Bolygófotó kompakt géppel

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.09.18. 12:22

Sajnos nincs távcsövem, de majd ha komolyra fordul az érdeklődésem a csillagászat iránt akkor veszek. Így csak egyelőre fényképezőgéppel.......
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.18. 15:07

Hogy milyen kompakt gépet érdemes venni, ha mondjuk csillagászati célra is szeretné használni a tulajdonosa? Néhány alapvető szempontot említenék:
1. Legyen kikapcsolható a fókuszálás, és kézzel is beállítható legyen.
2. Videó felvételt minimum 640*480 képpont méretben, lehetőleg AVI formátumban készítsen.
3. Legyen benne sorozatfelvétel készítési mód.
4. Optikai zoom legyen benne, minimálisan 3x, de jobb ha nagyobb mértékben.
5. Széles határok között legyen állítható az érzékenysége ISO 100-tól akár 3200 értékig.
6. A záridő 1/3000 és 60 másodperc között állítható legyen, B állásra is kapcsolhatóan!!!
7. Lehetőleg 2 db. AA méretű elemmel, vagy akkuval működjön.
8. Kezelje a 16, 32, 64 GBájtos SD kártyákat is!
Az sem baj, ha RAW formátumú képet is tud készíteni, nem csak JPG tömörített képet.
A mérete legyen kicsi, könnyű. Az objektív mérete szinte közömbös, mert a távcső a döntő!
Legyen benne csillagos ég funkció, minimálisan 15, 30 és 60 120 másodperces választható záridővel.
Ennek előnye, hogy azonnal kivonja a sötétképet, tehát a felvétel sorozatunkat csak átlagolni kell.
Hátránya, hogy dupla idő kell egy kép elkészítéséhez, de ezt az időt a feldolgozáskor visszanyerjük.

Ha nem is minden teljesül egy adott típus esetén, akkor is lehet használni, legfeljebb kompromisszumok árán. Pl. ha nincs kézi élességállítás, akkor az automata hibái miatt esetleg 10-ből 2 kép lesz éles! Ha nincs B záridő, akkor halvány objektumot soha nem tudunk vele fényképezni. Ha nincs benne 640*480 képpontos videó lehetőség, akkor bolygóról nagyon gyenge felvétel készíthető. Ha nem állítható az érzékenység, akkor egy fényesebb kisebb terület mindig beég a képen.

Hogy ezeket egy kompakt gép mind tudja, az ritka, de lehet, hogy már van ilyen! Nem biztos, hogy a nagy képfelbontás előnyös! Lehet, hogy egy 4 Megapixeles gép megfelelőbb a kézi állítással, mint egy 12 Megapixeles teljesen automata! Az adatlapokon általában rajta van a pixelméret! Ha az négyzetes, és nagy, akkor jobb, illetve a fényérzékelés határa is, ami ha 0.1 Lux, akkor már jól használható.

Sok múlik a kipróbálás lehetőségén! Készíteni kell a leghosszabb záridővel letakart objektívvel egy képet a legnagyobb érzékenységgel! Több típussal készített képeket össze lehet hasonlítani! No ez ha részlet nélküli fekete, akkor a gép érzéketlen, ha szép színesen zajos és csíkos, foltos, akkor zajos, ha viszonylag egyenletesen szürke, és nincsenek csíkok, színes foltok, legfeljebb néhány fekete, vagy világosabb pötty a képen, akkor érdemes a további tesztelésre, még lehet akár használható is!

Készíteni kell vele jól megvilágított négyzethálós lapról teljes képet kitöltő felvételt. A sarkokban nem lehet sötétebb, a vonalak zoom esetében is egyenesek, a széleken nem színeződnek el, és egyformán éles a kép közepe és széle, színelcsúszás nélköl, akkor jöhet a videó készítés. Ha időkorlát nélküli, az jobb, de nem lehet a korlátozás 2 percnél rövidebb, mert a rövid felvétel alkalmatlan a bolygófotó készítésre. Ha a gép objektíve kimegy - bemegy, a be- és kikapcsolásakor, akkor fülre téve hallható, ha nem egyenletes a hangja, hanem esetenként erőlködik, akad, szorul. Ha így hallani, akkor hamar tönkremegy! A kis motor hangja nagyon egyenletes, és mozgatás közben állandó magas hangot hallat, ha jó a masina.

Érdemes tesztelni sima elemekkel, annyit megér két új normál elem ára, hogy megtudjuk azt, hogy egyvégtében egymás után hány vakus felvételt tud készíteni a gép egy elemmel? Minden felvétel után a gépet kapcsoljuk ki, és 5 másodperc múlva be, majd készítsük el a felvételt. Nem kell sokat várni, és már kiírja, hogy lemerült az elem, és csrélni kell. Ha ez 30 kép után történik, akkor kis fogyasztású, és jó a gép. Ha 20 felett, akkor már a fogyasztása valamiért nagyobb a kelleténél, zabálni fogja az elemet, vagy hamar lemeríti az akkukat! Ha el sem jutunk 10 felvételig, akkor vagy az elemünk volt lejárt, vagy a gép rosz. A teszt akkor biztos, ha egy lemerült, de új akkut 30 percig töltünk névleges töltőárammal, és utána tesztelünk! Vajon egy szaküzletben ezt megengedik, vagy elöbb meg kell venni a gépet?

Ismerősöktől kölcsön kell kérni egy-egy gépet, és tesztelni, lehetőleg addig, ameddig garanciális!

Kompakt gépemmel egy 2 Aórás akkuval egy éjszakán át tudok fotózni, ez 4 órás folyamatos használatot jelent. Az utolsó 10 képet már piros figyelmeztetés alatt készíti el a gépem. Sorozatképből egyhuzamban - természetesen vaku nélkül - a leghosszabb sorozat 100 kép volt, és ezt egy feltöltött akkuról egymás után 12 alkalommal tettem meg, azaz 1200 képet készítettem, de még ezek után sem jelezte a kimerülést! Remélem, valamennyit tudtam segíteni a gép kiválasztásban! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.09.18. 16:57

Imre írta:6. A záridő 1/3000 és 60 másodperc között állítható legyen, B állásra is kapcsolhatóan!!!

B ido minek? Nem hinnem, hogy komolyabb melyeg-felvetelek keszulnenek kompakt gepekkel.

Imre írta:Az objektív mérete szinte közömbös, mert a távcső a döntő!

Szerintem nem. Mivel csak afokalisan fog fotozni, az okular lencsemerete pedig adott, a fenykepezogep objektivjenek atmeroje is erdekes, l. vignettacio.

Imre írta:Ha nincs benne 640*480 képpontos videó lehetőség, akkor bolygóról nagyon gyenge felvétel készíthető. Ha nem állítható az érzékenység, akkor egy fényesebb kisebb terület mindig beég a képen.

Miert is? Csokken a zarido, nincs beegett resz. Alacsony erzekenyseggel is be lehet egetni a fenyes reszt.

Imre írta:Több típussal készített képeket össze lehet hasonlítani! No ez ha részlet nélküli fekete, akkor a gép érzéketlen...

... vagy csak a szoftver szepen eltunteti a zajt.

Imre írta:Készíteni kell vele jól megvilágított négyzethálós lapról teljes képet kitöltő felvételt. A sarkokban nem lehet sötétebb...
[
Szerintem ilyen optika nincs. Tobbek kozott errol szol a flatkep-korrekcio.

--mpt
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.09.18. 17:39

Először is köszönöm szépen az információt azzal a fényképezőgéppel kapcsolatban. akkor maradok a Canon Powershot sx150-esnél ami szerintem kezdőnek elég jónak tűnik. majd később veszek még komolyabb gépet vagy egy távcsövet.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2013.09.18. 18:44

Dorcsi írta:Először is köszönöm szépen az információt azzal a fényképezőgéppel kapcsolatban. akkor maradok a Canon Powershot sx150-esnél ami szerintem kezdőnek elég jónak tűnik. majd később veszek még komolyabb gépet vagy egy távcsövet.


Nagyon jó döntés!

És akkor meg sem említem a chdk-t... :roll:
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.19. 13:33

mpt írta:B ido minek? Nem hinnem, hogy komolyabb melyeg-felvetelek keszulnenek kompakt gepekkel.
Nem mélyégre, hanem halvány kisbolygóhoz nagyon is jól jöhet, ha van. Mint írtam, nem kötelező minden pont teljesülése, akkor is lehet egy kisgépet használni, legfeljebb kompromisszummal, ha nincs B idő!
Imre írta:Az objektív mérete szinte közömbös, mert a távcső a döntő!
mpt írta:Szerintem nem. Mivel csak afokalisan fog fotozni, az okular lencsemerete pedig adott, a fenykepezogep objektivjenek atmeroje is erdekes, l. vignettacio.
Pontosítanék: A távcsőre történő illeszthetősége fontos, ha azt sikerül megoldani jól, akkor már a távcső paraméterei érvényesülnek döntően!
Imre írta:...Ha nem állítható az érzékenység, akkor egy fényesebb kisebb terület mindig beég a képen.
mpt írta:Miert is? Csokken a zarido, nincs beegett resz. Alacsony erzekenyseggel is be lehet egetni a fenyes reszt.
A kompakt gépek többségénél automata fénymérés történik. Ha van kézi állítás de csak érzékenységben, és időben nincs, mint általában így van, attól még a felületre mért fényességi érték magtartása miatt sajnos beég a bolygó képe, ha a nagyítása túlságosan kicsi.
Imre írta:Több típussal készített képeket össze lehet hasonlítani! No ez ha részlet nélküli fekete, akkor a gép érzéketlen.
mpt írta:... vagy csak a szoftver szepen eltunteti a zajt..
Így is van, a szoftver csak a zajt tünteti el. A hosszú sötétkép exponáláskor a megemelkedett átlagszintet nem! Ha az átlagszint fekete, akkor tényleg érzéketlen a gép. Ha legalább szürke, akkor viszont már feltételezhető, hogy érzékeny. Hogy a szürkeszint zaja milyen, az már függ a szoftvertől!
Imre írta:Készíteni kell vele jól megvilágított négyzethálós lapról teljes képet kitöltő felvételt. A sarkokban nem lehet sötétebb...
mpt írta: Szerintem ilyen optika nincs. Tobbek kozott errol szol a flatkep-korrekcio.
Itt a régebbi gépeknél tapasztalható erős saroksötétedésről írtam, és nem a modernebb típusok 2%-os mértékű, szemmel alig látható sötétedéséről. A lényeg ebben a mondatban nem is az a kicsiny sötétedés, hanem a torzítás, és erős elszíneződás volt, amit nem idéztél, de ettől még igazad van, valóban nincs tökéletes optika, de zavaró, észrevehető sötétedés létezik, torzítás is, és elszíneződés is. Ha ez feltűnő egy képen, akkor talán mégsem kellene azt választani ami zavaróan hibás.

Aki az általam írottak lényegét próbálta megérteni, az már tudja, hogy mire figyeljen, ha kompakt gépet vesz, és más célra is szeretné használni! Pl. A kézi beállítás minél több választható lehetőségére! A kis geometriai hibára, és alacsony színi torzításra, valamint a gép fogysztására, és súlyára. Nehezebb egy nagy optikájú gépet illeszteni távcsőre, mint olyant, amely kicsi, konnyű és nem kell méreg drága 2"-os okulár, amely drágább, mint egy komolyabb fényképezőgép, amely már nem is a kompakt gép kategória. Ezek természetesen az én általam fontosnak tartott szempontok, de más is szabadon összefoglalhatja a sajátját! Természetesen nem fog egyezni mindenben a két vélemény. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.09.19. 16:51

A kompakt géppel történő bolygófotózás erőltetése helyett érdemes megfontolni az azt opciót is, hogy megnézni mennyivel kerül többe a kompakt kamera a csillagászathoz szükséges funkciók miatt - beleszámolva az okulárra történő rögzítés szükségességét - és ennek ismeretében esetleg megfontolni egy egyszerűbb/olcsóbb kompakt fényképező és egy olcsó bolygókamera (pl. Scopium Hold- és bolygókamera) beszerzését.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”