Mélyég- és üstökösrajzolás

Csillagászati rajzok fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.08. 15:14

Hm. Lehet hogy nekem se kéne feladni. Életem első rajza jól sikerült, a másodiknál (is) nyílt halmazt rajzoltam, de ott két vállra fektetett a LM-elfordulás. Tavaly nyár óta nem foglalkoztam rajzolással. Több mint egy éve igyekszem részletesen feljegyezni (írásban) hogy mit és hogyan láttam de egyre kevésbé vagyok megelégedve ezzel.
90/900 refraktor
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2010.08.12. 18:34

Üdv! Én Nem olyan régen kezdtem el rajzolással foglalkozni ( próbáltam már mindenfélét ) és az a személyes tapasztalatom hogy a nyílthalmazok a legnehezebb objektumok! Szóval amikor belenézek az okulárba és " 1 millió " csillag ragyog a látómezőben akkor egy kicsit elmegy a kedvem az egésztől! Gyakorlott rajzolóktól kérdezném, hogy az összes csillagot lerajzolják-e, vagy csak amit közvetlen látással látnak, láttok? Köszönettel: Péter
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.08.12. 19:02

Nos, az egész attól függ, hogy milyen nyílthalmazokat nézel és, hogy mekkora a távcsöved átmérője. Ha nem túl nagy a távcsöved, sok nyílthalmazt nem látsz meg teljes szépségében (csillagsűrűségében) viszont, ha nagy távcsöved van, nem egyszerű kezdőként lerajzolni egy millió csillagos halmazt. Ha nyílthalmazokkal kezdel el ismerkedni (amit én ajánlok), akkor ezt a kevésbé sok tagot számlálókkal kezdd.
Pl.: M45, M44, M29, M39, IC 4665, Hyadok, Coma-halmaz, stb. ezek aránylag nem olyan nehezek. Vannak viszont olyanok is, amik a másik véglet. Ott a Per-Ikerhalmaz, az M6, M7, M11, M24. Ezek még egy "profi"-nak is nehéz falatok lehetnek, de ha a mélyég-rajzolást egészen az "alapoktól" kezded, akkor nincs "lehetetlen-halmaz"!
Ja és a másik kérdésedre a válasz: általában nyílthalmazoknál a konkrétan látszó csillagokat berajzoljuk, a grízességet (fel nem bomló csillagfelhőket) pedig satírozással és/vagy random pöttyözéssel visszük fel.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.12. 19:16

Sziasztok, a mélyég rajzolás elméletét már nagyából tudom,most jönne a gyakorlat.Illetve az IC4665-öt már lerajzoltam, nem tudom menyire lett jó de most az lenne a kérdésem, hogy tudnátok olyan objektumokat ajánlani amiket könnyű rajzolni?
Előre is köszi,
Bence
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.08.13. 10:01

Általában a Messiereket nem nehéz rajzolni, bár van köztük sok kivétel, de kisebb távcsővel mind szép látványt nyújt. A halmazokról az előző hsz-emben már szóltam, aztán megpróbálkozhatsz a galaxisokkal is, kisebb távcsőben is szépen észrevehetők, nem gond a rajzolásuk, bár nem szabad nagy dolgokra számítani. Ja meg inkább élükről látszó galaxisokat észlelj, Az UMában az M101-et hanyagold, mert az nehéz látvány, de az UMa környékén egyébként sok jó galaxis van.
Aztán pedig, hogy egy kis közkeletű bölcsességgel éljek: "Az elmélet próbája a gyakorlat!" ;)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.13. 11:21

Nem értek egyet Gergővel hogy a Messiereket könnyű rajzolni! Ezt tapasztalatból tudom 89 Messier lerajzolása után! Az M 11-el rengeteget szívtam!
Könnyű rajzolni, igen, ha nem pontosan dolgozik az ember. Úgy bármit könnyű lehet. De kezdetnek érdemes minden objektumtípus rajzolását kipróbálni, mert mind eltérő technikát igényel. A nyílthalmazok közül a kevésbé sűrűekkel lehet próbálkozni, az M29-et ajánlanám, vagy az NGC 6910-et. A Cas-ban is van sok kevésbé sűrű. Észlelni kell, kiválasztani. Sokat segít, ha interneten rákeresel a fotójára. A NY-k összes csillagának lerajzolására törekedni kell, ami KL-sal és EL-sal látszik, de a környező csillagháttérben a leghalványabbakat hanyagolni lehet. Egyébként egy rajz nem 5 perc alatt készül, ez a fotóknál is így van, nézz meg egy 5 perces asztrofotót, és hasonlítsd össze egy 1,5 órással. Döbbenetes lesz a különbség (még akkor is, ha az 5 perces fotó nagyságrendekkel többet mutat mint egy rajz - de nem mindig). Igaz ez a rajzokra is. Türelemmel, szépen a csillagok egyenként berajzolhatók, ehhez mondjuk a sűrűbbek esetén jól jön egy óragép.
A galaxisok viszonylag könnyű célpontok, de itt is vigyázni kell, mert nem csak egyszerű ködös foltocskák, hanem meg kell tanulni bennük meglátni az egyedi jellemzőket (van-e magja, mennyire halvány a külső rész, milyen a fényesség lefutása, erről sokat beszéltem a tarjáni táborban).
Gömbhalmazokat a legnehezebb rajzolni, mert nem csak arról van szó, hogy kerek pacák középen fényesebb maggal, hanem esetleg látunk bennük néhány vörös óriást, amiket szépen pozíció szerint le lehet rajzolni. Aztán vannak bennük sűrűbb és ritkásabb tartományok, kinyúlások, néha póklábak, kondenzációk. Ezeket meg lehet tanulni érzékelni. A lényeg hogy keressük a szabályostól való eltéréseket, így meg fogunk tanulni látni, amit ugye maga a nagy Herschel is fontosnak tartott (ő maga vallotta be, hogy évek kellettek ehhez). Ez ma sincs másképp, 3-5 év tapasztalata birtokában a szemünk is érzékenyebb lesz fizikailag, és az agyunk is fel lesz készítve a halvány, apró, alig látszó részletekre.

Ehhez észlelni, észlelni és észlelni kell!

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.13. 11:24

Bence írta:Sziasztok, a mélyég rajzolás elméletét már nagyából tudom,most jönne a gyakorlat.Illetve az IC4665-öt már lerajzoltam, nem tudom menyire lett jó de most az lenne a kérdésem, hogy tudnátok olyan objektumokat ajánlani amiket könnyű rajzolni?
Előre is köszi,
Bence


El is küldhetnéd a melyeg@mcse.hu címre, hogy lássam, és további tanácsokat adhassak.
Összeállíthatok egy listát a legkönnyebben rajzolható mélyég-objektumokról.
Van-e erre igény?

snt
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.13. 11:49

santage írta:Van-e erre igény?

snt


Igen van! ;) Én személy szerint nagyon örülnék, ha kitennél / elküldenél egy ilyen listát!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.08.13. 12:35

santage írta:Van-e erre igény?


Számomra is sok segítséget nyújtana egy ilyen lista...
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.08.13. 13:27

santage írta:Nem értek egyet Gergővel hogy a Messiereket könnyű rajzolni! Ezt tapasztalatból tudom 89 Messier lerajzolása után! Az M 11-el rengeteget szívtam! Snt


Épp ezért írtam azt, hogy
Sirius írta:bár van köztük sok kivétel
van, amelyiket könnyű rajzolni és van, amelyiket nehéz.
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”