felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.02.04. 20:02

az a régi ósdi általad lefikázott mechanika jelenleg bordás szíjjal közel 500.000 forint.
és én itt be is fejeztem, kb. 15 éve fotozok, tudom mit beszélek. egy fotoálvány szarnak sem jó. vezetés nélkül meg nem fogsz hosszú expót csinálni.
cső
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.04. 20:25

popey37 írta:
2022.02.04. 20:02
az a régi ósdi általad lefikázott mechanika jelenleg bordás szíjjal közel 500.000 forint.
és én itt be is fejeztem, kb. 15 éve fotozok, tudom mit beszélek. egy fotoálvány szarnak sem jó. vezetés nélkül meg nem fogsz hosszú expót csinálni.
cső
Popey37, hagyjad szerintem. Nem érti mit mondunk és csak erőlteti, majd rájön, csak az sokba fog fájni.
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.04. 22:00

popey37 írta:
2022.02.04. 20:02
az a régi ósdi általad lefikázott mechanika jelenleg bordás szíjjal közel 500.000 forint.
és én itt be is fejeztem, kb. 15 éve fotozok, tudom mit beszélek. egy fotoálvány szarnak sem jó. vezetés nélkül meg nem fogsz hosszú expót csinálni.
cső
Köszi az okoskodást, nem arra voltam kíváncsi, hogy te mit használsz, hanem arra, hogy ismered-e azt amit írtam. Ha nem, akkor vagy ideírod, hogy nem ismered, vagy nem írsz ide semmit. Észt osztani meg nem kértem!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.05. 17:51

Yrkalla, ha tanácsot kérni jöttél és a profi, tapasztalt szakik tanácsát észosztásnak tartod, akkor neked mindenben igazad van, vedd meg amit szeretnél és próbálkozz kitartóan.
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.06. 18:21

Vizi Péter írta:
2022.02.05. 17:51
Yrkalla, ha tanácsot kérni jöttél és a profi, tapasztalt szakik tanácsát észosztásnak tartod, akkor neked mindenben igazad van, vedd meg amit szeretnél és próbálkozz kitartóan.
Péter, a "profik" a saját jól bevált felszerelésüket veszik alapul, konkrétan semmit semmilyen hasznos infót nem adtak arról, amit a leendő felszerelésről kérdeztem (tripod + mechanika) , csak annyit, hogy vezetés nélkül nem lehet érdemben mélyeget fotózni. Egyébként az előbb néztem a youtube-on videót arról, hogyan lehet ed 80/600-zal vezetés nélkül mélyeget fozózni EQM-35-ön és simán lehet galaxisokat rövidebb expóval (kb 1 perces). Tehát NEM IGAZ, amit a profik írnak. Amire ők gondolnak az nem az a szint, amit én el szeretnék érni, nem 10/10-es szintben kellene gondolkozni. Arra kértem tanácsot, hogy a 1-es vagy 2-es szintű tudásból (tripod + DSLR vagy EQ3/5 + tubus követés és vezetés nélkül) hogyan lehet 1-gyel magasabb szintre menni, ahhoz megfelelő-e az a szett, amit kinéztem. De hiába írom le harmadszor, hogy nem akarok 10 órán át halvány ködöket fotózni, úgy látszik nem megy át. Ez van, amikor szakbarbárokkal találkozik az ember, csak a maximumban tudnak gondolkozni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.02.06. 18:49

500-as fókusszal az égi egyenlítő körül vezetés (autoguider vagy PC-guider) nélkül (persze óragépes követéssel) nem gondolom, hogy fél percet lehet exponálni. Annyit is csak precíz, pontos pólusraállás után. Vezetés nélkül ez 1 azaz egy másodperc. Elhiszem, hogy összejöhet az egy perc is, de nem üzemszerűen. Ez nem maximalizmus, hanem rögvalóság. Én nem költenék százezreket erre, az tuti. Bárminek az igazolására elő lehet bányászni a netről fotót/videót, mert mindenre van 1 ember, akinek összejön és akkor ott a bizonyíték? Ugye, hogy nem.
Azok a mechanikák, amiket mutattál, kisebb-közepes teleobjektívekkel (talán a 200 mm még belefér) tudnak úgy ahogy együtt dolgozni, mert a mechanikai kivitelük ennyire képes. Mit gondolsz, mi a fenének építenének be a komolyabb (értsd: hosszabb, akár több méteres) fókusszal is asztrofotózásra alkalmas ekvatoriális mechanikákba nagy átmérőjű, több száz fogas csigahajtásokat?
Nyilván, ha megelégszel egy-két perces expóval, akkor ezek is alkalmasak teleobjektíves fotózásra vezetés nélkül is, ha az adott példány hozza az átlagon felüli kínai minőséget. Ha.
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2022.02.06. 21:13

Én fotóztam már Star Adventurerrel (nyilván vezetetlen) képeket. Ügyes kis jószág, ha elég stabil alatt az állvány és kiemelkedően figyelünk a pólusraállásra. Szerettem. 3-4 perces expókat használtam általában így, vezetés nélkül, de én csak objektívekkel használtam, a kistávcsövekkel számomra túl nagy volt a hibarátája.
Pár példa:

https://fenyeslorand.hu/tejut-bolygokkal/
https://fenyeslorand.hu/a-del-keresztje ... ina-kodig/
https://fenyeslorand.hu/ustokos-a-goncolszekerben/

A stabilabb mini-mechanikák (pl a kis Fornax) hosszabb fókuszt (kistávceöveset) is elbírnak, szintén vezetés nélkül. Szintén nagyon pontos pólusnál.

A nagyobb távcsöveknél is lehet vezetetlen fotót csinálni, valóban rövid expókkal, ha jó kiemelkedően a pólus. De az inkább vizuális észlelés, rövid expóknál kevés adat jön sajnos. De ha valaki nem akar komoly asztrofotográfiát végezni, csak digitálisan észlelni, belefér.

Nagytávcsöves asztofotográfiához nyilván valóban vezetés kell. Annak is van sokféle fajtája. Én eslősorban nagytávcsöves munkát csinálok, a vezetés nekem ezért nagyon fontos. De Star Adventurerrel, kis fókusszal (50-120mm-ig) lehet dolgozni.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.07. 17:28

f.lorand írta:
2022.02.06. 21:13
Én fotóztam már Star Adventurerrel (nyilván vezetetlen) képeket. Ügyes kis jószág, ha elég stabil alatt az állvány és kiemelkedően figyelünk a pólusraállásra. Szerettem. 3-4 perces expókat használtam általában így, vezetés nélkül, de én csak objektívekkel használtam, a kistávcsövekkel számomra túl nagy volt a hibarátája.
Pár példa:

https://fenyeslorand.hu/tejut-bolygokkal/
https://fenyeslorand.hu/a-del-keresztje ... ina-kodig/
https://fenyeslorand.hu/ustokos-a-goncolszekerben/

A stabilabb mini-mechanikák (pl a kis Fornax) hosszabb fókuszt (kistávceöveset) is elbírnak, szintén vezetés nélkül. Szintén nagyon pontos pólusnál.

A nagyobb távcsöveknél is lehet vezetetlen fotót csinálni, valóban rövid expókkal, ha jó kiemelkedően a pólus. De az inkább vizuális észlelés, rövid expóknál kevés adat jön sajnos. De ha valaki nem akar komoly asztrofotográfiát végezni, csak digitálisan észlelni, belefér.

Nagytávcsöves asztofotográfiához nyilván valóban vezetés kell. Annak is van sokféle fajtája. Én eslősorban nagytávcsöves munkát csinálok, a vezetés nekem ezért nagyon fontos. De Star Adventurerrel, kis fókusszal (50-120mm-ig) lehet dolgozni.
Kedves Lóránd,

Köszönöm a hozzászólást, örülök, hogy alátámasztottad az elképzelésemet. Valami ilyesmire gondoltam én is.

@ Péter, nem nagytávcsöves vezetett mélyég fotózást tervezek, írtam, hogy ahhoz nincs meg a tudásom, sem a felszerelésem (és ez sem arra jó).
Ami van: Canon DSLR + kit objektív + Hama fotóállvány. Innen szeretnél tovább lépni. Következő lépés: Star Adventurer GTi (vagy a korábbi sima Pro) mechanika és egy jobb széles látószögű objektív az asztrotájképekhez. Ezt szeretném pár perces expókkal, ehhez nem kell vezetés. A 80/600-as tubus elsősorban vizuális észlelésre lenne. Azért ez, mert ez könnyű, hordozható, el tudok vele menni sötétebb égbolt alá vidékre. Illetve elvileg (de ezt majd tesztelni kell) elbírja a tubust a Star Adventurer Gti mechnaika. Ehhez kell vagy egy masszív fotóállvány, vagy egy EQ3 tripod. A GTi-ben a deklinációs tengelynek is lesz motorja, így majd vezethetők lesznek a felvételek. Jelenleg ez vizuális észlelésre kellene. Az, hogy esetleg majd ezzel is fotóznék, még távoli jövő, ha a mechnika és az állvány bírja, megtanulom a vezetés fortélyait, akkor majd lesz mélyég fotózás is.
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2022.02.07. 17:41

Szívesen. Emellett szeretném hangsúlyozni, hogy a korábban hozzászólók minden szava áll és nem is azért írtam be, hogy azokat gyengítsem. Távcsöves asztrofotográfia alapja a vezetés, ahogy mondják a kollégák. Csak annyira hívom fel a figyelmet, hogy a kis hordozható mechanikák komoly asztrofotográfiára 50-80mm-ig biztosan alkalmasak (már a komolyat nem a nagyításban, hanem a képminőség lehetőség szerinti elérésében), talán 100 felettig kicsivel kevésbé, de még alkalmasak stabil fotóállványon, vezetés nélkül. NAGYON pontos pólussal. Kistávcsövesre szerintem az általam használt Sky-Watcher nem, a Fornax LightTrack arra is ~300mm-ig. Az új Sky-Watchert viszont nem ismerem, javult -e.

Minden egyébben a többiek véleménye áll szerintem is. Ennyit az aktív felhasználó oldaláról tennék hozzá, mivel számos képem készült ezekkel, ezért van gyakorlati tapasztalatom.

Ha van további kérdés, válaszolok.

Lóránd
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: felszerelés vásárláshoz tanácsot kérek

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.07. 18:13

f.lorand írta:
2022.02.07. 17:41
Szívesen. Emellett szeretném hangsúlyozni, hogy a korábban hozzászólók minden szava áll és nem is azért írtam be, hogy azokat gyengítsem. Távcsöves asztrofotográfia alapja a vezetés, ahogy mondják a kollégák. Csak annyira hívom fel a figyelmet, hogy a kis hordozható mechanikák komoly asztrofotográfiára 50-80mm-ig biztosan alkalmasak (már a komolyat nem a nagyításban, hanem a képminőség lehetőség szerinti elérésében), talán 100 felettig kicsivel kevésbé, de még alkalmasak stabil fotóállványon, vezetés nélkül. NAGYON pontos pólussal. Kistávcsövesre szerintem az általam használt Sky-Watcher nem, a Fornax LightTrack arra is ~300mm-ig. Az új Sky-Watchert viszont nem ismerem, javult -e.

Minden egyébben a többiek véleménye áll szerintem is. Ennyit az aktív felhasználó oldaláról tennék hozzá, mivel számos képem készült ezekkel, ezért van gyakorlati tapasztalatom.

Ha van további kérdés, válaszolok.

Lóránd
Igen, a kettő nem üti egymást, hanem kiegészíti. Lehet, hogy én nem fogalmaztam pontosan az elvárásaimmal kapcsolatban, de az előző hozzászólásban leírtam. Hozzáteszem, hogy 15 centis refraktorral fotóztam okulár projekcióval mobiltelefonnal Orion ködöt vezetés nélkül. Nyilván nem minőség, de ennél egy fokkal jobbnak már örülök.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”