optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.23. 19:01

Varus írta:Sziasztok!

Én most a zenittükrömet, valamint a mélyég-szűrőimet szeretném megtisztítani, ehhez várnék tippeket.
Korábban azt hittem, hogy a zenittükörre rakódott porszemcsék eltávolításához elegendő lehet a sűrített levegős spray, de ez nem vezetett eredményre, más módszerhez kellene folyamodni.
Vásároltam Baader objektívtisztító folyadékot, de azt a mélyég-szűrőkhöz nem merem használni.



nekem a ror (residual oil remover, azzal reklámozza magát, hogy más, mint a megszokott optikatisztítók, ez eddig nekem is úgy tűnik...) nagyon bevált, gyönyörűen feloldott minden szmütyit és nagyon sokáig tiszta is maradt minden felületem, mert nem maradt olaj a felületeken, amibe a kosz újra beleragadhasson. védőrétegeket sem bántja a leírás alapján. ebay-en kapni angliából, kb 2-3e ft egy 28ml-es flakon, postával együtt. (viszont hatás után óvatosan felszedni, na ahhoz kell némi türelem, kézügyesség, meg úgy 20-30 fülpiszka felületenként)
nincs aláírás
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.23. 22:14

Szia!

szolcs írta:a sűrített levegős spray-vel lehet okulárt, tükörreflexes gép (Pentax, bár szerintem mindegy) tükrét fujogatni? (A beépített "tükörrázogatás" olyan, mint halottnak a csók, átrendeződnek a dustok. Tapasztalatom szerint.) Nagyon óvatosan szoktam fujogatni, nehogy leköpködjem. A sűrített levegős flakonból pedig nekem egyfajta dzsuva is jön - gyorsan felszárad - de élesben még nem mertem kipróbálni. Pont emiatt.


Dobozos levegővel és szájjal semmiképp se fújkáld a szenzort, mert a nyál-/szmötyi-cseppecskékkel többet ártasz mint használsz.

Fotósboltokban, de némely patikában is lehet venni körtepumpát, ami az SLR-felhasználók nagy barátja évtizedek óta. (Szerk.: a patikás punepákkal vigyázni kell, mert némelyik be van púderezve belülről, ami a mi szempontunkból kifejezetten előnytelen tulajdonság. :) ) Kb. annyiba kerül, mint a dobozos levegő, csak végtelenszer tovább tart. Így néz ki:

Kép

Nekem eddig mindig sikerült a szöszöket lefújnom vele a szenzorról, vagy a tükörről (szintén Pentax, de amúgy mindegy :) ). Lefelé kell fordítani a vázat, és pár erőteljes fújással kihajtani a koszt. Célszerű nem egy poros padláson elvégezni a műveletet. Pl. a fürdőszoba zuhanyzás után eléggé tiszta helyiség ebből a szempontból, mert a gőz szépen kitakarítja a szálló port.

A makacsabb, odaszáradt koszokat állítólag a Lenspen Sensorklear nevű eszközzel lehet szépen letakarítani.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.10.02. 18:08

Sziasztok!
Aktuálissá vált az okulárjaim tisztítása. Milyen bevált módszert javasoltok?
Elolvastam a hozzászólásokat,de konkrétan okulárok esetében mi a helyzet?
Jó volna mindkét lencseoldalt letisztítanom úgy látom.
Vannak rajt szöszök és szempilla okozta zsírosodás is.
Nagyobb, és egész kicsi felületek is. pl. orthoszkópikus 6-os , 4-es okulárjaimnál.
Köszi a segítséget!
Üdv:Laci
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.10.02. 18:22

Ez eléggé ígéretes szerintem és az ára is jó. Canon lévén pedig megbízható is úgy gondolom. Vélemény?
http://www.ebay.com/itm/7-in-1-Lens-Cle ... 4030772355
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.10.02. 19:00

uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.10.02. 22:07

Köszi Péter!
A kis felületeken gondolom fültisztító pálcika segítségével megoldható a tisztítás.
Valaki közületek próbálta már?
Az oldalon idáig egy vásárlói vélemény van,ezért gondolom viszonylag új termék lehet.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.10.03. 07:24

http://www.ror.net/

(nekem ez nagyon bevált, igaz nem készlet csak maga a lötty)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.11.03. 05:59

Sziasztok. Szeretnék tanácsot kérni a távcsövem tisztításához. Olvasgattam ki mit és hogy. Nos a lencse 90 mm es. Nappali fénynél elég sok szösz, vagy ilyesmi kis porszem látszik rajta, pedig észlelés után a védőkupak rákerült, és le is takartam biztos ami biztos. Ugye mostmár bepárásodik a lencse, és bár megszárítom mielőtt elteszem pihenni, gondolom az idő múlásával ezek a szöszök már rátapadtak. Nem lehet lefújni. Észlelésnél nem zavar, mély égnél és a fényes holdnál se. Kérdésem a következő. A desztiláltvizes pár csepp mosogatószeres vízzel érdemes e letisztítani, vagy még ne kezdjek hozzá addig amíg az éjjel látott képbe nem „kavar” be? Végülis 2 hónapja van meg, óvtam ahogy lehet. Másik kérdés. Írjátok hogy milyen kényesek ezek az optikák. Ez valóban ennyire igaz? Gondolom azért ha óvatosan törlöm a nedves fülpucolóval azért leszedi az odatapadt szöszöket, nem maszatolja el, vagy elsőre igen? És aztán mégegyszer áttörölve szép lesz mint újkorában? Bocs a sok, meg értelmetlennek tűnő kérdés miatt, csak bizonytalan vagyok. A kb húsz éves orosz binoksi megelégedett egy papírzsepivel szárazon. Mondjuk gyerekfejjel nem figyeltem annyira, de karcmentes, a felületi réteg sem kopott meg sehol. Olvasva az óvatosságról írtakat most csodálom hogy még él a sotem binoksi. Nahde a Lunának nem merek így belevágni, vagy azért az is bírja a gyűrődést? Előre is köszönöm a választ aki időt szánt a kérdésemre. Pénted du, vagy szombat reggel bekuksi. Addig is szép eget mindenkinek.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.11.03. 06:27

Akármennyire megtisztítasz és védesz egy optikát, egy óra múlva már tucatszám láthatod rajta porszemeket meg egyéb szennyeződéseket, egy hét után pedig már olyan, mintha mindig is "koszos" lett volna. Soha ne nyúlj szárazon a felülethez, mert nem minden karc látszik szemmel. Igazság szerint egy jó nagy, mondjuk szántás jellegű karc semmit se jelent a képben, míg sok alig látható megöli a leképezést. Ha véded a lencsét, évek után kell csak tisztítani, még akkor is, ha már nagyon porosnak látod. Fújd le, ami lejön lejön, ami nem, attól meg megszabadulsz majd a nagy tisztításnál.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2011.11.03. 07:24

Szia,
szerintem ezt a linket már sokan ajánlották, nem is véletlenül.
http://www.mcse.hu/tavcsoves_sarok/20060902_optikatisztitas_2.html
Még ilyen teljes tisztogatásra nem volt szükségem, de amit átvettem belőle az bevált. Az okulárokat tisztítottam, sebbenzin vagy alkohol fülpiszka kombinációval. Mindent a patikában vettem kb. 1500 Ft.
Szárítás hajszárítóval, mert nem vagyok türelmes, de így is folt mentessen száradt. Észleléskor a párát szintén hajszárítóvak fújom le, 12 v-os, a Homasita autósboltban találtam kb. 4 rugó. (eddig ez volt a legnehezebb beszerzésem...)
Mivel én újonc vagyok a távcsöves világban, ezért nem tudom, hogy ez válasz a kérdésedre, vagy kérdés a tapasztaltabbaktól, hogy jó-e az eljárásom?!
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”