optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.01.17. 19:13

Kedves Dávid!

Nem baj az , ha tájékozódik az ember.

A tükörbevonat tönkremenetele elég lassú folyamat. A visszaverőképesség lassú csökkenése észrevehetetlen. Az alumínium réteg teljes tönkremenetele általában sötét foltok formájában történik, ezek nagyon jól látszanak mindenféle megvilágításban. Láttam már olyat is, hogy egyszerűen egy darab levált az üvegről. Ha a bevonat összefüggő még, vagy csak egy-két pontban hiányos, azt a képalkotásban nem fogod észrevenni. Ha az elszíneződés a bevonat elöregedéséből származik, de egyszerű ránézéssel még nem látható, akkor az sem fog zavarni. Fényvesztéssel jár, de a jó optika képe nem romlik el tőle.
A tükörtisztítás veszélyes, de nem annyira, mint azt sokan hangsúlyozzák. A nagyon erős légfúvás tényleg nem a legjobb, de hacsak nem homokkal szennyezett a tükör, meg a levegő, akkor azért sokszor kell eljátszani, mire a képben is kárt okoz.
A karcból sok apró rosszabb, mint egy-két nagy. A képalkotásban akkor veszd csak észre, ha rengeteg apró karc terheli a felületet, de ezek is inkább a háttérbe szórják a fényt, -végső soron inkább rontják a kontrasztot- mint életlen képet okoznak.
A szórt fényre nehéz etalont adni, összehasonlítás kéne. De ha fel tudod bontani mondjuk a Delta Cyg, vagy méginkább az Éta Gem. kettősöket (a kísérők halványak) akkor nincs nagy baj. Ha megnézed a Jupitert és nem látsz körülötte zavaró fényködöt, akkor az is jó jel.
jimoka05
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.07.05. 21:20

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: jimoka05 » 2015.02.23. 22:13

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne,hogy jók-e ezek az aktívszenes tisztító ceruzák az okulárok megtisztítására.
Valaki használ -e ilyet?
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.10.16. 15:59

Én nem használnám a helyedben. A lényeg az, hogy semmilyen szárazon érintés nem használ az optikák felületének, de a nedves érintést is csínján kell adagolni.

Pont jó az időjárás hozzá, úgyhogy kiszereltem a 249/5000-es Cassegrainem főtükrét, kb. két év használat után. Most kezdem beáztatni, látszik is, hogy már ráfér. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.10.19. 10:21

jimoka05 írta:Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne,hogy jók-e ezek az aktívszenes tisztító ceruzák az okulárok megtisztítására.
Valaki használ -e ilyet?


Elég jó kis eszköz, bár a vastag koszt nem ajánlatos vele törölgetni, mert a porszemcsék összekarcolják a felületet. Azt természetesen optikatisztító folyadékkal és mikroszálas kendővel kell eltávolítani és az esetleges visszamaradt zsíros felületet kezelni a ceruzával. A főtükörre/lencsére nem ajánlatos a nagy felület miatt, a ceruza inkább csak okulárokra és szűrőkre lett kitalálva, amit akaratlanul is összeken a szempillánk és ezeken ugye nem lehet használni a folyadékot a beszivárgás miatt (kivéve a vízálló oklikat). Azokat nyugodtan lehet vele pucolni, bár nem szabad erős nyomást kifejteni rá.
Összességében jó kis eszköz, sokáig elég, de korlátozott a használhatósága.
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2016.07.04. 17:10

Üdv,
Ma sajnos szomorúan azt vettem észre, hogy az SW 150/750 főtükrén két kis
méretű sötét folt van, kb 3-5mm, talán madárürülék lehet, nem tudom pontosan.
Ezen túlmenően felületi por is van rajta, bár az szerintem nem olyan nagy mértékű.
Próbáltam fényképet is csinálni róla, valamennyire szemlélteti amiről beszélek.
Szerintetek érdemes tisztításba fognom, vagy ez nem sokat befolyásol még?
Illetve tisztításhoz, áztatásnál jó a sima vatta is, vagy steril kell, illetve öblítéshez
csak disztillált víz a megfelelő, vagy ha más nincs akkor ioncserélt is alkalmas?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.07.04. 20:03

Sima vatta jó lesz, nem operálni akarsz ;)
A csak ioncserélt vízben maradhatnak olyan ionok, amelyek kicsapódhatnak, a desztillált a biztos.

De ilyen kis méretű foltok miatt a tisztítás elhalasztását is érdemes mérlegelni.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.07.04. 22:12

Tomy27 írta:Üdv,
Ma sajnos szomorúan azt vettem észre, hogy az SW 150/750 főtükrén két kis
méretű sötét folt van, kb 3-5mm, talán madárürülék lehet, nem tudom pontosan.
Ezen túlmenően felületi por is van rajta, bár az szerintem nem olyan nagy mértékű.
Próbáltam fényképet is csinálni róla, valamennyire szemlélteti amiről beszélek.
Szerintetek érdemes tisztításba fognom, vagy ez nem sokat befolyásol még?
Illetve tisztításhoz, áztatásnál jó a sima vatta is, vagy steril kell, illetve öblítéshez
csak disztillált víz a megfelelő, vagy ha más nincs akkor ioncserélt is alkalmas?



Szia Tamás!

Még annyit tennék hozzá,hogy patikai desztillált víz kell,a benzinkutakon kapható nem jó erre a célra.
Vatta pedig gyapotvatta kell,nem jó a műszálas,tehát a vattát is érdemes patikában venni.
Én legalábbis ezt ajánlom!

Üdv:Laci
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2016.07.05. 16:43

uxamatőr írta:
Tomy27 írta:Üdv,
Ma sajnos szomorúan azt vettem észre, hogy az SW 150/750 főtükrén két kis
méretű sötét folt van, kb 3-5mm, talán madárürülék lehet, nem tudom pontosan.
Ezen túlmenően felületi por is van rajta, bár az szerintem nem olyan nagy mértékű.
Próbáltam fényképet is csinálni róla, valamennyire szemlélteti amiről beszélek.
Szerintetek érdemes tisztításba fognom, vagy ez nem sokat befolyásol még?
Illetve tisztításhoz, áztatásnál jó a sima vatta is, vagy steril kell, illetve öblítéshez
csak disztillált víz a megfelelő, vagy ha más nincs akkor ioncserélt is alkalmas?



Szia Tamás!

Még annyit tennék hozzá,hogy patikai desztillált víz kell,a benzinkutakon kapható nem jó erre a célra.
Vatta pedig gyapotvatta kell,nem jó a műszálas,tehát a vattát is érdemes patikában venni.
Én legalábbis ezt ajánlom!

Üdv:Laci


Szia László!
Köszönöm a kiegészítést, igen én is így tudtam, illetve olvastam is,
hogy a sima vatta nem jó.Ahogy nézem a steril vatta az 100%- os pamut.
http://www.segedeszkozok.hu/spd/917300/ ... vatta-25-g
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Varus » 2016.10.02. 19:26

Sziasztok!

Optika tisztítással kapcsolatban kérnék javaslatokat.
Egy 25 cm-es rácsos Dobsonról lenne szó: főtükrének felületén finom porréteg látható, ezt szeretném eltüntetni. Ami van hozzá: desztillált víz, Baader optika tisztító folyadék, mikroszálas törlőkendő. Szóval hogyan is csináljam, ez lenne a nagy kérdés, mivel főtükröt még sosem pucoltam.

KJG
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.10.02. 20:55

Varus írta:Sziasztok!

Optika tisztítással kapcsolatban kérnék javaslatokat.
Egy 25 cm-es rácsos Dobsonról lenne szó: főtükrének felületén finom porréteg látható, ezt szeretném eltüntetni. Ami van hozzá: desztillált víz, Baader optika tisztító folyadék, mikroszálas törlőkendő. Szóval hogyan is csináljam, ez lenne a nagy kérdés, mivel főtükröt még sosem pucoltam.

KJG


Ha csak por, akkor nagyon finom szálú ecsetet használj.
Művészellátókban kapható több fajta.
Én középáras póniszőr ecsetet használok.
Ekkora tükörhöz egy szélesebb is megfelelő, okulárokhoz értelemszerűen kell egy kisebb is.

Ha zsíros is a felület, akkor langyos mosogatószeres vízben áztatás amíg le nem oldódik a szennyeződés, utána deszt vizes öblítés és törlés nélküli cseppmentes szárítás.
A Baader folyadék itt nem játszik, csak a lencsénél, vagy az okulárnál.
A törlőkendőre megint csak nincs szükség, ha cseppmentesen meg tudtad szárítani a tükröt.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”