Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.03.01. 07:45

Varus írta:
2021.02.28. 17:55
Kész az M31-ről készült panorámarajz...
Gratulálok, nagyon informatív!
Látszik, hogy van átmérő, sok részletet megmutat a porsávokból. Azért nem lehetett könnyű egy ekkora távcsővel egy ilyen óriási objektumot vizuálisan megörökíteni.
Jó ötlet volt a nyomtatott háttér is.

Minden elismerésem! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.01. 10:01

Varus írta:
2021.02.28. 17:55
Kész az M31-ről készült panorámarajz, amit a 355/1650 SW dobson használatával készítettem 52x-es és 206x-os nagyítások kombinációjával (néhány egészen apró és halvány folthoz természetesen az utóbbi nagyítás kellett). A leírás hiányzik, mert még nem állt össze a gondolataimban. Az egész égbolt talán legszebb klasszikus szerkezetű spirálgalaxisát (a dobogós helyek kiosztásába most ne számítsuk be a Tejútrendszert meg az LMC-t) nehéz volt rajzolni. A rajz nyomtatott háttérre készült el.

Varus
Szép lett nagyon. Mekkora volt a látómező a két nagyításnál?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Varus » 2021.03.01. 21:59

Ankalimon írta:
2021.03.01. 10:01
Varus írta:
2021.02.28. 17:55
Kész az M31-ről készült panorámarajz, amit a 355/1650 SW dobson használatával készítettem 52x-es és 206x-os nagyítások kombinációjával (néhány egészen apró és halvány folthoz természetesen az utóbbi nagyítás kellett). A leírás hiányzik, mert még nem állt össze a gondolataimban. Az egész égbolt talán legszebb klasszikus szerkezetű spirálgalaxisát (a dobogós helyek kiosztásába most ne számítsuk be a Tejútrendszert meg az LMC-t) nehéz volt rajzolni. A rajz nyomtatott háttérre készült el.

Varus
Szép lett nagyon. Mekkora volt a látómező a két nagyításnál?
A rajzolásnál használt két okulár: Tele Vue Plössl 32 mm-es és 8 mm-es példányok. Előbbivel 58 ívperc, utóbbival 14 ívperc látómező érhető el. A 8 mm-es példányt csak akkor használtam, ha néhány halvány és igen apró asszociációt kellett vizsgálni.
Az M31 amúgy szerintem egy "komótos, lusta" galaxis csillagkeletkezés szempontjából, mert itt csak eléggé halvány és pici HII régiókat találni. Az M33 viszont tele van csillagontó területekkel, amelyek egy része már vizuálisan, a távcsőbe pillantva is mozgalmassá teszik a látványt.
Az M31 a porsávjaival, a két közeli kísérőjével, és az ugyan halványka, de mégis lebilincselő spirálkarjaival verhetetlen: a nagy távcsőben több fok hosszan lehetett követni a karok tekervényeit.

Varus
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.05. 12:15

Én sok szempontból még mindig kezdő észlelő vagyok, annak ellenére, hogy már több száz mélyégmegfigyelést csináltam az elmúlt három évben.

Az utolsó észleléseimnél feltűnt, és zavaró volt, egy korábban nem igazán tapasztalt jelenség: elég sokszor a fényesebb csillagok körül megjelent egy nagy kiterjedésű fényes halo. Ha mozgattam a fejem, akkor kicsit elmozdult a halo is képben - szóval gondolom valahol, valamelyik optikai elemben lehet valami probléma, és nem légköri jelenség lehetett - leginkább párásodásra gyanakodtam. A látómezőben a csillagok élesek, pontszerűek voltak, és mind a kollimációs lézer, mind a csillagteszt alapján a kollimáció is jó volt.
A dolog érthető módon azoknál a mélyégobjektumoknál volt igazán akadályozó tényező, ahol egy fényesebb csillag körüli ködösséget kellett megfigyelni.

A legfőbb gyanúsított természetesen az okulár párásodása volt - de: 1. az idő közepesen volt csak párás (nem "folyt" a pára a tubusról, csak egy nagyon vékony rétegben jelent meg), 2. az okulárokat fűtöttem (igaz a gyakori okulárváltások esetén mindig újrakezdődött a fűtési ciklus), 3. többször ellenőriztem (piros) fejlámpával az okulárt és a legtöbbször nem látszott párásodás a külső lencsén, 4. néhányszor hajszárítót is bevetettem, de az sem segített mindig.
A jelenség változó mértékűnek tűnt, a különböző alkalmakkor eltérő volt, néha teljesen eltűnt, néha nagyon erős lett.
A főtükröt rendszeresen ellenőriztem: nem volt párás. A segédtükröt is többször ellenőriztem és nem tűnt párásnak, de éjszaka, a mezőn, piros lámpával, az okulárkihuzaton keresztül ez nem feltétlenül egyértelmű.

A dolog csak a nagy Newton távcsőben jelent meg, a vele párhuzamosan használt akromátban nem (igaz, ott az objektívet és az okulárt is folyamatosan fűtöttem, ott nem cserélgettem az okulárokat.

Van tippetek, hogy mi lehet ennek az oka, és mit lehet ellene tenni?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.03.05. 12:21

Ankalimon írta:
2021.03.05. 12:15

Az utolsó észleléseimnél feltűnt, és zavaró volt, egy korábban nem igazán tapasztalt jelenség: elég sokszor a fényesebb csillagok körül megjelent egy nagy kiterjedésű fényes halo.
Pedig ez légkör.
Tegnapelőtt elég markáns volt, előtte kevésbé.
Szokott lenni halo mindegy, hogy Newton, vagy más a távcső.
A hidegfront kisöpri a párát a felső légkörből.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.05. 12:32

mizar írta:
2021.03.05. 12:21
Ankalimon írta:
2021.03.05. 12:15

Az utolsó észleléseimnél feltűnt, és zavaró volt, egy korábban nem igazán tapasztalt jelenség: elég sokszor a fényesebb csillagok körül megjelent egy nagy kiterjedésű fényes halo.
Pedig ez légkör.
Tegnapelőtt elég markáns volt, előtte kevésbé.
Szokott lenni halo mindegy, hogy Newton, vagy más a távcső.
A hidegfront kisöpri a párát a felső légkörből.
De ahogy különböző irányból néztem az okulárba, változott a helyzete. Ha mozgattam a fejem, akkor imbolygott a csillag körül...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.05.12. 12:25

Kicsit továbbfejlesztettem a fűtést a felszerelesémben: a 4 folyamatosan használt okulárom mindegyikéhez külön fűtőszalagot illesztettem, és azt a három okulárt is, ami éppen nincs használatban egy akkumulátorról folyamatosan melegítem. A távcsővön az okulárkihuzathoz tettem a fűtéscsatlakozót, és minden okulárcserénél csak egy plusz mozdulat a fűtés csatlakoztatása is, és így mindig páramentes az okulár.
Így teljesen eltűnt a korábban leírt jelenség, és a csillagok körüli ködösség csak a légköri pára hatására jelenik meg - sokkal ritkábban, és ez már egy stabil haló, nem mozog a betekintéstől függően.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.06.25. 00:20

Üdv mindenkinek.

A Lunt naptávcsövem fejlesztésére adtam a fejem. A benne lévő etalon f7-re van optimalizálva, tehát az új refraktor amit az etalon elé teszek annak is f7 körülinek kell lennie. A kiszemelt távcsövek:
Bresser 102/600
Celestron 102/660

Mivel 656nm környékén működik majd a távcső, fontos lenne hogy ebben a vörös tartományban jó legyen a lencse leképezése.
A kérdésem az, hogy hogyan tudnám ezt ellenőrizni még a vásárlás előtt?
A Celestront használtan vásárolnám, annak talán megoldhatóbb a tesztelése. A Bressert viszont a Makszutovból vásárolnám. Nemtudom hogy ott engednének-e bármilyen tesztet. Egyeltalán tudnám-e én valahogy tesztelni?
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.06.25. 07:20

Ati, a helyzetben nincs semmi nehézség; annyit kell tenned, hogy az oklulár elé egy H-alpha szűrőt, vagy egy mélyvörös szűrőt használsz, és ezzel nézed meg a gömbi eltérést. A gyakorlat ugyan az mint bármely más távcsönél: össze kell hasonlítanod a extra-intrafokális képeket, és a fókuszban látott kép élességének megfelelőségét.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.25. 08:08

A (nick)név kötelez. Egyértelműen a Celestron-t kell megvenned, punktum! :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”