eVscope távcsövek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.16. 10:15

.géza írta:
2019.05.13. 09:40
...ahogy mi öregek véljük, a jövő mindig romló. Ezért tartunk ma itt.
Vettem a fáradságot és végigolvastam a témát. Közben egy történet jutott eszembe. Pár éve a családdal Hvar szigeten nyaraltunk és egy kb. 2 órás hajóút is része volt ennek. A tenger és a táj gyönyörű, a hajó tele turistákkal. Mindössze mi voltunk azok, akik ebben gyönyörködtünk fényképezőgéppel felfegyverkezve. A többi turista vagy a mobilját nyomkodta, vagy pl. krimit(!) nézett a laptopján. Döbbenet! Persze ennek az lett az eredménye, hogy az ugrándozó delfineket mi vettük észre. Miután hangot is adtunk az örömünknek, az egész hajó arra az oldalra rohant, ahol a "műsor" volt. Két perc múlva abbamaradt a látványosság, mindenki visszament a székére tovább bámulva a telefonját/krimijét.
Sajnos egy ilyen világban élünk.

Hogy kapcsolódjak is a témához, én személy szerint azért csillagászkodom -egyelőre- hogy kikapcsolódjak, magam mögött hagyva az egész civilizációt, a fényszennyezéssel, meg az összes kütyüvel együtt. Csak vizuálisan észlelek. Nem kell semmilyen laptop, meg tablet, meg wifi, meg autoguider, meg Goto, meg fűtés, meg ventilátor a drótjaikkal együtt, meg akksi. Ezért is használok harmatsapkát. Egyedül az eq platformot tűröm meg, mert tényleg hasznos és olyan csendes, hogy észre sem veszem, hogy ott van. Persze azokat sem vetem meg akik ezekkel vonulnak ki észlelni és abban lelik örömüket, hogy használják. Szerintem az a szép a vizuális észlelésben, hogy FELFEDEZZÜK a természet csodáit, közben küzdve a sötétadaptációért, meg az eddig előlünk "elbújt" objektum-részletekért, meg a párával, meg a hideggel télen, meg a szúnyogokkal nyáron. Nem a Goto, meg a tabletes kukker teszi meg helyettünk! Nehogy már kint a szabadban is a tabletet bámuljuk!!! Én ettől undorodom. Ettől maradhatnék otthon is nézegetve a Hubble-képeket. Egyébként az is lehet élmény, de a kitelepülős felfedezést -közben hallgatva esetleg a szarvasbőgést is- válasszuk már el ettől! Akit ez a felfedezés nem vonz, azt szerintem a tabletes kukker sem fogja ebbe az irányba terelni. Ráadásul valóban hamar el is romlik, mint az összes kütyü, -ahogy "mizar" mondja- aztán megy a kukába és a "kedves vásárló" rögtön valami más "instant élmény" után néz.

Géza, a szavaidból azt érzem, hogy Te sem értesz egyet a "mobilnyomkodó" fiatalsággal, lásd a fenti idézetet Tőled (javíts ki, ha tévednék). De úgy gondolom az, hogy kihívjuk őket a szabadba képernyőt bámulni, nem old meg semmit. Pár éve tartottam előadást középiskolásoknak a sötét ég alatt, távcső nélkül. A résztvevő felnőttek visszajelzései nagyon jók voltak, de a fiatalok akkor lettek igazán elemükben, amikor végre a segítségükkel modellezhettük a Naprendszer arányait -kezükben a világító TELEFONNAL. Ne a kütyük "mézesmadzagjával" csalogassuk ki őket!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.16. 10:23

András (nekem itt számitasz), sajnos a fejlődő (?) körülmények hozták magukkal ezt az új igényt és valljuk be, olcsóbb az eddigi gyakorlatnál. Nekem pld. izgalmasabb is. Ezen a fórumon ezzel F.G-vel már ketten vagyunk. Szaporodunk...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.16. 10:31

.géza írta:
2019.05.16. 10:23
András (nekem itt számitasz), sajnos a fejlődő (?) körülmények hozták magukkal ezt az új igényt és valljuk be, olcsóbb az eddigi gyakorlatnál. Nekem pld. izgalmasabb is. Ezen a fórumon ezzel F.G-vel már ketten vagyunk. Szaporodunk...
Kedves egészségetekre!
Nekem ugyan nem köll! :mrgreen:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.16. 10:35

Majd később megkomolyodsz hi.....
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.05.16. 10:40

Lovász András írta:
2019.05.16. 10:15
.géza írta:
2019.05.13. 09:40
...ahogy mi öregek véljük, a jövő mindig romló. Ezért tartunk ma itt.
Vettem a fáradságot és végigolvastam a témát. Közben egy történet jutott eszembe. Pár éve a családdal Hvar szigeten nyaraltunk és egy kb. 2 órás hajóút is része volt ennek. A tenger és a táj gyönyörű, a hajó tele turistákkal. Mindössze mi voltunk azok, akik ebben gyönyörködtünk fényképezőgéppel felfegyverkezve. A többi turista vagy a mobilját nyomkodta, vagy pl. krimit(!) nézett a laptopján. Döbbenet! Persze ennek az lett az eredménye, hogy az ugrándozó delfineket mi vettük észre. Miután hangot is adtunk az örömünknek, az egész hajó arra az oldalra rohant, ahol a "műsor" volt. Két perc múlva abbamaradt a látványosság, mindenki visszament a székére tovább bámulva a telefonját/krimijét.
Sajnos egy ilyen világban élünk..........



Üdv, András

András!

Mélyen egyetértek a gondolataiddal!
Magam is ezt vallom.
A csillagászkodásommal nem török nagy babérokra, csak kellemes kikapcsolódásra és időtöltésre a természetben, rácsodálkozva a természet szépségére.
Soha nem lennék hivatásos csillagász, mert olyan mélységig már nem érdekel a dolog.
Mellette íjászkodom, ez a két hobbi ami teljesen kikapcsol. Ha agyban nem tudsz ott lenni, ne is csináld kategória.
Amióta kiöregedtem a motorozásból, ami az igazi "szerelem" volt ez maradt.
Ez a világ a kütyük világa és csak kizárólag a pénz, az anyagi haszonszerzés mozgatja. ( Nagyon-nagyon ritka kivétellel.)
Ezek az eszközök nem is biztos, hogy jó minőségű szolgáltatást nyújtanak, de tömegesen adhatók el, ha igényt generálnak rájuk és tömeggyártásban elérhető árra hozzák.
Egyre színvonaltalanabbá válik az életünk, már aki ezt elfogadja.

D.Laci
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.05.16. 11:02-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.16. 10:44

Lacim, meglepődtem. Pénzért mutatod az eget ? (klütyü)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára .géza 2019.05.16. 10:52-kor.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.05.16. 10:50

András, Laci!

Szívemből szóltatok.
Én még túrázni is olyan helyre megyek (lehetőleg) ahol nincs térerő, vagy legalábbis kikapcsolom a mobilt, hogy ne zavarhassanak.
Pláne nem nézném a csillagokat egy (mini) képernyőn keresztül, amikor szabad szemmel (esetleg némi optikai segítséggel) is csodálhatom.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.05.16. 10:51

.géza írta:
2019.05.16. 10:44
Lacim, meglepődtem. Pénzért mutatod az eget ? (klütyü)
Na... most ezt a gondolatodat még robogóval sem tudom követni :?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.05.16. 10:58

A boldogtalan, aki nem fogadja el ami van. A pénzszerzés-klütyü gondolatra értettem a Laciválaszt, tréfa. Kilépek, nem szivesen, de készülnöm kell ebédelni, vendéglő.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: eVscope

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.16. 13:51

D.Laci írta:
2019.05.16. 10:40
Ha agyban nem tudsz ott lenni, ne is csináld kategória...
D.Laci
Még egy gondolat: azok előtt, akik rajzaikkal örökítik meg az égbolt szépségeit, külön megemelem a kalapom! Ők aztán tényleg ott vannak agyban! Amikor én már rég a 3.objektumban gyönyörködöm, ők még az elsőnél tartanak, egy részletgazdag LM esetén talán még órákig "görnyednek" a papír felett, hogy minél objektívebben ábrázolják a látottakat. Nagyra értékelem ezt az észlelőmunkát! Vizi Péter atlaszának értékéhez nagyban hozzájárulnak ezek az illusztrációk!
Ha ezek után belegondolunk, hogy ez milyen messze van a "tabletkukkeres "észleléstől""!!!...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”