Hol a baj?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.26. 17:52

Imre írta:A 350D- ben nincs "Live" funkció, nem tudja csak a szemével ellenőrizni a kép élességet, avagy visszanézve belenagyít a kész képbe. A maszkos módszer sem mindig a leggyorsabb és legpontosabb! Sorozatfelvétellel viszont lassú, de nagyon pontos beállást lehet elérni.


A maszkos módszert azért javasoltam, mert a sorozatfelvételes megoldás nem szűri ki az egyéb, potenciális problémákat. Ha jól értem, jelenleg ott tart Csaba, hogy nem tud élesre állni. Ha a maszkkal sem tud élesre állni, akkor ott nagyobb gond van, és akkor a sorozatexponálási módszer sem segít. Ha a Hartman vagy Bahtinov maszk jó eredményeket mutat, akkor lehet eldönteni, hogy a jövőben, melyik módszerrel dolgozik.

Más:

A 350d-ben nincs live view funkció, de az sokkal nagyobb gond, hogy ha exponálás után belenagyítós módszerrel keressük az élességet, akkor a sok nyomkodástól meg tekergetéstől elmozdulhat a fókusz, vagy akár az egész beállítás is. Amikor én szenvedtem a 350d-vel, én is csináltam sorozatfelvételt, de akkor egy mozdulattal kivettem a CF kártyát és laptopon néztem meg a képeket,, hogy élesek-e. Az sem a legjobb, mert a nagy CF kártya ki-be pakolási is rendesen mozgatja a vasat. Talán a közvetlen PC-kábelen keresztüli letöltés volna az ideális, ahol kéz érintése nélkül megkapjuk a képet egy Laptop-on. A 600d ezt biztos tudja, de talán már a 350d is, de erre most nem vennék mérget.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.26. 18:08

Saját tapasztalatom alapján a 350D-hez én is a Hartmann-maszkot ajánlanám, a Bahtinov-maszkhoz pici a keresőkép. Egy kis segítség a maszk elkészítéséhez: http://www.billyard-ink.com/Hartmann.shtml
Van abban valami, amit Imre mond, hogy a keresőben éles a kép, de a szenzoron már nem, érdemes a kereső dipotriakorrekciójára is gyanakodni. A kihuzat tekintetében nagyon kis különbségekről beszélünk, hogy hol éles és hol életlen a kép
Én pl. nem vagyok szemüveges, jól látok mindkét szememmel közelre és távolra is, de binokulárban és fényképezőgépen általában a mínusz maximumáig kell tekernem a korrekciót.
Ha a kép Barlow nélkül éles, akkor a fényképezőgép biztosan jó, vagy a nyújtó taggal van a gond, vagy valami szemfényvesztés van.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.01. 16:49

Kukac írta:A maszkos módszert azért javasoltam, mert a sorozatfelvételes megoldás nem szűri ki az egyéb, potenciális problémákat. ...

Más:
- sokkal nagyobb gond, hogy ha exponálás után belenagyítós módszerrel keressük az élességet, akkor a sok nyomkodástól meg tekergetéstől elmozdulhat a fókusz,

- laptopon néztem meg a képeket, hogy élesek-e. Az sem a legjobb, mert a nagy CF kártya ki-be pakolás is rendesen mozgatja

- PC-kábelen keresztüli letöltés volna az ideális, ahol kéz érintése nélkül megkapjuk a képet egy Laptop-on.

Nos ezekkel az a gond, hogy kell egy Laptop, vagy sok nyomkodás, kártya húzigálás, és ez már eleve nem jó!

Az általam javasolt módszer, amikor egy csillag fókusz elötti és utáni azonos mértű korongjához tartozó fókuszállás útját, vagy a fókuszoló elfordulási szögét közepelik. Az ugyanis a ponos fókuszt a fókuszváltozás - szabályozás görbe optimális pontját adja, mert a meredek változási pontról származtatja az elmozdulási, avagy szögelfordulási értékeket, és abból adódik majd a görbe lapos pontján a pontos élességhez tartozó érték! Ezt tanítják is, hogy ez a helyes és pontos módszere a pontos értékre állításának!

Ezt a módszert alkalmazzák az atomórákban is, ahol a kvarc rezgését egy adott frekvenciával a pontos érték körül modulálják, és fázisszabályozással a demodulált jelből meghatározzák azt az értéket, amikor az alá-fölé elhangolás egyforma értékű. Ha az alsó és a felső kikeveredett kompones nagysága azonos, fázisa is az előírt értékű a moduláló jelhez képest, akkor a kvarc jele is pontosan az atomi rezgéssel azonos.

A mi esetünkben ez a két defókuszált csillagkép méretének (modulációs komponensek) azonosságához tartozó elmozdulás felénél van! Természetesen a fókuszálási görbe csúcsán, ahol a fókuszváltozás - elmozdítás alig mérhető ki! Ha ezt a módszert használják, akkor minimum egy nagságrenddel, azaz tízszer pontosabban lehet fókuszra állni, mint bármely más módszerrel.

A maszkos módszerek csak lineárissá teszik a fókusz környéki változást, de az is legalább háromszor pontosabb beállítást tesz lehetővé, de esetleg más problémákat is megmutat. Az interpolációs megoldás pontossága viszont akkor ad nagyon pontos értéket, ha a szögmérést, vagy elmozdulás mérést úgy végzik, hogy mindig azonos irányban szabályoznak, tehát nem oda-vissza tekergetve közelítik a megfelelő értéket, hanem mindig azonos irányból! Mindenre jó univerzális módszer nincs, de ha lenne, akkor semmire nem lehetne igazából jól használni. - Olyan lenne, mint egy hidroplánná alakítható gumikerekű sinautó. :twisted:

Ha tekerjük a fókuszt, akkor mindig vagy befelé, vagy kifelé mozdítás történik, majd leolvasás. Ha túlmentünk a pontos értéken, akkor vissza kell tekerni és újból a megfelelő irányból közelíteni a pontos értéket. Ezzel az esetleges mechanikai hiba kiejthető. Ilyen a fokuszáló holtjátéka, az áttétel holtjátéka vagy a kar torziója, a szerkezet rugalmas torzulásai stb. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.03.02. 09:16

Sziasztok!

Nekem is volt 350D-m, szintén hasonló problémával. A keresőben szabadszemmel nagyon nehéz volt eltalálni a pontos élességet, még fényes csillagok esetében is.
Azóta már nincs meg a gép, helyette 450D van élőképpel, és ez sokat segít.
De ha ügyes az ember a 350D-nek is lehet adni élőképet.
Egy kis méretű webkamerára van szükség, a gép fenekéhez egy állványcsavarral rögzíteni egy tartószerkezetet, és a kamerát a keresőhöz illeszteni.
Nappal, a gép saját obijával autofókusz üzemmódban a dioptria korrekció és a kamera összehangolásával éles képet kaphatunk, amit azuzán már számítógépen szemlélhetünk kívánság szerint.
Ez csak egy ötlet, nappal kipróbáltam a 450D-vel és működött.

Üdv.
Gábor
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.02. 12:47

gvm57 írta:... De ha ügyes az ember a 350D-nek is lehet adni élőképet.
Egy kis méretű webkamerára van szükség, a gép fenekéhez egy állványcsavarral rögzíteni egy tartószerkezetet, és a kamerát a keresőhöz illeszteni.
Nappal, a gép saját obijával autofókusz üzemmódban a dioptria korrekció és a kamera összehangolásával éles képet kaphatunk, amit azuzán már számítógépen szemlélhetünk kívánság szerint.
Ez csak egy ötlet, nappal kipróbáltam a 450D-vel és működött.

Elvileg működik, de.... a kis állvány elmozdulása ezred milliméterekben megengedett, hogy fél nappal késöbb az éjszakában is pontos maradjon. Nappal elvileg ad képet a kis kamera, de éjjel egy csillagra közel sem biztos. Másrészt a reflextükör, a kameratartó, a benéző ablak lencséjének elállítódása is nagyon bizonytalanná teszi a fókusz beállítását, továbbá ehhez is kell laptop, sőt egy további webkamera!!!

Ez a módszer elvileg működik, a gyakorlatban véleményem szerint pontatlan, nehézkes és bizonytalan.
Ennél jobb, ha sima nagyítóval nézed a keresőablakot és nem kamerával. Nem kell laptop sem.
Ez viszont egyáltalán nem oldja meg a problémát, ugyanis nem azt látod, mint amit a CCD lát!!!

A live funkció is korlátozott, ha hagyományos módon használják, ugyanis pont ott nem látni, azaz csak nagyon kicsi változást a csillagpont méretében, ahol éles a kép. Persze, mert az a nagy oldalmeredekségű fókuszállítási szabályozási görbe középső lapos szakasza. A lényeg, hogy a live funkcióval elkapunk egy csillagot, és egyik irányban defókuszáljuk annyira, hogy mondjuk 10mm korong legyen. megjegyezzük a fokuszáló szögállását (szívószállal a tengely végén kis szög már látszik). A fókuszon keresztül ellentétesen is 10mm korongot állítunk be. Ezt a szöget is megjegyezzük. A kettő felezésében lesz a pontos fókusz.

Ez után oda állunk, és éles a kép. Megfigyelhető, hogy kis szögelfordulásra szinte semmit nem látunk változni a csillagpottyön! Úgy néz ki, hogy néhány fok elforgatásra nem is változik, de nem így van!!! Változik, csak olyan kicsit, amely már csak a valódi felvétel nagyított állásában lenne látható, nem a gép képernyőjén!!! Azért jó ez a módszer, mert nagyon pontosan lehet élességet állítani vele.

Figyeljük meg, hogy ha nem a kép közepén, hanem a szélén állítunk élességet, akkor egy Newton rendszer életlen képet fog mutatni! Ez a görbült fókusz-síkja miatt van így. Kell a síkjavító, és a kóma miatt nagyobb fényerő esetén kell a korrektor. Főleg asztrofotósoknak probléma a pontos élesség beállítása, és ellenőrzése hosszabb idő után, mert a cső anyaga, lehet hőfokfüggő, és idővel változik a fókusz helye!!!

A felvétel készítés elött a képmező közepétől 1/3 átmérővel odébb ajánlatos az élesség állítása, és ellenőrizni is kell, a másik irányú 1/3 eltéréssel is, illetve a kép magasságának +/- 1/3 eltolásába helyezett csillaggal is. Ez megmutatja, hogy valóban sík és merőleges a fényút tengelyére a képsík, amin a CCD fekszik. A kisméretű eltolás jobb élesreállást eredményez, mintha csak a kép közepére állunk rá! Igaz, hogy négyszer annyi idő, de a négy érték átlagával számolva sokkal pontosabb, sőt tartalmaz bizonyos mértékű teljes képre történő átlagolást is, tehát a szélek felé is élesebb lehet a felvétel képe, és javítható vele kicsit a Newton kóma és fókuszsík hiba miatti képéletlenedés is, korrektor és síkjavító lencsék nélkül is! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.03.03. 15:38

A fotózáshoz kapcsolódik az alábbi kérdésem.
Adott egy jól pólusra állított óragépes mechanika. Ha erre én rászerelek egy gömbfejet és a tetejébe rakok egy fényképezőgépet, hogy tetszőleges képkivágást tudjak beállítani, akkor előfordulhat-e, hogy valamilyen geometriai okból kifolyólag a képen a csillagok csíkot húznak? Hasonlóan a pl. GoTo pontatlanságát okozó kúphibához ("cone error") ami akkor lép fel, ha a távcső felfogatása nem párhuzamos az óratengellyel. (dec=90°-nál sem)
Ugyan a körülmények nem voltak azonosak, de mintha ez rajzolódna ki a gömbfejjel és gömbfej nélkül készült képeimből.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.03.03. 20:34

Elvileg tökéletes pólusra állás nincsen. Ha viszont egy nagyon pontosan beállított tengely körül nagyon pontosan forgatunk egy távcsövet, akkor azzal a csillagokat nem látjuk elmozdulni, kivéve, ha éppen kelnek, avagy nyugszanak, eseleg hideg-meleg levegő határon át nézzük, mert akkor bizony eltér a látott irány a számított iránytól. A horizont felett sokkal alacsonyabban látszanak, és ahogy egyre magasabbra emelkednek kis csíkot húznak a lehető legjobban beállított esetben is. Ezt a légréteg okozza. Különösen akkor feltűnő, ha nagy nagyítással kicsiny égdarabot fotózunk. Ezért sajnos nem elég a forgás pontossága, azaz a rekta követés, hanem szükséges a dekli irányú is. Ha nagyobb égterületet fotózunk, nagy felbontással, akkor ráadásul a csillagok egymás közti helyzete is látszólag változni fog, tehát ha az egyikre követünk, a másik, amely mondjuk alatta van néhány fokkal, az csíkot fog húzni! Kicsit, rövidet, de nem lesz pontszerű. Ez csak a kelő és nyugvó, azaz horizont közeli esetben lesz jelentős. A 30 fok feletti csillagok esetében amatőr viszonylatban elhanyagolható, de csillagászati méréseknél már ott is lesz néhány szögmásodperc hiba a hosszú exponálás alatt. A gömbcsuklóra tett gép esetében teleobjektívvel nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni. Ha mégis csík mutatkozna, akkor vagy nem ponos a tengely, vagy lehajlik a teher alatt a gömbcsukló, esetleg a mechanika nem bírja el a terhet. Elvileg a hiba néhány ívmásodperc, tehát kis nagyítással legfeljebb a szomszédos pixelre tévedhet egy csillag pötty, nagyobb eltérés nem adódik. Viszont a légköri változások megtréfálhatnak mindenkit. Elég ha valaki a gép közelében rágyújt, és máris kész egy akkora légörvény, amely elronthatja a felvételt! Hasonló a helyzet, ha pl. az erkélyre tett távcső alatt valaki szellőztet, vagy éppen nincs becsukva az ajtó a távcső mögött. Ez főleg hidegben okozhat gondot, amikor a szoba levegője 25 fokos, és a külső hőmérséklet -10 fok. No ilyen esetben csak az éjszaka közepén érdemes próbálkozni, amikor már áll a fűrés, és nincs szellőztetés, azaz viszonylag nyugodt a levegő, vagy csak enyhe mozgása van. Sokminden miatt húzhat csíkot egy csillag a felvételen, a távorvoslás nem biztos módszer! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.23. 14:46

Sziasztok!
Újratelepítettem a gépemet, mert nem volt más választásom...
Nem tudja valaki, hogy a Registax 5. verziójától felfelé miért nem akar működni? A 4-es mindig, minden körülmények között azonnal megy a telepítés után, de az 5-ös és 6-os verzió lefagy, mihelyt megpróbálok megnyitni egy videót. Kell hozzá valami másik program is? (Nem emlékszem, hogy lettek volna eddig ilyen problémáim. :? )
Köszi
K.Jani
csavarga
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.10.24. 18:22

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: csavarga » 2014.03.31. 00:20

Üdv Mindenkinek.
29-én este kiváló égbolthoz volt szerencsénk, Végre kipróbálhattam az új Planetary 5mm oklit, mit is tud a távcsővel. A Szaturnuszt vettem célba, tuti volt a látvány. Kedvet kaptam egy kis fotózgatáshoz, a levegő sem hűlt még nagyon le. Elő a nikont, hajrá. Elgondolás SW 90/900-T2adapter+2XBarlow-Nikon-vigyor. Sajna az utóbbi elmaradt. Már kockásra karmoltam magam, de a barlow lencsével sehogy sem tudtam élesre állíani a képet. Gyorsan belőttem egy csillagot ami elegendően fényes (asszem az Arcturus volt), hogy a házi bathinov maszkkal (egy fél lityis tejfölös kotlik fedeléből vágtam ki, pont passzol a harmatsapkába) lecsekkoljam mi a hiba. Na itt végleg megállt a tudomány: a nyújtó nélkül jó a kép, a nyújtóval viszont kettes alá. Holott a difrakciós kép mindkét esetben jó volt. Szerintetek hol a defekt? Nem sok esélyes, de a magyarázatot még nem találtam meg.
DSC_8657_1.jpg

DSC_8697_1.jpg

ui.: vagy talán az objektum volt túl fényes?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Guest

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.03.31. 08:35

Ezek a maszkok csak PONTSZERU fényforráshoz használhatók.A SZATURNUSZ NEM AZ. ;)
Javitsatok ki ha tévedek. :roll:
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”