Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.11.12. 09:37

Janicsillagasz írta:A 70-es jó is lenne meg nem is mert azzal megint csak közelítek az 50-hez.



Dehogy közelítesz! 96%-al jobb a fénygyűjtő képessége!!!
Az gyakorlatilag a duplája. Ráadásul, ahogy írtad, a 80-ast mindenki szidja.

Én erre a célra pont a 70/500-ast tartom megfelelő méretűnek és jó minőségűnek.
Vegyél hozzá egy 90 fokos tükröt, hogy ne kelljen alá feküdni és ideális átmeneti távcső.

sztem.
Sidius

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.11.12. 09:38

Kedves Levente és Péter!
Bocsássatok meg, nem vitaindítás a célom és nem is fogom folytatni a témát, de két dolgot biztosan tudok. Egyik, hogy életemben egyetlen Mizart használtam, és annak a főtükre nem gömb volt. A másik, hogy nagyjából F/10 de inkább F/14 körül kell lenni a gömbnek ahhoz, hogy jónak lehessen nevezni. (Ezt matekilag is le lehet vezetni, de ez most nem annyira lényeg.) Persze más kérdés, hogy kinek mi a jó. Minden esetre lassan megértem, hogy a középszerű leképezés miért tud sokszor kitűnő, a rossz meg használható minősítést kapni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.11.12. 18:03

Ezt a 130/900 nem parabolizált tükröt megnézném, hgoy milyen rossz, olyan kíváncsi lettem. :)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.11.12. 19:56

tobe_ írta:Ezt a 130/900 nem parabolizált tükröt megnézném, hgoy milyen rossz, olyan kíváncsi lettem. :)


Én több mint 10 éve használok egy SW 130/900-ast, még a kék tubusos fajtából.
Igaz, hogy az utóbbi hat évben már főként lencsésekkel észlelek, de legalább van mivel összehasonlítani.
Azt nem tudom, hogy milyen geometriájú a tükre, de rendszeresen kollimálom, és meg is hálálja a beállítást.
Nincs annak olyan rossz képe.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
szarvas211
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.11.11. 17:56

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: szarvas211 » 2014.11.15. 11:44

"Indokaim a 130/900 ellen a 90/900-zal szemben"
A 90/900as megoldható de csak csak eq2es mechanikán. Sajnos nem akarok többet szánni rá, teljesen amatőr vagyok, még csak ismerkedek. Később ha belejövök lehet hogy veszek egy eq3-ast is de egyenlőre ezt szeretném kipróbálni :) Úgyhogy valószínű hogy a 90/900-as lesz a nyerő !
Köszönöm a válaszokat!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.15. 15:51

Sidius írta: Persze más kérdés, hogy kinek mi a jó. Minden esetre lassan megértem, hogy a középszerű leképezés miért tud sokszor kitűnő, a rossz meg használható minősítést kapni.


Hát ez az...

Minden távcsöves fórumon állandó, visszatérő téma, hogy a szerényebb felszereléssel rendelkezők az egekbe magasztalják a középszerű cuccaikat. Úgy látszik, ezzel kompenzálják, hogy csak annyira futotta (ami egyébként nem szégyen, mert amatőrök között szakadt csövestől milliomosig mindenféle ember megtalálható, de az ég alatt mind egyformák... Ráadásul a gyengébb minőségű felszereléssel is lehet hasznos dolgokat művelni. Csak nézze az eget!). Ha pedig ellent mondasz, akkor bedurcáznak...

Emlékezzünk kicsit vissza (legalábbis aki élt már akkor): a rendszerváltás előtt mennyire oda voltunk a Ladákért meg Skodákért, amikor csak arra volt pénzünk, meg egyáltalán, csak azt, illetve olyan (KGST) autókat lehetett kapni. Mi, srácok, apukánk autóit méregettük, melyik mennyit megy, ilyen jó meg olyan jó, meg ikertorkos Weber karburátort buherált bele a bátyád, meg sportkipufogót, meg kifordította felnit, stb. Attól az még egy szar bőrözött (ún. "tuning" :lol: ) Lada volt, mondjuk egy gyári BMW-hez, de akár egy VW-hez képest is. Még ha mindenféle egzotikus ideológiát gyártanak mellé, akkor is.

El kéne fogadni, hogy a jó minőség általában összefügg az árral (a véletlen vagy tudatos extremitások kivételével). Senki sem olyan hülye, hogy egy stabilan prémium minőségű cuccot a gagyik árszínvonalán áruljon. Már csak azért sem, mert stabilan jó minőséget csak drágábban lehet gyártani. A kínai távcsövek és mechanikák minősége is (többé-kevésbé...) javulóban van (legalábbis higgyük azt...); erre mit tesz Isten, egyre drágábbak... Érdekes, nem...?

Az EQ8 (amit egyébként Dán András Gemini-jéről koppintottak a kínaiak...) már egész becsületes darabnak tűnik (bár még nem próbáltam), de már a neki megfelelő terhelhetőségű amerikai Losmandy G11 ára körül kapható... Sőt, az új AZ-EQ6 sem éppen olcsó már a közel félmilliós árával (az elődjét még 230e körül vettem; olyan is volt...).

Éppen tegnap fókuszáltam újból a kínai (SW) 80/400-as akromatikus refraktoromat, mert új vezetőkamerát tettem rá. Nem sikerült. Nem azért, mert rossz a fókuszírozó (persze az is rossz, de attól még lehet huzogatni meg tekergetni...), vagy én lennék béna hozzá. Egyszerűen nem lehet, mert nincs olyan fókusz pozíció, ahol pontszerű lenne csillagok képe az érzékelőn. Olyan brutális a színszórása, hogy mindig van halo a csillag körül. (Természetesen UV/IR blokk szűrővel együtt is...)
Ez egy 30eFt-os csődarab, gagyi lencsével és használhatatlan fókuszírozóval, mégis, nézzétek meg, csak ötcsillagos véleményeket írtak róla (pedig egyetlen távcsőszerű tulajdonsága az, hogy át lehet látni rajta, ha a végén belenézel, és persze leveszed a kupakot):
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-80-400-refraktor
Az eszem megáll... Akkor egy Astro-Physics hány csillagot kapna ugyanezen az ötös skálán???

Az emberek érték-ítélete a legtöbb esetben nem mérvadó, mert nem kellően tájékozottak.

Fogadjuk ezt el, János, és maradjunk ennyiben... Így ők is örülhetnek tovább.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.11.15. 16:27

Attila írta:Éppen tegnap fókuszáltam újból a kínai (SW) 80/400-as akromatikus refraktoromat, mert új vezetőkamerát tettem rá. Nem sikerült.
MDA


Ugye, hogy neked is van egy! :lol: :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.15. 18:45

mizar írta:Ugye, hogy neked is van egy! :lol: :lol:


Igen, belefutottam, még jó régen... :( :oops:
Nem voltam elég alapos, csak napközben "teszteltem", de akkor minden távcső jó.
Viszont így legalább saját tapasztalatból, sokkal hitelesebben fi...zhatom. 8-)

Ha valakinek ennyire nincs pénze, akkor végül is az eget ezzel is lehet nézni...

De fillérekért eladni nem érdemes, mivel vezetőtávcsőnek meg jó (arra használom, de arra is csak ritkán); sőt, arra talán még szinte tökéletes is, mivel a csillag-centroidot nagyobb szóródási körből pontosabban lehet meghatározni. :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Varus » 2014.11.16. 09:55

Attila írta:
Sidius írta: Persze más kérdés, hogy kinek mi a jó. Minden esetre lassan megértem, hogy a középszerű leképezés miért tud sokszor kitűnő, a rossz meg használható minősítést kapni.


Hát ez az...

Minden távcsöves fórumon állandó, visszatérő téma, hogy a szerényebb felszereléssel rendelkezők az egekbe magasztalják a középszerű cuccaikat. Úgy látszik, ezzel kompenzálják, hogy csak annyira futotta (ami egyébként nem szégyen, mert amatőrök között szakadt csövestől milliomosig mindenféle ember megtalálható, de az ég alatt mind egyformák... Ráadásul a gyengébb minőségű felszereléssel is lehet hasznos dolgokat művelni. Csak nézze az eget!). Ha pedig ellent mondasz, akkor bedurcáznak...

Emlékezzünk kicsit vissza (legalábbis aki élt már akkor): a rendszerváltás előtt mennyire oda voltunk a Ladákért meg Skodákért, amikor csak arra volt pénzünk, meg egyáltalán, csak azt, illetve olyan (KGST) autókat lehetett kapni. Mi, srácok, apukánk autóit méregettük, melyik mennyit megy, ilyen jó meg olyan jó, meg ikertorkos Weber karburátort buherált bele a bátyád, meg sportkipufogót, meg kifordította felnit, stb. Attól az még egy szar bőrözött (ún. "tuning" :lol: ) Lada volt, mondjuk egy gyári BMW-hez, de akár egy VW-hez képest is. Még ha mindenféle egzotikus ideológiát gyártanak mellé, akkor is.

El kéne fogadni, hogy a jó minőség általában összefügg az árral (a véletlen vagy tudatos extremitások kivételével). Senki sem olyan hülye, hogy egy stabilan prémium minőségű cuccot a gagyik árszínvonalán áruljon. Már csak azért sem, mert stabilan jó minőséget csak drágábban lehet gyártani. A kínai távcsövek és mechanikák minősége is (többé-kevésbé...) javulóban van (legalábbis higgyük azt...); erre mit tesz Isten, egyre drágábbak... Érdekes, nem...?

Az EQ8 (amit egyébként Dán András Gemini-jéről koppintottak a kínaiak...) már egész becsületes darabnak tűnik (bár még nem próbáltam), de már a neki megfelelő terhelhetőségű amerikai Losmandy G11 ára körül kapható... Sőt, az új AZ-EQ6 sem éppen olcsó már a közel félmilliós árával (az elődjét még 230e körül vettem; olyan is volt...).

Éppen tegnap fókuszáltam újból a kínai (SW) 80/400-as akromatikus refraktoromat, mert új vezetőkamerát tettem rá. Nem sikerült. Nem azért, mert rossz a fókuszírozó (persze az is rossz, de attól még lehet huzogatni meg tekergetni...), vagy én lennék béna hozzá. Egyszerűen nem lehet, mert nincs olyan fókusz pozíció, ahol pontszerű lenne csillagok képe az érzékelőn. Olyan brutális a színszórása, hogy mindig van halo a csillag körül. (Természetesen UV/IR blokk szűrővel együtt is...)
Ez egy 30eFt-os csődarab, gagyi lencsével és használhatatlan fókuszírozóval, mégis, nézzétek meg, csak ötcsillagos véleményeket írtak róla (pedig egyetlen távcsőszerű tulajdonsága az, hogy át lehet látni rajta, ha a végén belenézel, és persze leveszed a kupakot):
http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-80-400-refraktor
Az eszem megáll... Akkor egy Astro-Physics hány csillagot kapna ugyanezen az ötös skálán???

Az emberek érték-ítélete a legtöbb esetben nem mérvadó, mert nem kellően tájékozottak.

Fogadjuk ezt el, János, és maradjunk ennyiben... Így ők is örülhetnek tovább.


MDA


Ötcsillagos véleményt én sem írnék róla, se a kistesójáról, a 70/500-as darabról. De azért tartsuk szem előtt, hogy rengeteg amatőrcsillagásznak szeretett műszere a 80/400-as. Fotografikus célokra persze nem érdemes használni, de vizuális területen igenis van jogosultsága. Kompakt, könnyű, ebből kifolyólag hipp-hopp ki lehet vele települni sötét égbolt alá. Én pásztáztam már ilyen csővel a Tejutat, és azt kell mondjam, élmény volt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanács kérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.11.16. 12:22

Varus írta:... Én pásztáztam már ilyen csővel a Tejutat, és azt kell mondjam, élmény volt.


Abszolút elhiszem, és akár egyet is értek.
A tolókocsihoz képest a Velorex is egy élmény; de csak annak, aki nem ült még egy igazi autóban...

Pont erről írtam.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”