felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.04. 11:45

Sziasztok,

Azért írok ide, mert több topicot is érint a téma, elnézést előre is, ha valaki már olvasta.

Tanácsot kérnék az alábbiakban.
Vásárolni szeretnék egy SKywatcher ED APO tubust, ehhez mechanikát és állványt. Vizuális észlelésre és asztrofotózásra egyaránt.
Volt már Newton és Refraktor távcsövem is (jelenleg egyik sincs), egy mezei Hama fotóállványról egy Canon DSLR-rel készítettem már rövid (10-20 másodperc expos) asztrotájképeket vezetés nélkül, stackelve a gyári objektívvel, valamint pár bolygó képet a korábbi lencsés távcsővel.
A keret, amit a felszerelésre szánnék kb. 300-450e Ft (okulárok és zenittükör nélkül).
Amit nem szeretnék, mert számomra problémás:
- tükrös távcső
- nagy és nehéz tubus és mechanika
- manuális kezelés (Goto nélkül)
- vezetés és egy tucat extra kütyü (kamera, kábel, vezető távcső, autoguider laptop stb). Kiemelném, hogy nem tervezem nagy, komplex és bonyolult, összesítve több órás mélyég fotókat, mert nincs meg hozzá a tudásom és a technika sem. Tehát ne abból induljatok ki, hogy 10 órás expóval meg szűrőkkel stb fotóznám a leghalványabb ködöket, mint a tapasztalt asztrofotósok.

Elvárások:
- könnyen hordozható legyen
- fotózásra és vizuális észlelésre is alkalmas legyen
- Goto a célra találáshoz

Amit szeretnék: asztrotájképeket készíteni, szintben továbblépni a DSLR+ kit objektív kombóról, esetleg bolygók, galaxisok, fényesebb halmazok fotózása. Ezeket úgy tudom lehet pár perces expókkal vezetés nélkül. Láttam elég sok képet, amiket így készítettek.

Az elképzelésem nagyjából (amin persze tudok módosítani):
- Jackal PAL V1 állvány https://studioeszkozok.hu/jackal-pal-v1 ... lkul-35875 Ez 15 kg hasznos terhet bír el, cserébe csupán 3 kg az önsúlya, míg a 20 kilós önsúlyú EQ5 csak 10-12 kg-ot bír el.
- Skywatcher 72/420 ED APO https://tavcso.hu/termekcsoport/BDapo72set VAGY
- Skywatcher 80/6000 ED APO https://tavcso.hu/termek/BDapo80set
- Sky Adventurer pro pack mechanika https://tavcso.hu/termek/StarAdvSetFull VAGY
- Sky Adventurer GTi https://tavcso.hu/termekcsoport/Star-Adventurer-GTi VAGY
- Skywatcher Mini AZGTi https://tavcso.hu/termek/MINIAZGThead

Amit nem tudok és választ keresek:
- a fenti mechanikák mennyire bírják el a két ED APO tubust fotózáskor (elvileg elbírják a specifikációk szerint, de gyakorlatilag mi a helyzet?)
- Mennyire látható vizuálisan a különbség a 72-es és 80-as cső között fényszennyezett égbolt alatt?
- Fotózni elvileg jobb a fényerősebb kisebb tubus?
- Ezek az ED APO-k 2 lencsések, ez azt jelenti, hogy színeznek valamennyire? Miben jobb a triplet APO azon kívül, hogy 3 lencsés és 3X annyiba kerül? Sajnos élőben még egyikhez sem volt szerencsém, ezért nem tudom, hogy vizuálisan mennyire látszik a különbség. Ha jobb az EDO APO, mint a sima lencsés (az már volt), akkor részemről rendben van. A sima lencsés a Jupiteren és a Vénuszon csúnyán színezett.
- Mennyire használhatók ezek az APO-k vizuális észlelésre Budapest közvetlen közelében (otthoni, kerti használat esetén)? A kis méret miatt vidékre is vinném, de otthonról is használnám. Budapest melletti településen lakom, délre tőle, a közvetlen közelében, a lightpollution mapon 6.84-es értékkel. Azért vennék kicsi, hordozható felszerelést, mert 30-50 km-rel távolabb már jelentősen jobb az égbolt (délre vagy nyugatra) és 30 perc autózással ki tudnék települni. Éppen emiatt nem akarok EQ5-öt meg társait, mert nem tudok és nem is akarok 20-30 kg-os felszerelést hurcolni 3 -4 óra észlelés miatt. A linkelt fotóállvány a leírás szerint 15 kg hasznos terhelést tud, ennek kb fele lenne súlyban összesen a felszerelés, amit kinéztem.
Tehát otthon és kitelepülve, könnyű súllyal, elfogadható képminőséggel és alapszintű fotózással szeretném használni és persze vizuálisan.
- Milyen alternatívát tudtok javasolni a fentiek helyett?
- Ezekkel a mechanikákkal milyen hosszú expókat lehet készíteni? Alapszinten, kb 10-30 seces expokat csináltam eddig DSLR+ 18-55mm-es kit objektívvel. Nem vezetve, mit lehetne kihozni belőlük ehhez képest?
- Barlow mennyire észszerű választás hozzájuk, ha nagyobb nagyítást szeretnék? A régi nagy tubusaimhoz nem használtam Barlowt, mert nem kellett, de ide a nagy nagyítás miatt jól jöhetne. 4mm és 5.5 mm-es közepesen jó minőségű okulárjaim vannak (Lacerta és Explore Scientific), azokkal mondjuk 100X nagyításig tudok felmenni,ami bolygóra nem túl sok. Ha bolygókat,nyílt halmazokat, fényesebb ködöket meg pár galaxist látnék és fotózhatnék, akkor már elégedett lennék.
- Goto azért kellene (bár úgy tudom, azzal nem lehet vezetni, csak célra találni), mert korábban az EQ5 Goto nélkül volt, a halványabb objektumok megtalálása kínszenvedés és legtöbbször kudarcba torkollott. Ahhoz már nincs türelmem, hogy a kitelepülési idő 80%-a arra menjen, hogy keresgélek és nem találok. (Bolygók, nyílt halmaztok megvannak, a mélyég objektumok nem mentek).
Előre is köszönöm a tanácsokat, még egyszer leírom, hogy nem egyből a mély vízbe akarok ugrani, csak a jelenlegi tudást egy szinttel magasabbra hozni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.04. 12:51

A kérdéseidre a korrekt válasz több oldal volna, mert mindent akarsz, még fából vaskarikát is :-) . Érdemben mélyeget fotózni nem fogsz vezetés nélkül, ezt fogadd el.
Gondolom ezeket már megkérdezted valamelyik távcsőboltban, ha nem, tedd meg!
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.04. 13:16

Kedves Péter,

Lehet, hogy én értem félre, de akkor az hogy lehetséges, hogy egy 50 ezer Ft-os Omegon minitrackel 60 percet lehet követni?
https://tavcso.hu/termek/MiniTrackLX3
Omegon Mount Mini Track LX3 utazó mechanika alapobjektíves asztrofotózáshoz
"az éjszakai égboltról az északi féltekén bárhol, könnyen készíthetünk egy vezetett felvételt"
"60 percig tud követni egyszerre"
Ehhez nem kell milliós felszerelés. Tudom, hogy ez csak objektíves DSLR-hez jó, de a lényeg nem a súly, hanem a vezetés hiánya, amit én írtam.
A másik:
https://tavcso.hu/termek/StarAdvSetFull
Star Adventurer 2i - teljes verzió (Pro Pack)
"Az alábbi vezetetlen tesztfotót a bécsi kollégánk készítette egy Lacerta 72/432 ED apo távcsővel, 2 perces expozíciókkal. "
https://tavcso.hu/contents/img/products ... r-m100.jpg
Ezt is vezetés nélkül készítették.
A fenti két példa alapján keresek megoldást, azért írtam és linkeltem be a posztban a paramétereket.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.04. 13:36

Ha tudsz angolul, akkor csatlakozz ehhez a kozosseghez, nagyon kedvesek es segitokeszek, es vegtelen mennyisegu asztrofotos van, mindenfele eszkozparkkal: https://www.astrobiscuit.com/discord
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.04. 14:09

Yrkalla írta:
2022.02.04. 13:16
Kedves Péter,

Lehet, hogy én értem félre, de akkor az hogy lehetséges, hogy egy 50 ezer Ft-os Omegon minitrackel 60 percet lehet követni?
https://tavcso.hu/termek/MiniTrackLX3
Omegon Mount Mini Track LX3 utazó mechanika alapobjektíves asztrofotózáshoz
"az éjszakai égboltról az északi féltekén bárhol, könnyen készíthetünk egy vezetett felvételt"
"60 percig tud követni egyszerre"
Ehhez nem kell milliós felszerelés. Tudom, hogy ez csak objektíves DSLR-hez jó, de a lényeg nem a súly, hanem a vezetés hiánya, amit én írtam.
Az hogy 60 percig lehet, vagy 60 percig tud, az két különböző dolog. Ez a Mini Track, egyfolytában 60 percen át tudja mozgatni ( nem vezetni ! ) a rászerelt eszközt, utána vissza kell tekerni az elejére, majd újra pozicionálni és újra mozoghat.
De ez inkább max 200 mm telés fókuszig jó. Nekem is van hasonló csak az a jobbik Fornax LighTrackII, ott már egy 400-as telénél megfekszik a cucc fél-egyperc után.
Ezek nagylátószögre jók inkább kb. 100 mm fókuszig. De arra meg sok minden jó.
Yrkalla írta:
2022.02.04. 13:16
A másik:
https://tavcso.hu/termek/StarAdvSetFull
Star Adventurer 2i - teljes verzió (Pro Pack)
"Az alábbi vezetetlen tesztfotót a bécsi kollégánk készítette egy Lacerta 72/432 ED apo távcsővel, 2 perces expozíciókkal. "
https://tavcso.hu/contents/img/products ... r-m100.jpg
Ezt is vezetés nélkül készítették.
A fenti két példa alapján keresek megoldást, azért írtam és linkeltem be a posztban a paramétereket.
Hát nem tudom... 400 mm feletti fókusz vezetés nélkül egy kínai mechanikán? Ez a reklámban jól mutathat de én ebben nem hiszek. Lehet, hogy egy egy kép sikerülhet, de hogy 10-ből legalább a fele azt nem hiszem el.
A másik, ez egy kínai összeszerelés. Te képes vagy ellenőrizni és koncentrikusra beállítani pl. a pólustávcső szállemezét? Mert ha nem jó a pólus akkor kuka az egész kép.
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.04. 16:53

Köszönöm az eddigi válaszokat. Úgy látom az asztrofotózás terén nem ugyanarra gondolunk, így ezt a témát részben ejteném.
Sokat tudnátok segíteni a tisztánlátásban, mint tapasztalt csillagászok, ha az alábbi pár kérdésre egy tízes skálán választ adnátok. 1-es a legkevésbé, 10-es a leginkább. Elég lenne egy számot odaírni a kérdés mögé.
- Mennyire alkalmas egy 72/420 vagy egy 80/600 ED APO vizuális észlelésre közvetlenül Budapest mellett, fényszennyezett égen?
- Mennyire alkalmas egy 72/420 agy egy 80/600 ED APO vizuális észlelésre vidéken, közepesen sötét égen?
- Mennyire alkalmas egy 72/420 agy egy 80/600 ED APO kitelepülésre, szállításra (méret, súly stb.)?
- Mennyire könnyű összeszerelni és beállítani (pólusra állni) egy fotóállvány + Star Adventurer mechanika + 2/420 agy egy 80/600 ED APO kombóval?
- Mennyire alkalmas egy 72/420 agy egy 80/600 ED APO bolygófotózásra Jackal PAL V1 fotóállvánnyal és Star Adventurer mechanikával?
- Mennyire alkalmas egy 72/420 agy egy 80/600 ED APO mélyég fotózásra Jackal PAL V1 fotóállvánnyal és Star Adventurer mechanikával??
- Mennyire kompatibilis (passzol össze) méretben, súlyban, terhelésben stb egy Jackal PAL V1 fotóállvánnyal egy Star Adventurer mechanikával és egy 72/420 vagy egy 80/600 ED APO-val?
- Milyen hosszú expos képeket lehet biztonságosan készíteni vezetés nélkül egy Jackal PAL V1 fotóállvánnyal egy Star Adventurer mechanikával és egy 72/420 vagy egy 80/600 ED APO-val? (itt percet adjatok meg)
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.02.04. 18:34

Yrkalla írta:
2022.02.04. 13:16
Kedves Péter,

Lehet, hogy én értem félre, de akkor az hogy lehetséges, hogy egy 50 ezer Ft-os Omegon minitrackel 60 percet lehet követni?
https://tavcso.hu/termek/MiniTrackLX3
Omegon Mount Mini Track LX3 utazó mechanika alapobjektíves asztrofotózáshoz
"az éjszakai égboltról az északi féltekén bárhol, könnyen készíthetünk egy vezetett felvételt"
"60 percig tud követni egyszerre"
Ehhez nem kell milliós felszerelés. Tudom, hogy ez csak objektíves DSLR-hez jó, de a lényeg nem a súly, hanem a vezetés hiánya, amit én írtam.
A másik:
https://tavcso.hu/termek/StarAdvSetFull
Star Adventurer 2i - teljes verzió (Pro Pack)
"Az alábbi vezetetlen tesztfotót a bécsi kollégánk készítette egy Lacerta 72/432 ED apo távcsővel, 2 perces expozíciókkal. "
https://tavcso.hu/contents/img/products ... r-m100.jpg
Ezt is vezetés nélkül készítették.
A fenti két példa alapján keresek megoldást, azért írtam és linkeltem be a posztban a paramétereket.
a követés és a vezetés két különböző dolog: a követés: az lényegében egy óragép, ami a föld sebességével megyezzöen visszaforgatja a mechanikád rekte tengelyét.
a vezetés: egy külön távcsőben vagy oagban lévő kamera egy nimi pc-n lévő programon keresztül:/ M-gen, asiair/ figyeli a megadott pixelt, és elmozdulás esetén parancsot ad a mechanikának a korrekcióra.

nekem volt 72-es ED-m, vizuális megfigelésre mélyég terén szinte elkalmatlan, nagyon kicsi az átmérő, a bolygók képe kicsi. ez konkrétan egy fotos tubus, kicsi könnyű, egy hátizsákban elfér.
egy star adventurer pro-val simán jó lehet, de 10-20 másodperces exponál ne várt többet vezetés nélkül.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.04. 19:05

popey37 írta:
2022.02.04. 18:34
Yrkalla írta:
2022.02.04. 13:16

a követés és a vezetés két különböző dolog: a követés: az lényegében egy óragép, ami a föld sebességével megyezzöen visszaforgatja a mechanikád rekte tengelyét.
a vezetés: egy külön távcsőben vagy oagban lévő kamera egy nimi pc-n lévő programon keresztül:/ M-gen, asiair/ figyeli a megadott pixelt, és elmozdulás esetén parancsot ad a mechanikának a korrekcióra.

nekem volt 72-es ED-m, vizuális megfigelésre mélyég terén szinte elkalmatlan, nagyon kicsi az átmérő, a bolygók képe kicsi. ez konkrétan egy fotos tubus, kicsi könnyű, egy hátizsákban elfér.
egy star adventurer pro-val simán jó lehet, de 10-20 másodperces exponál ne várt többet vezetés nélkül.
Köszönöm a pontosítást, ez nem volt tiszta számomra. Viszont a Goto is követi az égbolt forgását, nem? Pont erre vannak a Star Advcenture kitek. Azokkal simán lehet 2-3 perces vezetést a leírás szerint. A 10-20 sec biztos nem igaz, annyit én most egy sima DSLR+ fotóállvánnyal csinálok, de még mobiltelefonnal is megy a 15-20 sec mindenféle extra felszerelés nélkül.
Tehát a 72-es ED asztrotájképre nem jó, mert oda rövid fókuszú, nagy látószögű objektív kell, ezt tudom. Vizuális észlelésre meg ezek szerint kevés. Mélyégre vezetés nélkül nem jó. Akkor mégis mire használják?
A csatolt képernyőkép a Star Adventurer GTi-hez tartozik, ezen minden opció rajta van, amire én gondolok, vagy ez így csak reklám? Nem hiszem, hogy direkt átvernék a termékkel az embereket.
A Star Adventurer GTi WIFI-s, követ is elvileg, azzal miért nem lehet fotózni, direkt erre készítették.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.02.04. 19:15

a vezetés nélküli fotózás csak akkor valósítható mg, ha hibátlan a polusra állás. máskülönben a hosszabb expók bemozdulnak: csikos lesz a képed kissé.
a SA/ star adventurer/ objektívvel talán jó lehet 1 percesekre, de oda is hibátlan polusraállás kell.

a 72-est mélyégfotozásra használják, vezetéssel: egy HEQ-5 goto bőven elég alá, kicsi, könnyű és szél sem árt neki.

a lényeg: vezetés nélkül nem fogsz tudni érdemben mélyégfotózni, se objektívvel, fe távcsővel.
probálkozni lehet, de a fotók 80% biztosan kuka lessz.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.04. 19:18

popey37 írta:
2022.02.04. 19:15
a vezetés nélküli fotózás csak akkor valósítható mg, ha hibátlan a polusra állás. máskülönben a hosszabb expók bemozdulnak: csikos lesz a képed kissé.
a SA/ star adventurer/ objektívvel talán jó lehet 1 percesekre, de oda is hibátlan polusraállás kell.

a 72-est mélyégfotozásra használják, vezetéssel: egy HEQ-5 goto bőven elég alá, kicsi, könnyű és szél sem árt neki.

a lényeg: vezetés nélkül nem fogsz tudni érdemben mélyégfotózni, se objektívvel, fe távcsővel.
probálkozni lehet, de a fotók 80% biztosan kuka lessz.
Azzal kezdtem, hogy nem fogok 20 kilós mechanikákat hurcolni kitelepülésre, a HEQ5 egy batár, a Jack PAL V1 meg 2,9kg + a mechanika rá még 2.5 kg, töredéke és 15 kg hasznos terhet bír el. Ne a 20 évvel ezelőtti felszerelést vegyük már alapul.
A WIFI-s követés meg mire jó akkor? Ez egy modern, új mechanika, kizárt, hogy rosszabb lenne, mint a régi, ósdi HEQ5.
Ezt a képet egy olcsó DSLR-rel készítettem egy 3000 Ft-os Hama állványon egy kit objektívvel 15 seces expokkal. Nehogy már ennél jobbat ne lehessen csinálni vezetés nélkül egy Star Adventurer GTi-vel...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”