Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.07.24. 23:28

popey37 írta:
2018.07.24. 20:54
sziasztok. tanács kellene.
mégpedig az a kérdésem, ha a 102/1000 akromátot leblendézem 90mm körülire, csökken-e a színezése?
bolygózni kellene az equinoxom mellé második tubusnak/ 80/500-as/,
igazából ha lenne lehetőségem előbb kiprobálnék egy TVpowermate nyújtót az equinoxban, kamerával lehet megfelene a célnak.
jelenleg egy noname 2x barlowom van, hát vannak szinek.
ezért töröm a fejem egy 1000 mm körüli tubuson, de ez max sima akromát lenne, az apo ugyanis horror árban van ebben a méretben.

esetleg ha valakinél ki lehetne probálni hálás lennék érte.
előre is köszi.
Nekem valami olyasmi rémlik, hogy 1:15 kb. az a nyílásviszony, ahol nem nagyon színeznek már, tehát 1000 mm fókusznál olyan 65mm kb.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.07.25. 00:03

Felesleges blendezni szerintem, kell egy Baader Contrast Booster szűrő. Ez kifejezetten a szini hibat vagja le.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.25. 00:10

tobe_ írta:
2018.07.24. 23:28
Nekem valami olyasmi rémlik, hogy 1:15 kb. az a nyílásviszony, ahol nem nagyon színeznek már, tehát 1000 mm fókusznál olyan 65mm kb.
Ez az adott akromát tervezésétől és az átmérőtől is függ.
Kisebb, azaz kb. 60-70mm átmérőnél már az F/10 is "elviselhető" lehet, míg 100-120mm körül az F/12, 150-200mm-nél pedig már F/15 is épp hogy elég.
De egy kiváló tervezésű és kivitelezésű akromát esetében a rövidebb is megfelelő lehet (lásd pl. a Polaris 200-as F/12,35-ös D&G optikáját).
Ráadásul nagyon szubjektív, hogy ki mekkora mértékű színezést tart még elfogadhatónak. Kis nagyításokkal (<<100x) még egy F/7 is szép képet adhat, de 200x körül vagy a fölött szinte mindegyik elvérzik.

Tehát nem olyan egyszerű ez a kérdés. Az viszont igaz, hogy leblendézve egy adott akromatikus refraktort számottevően javul a képe (és nem csak a kromatikus aberráció csökkenése miatt).
Viszont ezzel együtt természetesen a felbontóképessége és hmg-je is csökken, ezért talán jobb részmegoldás lehet a minus-violet szűrő alkalmazása.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.25. 10:21

Mindig elgondolkodom ezen a bolygózáson, akromatikus tizcentikörüli és alatti nyilású műszerek esetében. Ezeknél (közepes és magasabb minőségek) a szinezés soha nem zavart - vele járt. Ma a szinte naprakész igen magas felbontású szatellit bolygóképek elérhetősége idején ezekkel a bolygónézés ( a Hold, Jupiter kivéve talán) inkább a műszer minőségének a vizsgálatára alkalmas. Valamit lehet javitani szűrőkkel (?) pld. az emlitett continuum a 80 euró és a többi ...aztán mit láthatunk. Kivételnek tartom a Holdat, ami aztán igazi csemege, birálható részletekkel. Na meg a Nap. A mélyég objektumok más. Ha csak a megsejtése is már izgalmas dolog ezekkel. Érdemes beszélni bolygózásról ilyen kis aperturák esetén ? A kis aperturák vásárlására, fejlesztésére gondolok most, nem bolygócentrikus irányban kihegyezve (fókusz). Irom, legyen ilyen vélemény is.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.07.25. 12:01

.géza írta:
2018.07.25. 10:21
Mindig elgondolkodom ezen a bolygózáson, akromatikus tizcentikörüli és alatti nyilású műszerek esetén.....Ha csak a megsejtése is már izgalmas dolog ezekkel. Érdemes beszélni bolygózásról ilyen kis aperturák esetén ?

Meg is válaszoltad Géza! Hogyne lenne érdemes.
Nézd csak meg Kiss Áron Keve írásait! Nem az optikakról beszél folyamatosan, hanem a bolygókról! Az élő élményekről. Mi lehet ennél fontosabb? Mi elsosorban amatorcsillagaszok vagyunk. Ami nem jelenti azt, hogy ne torekednenk a tokeletessegre. De enszerintem elsosorbsn a latottak felismerese, es megelese az elsodleges. Igenis van ertelme okularba nézni. Mars NASA szonda, ide, ESA szonda oda ;) szerintem mindig utolag erdemes kontroll fotokat nezegetni.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.25. 12:16

Optikáról kértek előzőleg tanácsot.
Tsiga91
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2018.07.23. 00:16

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tsiga91 » 2018.07.26. 01:16

Sziasztok :D

Először is WÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Megérkezett ma a kis csodaszerkezet, nem rég jöttünk vissza a kukkolásból :D
Nem is tudom mit mondjak,még mindig vigyorgok, mint valami ovis :D
Tegnap reggel mielőtt megrendeltem volna, felhívtam a webshopot megkérdezni, hogy mikor érkezik meg ha megrendelem, de végül hamar kiderült, hogy az ügyfél szolgálatos srác nagyon képbe van teleszkóp ügyben, így jól kikérdezett mindenről :D Sokat gondolkodtam az állványon, neki is elmondtam végül,hogy miket olvastam, miket ajánlottatok nekem itt, mitől tartok stb. Azt mondta,hogy az EQ1-es állványok valóban baromi pocsékak a hosszabb, nagyobb méretű tubusokhoz, a 900-asoknál már nagyon gáz, a nagyobbakhoz pedig nem is érti, hogy miért merül fel egy pillanatra is, hogy azzal árulják, viszont a kisebb méretű tubusokhoz teljesen király. Kicsit furcsálltam is a dolgot, mert egyrészt senki nem számolt be ilyenről, másrészt azt gondolnám, ha valami gagyi, akkor mindenhogy az. Viszont mellette szólt, hogy miért akarna az olcsóbbra rábeszélni, valószínűleg nem akar direkt kicseszni velem. Aztán elgondolkodtam, hogy az AZ3-nak nem megy a zenit és környéke, amitől frászt kapnék és úgyis lecserélném, viszont péntekig nem lesz időm állványok után rohangálni, a srác szerint nincs vele baj, gondoltam legyen akkor az. Az AZ3 mindenképp cserés lenne és ha az EQ annyira rossz is, akkor inkább egy 12.000el olcsóbb cuccot hajítok ki. Szóval az itteni tanácsok ellenére végül EQ1-et rendeltem, lesz, ami lesz alapon.
Így annyival olcsóbb volt, hogy +6500-ért inkább a E-Plössl okulárokat kértem hozzá, megrendeltem a barlow lencsét is, meg még egy kis könyvecskét is és postával együtt is csak 10-el volt több, mintha az AZ-3 állványt kérem barlow-lencse és könyvecske nélkül.

Ma meg is érkezett (gyorsaság 5 csillag), csak 4en nézték végig, ahogy ugrálok, tapsolok, mikor megjelent a gls a dobozzal :D Alig vártam az estét, hazajöttem egy barátommal összeraktuk (khm... összerakta, mégiscsak olyan pasis dolog ez a szerelgetés :D ) és amint jött a szürkület rohantunk is lefelé :D
Célba vettük a Holdat, első körben 25x nagyításon. Meg is találtuk, tök jól be is élesítettük (volt öröm :D), akkor azzal beállítottuk a starpointert (ami zseniális kis cucc, imádom). Rányomtunk egy 50x-t, még nagyobb volt az öröm és utána aláküldtük a barlow-lencsét is. El se akartam hinni, hogy ennyire tökéletes (persze összehasonlítási alapom az nincs, de gyönyörű szép éles képet kaptunk).
Csináltunk fotót is... hát... telefonnal belefotóztunk, lett, amilyen lett, élőben azért szebb volt a kép :D
Kép
Kép
(Itt azért kibújt belőlem a gonosz és jól előadtam, hogy "nééézd az oldalán a kék sávot, látszik a Hold légköre". Szegény jól elhitte, aztán csak leesett neki :D )
Utána célba vettük a Szaturnuszt 100x-on. HIHETETLEN!!!! Kis picike volt, de az tökéletesen éles. Megvoltak a gyűrűk, még a gyűrű és bolygó közti rés is teljesen kivehető volt, a Cassini-rést lehet már csak oda képzeltem, de akkoris állítom, hogy láttam :D Gyönyörű volt! Sajnos lefotózni nem tudtuk :(
Jupiter és holdjai: megvoltak, de nem tudtuk szépen kiélesíteni :/ De ott voltak és megvoltak :D
Mars: 100x-on nem igazán volt jó, 50x-en viszont egész szépen kiélesedett, de olyan kicsi volt, hogy nem mondhatnám, hogy látványos volt, viszont egyértelműen vöröses színű.
Megnéztük még a göncölszekér ikercsillagját és próbáltunk keresgélni gömbhalmazt, de azt hamar feladtam, majd kinézem előre, hogy mi az, amit van esélyünk meglátni.
Vénuszt sajnos lekéstük, de majd legközelebb :D

Az állvánnyal az ég világon semmi gond nem volt. Mikor billentettünk rajta egy picikét beremegett, de szinte azonnal megállt és onnantól meg se moccant. Pici tekergetésnél még annyi sem volt. Nem tudom hosszútávon, hogy bírja majd, de eddig teljesen elégedett vagyok vele, jelenleg azt mondom, hogy nincs miért szidni szegényt :D

Összességében ez egy sokkal jobb élmény volt, mint amire számítottam, nem gondoltam, hogy így pikk-pakk összeszereljük és, hogy ennyire könnyen megtaláljuk a bolygókat és, hogy így sikerül őket kiélesíteni pillanatok alatt. Nagyon örülök, hogy emellett a távcső mellett döntöttem :)

Bocsánat a regényért, de gondoltam elmesélem az első élményt :D
Még annyi kérdésem volna, hogy esetleg van-elehetőség 100x-tól nagyobb nagyításra ezzel a távcsővel?

Mégegyszer köszönöm mindenkinek a tanácsokat és véleményeket, nagyon nagy segítség volt :D :D :D
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.07.26. 08:54

Élvezettel olvasom első kalandod a kis csővel. Pláne fotókkal ! Még tehetnél ide fotókat a felszerelésről. Pld. az EQ 1 állványfej környékéről nekem hasznos lenne. Elképzelem, türhető asztali állvány is bütykölhető alá, nincs haszontalan darab még az egyszerübbek közt sem. Gyenge láb helyett egyszerüen három faléclábat applikáltam a fejhez, nagyot javult. Még sok ilyen kalandos estét !
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 10:24

Tsiga91 írta:
2018.07.26. 01:16
... esetleg van-elehetőség 100x-tól nagyobb nagyításra ezzel a távcsővel?
Milyen távcsővel? (Merthogy azt nem írtad le, csak a mechanika típusát.)
Mindazonáltal LEHETŐSÉG van szinte bármilyen nagyítást elérni bármilyen távcsővel (pl. 5x barlow-val és egy 2-3mm-es okulárral akár többezerszeres is lehet a nagyítás...), csak a nagy kérdés, hogy ÉRDEMES-e???
Azt kell tudni, hogy a nagyítás növelésével együtt nőnek minden távcső leképezési hibái és a mechanika gyengeségei is (pontosabban ezek látható hatása).
De hogy ezek a hibák mikor ütik ki nálad a biztosítékot, és válnak már bosszantóvá, az nagyon szubjektív.
Tehát vegyél (vagy kérj kölcsön) egy rövidebb fókuszú okulárt, és próbáld ki a nagyobb nagyítást magad.

Pl. az EQ1 iránti lelkesedésed is azt támasztja alá, hogy a Te toleranciaszinted jóval szélesebb sokunkénál. Ezt - Isten látja lelkem - nem negatív éllel írom, és nem is baj; nem vagyunk egyformák.
(A kaleidoszkóp akromátok hibáját is el lehet poénkodni a Hold légkörével... :D )
Ha nem lökdösi az ember a távcsövet folyamatosan észlelés közben, az EQ1 is TÖKÉLETES (csak a szél ne fújjon).

Szerintem élvezd nyugodtan a jelenlegi szerelésed, és ha már idegesíteni fog a mechanika gyengesége, vagy az optika hibái, akkor csak keress jobbat.
A legfontosabb, hogy ne veszítsd el a lelkesedésed, mert ez a hobbi nem elsősorban az eszközökről szól, hanem hogy HASZNÁLD amid van!!!!!!!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Tsiga91
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2018.07.23. 00:16

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Tsiga91 » 2018.07.26. 11:24

.géza írta:
2018.07.26. 08:54
Élvezettel olvasom első kalandod a kis csővel. Pláne fotókkal ! Még tehetnél ide fotókat a felszerelésről. Pld. az EQ 1 állványfej környékéről nekem hasznos lenne. Elképzelem, türhető asztali állvány is bütykölhető alá, nincs haszontalan darab még az egyszerübbek közt sem. Gyenge láb helyett egyszerüen három faléclábat applikáltam a fejhez, nagyot javult. Még sok ilyen kalandos estét !
Csinálok róla fotókat még és felteszem és pénteken próbálunk még csinálni jó képeket a holdfogyatkozásról is :)
Attila írta:
2018.07.26. 10:24
Milyen távcsővel? (Merthogy azt nem írtad le, csak a mechanika típusát.)
Való igaz :D
Skywatcher 70/500 a távcső :) Azt gondolom, hogy azért sose lehet majd belőle egy csodát csinálni, de ha a Jupiterre egy picit rá tudnék élesíteni már sokat dobna a dolgon :D

Igen, ezért is írtam, hogy összehasonlítási alapom nincs, így ez most így több, mint tökéletes, sokkal jobb volt, mint vártam. Féltem, hogy csalódás lesz az első élmény, de már csak ha a Holdat láttam volna és semmi mást akkor is megérte volna. Így, meg, hogy szinte minden megvolt, amit kerestünk és még az élessége is jó volt... áááh, szavakat se találok :D Nem is aludtam hajnal 4ig, mert csak ezek pörögtem :D
Eddig mindenki, akinek meséltem és mutattam a képeket távcsövet akar :D Persze ezek a lelkesedések hamar elmúlnak majd, de azért örülök, hogy a környezetem is lelkesen kezeli a dolgot :)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”