Hold rajzolása

Csillagászati rajzok fóruma
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.01.18. 10:02

nyozo írta:
Ggz írta: Én a legjobban fekete kartonpapírra fehér ceruzával szeretek rajzolni. Ezt a módszert Velkei Szabolcstól lestem el, úgy két éve. Ha kell, fekete filctollal erősítem az árnyékokat. Most már nagyon jó minőségű ceruzákat lehet kapni.

GGZ mester, fekete papír alatt mit értesz? A klasszikus fotokartont? Ennek kellemes a felülete: nagyon hasonlit a dipához, jól is fog rajta a ceruza. Persze ez inkább sötétszürke, így az árnyékok tényleg szebben nézhetnek ki tussal, és ettől jól el tud különülni a nem árnyékos sötét tónusvilág. A feketére nyomott színes kartonsor meg emlékeim szerint nem éppen ceruzabarát, bár az már szép mélyfekete.
Fehér ceruzából is van többféle keménységű, mint a grafitokból? Valahogy kedvem szottyant kipróbálni ezt az "eleve inverz" technikát. Nem zavaró, hogy nem látod a papírt? :)

Hagyományos esetben körvonalazni kemény 4H-s ceruzákkal szoktam amúgy épp csak a saját súlyával, tónusozni sokB-s (akár 6B is lehet) a legjobb. Ha nincs sok cerka akkor a Koh-i-noor F jelű ceruzáját imádom (ez a gyártó nekem nagy kedvencem), ez olyan sem nem kemény, sem nem puha -- nagyon jól eltalált középút.

Lehet kapni ún. akvarell-ceruztákat is (színesben is), ami puha, és utólag enyhén nedves ecsettel még elmoshatóak a tónusaik és a papír esetlegesen átütő textúrája. Másik előnye hogy szépen finoman lehet árnyalni vele, és elég vaskos, így éjjel félig dermedt manccsal is kézreáll.


Én is szoktam fekete papírra rajzolni fehérrel. Az Office Depotban találtam rajzlap állagú, különböző színű lapokat, hát vettem feketét. Fehér ceruzából meg még sosem láttam H-s meg B-s jelzéseket, de természetesen léteznek különböző keménységűek. Nekem három is van: egy tizenkét színű olcsó ceruzakészletből való (kemény), egy Office Depot-os (közepes), és a művészbolti (puha). Jó szolgálatot tesznek mind a hárman.

Ami a kedvenc grafitcerkámat illeti, az a 9B-s. Pár pillanat alatt koromfeketére lehet vele satírozni azt, ami a terminátoron túl van, habár a kisebb, aprólékosabb árnyékokhoz az örökösen tompa vége miatt nem jó. Erre a HB-s rotring nálam a használatos.

Ami a művészellátót illeti, lehet, hogy pittkrétát veszek.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.18. 14:10

Kirami írta:Én is szoktam fekete papírra rajzolni fehérrel. Az Office Depotban találtam rajzlap állagú, különböző színű lapokat, hát vettem feketét. Fehér ceruzából meg még sosem láttam H-s meg B-s jelzéseket, de természetesen léteznek különböző keménységűek.

Aha, de akkor ez nem tudatosan keményebbre vagy puhábbra hangolt cerkák, hanem a gyártó technológiuából is adódik. :) Az általad használt papír anyagában színezett, vagy csak a felülete mázas? Az ilyen vastagabb, kartonpapírok sokszor örzik a gyártáskori hengerelés textúráját, és ahogy tolod rájuk a színt megjelenik a rácsozat, vonalkázott minta stb. Ezt csillagászati rajznál én szvsz utálom :)

Kirami írta:Ami a kedvenc grafitcerkámat illeti, az a 9B-s. Pár pillanat alatt koromfeketére lehet vele satírozni azt, ami a terminátoron túl van, habár a kisebb, aprólékosabb árnyékokhoz az örökösen tompa vége miatt nem jó. Erre a HB-s rotring nálam a használatos.

Nekem hülye szakrajzosként a teljesen feketére a tustinta a válaszom. :) A legpuhább grafit se lesz olyan mély, bársolyfekete mint a lapba beivódó tus! :)

Csőtollakkal meg egészen parányi, koromfekete pöttyöket lehet csinálni ám, ami csillagos hátterekhez nagyszerű hatású! Felületre ott van a 0,7-es vagy még vastagabb csőtoll, vékonyka ecset stb. (Pl. egy 0,1mm-es csőtoll hatalmas élmény, bár nem olcsó -- így jó ha az ember annó ezt már megvette rajzórára). Apropó rotring: sokat emlegetett BG barátunk néha hegyezett rotringgal(!!) rajzolt csillagháttereket.
Amcsillüdv: Nyözö
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.01.20. 10:23

nyozo írta:Aha, de akkor ez nem tudatosan keményebbre vagy puhábbra hangolt cerkák, hanem a gyártó technológiuából is adódik. :) Az általad használt papír anyagában színezett, vagy csak a felülete mázas? Az ilyen vastagabb, kartonpapírok sokszor örzik a gyártáskori hengerelés textúráját, és ahogy tolod rájuk a színt megjelenik a rácsozat, vonalkázott minta stb. Ezt csillagászati rajznál én szvsz utálom :)


A papír teljes egészében véve fekete, nem csak a felülete. Az egyik oldala egy kicsit rücskös, oda nem szeretek rajzolni, de a másik oldalára jól lehet rajzolni.

Nekem hülye szakrajzosként a teljesen feketére a tustinta a válaszom. :) A legpuhább grafit se lesz olyan mély, bársolyfekete mint a lapba beivódó tus! :)


Ezzz nagyon jó ötlet!
fodor balázs
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2009.09.18. 00:54

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: fodor balázs » 2010.02.04. 18:46

A legpuhább grafit se lesz olyan mély, bársolyfekete mint a lapba beivódó tus!

Meg szkenneléskor csillog a grafit mint a fene.
Gondolkodom rajta, hogy egy utolsó Holdrajzot megeresszek-e fekete ceruzával, csak úgy kisérletezésképp.
Fekete lapra fehér ceruzával is próbáltam, de azt szerintem inkább mély-ég rajzokra "éri meg", Holdra annyira nem.
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2010.02.05. 09:15

Igazából nem fontos, hogy milyen technikával rajzolunk, a lényeg az, hogy észleljünk és küldjük el a rovathoz. Én a legjobban a negatív technikát szeretem és nem baj, hogy látszik a papír erezettsége, sőt!

Üdv: Ggz
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.02.05. 10:00

Tapasztalatom szerint a szkennertől függ, hogy csillog-e a grafit vagy se. És ajánlom a különböző sötét színű, puha szürke művészceruzákat. Egész másképp mutat, ha azzal rajzolsz. Nekem elhihetitek, kipróbáltam. Most a pasztell-krétán gondolkodom, illetve NAGY, fekete papíron. Most már csak jó idő kéne egyszerre a növekvő Holddal.
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.02.05. 17:31

Mondjatok véleményt első próbálkozásomról! :oops:
Üdv: Robi!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.02.06. 00:05

Szia!

Nekem tetszik, tenyleg elso probalkozas volt? ;) Ugye mar be is kuldted a Hold-rovatnak?
Lementettem, kontrasztositottam rajta kicsit, mert itt eleg halovanyka volt (nem egyszeru rajzot fotozni, tudom).
Raadasul ha jol latom, pont olyan muszer, mint az enyem...

szoval csak igy tovabb!

--mpt
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.02.06. 08:05

SZia!
A műszer egy saját készítésű 200/1200 Newton. Valóban az első próbálkozásom! Nem fotóztam hanem szkenneltem. Az élesítés valóban segített rajta.Van még mit tanulni. Válaszod köszönöm!
Derült eget: Robi!
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2010.02.07. 09:57

Nagy Róbert írta:Mondjatok véleményt első próbálkozásomról! :oops:
Üdv: Robi!


Kedves Robi!

Nagyon jó ez a rajz! Egy kicsit a kontraszton kell csak javítani. Beküldöd a holdrovathoz?

Üdv: Ggz
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”