Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.08.31. 07:41

Anti_45 írta:
2021.08.30. 17:12
Végh Zoli írta:
2021.08.30. 16:36
Anti_45 írta:
2021.08.30. 09:08
Sziasztok!
Ezzel a konstrukcióval kapcsolatban van valakinek tapasztalata?
Mennyire működőképes a követés vele?
Illetve flex Dobson-nál éjszaka kell árnyékolót használni a megfigyeléshez,vagy esetleg jobb a zárt tubus?

https://tavcso.hu/termekcsoport/SWD200gt
Ez így nagyon nem éri meg .
Mégis miért nem? :?
Hasonló méretben eq mechanikán ez van:
https://tavcso.hu/termek/SWN2001mfeq5gt

Ez mivel jobb? Vagy mi lenne jó? Tényleg nem értem,azért kérdezem. :?

Egy húsz centis dobson félmillióért szerintem sok , ráadásul kompakt műszerről beszélünk . Egy sima dobson , alatta egy EQ-platformmal sokkal pénztárca barátabb megoldás , ráadásul a platform más műszerekkel is használható . Magam is elgondolkodtam anno a goto zsámolyon , de arra jutottam , hogy nem éri meg. Ha már félmilliót szánnék a dologra , akkor inkább ezt venném meg : https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1629450229
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.08.31. 08:17

Anti, hívd fel Tamást az árral kapcsolatban, könnyen lehet, hogy a 200-as alá olcsóbb a cucc.
De ha kijössz 300ezer alatt az ekvatoriális platformmal és az okostelót egy planetárium programmal felteszed a kereső mellé (kiváló égi mutató ez így), akkor szinte ingyen van bio-GoTo. azaz kézzel állsz rá és a gép követ.
Fontold meg ezt azért is, mert egy idő után rájössz (ha eleget használod a csövet), hogy kézzel hamarabb megtalálsz bármit, mint a GoTo.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.08.31. 08:35

Nem vitatva, hogy a TMS zsámoly relative olcsó megoldás a dobson zsámoly kényelmének fokozására (ld. égbolt követés) de azért csak egy fapados megoldás a SynScan rendszerhez képest. Mindenekelőtt - ha jól sejtem - nem képes "végtelen" ideig követni az objektumokat, másrészről csak manuálisan tudja a felhasználó beállítani az objektumokat. Rendben, lehet barkácsolni osztottköröket, mobiltelefont ráapplikálni a "bio-goto" rendszerhez, de ne felejtsük már el, hogy a távcsővásárlók kb 10-20% a hardcore amatőrcsillagász, aki keresőtávcső nélkül szemre beállítja az SS Cyg-et. Nem mindenki a legolcsóbb, barkácsolást igénylő megoldást keresi, nem feltétlenül az a legjobb neki.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Lovász András
Hozzászólások: 2471
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.31. 09:05

Végh Zoli írta:
2021.08.31. 07:41
Anti_45 írta:
2021.08.30. 17:12
Végh Zoli írta:
2021.08.30. 16:36


Ez így nagyon nem éri meg .
Mégis miért nem? :?
Hasonló méretben eq mechanikán ez van:
https://tavcso.hu/termek/SWN2001mfeq5gt

Ez mivel jobb? Vagy mi lenne jó? Tényleg nem értem,azért kérdezem. :?

Egy húsz centis dobson félmillióért szerintem sok , ráadásul kompakt műszerről beszélünk . Egy sima dobson , alatta egy EQ-platformmal sokkal pénztárca barátabb megoldás , ráadásul a platform más műszerekkel is használható . Magam is elgondolkodtam anno a goto zsámolyon , de arra jutottam , hogy nem éri meg. Ha már félmilliót szánnék a dologra , akkor inkább ezt venném meg : https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1629450229
Ő már ezt is kinőtte!... :D
Egyetértek Zolival, de ahogy Antal is írta (és már többször megállapítottuk): nem vagyunk egyformák. :)
Én pl. szeretek barkácsolni, fejlesztgetni, számomra az kikapcsolódás. Viszont nem szeretek elektronikától függni, főleg kint a prérin. Ezért preferálom az egyszerű cuccokat. Másfelől egy átgondolt, épített zsámoly klasszisokkal jobb, mint egy gyári. Kérdés, hogy egy ilyen kompakt goto zsámolyba mennyire lehet belenyúlni, ha valamit fejleszteni kellene rajta, mert mondjuk megugrós a mozgása (manuális módban). Nagyon sok múlik illesztéseken, felületi érdességen, a kontakt pontokon.
A legutóbb alkalmazott megoldásokkal gyakorlatilag kompromisszum mentes zsámoly született - legalábbis az én preferenciáimhoz mérten. Szerencsére a tulaj is így nyilatkozott... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2471
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.31. 09:11

Vizi Péter írta:
2021.08.31. 08:17
Anti, hívd fel Tamást az árral kapcsolatban, könnyen lehet, hogy a 200-as alá olcsóbb a cucc.
De ha kijössz 300ezer alatt az ekvatoriális platformmal és az okostelót egy planetárium programmal felteszed a kereső mellé (kiváló égi mutató ez így), akkor szinte ingyen van bio-GoTo. azaz kézzel állsz rá és a gép követ.
Fontold meg ezt azért is, mert egy idő után rájössz (ha eleget használod a csövet), hogy kézzel hamarabb megtalálsz bármit, mint a GoTo.
Így van, ráadásul nem vész el a felfedezés öröme sem. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2471
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.31. 09:28

SzarkaLevente írta:
2021.08.31. 08:35
Nem vitatva, hogy a TMS zsámoly relative olcsó megoldás a dobson zsámoly kényelmének fokozására (ld. égbolt követés) de azért csak egy fapados megoldás a SynScan rendszerhez képest...
Nekem csak az eq5 mechanikának és Tamás platformjának "követési minőség"-ével kapcsolatos tapasztalatom van: ég és föld a különbség az utóbbi javára.
Természetesen attól még a goto dobson lehet jó.
Főleg, ha állítható a tubus pozíciója a súlypontjának megfelelően...minden irányban. Mert előbb utóbb megérkezik egy 70 dekás minőségi okulár, vagy egy binobenéző, vagy felkerül a tubus hátára egy hűtés-/ fűtésvezérlő. Ezeket végiggondolva érdemes eldönteni, mi fapados és mi nem... ;)
Természetesen az is előfordulhat, hogy Antal érdeklődése rövidtávú az amatőrcsillagászat iránt és a goto zsámoly számára az ésszerű megoldás.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1187
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.08.31. 09:58

Köszönöm mindenkinek,hogy próbál segíteni!
Egy biztos,mindent alaposan át fogok gondolni,pro és kontra.
Hogy az érdeklődésem rövid vagy hosszútávú? Ki tudja?
De vajon ti,akik több éve,évtizede foglalkoztok amatőr csillagászattal,vajon sejtettétek e,hogy ma is ugyanúgy fog érdekelni benneteket,mint amikor először néztetek tàvcsőbe?
Most azt mondom és úgy érzem,hogy hosszútávon szeretnék foglalkozni vele. Bár hozzátok képest elég későn,45 évesen vágtam bele,de már ezzel a kis MC-vel is egy régi vágyam teljesült és bízom benne, hogy sok sok évem lesz még tanulni és örömömet lelni benne. :)

Ha már András felvetette,megkérdezem, mert nekem is jutott már eszembe: mennyire kiegyensúlyozott rendszer a Dobson?
Ha beleteszek egy méretesebb 2"-es okulárt vagy bino benézőt,akkor azt még elbírja vagy már trükközni kell valamit a másik végén?
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.08.31. 10:24

Anti_45 írta:
2021.08.31. 09:58
Ha már András felvetette,megkérdezem, mert nekem is jutott már eszembe: mennyire kiegyensúlyozott rendszer a Dobson?
Ha beleteszek egy méretesebb 2"-es okulárt vagy bino benézőt,akkor azt még elbírja vagy már trükközni kell valamit a másik végén?
Mágneses csúszkákkal lehet próbálkozni az egyensúly megtalálása céljából.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.08.31. 10:33

Lovász András írta:
2021.08.31. 09:05
Végh Zoli írta:
2021.08.31. 07:41
Anti_45 írta:
2021.08.30. 17:12


Mégis miért nem? :?
Hasonló méretben eq mechanikán ez van:
https://tavcso.hu/termek/SWN2001mfeq5gt

Ez mivel jobb? Vagy mi lenne jó? Tényleg nem értem,azért kérdezem. :?

Egy húsz centis dobson félmillióért szerintem sok , ráadásul kompakt műszerről beszélünk . Egy sima dobson , alatta egy EQ-platformmal sokkal pénztárca barátabb megoldás , ráadásul a platform más műszerekkel is használható . Magam is elgondolkodtam anno a goto zsámolyon , de arra jutottam , hogy nem éri meg. Ha már félmilliót szánnék a dologra , akkor inkább ezt venném meg : https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1629450229
Ő már ezt is kinőtte!... :D
Egyetértek Zolival, de ahogy Antal is írta (és már többször megállapítottuk): nem vagyunk egyformák. :)
Én pl. szeretek barkácsolni, fejlesztgetni, számomra az kikapcsolódás. Viszont nem szeretek elektronikától függni, főleg kint a prérin. Ezért preferálom az egyszerű cuccokat. Másfelől egy átgondolt, épített zsámoly klasszisokkal jobb, mint egy gyári. Kérdés, hogy egy ilyen kompakt goto zsámolyba mennyire lehet belenyúlni, ha valamit fejleszteni kellene rajta, mert mondjuk megugrós a mozgása (manuális módban). Nagyon sok múlik illesztéseken, felületi érdességen, a kontakt pontokon.
A legutóbb alkalmazott megoldásokkal gyakorlatilag kompromisszum mentes zsámoly született - legalábbis az én preferenciáimhoz mérten. Szerencsére a tulaj is így nyilatkozott... :)
Nem vagyunk egyformák ... de szerintem a dobsonoknál csak a követés a macerás , ahhoz kellenek a vajpuha csúszófelületek , viszont az EQ platform mentesít ez alól és ez lenne a lényeg , ha kicsit röcögősen is állítod be az objektomot , a követés stabil és rezzenéstelen , miközben nézed az objektumot .
Lovász András
Hozzászólások: 2471
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.31. 11:05

Végh Zoli írta:
2021.08.31. 10:33
Nem vagyunk egyformák ... de szerintem a dobsonoknál csak a követés a macerás , ahhoz kellenek a vajpuha csúszófelületek , viszont az EQ platform mentesít ez alól és ez lenne a lényeg , ha kicsit röcögősen is állítod be az objektomot , a követés stabil és rezzenéstelen , miközben nézed az objektumot .
Én akkor kezdtem agyalni a fejlesztésen, amikor 600x-os nagyításon próbáltam egy szoros kettőst középre hozni a HD ortho 41°-os LM-jében. 300x-osban sem volt sokkal jobb a helyzet, szóval nem kis mutatvány volt. A cucc a bekapcsolt platformon ült, tehát volt követésem.
Ma már ez nem probléma, mert minden vajpuhán csúszik.

Mindenesetre szívesen kipróbálnék egy goto dobsont. Ha az is olyan rezzenéstelenül követ, mint egy TMS platform, akkor megéri az árát, mert gondolom a motorokkal navigálni is lehet - nagyon finoman.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”