NGC 7331, Stephans-quintet

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.07. 21:39

Sziasztok!

Elkészült az NGC 7331 + Stephan's quintet asztrofotóm, melyet most 1500 px-es felbontásban közreadok.

A felvételek Écsen a Rábaring mellől készültek két éjszakán (szeptember 4-5.-én).

Adatok:

Műszer:
250 f/4 Lacerta foto-Newton, AZ EQ6-PRO mechanika, MGen II vezérlő + Evoguider
Canon 80D DSLR átalakított kamera

A felvétel adatai:
80 x 5 perc RGB, 40 x 1 perc RGB, összesen 7,33 óra
Fotografikus hmg: kb. 20,5 mg
Vizuális hmg: 6,3-6,5 mg

Képfeldolgozás:
Nebulosity, Registar, Photoshop, PS Astronomy Tools v1.6

Üdv:
Zsolt
NGC7331_Stephans_Quintet_20190904_1500px_Zsolt_Kereszty_CBO.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.07. 22:23

Nagyon szép munka. :shock:
Köszi!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.08. 00:01

Tanulságos képpár következik az NGC 7331 galaxisról

Mindkettőt én készítettem a saját műszereimmel, de 12 év eltéréssel !

A felső kép adatai:
Időpont: 2007 október
406 mm Meade Advanced LX200R f/6.2-re redukálva, SBIG ST8XM-E NABG CCD kamera, LRGB szűrők, Fornax 150 mechanika+FS2 vezérlő
Összes integráció idő: 3,08 óra
Fotografikus hmg: 21,6 mg
Vizuális hmg: 5,7 mg

Alsó kép adatai:
Időpont: 2019 szeptember
250 f/4 Lacerta foto-Newton, AZ EQ6-PRO mechanika, MGen II vezérlő + Evoguider
Canon 80D DSLR átalakított kamera
Expozíciós idő összesen: 7,33 óra
80 x 5 perc RGB, 40 x 1 perc RGB
Fotografikus hmg: kb. 20,5 mg
Vizuális hmg: 6,3-6,5 mg

A két képet próbáltam hasonlóan görbézni és csillagkicsinyitéssel ellátni.

Mindenki vonja le maga a következtetéseket.

Na ezért fontos dolog a folyamatos észlelés!

Üdv:
Zsolt
NGC7331_2007_oktober_2019_szeptember.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.08. 08:57

Lehet, hogy meglepő, amit mondok, de nekem a régebbi jobban tetszik.
Nyilván nagyobb volt a műszer, a CCD is jobb volt (bár a NABG nyomai természetesen látszanak), és a színei is természetesebbnek hatnak.
Nem igazán értem, hogy a közepes sugarú tartmány miért piros az új képen. A H-alfa tartományok nem ennyire egyenletes eloszlásúak, ráadásul az SBIG-ben sincs IR szűrő... :?
A rövidebb expo miatt zajosabb is, hiába nagyobb QE-je az SBIG-nek, meg talán azt még nem is bolygattad (?), de mindezek ellenére is szebb.

Számomra.

Viszont érdemes lenne a Maximmal összeblinkeltetni a két képet, hátha látszik 12 év távlatából egy-két előtér-csillag sajátmozgása... :D
Nem valószínű, de talán.

Kiszámoltad az "/pixel lemez-konstansokat? Ha igen, melyik milyen?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.08. 11:59

Attila írta:
2019.09.08. 08:57
Lehet, hogy meglepő, amit mondok, de nekem a régebbi jobban tetszik.
Nyilván nagyobb volt a műszer, a CCD is jobb volt (bár a NABG nyomai természetesen látszanak), és a színei is természetesebbnek hatnak.
Nem igazán értem, hogy a közepes sugarú tartmány miért piros az új képen. A H-alfa tartományok nem ennyire egyenletes eloszlásúak, ráadásul az SBIG-ben sincs IR szűrő... :?
A rövidebb expo miatt zajosabb is, hiába nagyobb QE-je az SBIG-nek, meg talán azt még nem is bolygattad (?), de mindezek ellenére is szebb.

Számomra.

Viszont érdemes lenne a Maximmal összeblinkeltetni a két képet, hátha látszik 12 év távlatából egy-két előtér-csillag sajátmozgása... :D
Nem valószínű, de talán.

Kiszámoltad az "/pixel lemez-konstansokat? Ha igen, melyik milyen?


MDA
Hát igen, sok minden igazság van abban amit írsz. Ha az eredeti és nem a képfeldolgozott 16" Meade képet nézzük, akkor az alsó jobb lenne.
Nehéz volt kb hasonló szintűre kidolgozni a felsőt.

A színek: ugye a felsőnél nem történt színegyensúly állítás, ott egyszerűen csak fotóztam és kész. Az alsónál már beállítottam ezt expo előtt. A két kamera érzékelési tartománya és görbéje természetesen más, így nehéz valós színekről beszélni.
Nyílván a felbontás miatt a felső a jobb, részletesebb ez vitathatatlan.

Azt szerettem volna érzékeltetni, hogy valójában mennyit fejlődött a DSLR technika 12 év alatt, a zajosságon nagyot javítottak az biztos. A CCD-k is fejlődtek valószínűleg, csak kérdés, hogy ekkorát vagy nem.

A konstansok:
250 f/4 Newton: 0,77 "/px
16" Meade: 0,73 "/px

Nekem még annyi a személyes érdekesség, hogy ennyi távlatából is adott égterületen ugyanezt az objektumot tartottam favoritnak fotózás szempontjából. Ezek szerint nem változott az asztro ízlésem :-)

Üdv:
Zsolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.08. 12:45

cbo írta:
2019.09.08. 11:59
Azt szerettem volna érzékeltetni, hogy valójában mennyit fejlődött a DSLR technika 12 év alatt, a zajosságon nagyot javítottak az biztos. A CCD-k is fejlődtek valószínűleg, csak kérdés, hogy ekkorát vagy nem.
Nyilván mindkét technika fejlődik, de talán nem véletlen, hogy az "elkötelezett" asztrofotósok is előbb-utóbb dedikált csillagászati kamerákra állnak át (ha összejön az uzsonnapénzből, mert sajnos még mindig brutál drágák, legalábbis a nagyobb érzékelősök...).
Sőt, az igazán igényesek - szerintem - külön színszűrőzött mono-ra, mert az RGB raszter minden szempontből kompromisszum és minőségromlás az előbbihez képest, viszont SOKKAL gyorsabb és kényelmesebb... :D

Ezek szerint - a nagyon hasonló konstansok alapján - a képeken a valós távcső-felbontás különbsége látszik, és ez nagyon látványos különbség!!! (Persze a post-process még moshatott rajta mindkét esetben...)
A mag közelében (talán ott a legérzékletesebb a különbség) a DSLR képen csak színes, pirosas csomók látszanak, a másikon viszont sokkal jobban ott vannak a kis csillagcsoportok. Ezt tanpéldának is lehet mutogatni!!! :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.08. 13:03

Attila írta:
2019.09.08. 12:45
cbo írta:
2019.09.08. 11:59
Azt szerettem volna érzékeltetni, hogy valójában mennyit fejlődött a DSLR technika 12 év alatt, a zajosságon nagyot javítottak az biztos. A CCD-k is fejlődtek valószínűleg, csak kérdés, hogy ekkorát vagy nem.
Nyilván mindkét technika fejlődik, de talán nem véletlen, hogy az "elkötelezett" asztrofotósok is előbb-utóbb dedikált csillagászati kamerákra állnak át (ha összejön az uzsonnapénzből, mert sajnos még mindig brutál drágák, legalábbis a nagyobb érzékelősök...).
Sőt, az igazán igényesek - szerintem - külön színszűrőzött mono-ra, mert az RGB raszter minden szempontből kompromisszum és minőségromlás az előbbihez képest, viszont SOKKAL gyorsabb és kényelmesebb... :D

Ezek szerint - a nagyon hasonló konstansok alapján - a képeken a valós távcső-felbontás különbsége látszik, és ez nagyon látványos különbség!!! (Persze a post-process még moshatott rajta mindkét esetben...)
A mag közelében (talán ott a legérzékletesebb a különbség) a DSLR képen csak színes, pirosas csomók látszanak, a másikon viszont sokkal jobban ott vannak a kis csillagcsoportok. Ezt tanpéldának is lehet mutogatni!!! :D


MDA
Terepen nagy hatrany a laptop CCD kombo:( ezert akarok Eagle-t hasznalni.

Csizmadia Szilarddal beszelgettem epp es o mondta, hogy a galaxisoknal gyakori ez a voroses resz a mag korul.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.08. 13:25

Tervezem én is, hogy a DSLR mellett CCD kamerát használok majd kitelepüléshez, de Eagle kompakt számítógép+tablet duóval, meguntam a fagyoskodást a távcső mellett az elmúlt 40 év csillagászati megfigyeléseinél. (Főleg télen.)

Mindenképpen olyan megoldást akartam ami vezérli az AZ-EQ6 Pro mechanikámat, az OAG+Lodestar X2 guidert, a Canon80D-t és/vagy a Moravian G2-8300FW CCD kamerát, szűrőváltót. Ezt ma vagy laptoppal lehet megoldani vagy az említett Eagle számítógéppel. Utóbbi kényelmesebb kocsiból.

A másik dolog, hogy főleg hidegben gondoskodni kell a megfelelő tápról és a lemerevedett kábelek megfelelő elvezetéséről, előbbit egy 80 Ah-s mélykisüléses ún. munka akkumulátorról oldom meg, a kábeleket pedig úgy, hogy ne terhelje a csövet, de így is néha kavalkád szerű az egész. Erről csatolok egy terepen készül éjszakai zsánerképet.
Ecs_kitelepules.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.09.08. 14:47

Én nem fotózok, így erről érdemi tapasztalattal nem rendelkezem, de az rögtön szembetűnő, hogy a MEADE LX200R képe mennyivel finomabb felbontású.
Hogy színezetében melyik a valósághűbb azt nem tudom, de itt is a korábbi felvétel viszi nálam a pálmát.
Hiába az átmérő nagyon meghatározó ez itt kifejezetten szembeötlő, tényleg lehet az összehasonlítással példálózni.
Nagyon jó és szemléletes ötlet volt, hogy egyszerre mutattad a két különböző műszerrel készült képet egyazon objektumról.
Tanulságos dolog.
( Csak egy kérdés ami fúrja az oldalamat: ezzel a 406mm átmérőjű műszerrel vizuálisan láttad az M57 központi csillagát?)

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.09.08. 14:55-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: NGC 7331, Stephans-quintet

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.08. 14:54

D.Laci írta:
2019.09.08. 14:47
Én nem fotózok, így errl tapasztalattal nem rendelkezem, de az rögtön szembetűnő, hogy a MEADE LX200R képe mennyivel finomabb felbontású.
Hogy színezetében melyik a valósághűbb azt nem tudom, de itt is a korábbi felvétel viszi nálam a pálmát.
Hiába az átmérő nagyon meghatározó ez itt kifejezetten szembeötlő, tényleg lehet az összehasonlítással példálózni.
Nagyon jó és szemléletes ötlet volt, hogy egyszerre mutattad a két különböző műszerrel készült képet egyazon objektumról.
Tanulságos dolog.

D.Laci
Ez jo objektum foto tervezeshez is amugy.

Ugye a DSLR vilag full frame vagy APS-C meretu CMOS lapkai altalaban a hasznalatos 1 m koruli fokusznal 1-2 fokos vagy nagyobb latomezot eredmenyeznek, sajatos es kiemelkedo RGB szinvilaggal. Ezt figyelembe kell venni mindenkepp, mint ahogy azt is, hogy ezek kvantumhatasfoka nem eri el a jobb dedikalt csillagaszati celu CCD kameraiet.

A CCD chipek is egyre nagyobbak ma mar, de az aruk magas ezert nem mindenki engedheti meg maganak. De ha mar megvan akkor lekepezo csillagaszatban ezek jobb, szebb kepeket eredmenyeznek azonos muszerrel.

A kep osszehasonlitas arra is jo volt, hogy lassuk, ma mar a DSLR technika is felzarkozott a CCD-s vilaghoz.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”