eVscope távcsövek

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.08.26. 21:31

pisza írta:
2020.08.26. 07:09
Hajrá, új kitolt időpont van az Unistellár távcső rendelésére.

"Order your eVscope now and secure delivery before the end of the year. Many units will be available in October 2020."

https://optcorp.com/products/unistellar ... VmRNIn0%3D

Két évvel ezelőtt rendeltem meg kamuból, 4-ik szállítási határidőt kaptam már meg, meg vagy 6-szor figyelmeztettek, hogy utaljam előre a 3000 dollárt.

Na így legyen ötösöm a lottón, már akkor lehetett látni, hogy lehúzás az egész.

Szegény Géza, remélem olvasod :mrgreen:

T.Csaba
Egyáltalán szállítottak már valakinek ?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Végh Zoli 2020.08.29. 08:28-kor.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.27. 20:33

Attila írta:
2020.08.26. 10:01
Ez egy rendkívül kompakt, jól hordozható, asztrofotós cucc, ami automatizáltság szempontjában "ki van maxolva".
(Főleg, ha az elektronikus kép le is tölthető, ami elég valószínű.)

A fő célpiacai (szerintem) pl.:
- pénzes, de az ég iránt érdeklődő nyugdíjasok, akik már az új technológiákat nem értik,
- lusta, de türelmetlen fiatalok tehetős szülőkkel,
- egyes amatőrcsillagászok, akik a Mount Everest-re nem akarják teherautóval felhordani az asztrofotós cuccot.

Egyébiránt MINDEN CCD-s vagy CMOS-os képrtögzítés "Enhanced Vision Technology"...


MDA

u.i.: Sanyi hasonlata nagyon találó... :mrgreen:

Hát, ebben a formában én sem venném az tutti. De ezzel együtt azért érdekes pszichológiája van ennek: nézel a digitális okulárba (vagy bámulod a mobil képernyőjét, mert ott is megjelenhet a kép), és lassan, néhány perc alatt kirajzolódik egy mélyég objektum megannyi részlettel. Nekem azért ez biztosan más érzés, személyesebb élmény mintha mások által sok órás felvétellel készített képeket nézegetnék.
De az is biztos, hogy kevesebb, mint amikor én magam meresztem a szememet, és 1-2 perc után megjelennek a halványabb részletek is. De nem tudom, hogy mennyivel kevesebb...

(Egyébként tudtátok, hogy halványabb objektumoknál a szemnek is van expozíciós ideje? Én csak most realizáltam, hogy fényszegény körülmények között 5-10 másodperces fénygyűjtés eredménye minden esetben a látott kép.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2020.08.27. 22:38

Nem vettem észre eddig ezt a jó rég óta tartó és mondjuk úgy elég intenzív beszélgetést.
Én azok közé tartozom, akik komolyan asztrofotóznak. Ebből kifolyólag olyan felszerelésem van, ami ennél a kis eszköznél sokkal jobb minőségben ad azonnal digitális élőképet (elég fejlett kamerák fordulnak meg nálam a gyártói együttműködések miatt) akár halványabb mélyég objektumokról is. Semennyire nem hatott meg soha sem, egyáltalán nem volt számomra égélmény. Pedig pl azonnal látom mondjuk az M51-et, vagy bámelyik közepesen fényes objektummot igen részletesen a monitoron - teljes élőképben (1-2 mp-es frissítéssel). Nyilván egy ilyen esetben aránytalanul jobb felbontásban, jel-zaj aránnyal, mint amit ezek a kis izék adnak, de ennek ellenére nulla élvezeti értéke van számomra. Soha nem is észleltem így, nem is tudnám hova tenni. Van egy kistávcsövem, amit viszont folyamatosan használok a fotózás mellett a csillagdától 10 méterre, hogy ne zavarjuk egymást a nagy távcsővel. Minden pillanatát élvezem, totálisan átélem az űrélményt, össze sem hasonlítható a kettő. Amit szemmel látok, az az enyém, amit digitálisan, az már valami pixelhalmaz csak. Ugyanazt a mélyég objektumot okulárban nézve (sokkal halványabban, csak egy paca tulajdonképp) mély benső csodálattal élem meg újra és újra. Vagy akár a bolygók: élőképben sokkal jobban látszanak, mint a kistávcsőven. Semmi hatása nincs rám. Ám a nagyobb bolygókat szabad szemmel nézni: döbbenet, pedig elég rég láttam először őket távcsőben, még tini koromban.

A fotográfia más, ott megint nagy élvezeti értéke is van számomra a dolognak, de az nem észlelés.

Egyrészről egyetértek azokkal, akik szerint ez valójában értéktelen dolog a saját szemes észlelés mellett. Nem sznobságból mondom (sőt, nekem erre épp még jobb cuccom is lenne), hanem mert valóban annak érzem, semmi kapcsolat nincs az űrrel közben. Emellett azt kell mondjam, egyetértek azzal, hogy egy olyan vásárlóközönségnek, akik amúgy abszolút nem foglalkoznának csillagászattal ez lehet egy tényleg releváns belépő az instant volta miatt. Ezért én nem tartom egyébként hibás dolognak, csak nem szabad keverni a valódi észleléssel szerintem. Labdába sem rúghat mellette. :)

Csak hogy egy újabb vélemény legyen itt a témában.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.27. 23:29

f.lorand írta:
2020.08.27. 22:38
... Csak hogy egy újabb vélemény legyen itt a témában.
Ez azért egy eléggé szakavatott vélemény (még ha nyilvánvalóan szubjektív is), egy nemzetközileg is többszörösen díjazott asztro-fotóstól...
Ráadásul teljesen "belesimul" az eddigi "főáramba", aminek örülök, mert ezek szerint az amatőrök döntő többségének helyén van a gondolkodása az inkriminált eszköz kapcsán.

De ha már képrögzítés: én őszinte csodálattal adózom a már-már művészi színvonalú asztro-rajzokat, de mit rajzokat, inkább grafikákat, sőt, "műalkotásokat" illetően.
Az is képrögzítés, ráadásul azt a képet rögzíti, amit egy rutinosabb vizuális észlelő is láthat a távcsőben, jó légkörön át, sötét ég alatt, a SAJÁT SZEMÉVEL.
Nagyon értékes munkák! A kezdők számára ezeket a rajzokat ajánlva - a fotókkal szemben - elkerülhetőek a "first light" csalódások az első távcsőbe nézéskor.

Nem akarom sem Lórándot, sem más asztrofotóst megbántani, de számomra a fenti kézi rajzok, illetve grafikák sokkal többet jelentenek, mint a legtökéletesebben "kigörbézett" fotók, a legkisebb zajú és legérzékenyebb kamerák produktumai. Csak azt sajnálom, hogy az én kézügyességem a fasorban sincs, hogy ilyen műalkotásokat készítsek. Hamarabb sikerülne egy szép mélyég-fotót készítenem, mint egy bemutatásra akár csak még éppen elfogadható minőségű kézi rajzot kiizzadni magamból... :oops:

Sánta Gábor, Kiss Péter és a többi rajzoló amatőr munkái számomra megfoghatatlan magasságban lebegnek, és valóban a SZABADSZEMES TÁVCSÖVES LÁTVÁNYRÓL szólnak.
Ha ők is az eVscope képét kezdik majd el rajzolni, na akkor fogom tökön szúrni magam... :mrgreen:

Nem tudok róla, hogy asztro-rajz pályázatok is vannak-e, vagy csak asztro-fotósok, de számomra az előbbi a nagyobb teljesítmény (ráadásul nem kell hozzá egy lottó ötös...).

De ez is csak egy vélemény...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2020.08.28. 12:26

"Nem akarom sem Lórándot, sem más asztrofotóst megbántani, de számomra a fenti kézi rajzok, illetve grafikák sokkal többet jelentenek, mint a legtökéletesebben "kigörbézett" fotók, a legkisebb zajú és legérzékenyebb kamerák produktumai."

Nem bántó ez a vélemény, hisz én is osztom. Nem a munkát tekintve (nálunk is a megfelelő minőség eléréséhez egy kép feldolgozása akár 10+ óra is), nem is a végeredményt tekintve (én a fotót nyilván nagyon szeretem), hanem az ég alatti mergélést tekintve. Lásd amit fejtegettem a fotózás és az észlelés viszonyáról. Több az észlelés, személyesebb, valódibb dolog. Az első és máig legemlékezetesebb namíbiai utamra pont az általad említett Gábor és Kernya Jani hívtak el. Elképesztő élmény volt velük az út, elképesztő volt látni azt is, ahogy rajzolóként az ég alatt dolgoznak. Itt van is pár emlékkép erről: https://fenyeslorand.hu/dt_gallery/namibia-2013/
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.20. 17:07

Lehet, hogy mégis megjelent a piacon és megvásárolható? :shock:
Itt a lehetőség pisza!

https://www.astroshop.eu/telescopes/uni ... pe/p,63955

Azért azt az 1 vásárlói értékelést érdemes elolvasni :!:

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.02.20. 17:19

Szia, na végre!! Az összes távcsövemet eladom, hogy meg tudjam venni ezt a csodát. Minek az átmérő, meg a nagy mechanika, amikor ez mindet lepipálja.. Szerintem Kereszty Zsolt is leszereli az összes vasat a csillagdájából, ha ezt majd meglátja :D :D :D

Na de komolyra, itt az első vélemény egy valós felhasználó tollából: ( sajnos csak Google fordítással)

"Az evscope nem ipari termék: egy motor kódoló kereke levált, az unistellar támogatása azt mondta, ragasszam magamra a törött részt anélkül, hogy ellátnám az anyaggal.
Néhány hét használat után a távcső már nem indult el (lila led). 1 hónapot kellett várnom, amíg nem hibás SD kártyát kaptam.
Az evscope integrál egy málna Pi mini pc-t, amelynek ára 20 €. Az imx224 érzékelőt használó kamerának annyiba kell kerülnie. Hogyan juthat el 3000 € ártól, ha hatalmas árrést hoz létre ?!
Felhasználóként nincs lehetőségünk saját FITS-képek vagy bármi más lekérésére. Ez legális?
Az érzékelő felbontása valóban túl alacsony! ~ 1M pixel, a 2012-es telefonom 2Mpixeles volt!
Azt hiszem, a teleszkóp meghaladja az EMC-kibocsátási normákat, amikor bekapcsolom az erkélyen lévő távcsövet, a 10 m-es tévéképernyőm villog !!!
Az okostelefon és a távcső közötti kommunikáció nem biztonságos (WPA2 / WPA3 nem ajánlott)
A belső SD-kártya feltöltésének elkerülése érdekében fényképeket kell küldeni az Unistellar szervereire. (információim szerint adatainkat az Egyesült Államokban, az Unistellar Corp-n keresztül értékesítik, hogy elkerüljék a GDPR-t https://unistellaroptics.com/about-us/)
A használat számos problémája: lekapcsolás, sok elzáródás: Goto blokkolva, fokozott látás összeomlik, sőt több intézkedés lehetséges, szükség van az újraindításra, problémák a képek feltöltésére ...
Az elmúlt hetekben a magassági motor rettenetesen csikorgott, amikor a cső felfelé haladt.
1Mpx érzékelővel és GPS nélküli eszközzel NEM tudunk foglalkozni, ráadásul a megfigyelő kampányok nem integrálhatók a mobil alkalmazásba.
Nem alkalmas asztrofotográfiára (nincs adat, saját formátum), bolygók számára használhatatlan (a látómező túl kicsi)
Minden tükör után össze kell igazítani a tükröt (össze kell állítani).
A "fényszennyezés csökkentése" hirdetés tiszta marketing bulleshit ... Úgy gondolom, hogy a goto eljárás során a teleszkóp a célhoz közeli égboltot rögzíti, majd kivonja a képek jobb látásmódban!
Az univerzális alkalmazás nem támogatja a 2019-es iPad pro-t és egy Samsung táblagépet, a Galaxy Tab A 2019-et.
Az elmúlt hónapokban új forró képpontok jelennek meg képeimen erősített látással, még akkor is, ha átdolgozom a sötét képkockámat.
2019 novemberében vettem meg az evscope-t, és egy héttel később megkaptam, míg a Kickstarter és az indigogo támogatói 3 évig vártak: az Unistellar az New Sales-t támogatta, hogy készpénzt hozzon nekik
Ez az induló olyan buboréknak tűnik, amely megsemmisítés előtt törekszik megváltani, hasonlóan a Nikola teherautókhoz vagy a Magic Leap VR szemüvegekhez, amelyek még soha nem működtek igazán.
A cél, mint sok vállalatnál (biotech / pharma / instrumentation), az esetleges kivásárlás tőkésítésének növelése. De úgy tűnik, hogy Meade, GSO, Celestron vagy Synta nem lett bolond!

Végül a pozitívumok; -), mert vannak:
Az igazítás hihetetlenül gyors (órákon át, mert ugyanazon az estén többször is meg kell csinálni ...)
Az evscope használata nagyon egyszerű, 8 éves kisfiam időről időre használja. "

Szuper kis cucc!

Csaba
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.20. 17:22

pisza írta:
2021.02.20. 17:19
Szia, na végre!! Az összes távcsövemet eladom, hogy meg tudjam venni ezt a csodát. Minek az átmérő, meg a nagy mechanika, amikor ez mindet lepipálja.. Szerintem Kereszty Zsolt is leszereli az összes vasat a csillagdájából, ha ezt majd meglátja :D :D :D
Szuper kis cucc!

Csaba
Damien Peach-el reklámozzák... hát ez Damient minősíti.
20 sor negatívum, 2 sor pozitívum. Nagyon király. Tudod ki költene erre a "játékra" egy petákot is, nem hogy egymillió Ft-t ! Vicc.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2021.02.20. 17:38-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.20. 17:22

Csaba!
Ezek után csak erre fogok kuporgatni, de megvárom, hogy előtte a tiédbe belenézhessek!
Csak akkor veszem meg, ha a TV-met nem zavarja.
Az biztos! :lol:

D.Laci
ui.: Most találtam az Astroshop-on, gondoltam ráharapsz ;)
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: eVscope távcsövek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.02.20. 20:28

cbo írta:
2021.02.20. 17:22
pisza írta:
2021.02.20. 17:19
Szia, na végre!! Az összes távcsövemet eladom, hogy meg tudjam venni ezt a csodát. Minek az átmérő, meg a nagy mechanika, amikor ez mindet lepipálja.. Szerintem Kereszty Zsolt is leszereli az összes vasat a csillagdájából, ha ezt majd meglátja :D :D :D
Szuper kis cucc!

Csaba
Damien Peach-el reklámozzák... hát ez Damient minősíti.
20 sor negatívum, 2 sor pozitívum. Nagyon király. Tudod ki költene erre a "játékra" egy petákot is, nem hogy egymillió Ft-t ! Vicc.
Zsolt, van az a pénz, hogy reklámarc legyen valaki. Otthol meg amikor számolgatja a dolcsikat, röhög egy nagyot.. Egyébként a a Damien-nek tényleg szép bolygófotói vannak, közvetlenül a Tieid után :D :D
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”