Hol a baj?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.02.16. 10:10

raymi16 írta:Sziasztok!
Már régóta próbálkozok pontos pólusra állással, viszont hol sikerül, hol nem, és azaz igazság hogy nem jövök rá, hogy mi az ami úgymond keresztbe tesz. Megpróbálom leírni hogyan is van ez a dolog pontosan, illetve mik a tapasztalataim. HEQ5 mechanikám van, előtte EQ5 volt, és első kérdésem a vízmérték lenne, mivel HEQ5 mechanikán valahogy lemaradt (vagy csak én nem találtam meg) bár sok helyen láttam hogy azzal nem szoktak foglalkozni.
Második a pólustávcső. Ugyanis a ebben a sarkcsillag helyzete az északi sarkponthoz képest más irányba van, mint akármelyik csillag atlaszban. Magyarán én ide próbáltam beállítani a sarkcsillagot:
http://p.coldline.hu/2015/02/16/1751644-20150216-3LQMzJ.jpg
Illetve egy olyan is megjelenik a kijelzőn hogy Polaris HA illetve Clock. Na mármost ez nincs a betanításnál, hogy pontosan mit akarna jelenteni de valszeg h itt bukok el valamit, illetve mikor "alaphelyzetre" járok nem látszódik a sarkcsillag a tubusban bár ezt inkább nekem kellene beállítani, csak kérdés hogyan?
Betanításnál meg nem is említem, hogy a kiválasztott csillag eléggé a látómezőn kívül esik.
Esetleg ha van vállalkozó kedvű tag itt a fórumon, szívesen meghallgatnám a tanácsát, mert tegnap már nagyon az elkeseredés határán voltam, mivel munka miatt nagyon keveset tudok ezzel foglalkozni sajnos :|
Köszönöm a segítséget mindenkinek! :)

1) Forgasd a mechanika RA tengelyét úgy, hogy a szállemezen levő Cas és UMA csképek a valóságnak megfelelő tájolásban álljanak. (A csillagok nem lesznek a pólustávcső LM-jében.)
2) A mechanikát billentsd/forgasd a csavarokkal úgy, hogy a nagy körön levő kis, Polaris feliratú körbe kerüljön a Sarkcsillag.

Polaris HA: a Sarkcsillag óraszöge.
Polaris Clock: az óra számlapja alapján hol kell a pólustávcső közepétől lenni a Sarkcsillagnak. (3 óra: jobbra, 6 óra lefele stb...)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.02.16. 10:33

Ha nem volt még beállítva a pólus távcsöved, akkor kezd azzal. Ugyanúgy kell mint a keresőt, mert addig nem lesz pontos. Aztán jöhet amit Levente is irt.

https://www.youtube.com/watch?v=G34fzcqwdIc

https://www.youtube.com/watch?v=reW_s59jYKw
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
raymi16
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.14. 16:43

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: raymi16 » 2015.02.17. 08:54

Üdv!
Köszönöm a válaszokat. Az 1 és 2 pontokat megcsináltam és úgy tapasztaltam azt a jelenséget amit leírtam. Polaris HA és clock-ot pedig majd jobban szemügyre veszem.
A videókban látottakat pedig megcsinálom mindenképp, szerintem ez lesz az egyik ludas.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.02.17. 11:22

SzarkaLevente írta:1) Forgasd a mechanika RA tengelyét úgy, hogy a szállemezen levő Cas és UMA csképek a valóságnak megfelelő tájolásban álljanak. (A csillagok nem lesznek a pólustávcső LM-jében.)



Az nem jó, ha csak a pólustávcsövet forgatom oda, ahová kell, és nem az egész mechanikát?
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.02.17. 11:39

Szia Rajmund!

Levente leírta, hogy hogyan kell a pólustávcsővel dolgozni.
Én csak egy kicsit részletezni szeretném, hogy tiszta legyen az ügy.
Amikor a pólustávcsőben látott csillagképeket igazítod (pólustávcső betekerve, gyorsrögzítő kioldva a rektatengelynél) az égi valósághoz (forgatod a rektatengely körül az egész hóbelevancot), elő kell venned a nikkelezett szemmértékedet, mert a csillagképeknek pontosan úgy kell állniuk a pólustávcsőben ahogy az égen vannak. Nem fogod őket látni pólustávcsőben, mert az csak a helyzetüket mutatja. Gyakorlatilag, ha kiválasztasz pl. a Cas.-ból kettő csillagot, akkor az őket összekötő egyenesnek kell párhuzamosan állnia a pólustávcsőben az éginek megfelelően. Ehhez kell a szemmérték.
Ha ez megvan, akkor rögzíted a gyorsrögzítővel, hogy már ne forduljon el a cucc, és ez után kezded beállítani abba a kis Polaris felíratú karikába magát a Polarist ( a tengely billentésével és oldal irányú állításával).
Ideális esetben, ha bevitted a karikába a Polarist, és újból feloldod a rögzítést, és átfordítod ellenkező állásba a rektatengely körül a szerkezetet, a Polaris azon a körön fut végig amelyiken a kis karikája van.
De ő maga nem mozdul a látómezőben! (se le, se fel, egyáltalán semerre)
Na ekkor vagy póluson.
Ha pontatlan a pólustávcső, akkor sincs baj, ha ezt a mozdulatlanul maradást bejátszod, mert a tengelyed éppen az égi pólusra mutat, függetlenül a pólustávcsőben látott Polaris "előírástól".
Remélem érthető volt amit leírtam.

Üdv
Gábor

Ui.: a vízmérték csak az állvány stabilitása miatt jöhet jól, nehogy esetleg eldőljön (pl. lejtős terep), amúgy semmi szerepe a pólusra állásban., a rektatengelynek kell az égi pólusra néznie, hiszen e körül fordul a cájg.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gvm57 2015.02.17. 12:21-kor.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.02.17. 11:41

András!

Nem, mert lötyöghet a menetben.
(találkoztam már ilyennel)
raymi16
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.14. 16:43

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: raymi16 » 2015.02.19. 16:48

Üdv!
Köszönöm Gábor a részletes leírást, megpróbálkozok mindegyik módszerrel ami még nem került eddig sorra! ;)
joc174
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.03.01. 20:41

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: joc174 » 2015.05.12. 16:22

Sziasztok!
Egy kérdésem van:hol a baj?
Van 1 heq-5 mechanikám,130/650 newton és 200/800 newton csövem. A gondom az,hogy a mechanikát beállítom jól és a 130-as csővel a látómezőben van a sarkcsillag míg a 200-as csővel meg nincs,csak ha prizmasínt a hátsórészénél megemelem vagy 4-5 milliméterrel és már benne van látótérben a sarkcsillag.

Köszönöm a választ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.12. 18:56

Nem párhuzamos a két távcső optikai tengelye.
Peeter
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.06. 16:51

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Peeter » 2015.06.06. 17:33

Sziasztok,

meg tudja-e valaki mondani, miért alakul ki rendszeresen indokolatlanul nagy eltérés a képeim két felén? Középtájon, enyhén jobbra tolódva fényesebb, a bal szél pedig mindig sötétebb.

A gép egy Canon EOS dSLR, Baader IR BCF átalakítással és az alábbi példán csak egy kómakorrektor volt előtte. Valami vinnyettálódás, vagy lehet, h hardveres hiba a szűrőn vagy a lapkán? Esetleg koszolódás?

Raw:
https://drive.google.com/open?id=0B074a ... authuser=0
DSS Stack:
https://drive.google.com/open?id=0B074a ... authuser=0

A képeken PS-ben a blackpoint beállítása után csak egy kis midtone-t adtam rá, h látszódjon a különbség.

Üdv, Péter
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”