optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.08.14. 12:01

kicsikacs írta:Sziasztok!

Sziasztok. Sikerült összekarcolnom a 20 cm-es főtükrömet a lehető legrosszabb helyen, középen, sugár irányban, majdnem teljes hosszában.

Milyen módon lehet eltüntetni? Lehet ezeket polírozni? Van olyan aki vállal ilyet?

Tisztításhoz akartam előkészülni, és ez lett belőle. Most nagyon el vagyok keseredve.

Tartok tőle újra kell aluztatni. Egyébként ha nem nagy a karc nem okoz észrevehető minőségromlást.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kicsikacs
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.26. 16:57

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: kicsikacs » 2012.08.14. 12:10

Mit jelent az aluztatás? Mennyibe kerül? Hol tudom ezt megtenni?

Sajnos a karcolás nagy, és a 20mm-es objektív esetén a karcoláson megtört fény egy csík formájában megjelenik a látott képben, ami nagyobb nagyításnál nem látszik.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.14. 12:47

kicsikacs írta:Mit jelent az aluztatás? Mennyibe kerül? Hol tudom ezt megtenni?


itt megtalálsz mindent a kérdésedre:

http://www.ebeamguns.com/bemut.html
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.08.14. 13:43

kicsikacs írta:Mit jelent az aluztatás? Mennyibe kerül? Hol tudom ezt megtenni?

Sajnos a karcolás nagy, és a 20mm-es objektív esetén a karcoláson megtört fény egy csík formájában megjelenik a látott képben, ami nagyobb nagyításnál nem látszik.

Ha a képen is látszik a hiba, akkor tartok tőle elég mély a karc és nem elég az újraaluzás, át kell polirozni az egész felületet. Aluzás során eltávolitják a gyári tükröző felületet és újragőzölik. Polírozás során ezen felül még a legfelső üvegrétegből is eltávolítanak. Budapesten keresd meg Almási Csabát az Unioptiknál (tel: 06302224412).

Megj: a tel. szám publikus, legalábbis más internetes oldalon is fenn van, ezért bátorkodtam leirni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kicsikacs
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.26. 16:57

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: kicsikacs » 2012.08.14. 14:08

Köszönöm a sok segítséget.
Rózsika
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.12.12. 17:34

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Rózsika » 2012.08.14. 20:01

kicsikacs írta:Sziasztok!

Sziasztok. Sikerült összekarcolnom a 20 cm-es főtükrömet a lehető legrosszabb helyen, középen, sugár irányban, majdnem teljes hosszában.

Milyen módon lehet eltüntetni? Lehet ezeket polírozni? Van olyan aki vállal ilyet?

Tisztításhoz akartam előkészülni, és ez lett belőle. Most nagyon el vagyok keseredve.

Kérlek segítsetek.


Szia Gergő! A kérdés az, hogy milyen gyártmányú a tükör? Ha házi készítésű, akkor valószínűleg a gőzölés sérült. Viszont jó hír az, hogy maga az üveganyag szinte tuti, hogy nem sérült. A teendőd az, hogy újragőzölteted. Javasolnám Schné Attilát : yolo@chello.hu

Üdv: Rof
Rózsika
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.12.12. 17:34

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Rózsika » 2012.08.14. 20:10

Most olvasom csak az előzményeket. Valamiért nekem csak Gergő első hozzászólása jelent meg. Szomorúan olvasom, hogy mély a karc. Így tényleg újra kell polírozni. De az is lehet, hogy csiszolni. De erre is ajánlható Schné Attila. Meg sokan mások, de én őt ismerem. :-)
Üdv: Rof
kicsikacs
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.26. 16:57

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: kicsikacs » 2012.08.15. 15:31

Ez egy gyári tükör, egy 200/1000 SW Newton-ból.

Sajnos tényleg nem értek hozzá, maga a karcolás szemmel felületesnek tűnik. Szerintem azért zavar be, mert pont sugárirányba halad teljes hosszában.
Magát a gőzölt réteget is lehet polírozni? Vagy előbb eltávolítják a fémet és az üveget polírozzák majd gőzölik?

Sajnos a folyamatos rossz időjárás miatt csak egyszer tudtam kipróbálni. Minőség romlást nem észleltem. Nagyobb nagyításoknál szép a kép, különbség nem észlelhető. 20mm-es objektív esetén bizonyos fényes csillagokra ráállva tapasztalható egy egyenes zöld vonal a látótér alján.

Köszönöm az eddigi segítségeket!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.08.15. 17:37

kicsikacs írta:Ez egy gyári tükör, egy 200/1000 SW Newton-ból.

Sajnos tényleg nem értek hozzá, maga a karcolás szemmel felületesnek tűnik. Szerintem azért zavar be, mert pont sugárirányba halad teljes hosszában.
Magát a gőzölt réteget is lehet polírozni? Vagy előbb eltávolítják a fémet és az üveget polírozzák majd gőzölik?

Sajnos a folyamatos rossz időjárás miatt csak egyszer tudtam kipróbálni. Minőség romlást nem észleltem. Nagyobb nagyításoknál szép a kép, különbség nem észlelhető. 20mm-es objektív esetén bizonyos fényes csillagokra ráállva tapasztalható egy egyenes zöld vonal a látótér alján.

Köszönöm az eddigi segítségeket!

Gőzölt réteget lehet polírozni, de úgyis újra kell gőzölni. Zöld egyenes vonal szerintem nem lehet a karctól. "20 mm-es objektiv" az okulár akar lenni? Mert ha igen, próbáld meg az okulárt forgatni. Ha a forog vele a zöld csik, akkor az okulár okozza. Próbáld meg a távcső takarósapkájáról levenni a kis kupakot és úgy helyezni, hogy a kis kör NE a csik fölött legyen. Ekkor látod a zöld csikot? Mert ha igen, nem a karc okozza.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kicsikacs
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.26. 16:57

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: kicsikacs » 2012.08.15. 18:11

Igen okulárt akartam írni. Köszönöm, kipróbálom.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”