DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Lencsés- és tükrös távcsövek
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2009.09.27. 10:00

Üdv
van nekem egy ősöreg 110/806-os Mizárom, amire szeretném feloperálni az Olympus E-520-as fényképezőgépemet. 1,25"-ös okulárkihuzata van, emberi számítás szerint össze lehet tekerni a fényképező 4/3-os bajonettjével, mert van 4/3 -> T2 átalakítóm, és létezik 1,25 -> T2 is.

De: a Mizárnak állítólag másmilyen okulárkihuzata van, mint a többi, hasonló távcsőnek, az okulárt "mélyebben" kell beletenni, a fókuszsík közel van a tubushoz. Ha magát a fényképező-vázat teszem oda a kihuzathoz, akkor teljesen behúzott állapotában (okulár nélkül) 1-1,5 centire még van éles kép, de ez a kis távolság nyilvánvalóan kevesebb, mint a különféle adapterek együttes hossza.

A kérdésem az, hogy létezik-e olyan optikai trükk, amivel ez az áldatlan állapot megszüntethető? Leginkább valamilyen Barlow-lencsét képzelek el, ami megnyújtja a fókuszt (növelve a nagyítást, ami nem is baj), eközben eléggé kikerül(ne) a fókuszsík, és rá tudnám tenni a fényképezőt. (A nagyítás növekedése nem bej, repülőket és Holdat szeretnék fényképezni, fény van elég). Mondanom sem kell, hogy inkább az olcsó megoldások érdekelnek, mert ekkora távcsövet már elfogadható áron lehet kapni, de akkor már inkább folytatom a vég nélküli gyűjtést egy jó nagy Dobsonra.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.27. 16:53

Az egyik megoldás valóban a barlow-lencsés lenne, de a megfelelőt megtalálni, ami nem torzít, nem vignettál, nem tükröződik a tokjában a fény, ... Én az egyszerűbb megoldást választanám: 3 csinos kis lyukat fúrni oldalt a tubusba, és ha úgy adódik, hogy fotózni kell, akkor előrébb szerelni a főtükröt fotós üzemmódba, egy gyors jusztír, aztán hajrá.
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2009.09.29. 11:04

Huh.
Ez egy kicsit ijesztőnek tűnik, de megnézem, megvalósítható-e.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.29. 20:24

KGyST írta:Huh.
Ez egy kicsit ijesztőnek tűnik, de megnézem, megvalósítható-e.


Ja igen, azt elfelejtettem mondani, hogy a megoldás nemcsak egyszerűbb, drasztikusabb is:- )
Ha többen írnának ide, valószínűleg a barlow-t ajánlanák.
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2009.09.29. 21:22

Én úgy egy évtizede használtam a 200/1500-as Dobsonomat 200/1200-as tükörrel is.
Akkor a fókuszálót és a segédtükör tartót új, a főtükörhöz közelebbi helyre fúrtam-
fogattam. Nem vagyok egy nagy barkácsoló fazon, de fél óra alatt meg tudtam
akkor csinálni az átalakítást. Az oda-visszaszerelések sem igényeltek sok időt,
vagyis a javasolt főtükör áthelyezést én is csak javasolni tudom.
A 355-ös tubust mikor házasítottam a Canon DSLR-rel, hasonló gondom volt. Akkor
pedig a főtükör tartó-jusztírozó csavarokat cseréltem hosszabbra, így a tükröt
bentebb csavarva a fókuszsík kiért a fényképezőgép képsíkjába.
A Mizar konstrukcióját nem ismerem, de biztos lehet hasonló módosítást végezni
rajta.
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2009.09.30. 18:59

Őszinte leszek hozzátok, én még nálatok is kisebb barkácsoló fazon vagyok, de valami hasonló megoldás szimpatikus, mert ez az ősöreg távcső (ismerősöm vette 86-ban használtan, tőle én) már nem ér meg igazán nagy ráfordítást nekem, a furkálás, úgy, hogy az optikai elemeket sem veszélyeztetem, elképzelhető. De mondom, szoktatom magam a gondolathoz :)

Na, szétkaptam a távcsövet. A legegyszerűbbnek a tükröt tartó három csavar kicserélése tűnik (amivel jusztírozom), mert a tubus vége meg van peremezve, azt nem lehet a csőbe beljebb nyomni, a segédtükör áthelyezéséhez meg új lyukat kellene fúrni a kihuzatnak.

Tudtok valami olyan boltot Budapesten, ahol a ilyen rugókat vehetek? Kb. 4-5mm átmérőjűek és 4-5 centi hosszúak kellenének.

Thx
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2009.10.06. 20:57

Nos, nagyjából összeraktam a dolgot, a M3*60 milliméteres csavarok pont egy kicsit rövidek, pont nem tudok fókuszálni, úgyhogy nekiállok nagyobb, 80 vagy 100 millimétereseket felhajtani, kár, hogy ilyen nem létezik.
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2009.10.06. 21:36

Vedd ki az egyik 60mm-es csavart és fotózd le. Próbálok a kép alapján hosszabbat készíttetni.
Sajnos nem tudom milyen fejkialakítású csavar jó a tubushoz, ezért kellene kép.
A képpel küldj egy postacímet is a berko kukac is pont hu mail címre.
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2009.10.07. 16:33

Üdv, kösz, de egyelőre ennyire nem akarom megbonyolítani a dolgot, azért Budapesten fogok találni :)
Egyébként sima hengeres fejű, hornyos csavar, de még futok pár kört. Aztán lehet, hogy visszajövök :)

Köszi
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

Re: DSLR ráhegesztése Mizar távcsőre

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2009.11.01. 12:23

Ilyenek lettek az első tesztképek, értelemszerűen óragép nélkül. Az okulárkihuzat nagyon laza a fényképezőnek, jelenleg a három jusztírozó csavarral állítottam élesre :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”