Mélyég- és üstökösrajzolás

Csillagászati rajzok fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.23. 17:30

ferenc lovró írta:üdv, szerintem nagyon jó rajz, szép a csillagok rajzolata, és az almacsutka tónusozása is tetszik. csak így tovább!


Nekem is nagyon tetszik, már meg is érkezett amúgy a rovathoz! :)
Én is a tónusozást emeltem ki :)

Snt
Astrokukac
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.10.18. 10:02

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Astrokukac » 2010.08.23. 18:17

A következőkben bővííteni fogom majd a leírás részt is, ezeken a képeken nem fordítottam akkora hangsúlyt rá. Nagyon jól esik, hogy tetszenek a rajzok, ennek hatására még azt is megkockáztattam, hogy elküldtem a 27-est és a 103-ast az ASOD-ra 8-)

Andor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.24. 09:25

Jól tetted! :)

snt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.28. 17:16

Elkészült első mélyég rajzom, illetve már majdnem.Az M39-et rajzoltam le, és az lenne a kérdésem hogy a fényességszámozást hiába radíroztam maradt egy kis ködösség ami kicsit olyan mintha a csillagok körül köd lenne pedig ez nem volt a lerajzolt látvány része.Próbáljam minél jobban kiradírozni vagy inkább másoljam át egy másik észlelőlapra?Esetleg utána be is küldeném.
Üdv,
Bence
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.08.28. 17:29

Bence írta:Elkészült első mélyég rajzom, illetve már majdnem.Az M39-et rajzoltam le, és az lenne a kérdésem hogy a fényességszámozást hiába radíroztam maradt egy kis ködösség ami kicsit olyan mintha a csillagok körül köd lenne pedig ez nem volt a lerajzolt látvány része.Próbáljam minél jobban kiradírozni vagy inkább másoljam át egy másik észlelőlapra?Esetleg utána be is küldeném.
Üdv,
Bence


Szerintem másold át az MCSE honlapjáról is letölthető észlelőlapra amire ráírhatod az egyéb adatokat is. SZerintem nagyon hasznos ez a fajta eltárolási mód is hiszen ha mondjuk 10 év múlva lesz 100 rajzod amiket észlelőlapra is lerajzoltál akkor az a sok akár egy általad elkészített fényképalbum szerű könyvvé is összeállhat amit jó a későbbiekben is lapozgatni, hogy lásd mit műveltél korábbi éveidben... Én legalábbis ezt szeretném tenni :)

Üdv, Ferenc
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.28. 18:07

Rendben, azt hiszem ezt fogom tenni, bár most is észlelőlapon van de elég zavaró a maszat.
Köszi
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.28. 18:47

Bence írta:Rendben, azt hiszem ezt fogom tenni, bár most is észlelőlapon van de elég zavaró a maszat.
Köszi


Az nem nagy baj. Küldd csak el nyugodtan, a hibákat digitálisan is ki lehet javítani.

Megelőzésére két egyszerű módszer:

1. A számozást nem kell a "gyakorlatban" is megcsinálni, elég, ha gondolatban végrehajtod,
2. Vegyél egy B5-ös méretű famentes vázlatfüzetet, amibe 10 cm-es karikákat rajzolsz - oldalanként 2-t. Ezekbe rajzolj az éjjel és másnap innen vidd át a rajzot az észlelőlapra. Ehhez csak egy hátulról megvilágított üvegfelületre (ablak) kell tenned a vázlatot és rá az észlelőlapot.

További tanácsok:

http://melyeg.mcse.hu/cikkek,_ismerteto ... leles.html

Snt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.28. 18:57

Rendben, akkor amint be tudom szkennelni beszkennelem, és elküldöm, visszább írtál valamit,hogy ki kell vágni meg külön kell a leírást csatolni,hogy is van ez pontosan?
Bocs, hogy ilyen alapvetőt kérdezek,biztos fenn van valamik mcse-s oldalon de igy egyszerűbb lenne,
Előre is köszi,
Bence
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.28. 19:37

szia!

Nem, sajnos nincs fent, de hamarosan készül egy észleléstechnikai összefoglaló pdf-ben, amit elküldök minden újonnan csatlakozónak.

A beküldés szabályai:
Az észleléseket az MCSE észlelőlapjára ajánlott elkészíteni. A látómező- (LM-) karikán legalább egy, vagy két éri irányt fel kell tüntetni, és meg kell adni a nagyítást és a látómező valós, ívpercekben vagy fokokban mért átmérőjét (fokokban csak 2 fok felett érdemes). Más felirat lehetőleg ne legyen a karikában, sem azon kívül.
1. Papíron, postán a rovatvezető postacímére kell küldeni,
vagy
2. szkennelve (ez a gyakoribb). A szkennelést 300 dpi-vel kell végezni és lehetőleg tömörítetlen tiff-ben menteni - ha ez nem megy, jó a jpg is, de a 300 dpi-ből nem engedek. :) Törekedj arra, hogy a szkennelés ELŐTT addig állítsd a csúszkákon a világos és sötét színek arányát, míg minden részlet látszik! Az nem baj, ha a papír fehér háttere szürkés lesz, ez egy kattintással eltüntethető - és a rovatvezető dolga! Gyakorlatban a feketét maximumra kell venni (árnyékok, shadows) - ekkor a csillagok jobban láthatóak lesznek, de az objektum intenzitásarányai nem változnak. A fehéret lejjebb kell venni egy kicsit, hogy az objektum halvány külső részei is láthatóak legyenek. Ha szürkés lesz emiatt a háttér, nem baj!
Csak a rajzot kell elküldeni, tehát a beszkennelt észlelőlapról crop eszközzel ki kell vágni a rajzot - vagyis inkább körbe kell vágni, a lényeg, hogy csak a rajz maradjon a karikában, persze jó ráhagyással. A szkennelt rajzot NE invertáld és NE feliratozd! Szükségtelen bármiféle intenzitás-skálázás is.
Az észlelőlapon található szöveges információkat - az észlelés készítési körülményeit és a leírást - egy szöveges fájlba kell írni. Ennek az az oka, hogy a szövegek beszkennelése bármilyen képformátumba nagyon megnöveli a szöveg helyigényét - hasonlítsd csak össze egy txt fájl méretét egy képfájléval! Szóval, abban a sorrendben, ahogy a lapon is voltak, fel kell tüntetni minden adatot, és a szöveges leírást is.

A fájlok elnevezése:

A képfájlt és a szöveges adatokat is UGYANAZZAL a fájlnévvel kell ellátni, csak a kiterjesztésük fog különbözni.

katalogus_szam_tipus_csillagkep_datum_eszlelo.tiff/jpg/txt

pl.

ngc_1514_pl_tau_20080927_santagabor.tiff/jpg/txt

Célszerű mindenütt kisbetűket használni, és mellőzni kell az ékezetek használatát!

A kész észleléseket - tehát minden objektumról a szkennelt látómező-rajzot és a txt-t - a melyeg@mcse.hu címre kell elküldeni.
Csak szöveges észleléseket .doc formátumban, az összes adat megadásával szintén elfogadunk. Ilyenkor hangsúlyt kell fektetni a minél precízebb leírások készítésére!

Üdv
Gábor
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.28. 21:05

Köszönöm a részletes leírást akkor vagy holnap, vagy inkább holnap után megcsinálom és küldöm. 8-)
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”