Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2021.10.21. 22:36

Anti_45 írta:
2021.10.21. 22:02

A térképek is egyenes állásúak!
Amíg meg nem fordítod őket...
140/890 GPU
150/930 newton
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.22. 08:17

Anti, teljesen megértelek. Nekem valamikor a fordított állású kép a kisebbik bajom volt. A nagyobb a zenit környéki keresgélés. Ilyenkor olyan pózokat kellett felvennem, amikre nem vágytam.

Az igazi megoldás egy Dobson tulajdonosnak az amici prizmás kereső. Egyszerűen be lehet úgy állítani, hogy ugyanabból az irányból tekints bele, mint a főműszerbe. Kényelmes, egyenes állású, nem kell az irányokat konvertálgatni.

Ma már a keresőmet csak ellenőrzésre használom. Azokat az objektumokat, amiket gyakrabban keresek fel, lézer irányzékkal teszem, a keresővel csak pontosítok (ha kell). Ezzel a módszerrel jellemzően 10 másodpercen belül megvan az objektum.

Ha viszont fényszennyezett ég alá "kényszerülök" (a Holdas éjszakákat is ide sorolom), vagy részben felhős az ég, vagy számomra új az objektum és sietek, vagy mindez együtt, akkor pedig a fokbeosztást használom, amit leírtam a dobsonos topikban és reagáltál is rá. Ha abból indulok ki, hogy eredetileg goto Dobsont szerettél volna, feltételezem, hogy nem maga a keresés okoz örömöt számodra, hanem az észlelés. A fokbeosztás alkalmazása nem más, mint egy manuális goto. Pár óra munkával felapplikálható a zsámolyra.
Amúgy egyre gyakrabban használom, a keresővel pedig szintén csak pontosítok (ha kell).
Amíg nincs platformod, addig még egyszerűbb a használata, mivel csak az elején kell szintezni. Ha lesz platformod, akkor azzal kompatibilissá kell tenni, ami további fél óra munkát jelent.

Ezzel kiválthatod a lézer irányzékot és ha pontosan készíted el, akkor a keresőtávcsövet is. Objektumonként a keresés időtartama kb. 1 perc - szintezéssel együtt.

Attilával egyetértve semmiképp nem javaslom a "Galilei-kereső" használatát. Kicsi a látómező és az sem élesen határolt.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1193
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.10.22. 09:26

Igen,úgy néz ki, hogy amici prizmás lesz a vége. Egy Galilei-t én sem akarok,ahogy Attila is megjegyezte,keresőnek nem való.
Csak az nem hagy még nyugodni,hogy a 6x30-as keresőbe mit tesznek amitől egyenes állású. Talán az enyémbe is lehetne,ha tudnám mi kell hozzá. :? Egy egyszerű egytagú lencse? Vagy valami más?
Nem találtam róla semmit,az optikához meg teljesen láma vagyok.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2021.10.22. 09:50

Jó ötlet még szerintem (mert nálam így van felszerelve 😎 ) egy három papucsos közdarabbal reddotot felrakni a kereső mellé. Persze ahhoz is tekerni kell a nyakat időnként.

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... in-1/p:811
90/910 SW EQ2
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.22. 09:57

Lovász András írta:
2021.10.22. 08:17
...
Ma már a keresőmet csak ellenőrzésre használom. Azokat az objektumokat, amiket gyakrabban keresek fel, lézer irányzékkal teszem, a keresővel csak pontosítok (ha kell). Ezzel a módszerrel jellemzően 10 másodpercen belül megvan az objektum.
...
Basszus, erről meg teljesen megfeledkeztem :oops: , de tök jó alternatíva, igazad van András.
Annál is inkább szégyellem magam, mivel én is így keresek ismeretlen objektumot (térkép + távcső-lézer), ha nem goto-s a cucc (pl. a bino-állványommal), vagy az induló referenciacsillagot állítom be az FS2 bekapcsolása után a főműszeremmel. Igazából nem is érzem a kereső hiányát. (Bár egy kezdőnek lehet, hogy fontosabb..)

Az 50/540-es Zeiss refim "hivatalosan" keresőtávcsőként csücsül a 160-as apo mellett, de - a fentiek miatt - sokkal inkább "kisebbik főműszer" a valós státusza. :D
(Ráadásul simán megérdemli a fenti minősítést, mert fantasztikusan jó kis optika... Inkább a "kereső" minősítés a sértő számára.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2021.10.22. 10:05

Anti, képfordító lencse (erecting lens). A fordított képet megfordítja, így sz okulár már egyenes képet vetít.



https://en.wikipedia.org/wiki/Relay_lens?wprov=sfla1
90/910 SW EQ2
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1193
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.10.22. 12:12

Lézeres keresőm nekem is van,sőt hármas osztópapucs is,csak azok a fránya célpontok nem mindig vannak fénylő csillag közelében.
Lehet rendelek majd egy amici prizmásat,aztán ha beválik megtartom,ha mégsem,akkor van 14 napom visszaküldeni. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.22. 12:43

A jót könnyű lesz megszokni! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Dul » 2021.10.23. 17:39

Részben bizonyos távcsövekhez "passzol". Másrészt, ha kipróbálsz egy amici primásat is, meglátod, hogy halvány csillagkörnyezetben sokkal kevesebb csillagot látsz meg vele. Bizonyos helyeken könnyebben tájékozódsz a fényesebb képet adó "fejenálló"val, mert többmindent meglátsz vele. Van, amikor mindkettőt felteszem, fő a kényelem..
A kis 6x30-as keresőben hamarabb fogy el a fény, mint a 9x50-esben. 50mm-essel még halványabb csillagokat is látni, cserében kisebb a látómező. Nincs igazság....

Tájékozódás fejenálló képű keresővel nem motoros és nem goto mechanikán: bal kezem könnyedén rajta tartom a távcső felső peremén, az objektiv vagy a Newton felső nyilása mellett. Ekkor ujjammal érzem, merre mozgatom valójában a távcsövet, miközben meredten nézek a keresőbe, és jobb kézzel tekergetem a gombokat. Így a fel-le, jobbra-balra irányt sose keverem össze a fejenálló vagy tükörképes látvány miatt. Nyilván 2motoros mechanikán könnyebb a gombokat nyomva, de nekem csak óragépem van. (nem Dobson) A kezdeti viszolygás után elég hamar megszokható az irányok fejben visszaállítása, Newtonból is, vagy tükörképes refraktorból. A lényeg, hogy ne nagyon tévedj el... És ha eltévedtél pár tucat fényévvel, visszatalálj.
És a zöld lézer is pazar találmány kereséshez.
[/quote]

Ebből is látszik, mennyire nem vagyunk egyformák. ;)
Egyszerűen nem találok (és számomra nem is létezik)logikus és ésszerű magyarázatot arra,hogy azért,mert a reflektor képe minden irányból fordított, miért kell,hogy a keresőé is olyan legyen.
[/quote]
D.Zsolt
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.25. 09:31

Dul írta:
2021.10.23. 17:39
...ha kipróbálsz egy amici primásat is, meglátod, hogy halvány csillagkörnyezetben sokkal kevesebb csillagot látsz meg vele. Bizonyos helyeken könnyebben tájékozódsz a fényesebb képet adó "fejenálló"val, mert többmindent meglátsz vele...
Amikor lecseréltem a fordított állású keresőmet amici prizmásra, én is erre készültem. Viszont nem vettem észre különbséget hmg tekintetében. Biztosan mérhető, de nekem az a tapasztalatom, hogy az ég állapota sokkal súlyozottabban befolyásolja a hm-t, mint az a néhány % fényveszteség, amit a prizma levesz (ez mindössze néhány század(!!!!!!) magnitudót jelent). Binokulárban is elvész ennyi fény, mégse panaszkodnak erre. Másfelől nekem inkább néha még sok is a csillag, amit látok a keresőben, pl. a Hattyúban... A legtöbb térkép 8-9 magnitudóig mutatja a csillagokat; azokat még holdvilág mellett is röhögve mutatja az amicis kereső.
Egy dobsonon egy fordított állású kereső használata 60° magasság fölött büntetésnek minősül. Szerintem.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”