Mélyég- és üstökösrajzolás

Csillagászati rajzok fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.04.05. 22:55

pontshow írta:Irigykedek, hogy Ti tudtok rajzolni 8-)


Egyáltalán nem olyan nagy vaszisztdasz a mélyég-rajzolás. Úgy mondom ezt, hogy amúgy semmi érzékem a rajzoláshoz, és pont ezért nagyon sokáig ódzkodtam a távcsöves látvány megörökítésétől is. Aztán amikor egyszer elkezdtem, akkor rá kellett jönnöm, hogy csak türelem kérdése az egész. Mondjuk én igen maradi módon ceruzával rajzoltam papírra eddig, és ettől a jövőben sem akarok eltérni. :)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.05. 23:04

csakb írta:
pontshow írta:Irigykedek, hogy Ti tudtok rajzolni 8-)


Egyáltalán nem olyan nagy vaszisztdasz a mélyég-rajzolás. Úgy mondom ezt, hogy amúgy semmi érzékem a rajzoláshoz, és pont ezért nagyon sokáig ódzkodtam a távcsöves látvány megörökítésétől is. Aztán amikor egyszer elkezdtem, akkor rá kellett jönnöm, hogy csak türelem kérdése az egész. Mondjuk én igen maradi módon ceruzával rajzoltam papírra eddig, és ettől a jövőben sem akarok eltérni. :)

Én meg inkább különc vagyok, mint maradi. Ha hiszed, ha nem, én odakint ceruzát nem, csak tollat használok, abból is fekete, 0.5-öset! :D A két Gábor kissé elképedt odakint Krétán. Mondta is Snt, hogy alighanem én vagyok a Galaxisban az egyedüli tollas mélyeges! :mrgreen:
Remélem, te is el tudsz jönni vagy a Polaris-beli, vagy az MTT-beli mélyeges workshopra! ;)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.06. 07:14

Gergő!

Szerintem nagyon is jól kidolgoztad. Nekem tetszik. Én 1 hét próbálkozás után jöttem rá hogy több lehetőség közül is válogathatok amikor gépen rajzolok:

A sima rajznál a fényességkülönbségeket a csillagkorongok nagysága jelöli, vagy a maszatolás erőssége. Viszont a GIMP-ben vagy PS-ben nem kellenek nagy csillagkorongok. Pl én PS-ben ha a Szíriuszt rajzolnám akkor is max 7pt-s korongot raknék (bár még nem rajzoltam) Általában egy 6.0 magnitúdós csillag nálam 4pt-os - bár ez függ a távcsőtől amit használsz - és így van lehetőségem csökkenteni a korongokat még jócskán viszont a fényesebb csillagok sem lesznek túl nagyok.
Digitálisan a fényes csillagokat úgy csinálom meg hogy lerakom a csillag "korong-alapját" aztán egy lágy szélű ecsettel kihúzom a széleit. Tehát inkább a csillag körüli halo-t szeretem növelni mint magát a korongot.
Összedobtam egy kis illusztrációt hogy hogy s mint csinálom kb.:)

dfghrtjht.jpg


Valahogy így bár ezek csak körülbelüli adatok. Ha roszabb vagy jobb a légkör akkor természetesen eltérek ezektől mert ugyebár a látottak megörökítése a lényeg.
A mködök megörökítése nehezebb. ott én is gyakran túlzásokba esem :?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.04.06. 09:29

Sziasztok !

Szerintem túl nagy a halo. De ez az én véleményem.
Viszont amivel tudsz játszani:
- a korong mérete (egy határig). ne legyen túl nagy. Hiszen a távcsőben is csak fényesedik, és egy szint után ragyogva kiteljesedik a csillag.

Én amivel játszok az az ecset rányomása a lapra. így adott átmérő mellet is különböző fényesség érhető el.

Én a magam részéről ennyire nem skálázom a csillagokat, hiszen a lapra felrajzoltakat sem tudom ennyire másképpen jelölni. (egyenlőre még biztosan nem)

Így , hogy maradjon pintszerű a csillag, egy , Viktorhoz képest kisebb koronggal és haloval dolgozok. Az ecset átmérőm szűkebb tartományban mozog, viszont játszok az ecset rányomásával, és finoman a fehér szín, szürkítésével. Így adott átmérő mellett haloványabb és ragyogóbb hatás érhető el.

Alapból használok egy halvány, háttér csillag réteget.
Egy fényes csillag réteget
a fényes csillagokhoz egy halo réteget. A halo réteg általában csak annyit tesz, hogy a csillagnak nincs digitálisan, éles peremmel vége. Inkább úgy tűnik, mintha a széle "le lenne gömbölyítve" , egy lágyabb átmenettel menne át a feketeségbe.

Ezen a képemen a legerősebb a halo:
http://tamasasztro.blogspot.com/2011/03/20110307-m35.html

Itt pedig csak lágyabbak a fényesebb csillagok szélei:
http://tamasasztro.blogspot.com/2011/03/20110307-m41.html
Ez ad egy enyhe ragyogó hatást.

De itt is keresgélni kell a lehetőségeket. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.06. 12:40

Hali!

Általában én sem osztályzom ennyire a csillagokat :D csak most kellett egy jó minta :P

Amúgy az is egy érdekes tény hogyha sötétben dolgozom ki a képet akkor jobb eredményre jutok mintha nappal. Olyankor tényleg jobbak a halok is ezért döntöttem úgy hogy mától vagy este vagy reggel, vagy lehúzott redőnynél PS-elek!
Bár egy másik érdekes tény az is hogyha elfordított látással koncentrálok egy csillagra akkor a haloja is nagyobb és fényesebbnek látszik mint ha közvetlenül ránézek! :O
Az okokat nyilván ti is ismeritek :)

Én is még dolgozok a megfelelő technikán; próbálok én is minél kisebb csillagkoronggal dolgozni és így a halok is kisebbek lesznek bár -1.0 mg-nál eléggé erős ragyogás van a csillagok körül :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.04.07. 08:48

csakb írta:
pontshow írta:Irigykedek, hogy Ti tudtok rajzolni 8-)


Egyáltalán nem olyan nagy vaszisztdasz a mélyég-rajzolás. Úgy mondom ezt, hogy amúgy semmi érzékem a rajzoláshoz, és pont ezért nagyon sokáig ódzkodtam a távcsöves látvány megörökítésétől is. Aztán amikor egyszer elkezdtem, akkor rá kellett jönnöm, hogy csak türelem kérdése az egész. Mondjuk én igen maradi módon ceruzával rajzoltam papírra eddig, és ettől a jövőben sem akarok eltérni. :)


Mondjatok maradinak, de nekem is jobban tetszenek a kézi rajzok, mint a számítógéppel készültek.
Félreértés ne essék, nagyra becsülöm az ebbe vetett munkát és várom Tamás előadását, mert technikailag érdekel, hogyan készülnek! De nekem ezek kicsit plasztikus hatást keltenek, remélem az eredeti ceruza-rajzok közül is láthatok majd párat a találkozón! :)
Hogy kinek mi tetszik, tényleg csak ízlés kérdése.
Hajrá HASOD!
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.04.07. 11:51

Nem vagy maradi, elvégre a "rendes" rajz azt még mindig papírra csinálják. :) Nekem is jobban tetszenek a negatív, tollas-ceruzás rajzok. Nyugi, fogsz még látni ceruzarajzokat! ;)
Jó hírem az, hogy kezd kirügyezni az a meggyfa, ami ki tudja takarni a rám árnyékot vető villanyoszlopot! 8-)
...és a nagy távcső is alakulgat lassan...
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2011.04.07. 12:10

Sziasztok!

Akkor most egy zselés tollal készült Hyadok rajz jön! ;)
Két éjszaka alatt rajzoltam le (03.23.-án és 03.24.-én). Mindkét este kb. 1 órát szántam rá.
10x50 binokulár+fotóállvány. LM.: kb. 6,5 fok. S: 6 T: 3

Meseszép eget kíván,
Anna
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.07. 12:40

Ízlések és pofonok :) - mindenkinek megvan az egyedi stílusa és látásmódja és ez így van jól. Ha mindenki ugyan azt szeretném és művelné akkor nagyon-nagyon szegényes világban élnénk! De mivel különbözőek vagyunk színesítjük egymás látásmódját :D

Én mindig is szerettem PS-ben pepecselni (mivel természetfotózom is) , de gyakran készítettem már régebben is látómezőrajzokat digitálisan és nálam ez olyan természetes volt hogy kipróbáltam a számítástechnika lehetőségeit is. Úgy érzékeltem én is hogy sokan jobban szeretik a hagyományos rajzokat (én is szeretem őket természetesen) és e miatt nem is vagyok szomorú. Sőt Tamás rajzait látva még több kedvem van a digit illusztrációkhoz ráadásul mivel csak kevesen csinálják ezért van lehetőségem úgymond "úttörőnek" is lenni e területen...
Izé hogy is mondjam hogy ne tűnjek nagyképűnek? :D na remélem értitek mire gondolok; lehetőségem van olyan területen ténykedni ami új!

Bár azért én még eléggé dilettáns vagyok, de jó hogy lelki szemeim előtt egy cél lebeghet mikor csinálom a "rajzaimat" :)
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.04.07. 13:44

f1angel írta:Sziasztok!

Akkor most egy zselés tollal készült Hyadok rajz jön! ;)
Két éjszaka alatt rajzoltam le (03.23.-án és 03.24.-én). Mindkét este kb. 1 órát szántam rá.
10x50 binokulár+fotóállvány. LM.: kb. 6,5 fok. S: 6 T: 3

Meseszép eget kíván,
Anna


Szia!

Nekem nagyon tetszik. Őszintén szólva, már hiányoltam a rajzaidat! ;)

Tamás
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”