Mélyég- és üstökösrajzolás

Csillagászati rajzok fóruma
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.27. 15:19

jó meglátás. vmelyik topikban már megírtam az én észlelési módszeremet, hogy mindig az ég alatt döntöm el mit észleljek. ezáltal felfedezem az adott objektumokat, sosem tudom, mire számítsak: milyen fényességre, milyen méretre, esetenként milyen alakra, formára. minden objektum egy meglepetés.

persze így kevésbé tudományos a dolog: nem készülök fel az objektum történetéből, ha galaxis akkor nem tudom, hogy mikor robbant benne szupernóva, van-e küllője, látható-e a spirálkarja, milyen a magvidék, ha planetáris köd nem tudom, hogy mekkora, milyen fényes, látszik-e a központi csillaga, mikor robbant, stb stb stb.

viszont nem is befolyásolom a szemem, az agyam. ha valamit papírra vetek, akkor az nagy eséllyel ott is van, és nem csak egy, az objektumról látott emlék tréfálja meg a látásom. és utólag összevetve a rajzot fotókkal jön egy újabb örömhullám, hogy "jé, tényleg jól láttam, hogy volt ott egy spirálkar!". és nem az észlelés alatt idegesítem magam azzal, hogy "fenébe, ott kéne lenni egy küllőnek, mindenki más látja, ott fan a fotókon, az ajánlatban is az volt, hogy fényes küllő... miért nem látom? miért?"

én eleinte úgy rajzoltam, hogy egyszerűen elkezdtem körbe-körbe haladni, felvéve a látómező csillagkörnyezetét. de sokszor az elfordul látómező miatt (alt-az szerelés) nem lettek tökéletesek az arányok, elcsúsztak a csillagok, és így jobbnak láttam újrakezdeni (ez nagyon frusztráló tud lenni, ha idegesít, inkább át kell térni másik objektumra). mostanában inkább úgy csinálom, hogy pár valamiért jellegzetes csillagot fölveszek a látómező széléhez közel, körben, illetve a látómező közepén. így 3-4 csillag segítségével már egészen jól tarthatók az arányok, nem számít ha elfordul a látómező, maximum utánafordítom a rajztáblám. ha nem pontszerű objektumról van szó (incl. halmazok, aszterizmusok), sosem kezdem a rajzolást az objektummal. viszont én snt-vel és Tamással ellentétben nem szoktam sokat nézelődni a rajzolás kezdete előtt, mert a nézelődésre bőven van időm, míg a csillagkörnyezetet ábrázolom. még egy egyszerű, 10-15 csillagból álló környezet is eltart ugyanennyi ideig, ez alatt szépen körbenézi az ember az objektumot, felderengenek a csak elfordított látással érezhető részletek is. az objektum lerajzolása után ki szoktam kapcsolni a lámpát, és még hosszasan nézegetem úgy is a rajzolt dolgot, hátha valami részlet feltűnik még a lámpa mellőzésével. ezeket utána rögtön be is rajzolom. szintén miután végeztem, mégegyszer ellenőrzöm a csillagok fényességét: nem ábrázoltam-e valamit túl fényesnek vagy túl halványnak, ilyenkor ezeket javítom, vagy írok pár megjegyzést, hogy melyik csillagon kell halványítani.

szintén ekkor be szoktam jelölni a látómező leghalványabb csillagát, illetve például beszámozok egy-egy csillagot, ami hasonló fényességű, mint pl az ábrázolt galaxis közepe, vagy teste. fényességet abszolút nem tudok becsülni - főleg mivel térképem sem adja meg, mi milyen fényes a látómezőben. így utólag ez nagy segítség. szintén szoktam megjegyzést írni arról, hogy pl az adott galaxis olyan széles/hosszú, mint az 1-es és 2-essel jelölt csillagok távolsága. ez azért fontos, mert a halvány piros fénynél előfordulhat, hogy túl nagy kiterjedést rajzolok, mert a leghalványabb satírozás fel sem tűnik piros lámpánál.

sp és snt ötlete jó, lehet, hogy érdemes lenne írni egy rövidke cikket a meteorba a rajzolásról egy kezdő, tapasztalatlan észlelő szemével. (magamat is ide sorolom). bár snt-nek már jelent meg cikke talán 1-2 éve a témában, de talán nem árt időnként felhozni ugyanazt a dolgot az új érdeklődők kedvéért.

ja még annyit, hogy én a rajzolást nem a fotózás kisköltségvetésű alternatívájának látom, szerintem két különböző dologról van szó. most biztos végigsértek egy csomó asztrofotóst (nem törekszem olcsó népszerűségre, úgyhogy vállalom), de szerintem a ma magyarországon fotózással foglalkozó emberek többsége inkább a fotózás szerelmese, aki mellesleg szereti az égi objektumokat lőni. a rajzolók ellenben ritkán a rajzolás szerelmesei akik mellesleg az égi objektumokat szeretik. tehát az asztrofotók többsége nem egy észlelés: nincs kielemezve, senki se nézi végig, van-e rajta valami halvány nóva, szupernóva, kisbolygó, üstökös, akármi. pusztán a vizuális élvezet miatt csinálja a fotósok többsége, és ezzel tulajdonképp nincs is semmi baj. viszont a rajzolás valódi észlelés, hiszen mindannyian tudjuk, mennyivel több apró halvány részletre bukkan a szem és az agy, ha nem 2-3 percig nézünk egy objektumot, hanem 40-60 percig. rajzolás nélkül haláli unalmas lenne ezt csinálni. rajzolva ha ott dereng elfordított látással egy csillag az idő 20-30%-ában, akkor az a valami tényleg ott is van. ha nem találod meg feldolgozáskor a 16 magnis adatbázisban, akkor ott valami történt. nekem van egy ilyen pici pöttyöm, ami a szaturnusz mellett látszott egyszer, mint egy hetedik hold. egyértelműen látszott, berajzoltam, de semmi katalógusban nem bukkantam rá azóta sem, és az is kizárható, hogy a szatyor egy halványabb holdja lett volna. mondjuk én sem kürtöltem vele tele a netet, hogy találtam valamit.

én mindig azt mondom, hogy nekem nem mindegy, hogy egy objektumból milliónyi éve elszabadult fotonokat fog fel a szemem, vagy a monitorom által gerjesztett fotonokat. én előbbire szavazok, még akkor is, ha vizuálisan semmi sem olyan látványos, mint fotón. de a "feeling" az mégis más, sokkal magasztosabb. és ha arra gondolok, mennyit javult a látásom az elmúlt pár év alatt (előtte sem volt rossz), mennyivel mélyebbre látok most le ugyanazon ég alól ugyanazon műszerrel, pedig nem is tudtam annyit észlelni mint szerettem volna, akkor hajlok arra, hogy azt mondjam, ha valaki szeretné látni a dolgokat a saját szemével, akkor minden egyes perc amikor a szemed helyett egy ccd foglalja el magának a drága távcsőidőt, hatalmas nagy pazarlás.

hajrá vizuálisok :D
nincs aláírás
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: bognart » 2010.10.28. 07:27

Feri módszerei tetszenek. Végig gondolva nagyon, racionálisan oldja meg a kérdést. Ugyan akkor megmarad az észlelés és a felfedezés öröme.
Látszik, hogy bőven van még mit tanulnom.

Addig is egy kis kitérő :)
http://www.asod.info/?p=4174
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.10.28. 08:54

Lassan át lehet keresztelni az oldalt HASOD-ra :D
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.10.28. 09:53

Gratulálok! ;) HASOD :lol:
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.10.30. 14:05

Hajrá bizony :))

A magam részéről azért némi előnyét is látom, ha rendelkezünk alap információkkal egy égitestről. Persze ezzel kissé elveszíti az ártatlanságát az észlelés, de egy GX-nál nem árt legalább azt tudni, hogy E vagy S típusba tartozik... A szem kifinomult képrögzítő eszköz, az emberi elme csodálatos, a kettő kombinációja halvány objektumoknál esetleg a fotonok véletlen fluktuációi által "rajzolt" kép észlelését, lerajzolását eredményezi. Ezért az utólagos ellenőrzést sajnos nem nagyon kerülhetjük meg. Csak a miheztartás végett: 2003 táján egy rakás GX-t rajzoltam 114/500-al falusi égen, és egy jó részüknél volt valami struktúra. Aztán kiderült, hogy felük elliptikus, és a részletek az én elmémben jöttek létre. Azóta kétszer (értsd, háromszor, négyszer vagy többször) is meggondolom, odarajzolom-e a részletet vagy sem. Általános ökölszabály, hogy ha 3x egymás után függetlenül látszik a struktúra, akkor lehet valóságalapja.
Épp ezért én minden észlelés előtt legalább azt tudom, hogy a GX E vagy S. Mivel nem elsősorban M-eket rajzolok, nem hiszem, hogy a felületes ellenőrzés 20 másik GX-sal együtt megjegyezhetővé teszi a karok, részletek stb-k pontos PA-ját... És általában mire x nap (hét...) után ég alá jutok a kis térképeimmel, már arra se emlékszem, hogy E vagy S. :))) (elliptikusokat nagyon ritkán észlelek... de még ők sem teljesen homogének, meg kell nézni az SDSS képeit.)

Ami a technikát illeti, ezt legjobban szakkörben, észlelőtáborban lehet megtanítani és megtanulni, de szükség van legalább 2-3 évente egy összefoglalóbb cikkre is, hogy a kezdők elindulhassanak. Két szempontot tartok fontosnak: egyik azt érzelmi alapú megközelítés, amit Feri és Tamás is szépen megfogalmazott, és amivel azt hiszem, minden rajzoló egyetért. A másik cikk-típus a technikára helyezi a hangsúlyt, lépésről lépésre vezeti be az olvasót a mélyég-rajzolásba.

Feri!
Ha esetleg lesz egy órád valamikor, a fenti két-három hozzászólásodból gyárthatnál egy szerkesztett cikket 2 oldalban, pár rajzoddal, fotóval a távcsövedről... Már nagyon kellene. Nagyon jó dolgokat írsz, de mivel csak a Meteor előfizetők 1/4-e CSV felhasználó, ezt az újságban is le kéne közölni. Tamás már írja a magáét, Csák Balázs is, sőt ő már szinte kész anyagokkal jelentkezett. A lényeg az lenne, hogy a saját munkátok mutassátok be, de úgy, hogy ebből a többiek is tanuljanak valamit. Nagyon sok hasznos anyag van kint az észlelőknél, mind általános tapasztalat, mind konkrét észlelési tapasztalat formájában.

Ezért ez a felkérés mindenkihez szól. Ha legközelebb kimentek mélyeget észlelni (tehát nem csak úgy nézegetni a legfényesebbeket), akkor a tapasztalatokat (mivel látszik, milyenek az első benyomások, stb.) írjátok le - akár saját rövidítéseket használva - egy füzetbe és küldjétek el nekem szöveges formában! Városiak, kezdők, haladók, falusiak észleléseit várom minél nagyobb mennyiségben. Egy objektumot megnézni, leírni nem nagy dolog - összehasonlíthatatlanul kisebb energiabefektetés, mint lerajzolni. Ennek ellenére ilyen összevető leírásokra óriási nagy szükség van, ha cikkeket, ismertetőket akarunk írni.

Snt
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.10.30. 16:19

Azt hiszem, hogy a közeljövőben beszélni fogok Gyarmathy Istvánnal, hogy meg tudnánk-e szervezni valamikorra egy konkrétan mélyeges találkozó-tábor félét. Remek alkalom lenne mélyeges tematikájú előadásokra, pl. észlelési ajánlatok (Snt évszakos cikkeit alapul véve), rajztechnika, stb.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.10.30. 16:57

Üdvözlet!

Az utóbbi időben sajnos nem jutott időm az észlelésre a suli valamint a kollégium miatt, alig voltam kinn éjszaka... Ám most, hogy itt az őszi szünet, ismét kedvet kaptam hozzá, s már az első nap, tegnap elkészítettem két mélyég rajzot melyet feltennék ide, hátha kapok olyan észrevételeket melyeket később is fel tudok használni: mindkét rajz 10x50 Bresser binoklival készült, 4,9°-os LM-átmérő, kb. UT 19:00-tól 19:45-ig...
M34.jpg

pleiades.jpg


Üdv, Ferenc
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.10.30. 18:23

Feri!

A Fiastyúk rajzod remek munka, ahogy korábban írtuk, nagyon jól ragadod meg a látvány jellegzetességeit. Az M34-nél sikerrel azonosítottad a szélső, fényes csillagokat - ezek is halmaztagok! A homályosság abból fakad, hogy a binokli nagyítása kicsi, és nem volt állványra rögzítve, így a halványabb komponensek fénye összemosódott. Esetleg próbálkozz meg azzal, hogy az ilyen, kisebb átmérőjű halmazokat egy állványon, vagy valami korlátnak, házfalnak támasztva a binoklit, alaposabban is szemügyre vedd. Jó irányba indultál a LM karika mellé készített részletrajzzal, ezt esetleg a megtámasztott helyzetű észleléskor készítsd, mert szerintem van még kiaknázatlan lehetőség a műszeredben - és benned is. :) Várjuk az új fejleményeket! Ne felejtsd el a rovatnak is elküldeni, mert a fórumba, levlistákra feltöltött észlelések nem számítanak beküldésnek.

snt
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.10.30. 18:41

Szőrös a szívem most, írnom kell egy apró (építő) kritikát, főleg a Fiastyúkra célzok most:
Egyik az, hogy próbálj meg odafigyelni, hogy megfelelően állítsd fel a fényességskálákat a rajzon. Ezalatt azt értem, hogy pl. a Fiastyúk hét tagja között sok fényessége eltérő. A rajzodon mind a hét egyforma fényességű. A többi csillag rajta kívül meg nagyon halvány. Igyekezni kell "eltúlozni" a magnitúdókülönbségeket, hogy jól látszódjanak. Emellett próbáld meg amennyire lehet, szabályos korongként ábrázolni a csillagokat. A másik, az az, hogy a csillagok egymáshoz való távolságára/szögére figyelj. Tudom, ez elég nehéz és sokat kell gyakorolni, de muszáj, ha jó rajzot akar az ember.
A legjobb az az, ha felveszel egy csillagot középre. Aztán jöhetnek a fényesebb csillagok, amikből ún. keretet rajzolsz. Figyelj oda, hogy milyen szögben-milyen távol vannak egymástól, a centrális csillagtól meg a LM szélétől. Érdemes még figyelni, hogy "hány óránál" van egy csillag és milyen arányban van a perem széléhez a középső csillagtól.
Szóval csak további sok sikert! ;)

U.I.: Összehasonlításként itt az én M45-öm, ugyanolyan műszerrel:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: bognart » 2010.10.30. 19:15

Nagyon klassz rajzok !
Nekem külön öröm, hogy binoval lett észlelve. :) Jó látni ezeket a rajzokat !

Tegnap este én is voltam kint észlelni. Először a kisebbik gyerkőc jött kipróbálni a bino állványt. Nagyon élvezte. :)
Utána én jöttem. Be kell, hogy valljam fantasztikus dolog az állvány. Kényelmesebb, praktikusabb. :)
Kipróbáltam a rajzolást.. valami nagy és fényesre gondoltam.
MEL 20 -lett. Fantasztikus volt. Feri módszerével próbáltam rajzolni. Érdekes, meggyőző.
Kezdtem a fényesebb csillagokkal. A végén már olyanok voltak amik éppen, hogy láthatóak voltak. A rajzolás végére tele volt a látómező halványan derengő csillagokkal.
A rajzot térképpel összevetve 7x50 binoval 9.5 mg -ig sikerült ellátni. Számomra ez hihetetlen.
A látómező behatárolása is könnyebb. Semmi mocorgás.

Megyek ki nézelődni és rajzolni !

Sziasztok !
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”