optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.27. 06:35

Az alkohol szépen feloldja a zsíros lenyomatokat, de mert igen hamar elpárolog, a feloldott maszat szétterülve ott is marad a lencsén, még mielőtt idő lenne a letörlésére! Az enyhén lúgosított vizes oldattal is kiválóan feloldható a zsíros szennyeződés, ujjlenyomat stb. Erre egy kupicányi langyos vízbe egy-két csepp ultrasol is megteszi. A feloldott maszatot steril vattával lehet egyirányú mozdulattal letörölni a felületről. Minden egyes törlés tiszta vattafelülettel történjen, soha ne ide-oda, hanem csakis egyirányba. A látszólag tiszta felületet fény felé fordítva még mindig látni lehet halvány csíkot, foltot. Ezt csak desztillált vízzel kissé nedvesített steril gyógyszertári vattával, nagyon gyengéd mozdulattal szüntethetjük meg. Ebben az esetben is egyirányú törlésekkel, de minden egyes törlő mozdulathoz teljesen új, tiszta vattafelületet használjunk! Ha a lencsére rálehelünk, és nem egyenletesen távozik a folt, akkor még nem tiszta! A lehellet elpárolgásakor látni, hogy hol van esetleg maradék szennyeződés, amit lehet, hogy csak áztatással tudunk eltávolítani, pl. a nagyméretű tükrökről, vagy frontlencse elejéről. Az áztatáshoz viszont sajnos apróra kell szedni a holmit, amit lehetőleg el kell kerülni, ha egy mód van rá! Jól és pontosan összerakni nehezebb, mint szétkapni, és ha nincs összejelölve a szétszedés előtt a lencserendszer, akkor lehet előről kezdeni a beforgatást, párhuzamosítást stb. Ezért soha ne csurogjon a vattából a víz, mert könnyen bejut a lencserendszerbe, és akkor ott is foltot hagy! A lényeg, hogy desztillált vizet kell használni, mert a csapvíz az meszes! Az ioncserélt víz sem az igazi, habár egy fokkal jobb, mint a városi csapvíz. Az esővíz sem tiszta, hanem savas, tehát csakis a desztillált víz a jó megoldás! Csak óvatosan, és nagyon finiman! Tilos szárazon dörgölni a felületet, legfeljebb a porszemet, hajszálat szabad egy fültisztítóval nagyon óvatosan lekapni a felületről! A menetes lencserészekbe beleragadhat a vatta, mert sorjásak, ragadnak, zsírosak stb! Binokulár szédszedve tisztítása extra nehéz feladat, ott aztán van zsír bőven, ami az optikára kenődhet! Az optikai elemek tisztítása nagyon nagy körültekintéssel végezhető, és csakis pormentes helyen! A normál budapesti, nagyvárosi levegő telis tele van éles kvarcszemcsékkel, tehát még a leggondosabb tisztítással is lesznek hajszálkarcok a felületen ha nem porvédett szobában végzik a munkát! Porvédett szoba szükség esetén lehet a fürdőszoba, a csempefal melegvízes zuhanyozása - a szállópor megkötése - után az első ajtónyitásig!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Bolha
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:51

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Bolha » 2012.03.27. 21:27

Nagyon szépen köszönöm a részletes leírást! Azt hiszem el leszek egy darabig, mielőtt hozzá merek nyúlni a lencséhez...addig még okosodok:)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.27. 22:01

Tettem egy kis próbát: kitettem a lakóház mögötti teraszon (fás-bokros, részben beépített domboldal) két kis üveglemezkét. Három óra múlva behoztam, szép poros volt mindkettő, nagyító alatt több nagyobb szilikát szemcse is látszott. Az egyiket szárazon letörötem, azután nyirkos szövettel is, hát bizony csak lett rajta két-három finom karcolás. A másikat először lefujtam, azután töröltem át, ott csak egy kis karcolás nyoma maradt. Egyik karc sem volt életveszélyes, de mégis... Hát így vigyázzatok! BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.27. 22:41

Ezért nem szabad túlzásba vinni a tisztítást, mosást autóknál sem, mert a víztől elkezdenek rozsdásodni. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.29. 11:28

Szerintem a lefújás, finom ecsettel leseprés minden pancsolás előtt (helyett?) alkalmazható. Fotós boltokban lehet kapni ecsetes körtepumát, ilyen célra kiváló.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.03.29. 22:19

astrohist írta:Az optika tisztitásról Rózsa Ferenc igen részletes és alapos cikket írt, a Googl-on megkereshető! Főleg az óvatosságra és a nagyon finom bánásmódra vonatkozó felhívását vegyétek figyelembe. Ha jól emlékszem Makszutovon is mint ha lett volna erről.
Én alkohollal és más szörpökkel soha sem kínoztam lencsét, csak esetleg langyos vizzel nyirkosított, nagyon puha, tiszta szövettel! BQ.

Az a baj ,hogy egy először tisztitandó távcsőnél (ha egyáltalán indokolt a tisztítás)egy első távcsövével ismerkedő amatőr erről ,sok ajánlást elolvas de nem egyértelmű, mert több módszerrel találkozik böngészés közben...
"A csap víz vegyszeres,-mások desztiláltvizet használnak-az alkohol (75%-96%) már kárt okozhat-"...stb.
Jó lenne egy "kis 10 parancsolat" amit vastag sorokba lehetne önteni..
90/900 SW
Rózsika
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.12.12. 17:34

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Rózsika » 2012.03.29. 23:09

Az alkohol nem okoz kárt. Aki ezt írt, nem jól tudja. Az alkohol még a plexi alapú optikáknál sem okoz kárt. Bár azoknál tőlem akár okozhatna is, mert annyit is érnek. Az alkohol, ha 75%-os, a hígításához orvosi desztvizet használnak. Ami kárt okozhat, az az aceton. De az is csak a műanyag alapú optikáknál. A cementálódott szennyeződésnél néha elkerülhetetlen még az ecetsav alkalmazása is. Ezt viszont módjával. Az ecetsav károsíthat egyes bevonatokat. A Meade 10"-es Cassegrain bevonata tuti bírja. A Polaris Meade-jét alig egy hónapja tisztítottam. Évszázados ( :-)) rácementálódott koszréteg volt rajta.
Még egyszer a vizekre visszatérve: a csapvíz nem okoz gondot, ha nem az az utolsó fázis. Áztatni, tisztítani tökéletes. De az utolsó fázis mindig desztillált víz legyen. Nem ioncserélt, nem vasalóviz, mert azok száradás után foltot hagynak. Az igazi megoldás, bár méregdrága, az a víz, amit a gyógyszergyárak használnak az oltóanyag ampullákba való oldására.

Rózsa Ferenc (Rózsika)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.30. 02:26

Egy alkalommal kemény koszt kellett leoldani egy okulárról, és a szódavíz hozta le. Az alkohol csak maszatolta. Természetesen lencsehőmérsékletű desztillált azaz vegytiszta vízzel a foltok is szépen leoldhatók. Első a lefújás. Másodok az alapos szemrevételezés. Ha nem szükséges, akkor ne érjünk semmivel a felülethez. 10-20 porszem egy frontlencsén semmit nem számít! Okulár esetében zavaró lehet, de ezt csak porvédett helyre vitellel érdemes nedvesen tisztítani. Nagyon fontos, hogy szárazon ne nyúljunk a felülethez, legfeljebb egy mókusször ecsettel. Nagyvárosban még nedevesen is sikerül több apró karcot ejteni a lencsén, ha nem pormentes helyen tisztítjuk! Gyakran a megúnt, vagy agyonkarcolt lencsés szerkezetektől szabadulnak elsősorban a cserebere oldalakon, tehát aki használtat vásárol, az nagyon nézze meg, hogy miért ad ki pénzt, és mennyit, mert már nekem is sikerült beleszaladni egy kőrkörösen agyonkarcolt zenitprizmába! Kezdők gyakoroljanak egy diaüvegen, vagy mikroszkóp lemezkén! Kell egy jó nagyító, amivel megnézi elötte, és utána a felületet. Újjal történő alaposan megtapogás után kiteszi egy-két napra az ablakpárkányra egy nyitott gyufásdobozba. Néhány nap utána tisztítás elött alaposan megnézi, megszámolja a rovarnyomokat, a páracseppekbe kötődött virágport, polleneket, a kvarcszemeket stb. Utánsa tisztíthat, és levonhatja az alkalmazott módszer tanúlságait! Olcsóbb, mint okuláron gyakorolni!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.03.30. 18:58

ez nem is olyan rossz ötlet.....végülis ebbe is bele kell menni egy picit,mert nagyon megéri.Egy sérült optika rosszabb,mint egy kis gyakorlás mikroszkóp tárgylemezen..
90/900 SW
Rózsika
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.12.12. 17:34

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Rózsika » 2012.03.30. 19:51

Pontosítanám.....a koszos optika sokkal jobb, mint a karcos.....

Rózsika
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”