasztikus, nem? Azért feltételezem észrevehető romlás nem keletkezhetett.

Képe amúgy nagyon tetszik, arra nem panaszkodnék, de nyilván nem tudom, milyen az etalon és azért gondolom ittlévők megértik az efféle szőrszálhasogatást szeretett optikájukkal kapcsolatban.. :)

Köszönöm!
Dávid
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”