Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Attila

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.10. 19:45

mizar írta:
2020.01.10. 15:18
... A bevonat nem ettől megy tönkre, hanem a kint töltött időtől, a pókoktól, a nyári portól, a bogaraktól, és ha zenitben mered felfelé
esetleg beleszarhat a madár. Az nagyon durva lehet, szerencsére még megúszatam. :D
Én még olyan távcsövet nem láttam, amihez nem adtak volna alaptartozékként objektívsapkát (vagy tubussapkát).
De a saját készítésű távcsövekhez is nélkülözhetetlen - szerintem.
Nem gondoltál még arra, hogy használd is? :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.01.10. 20:21

Attila írta:
2020.01.10. 19:45
mizar írta:
2020.01.10. 15:18
... A bevonat nem ettől megy tönkre, hanem a kint töltött időtől, a pókoktól, a nyári portól, a bogaraktól, és ha zenitben mered felfelé
esetleg beleszarhat a madár. Az nagyon durva lehet, szerencsére még megúszatam. :D
Én még olyan távcsövet nem láttam, amihez nem adtak volna alaptartozékként objektívsapkát (vagy tubussapkát).
De a saját készítésű távcsövekhez is nélkülözhetetlen - szerintem.
Nem gondoltál még arra, hogy használd is? :D

MDA
Az a baj, hogy ha rajtahagyod eléggé rontja a kontrasztot. :twisted:
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.10. 20:30

Igaz, hogy nem madár, de nyáron a denevérek miatt szoktam aggódni, hogy valamit belepottyantanak, néha olyan sok van.
Bár lehet, hogy éppen a denevérek nem szoktak röptükben, nem ismerem ennyire a szokásaikat.
Viszont az éjszaka is repülő vadludak biztosan tudnak. ;)
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.01.10. 20:39

mizar írta:
2020.01.10. 20:30
Igaz, hogy nem madár, de nyáron a denevérek miatt szoktam aggódni, hogy valamit belepottyantanak, néha olyan sok van.
Bár lehet, hogy éppen a denevérek nem szoktak röptükben, nem ismerem ennyire a szokásaikat.
Viszont az éjszaka is repülő vadludak biztosan tudnak. ;)
Szerintem, ha észlelés közben egy akármilyen repülő állat beletalál a távcsövedbe, azonnal vegyél egy lottószelvényt... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.01.10. 22:58

Mizar írta:
Túlspirázzátok ezt is, mint annyi mindent.
6 évvel ezelőtt, amikor a szemüvegemben lencséket cseréltettem, a látszerész adott egy "nullkilométeres" Hoya törlőkendőt. Én addig mindig mosogatószeres puha ecsettel tisztítottam, így csak 6 évente kellett cserélnem a lencséket. Gondoltam, kipróbálom a kendőt. Lemostam a lencséket és utána a kendőt használva mindkét lencsén egy-egy erőteljes karcot ejtettem vele! (Új szemüvegről beszélek!) Pedig mindig "szűz" felületét használtam a kendőnek!
Azóta nálam optikatisztítás terén nincs túlzott óvatosság! A kendő ment a kukába és máig a jó öreg ecsettel pucolom a szemüvegemet. Ennyi. Kinek a pap, kinek a papné...

Üdv András
gyuri17

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.01.11. 07:56

ruszatti írta:
2020.01.10. 10:24
Ha már így szóba kerültek a zenittükrök, nekem is lenne egy kérdésem.
Van egy 1.25"-ös Lacerta dielektrikus zenittükröm, aminek szerintem is kitűnő az optikai és az építési minősége. Már csak a súlyából ítélve is.
Jelenleg is ezt használom a 6 centis refraktoromban.
Bár még csak 2 éves, de a tükröző felületen azért már látok némi rászáradt porszemeket. Mondjuk ez csak a Hold megfigyelésénél látszik.
Tisztítani szerintetek mivel érdemes? Az okulárjaimhoz körtepumpát, fültisztító pálcikát és 96%-os gyógyszertári alkoholt használok.
Nyugodtan szétszedheted ezt a zenitükröt, mert a kialakítása úgy van elkészítve, hogy a mart síkok adják a pontos poziciót...Tudom, mert van egy szétszedett példány, mikor segédtükröt köszörűltem belőle. mizár javaslatához csatlakozva, a zuhanyrózsával való veretés a legbiztosabb és a Clin ablaktisztíttó is folmentessen dolgozik. Ezt a metódust én is felváltva alkalmazom kiszedhető felületeken, de legvégén vízzel leveretem és lecsórgatom. Utánna a maradék cseppeket leitatom és áttőrlöm, ehez puha 3rétegű wcpapirt használok és megbízható. Oklikhoz jóminőségű-nem illatosítot,-fültisztió és acetát a használatos szer nálam. :)
Gyuricza István
ruszatti

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.01.11. 09:05

Mégegyszer nagyon szépen köszönöm az infókat mindenkitől. Akkor megnyugodtam és szétszedhetem ezt a zenittükröt. Így azért alaposabban meg tudom majd tisztítani. :)
Carton 60/910, EQ5 egyelőre GoTo és távcső nélkül :(
8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.01.11. 10:00

Lovász András írta:
2020.01.10. 22:58
Mizar írta:
Túlspirázzátok ezt is, mint annyi mindent.
6 évvel ezelőtt, amikor a szemüvegemben lencséket cseréltettem, a látszerész adott egy "nullkilométeres" Hoya törlőkendőt. Én addig mindig mosogatószeres puha ecsettel tisztítottam, így csak 6 évente kellett cserélnem a lencséket. Gondoltam, kipróbálom a kendőt. Lemostam a lencséket és utána a kendőt használva mindkét lencsén egy-egy erőteljes karcot ejtettem vele! (Új szemüvegről beszélek!) Pedig mindig "szűz" felületét használtam a kendőnek!
Azóta nálam optikatisztítás terén nincs túlzott óvatosság! A kendő ment a kukába és máig a jó öreg ecsettel pucolom a szemüvegemet. Ennyi. Kinek a pap, kinek a papné...

Üdv András
A látszerészeknek szellentésük sincs a csillagászati optikákról, fényévekre van a kettő egymástól.
Egyébként gondolom műanyag lencséid vannak, nem üveg, az üveget nem karcolta volna meg a kendő, bár a Hoya elég gagyi, elképzelhető az is. :D
tobe_

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.01.11. 12:27

Ja, vajon létezik APO szemüveg ? vagy Makszutov kivitelű ? :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”