Hol a baj?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.06.06. 18:19

Szia,

flat kepet csinaltal a feldolgozashoz?

--mpt
Peeter
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.06. 16:51

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Peeter » 2015.06.06. 18:59

Hello Péter,

igen, volt flat. A stack-elt verzioban lehetnek feldolgozási hibák a rossz flat v dark miatt, de azért raktam fel a RAW-t is, h sztem már ott (is) lehet vmi baj, mert a bal oldal rendre sötétebbnek látszik a PS-es rövid feldolgozás után.

Nem fotózok régóta, a kamerát is használtan vettem, nincs sok tapasztalatom vele. Végülis az is elég, ha vki tapasztalt megmondja, h ez mennyire szokatlan, v normális...

Üdv, P
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.06.07. 15:26

Peeter írta:Hello Péter,

igen, volt flat. A stack-elt verzioban lehetnek feldolgozási hibák a rossz flat v dark miatt, de azért raktam fel a RAW-t is, h sztem már ott (is) lehet vmi baj, mert a bal oldal rendre sötétebbnek látszik a PS-es rövid feldolgozás után.

Nem fotózok régóta, a kamerát is használtan vettem, nincs sok tapasztalatom vele. Végülis az is elég, ha vki tapasztalt megmondja, h ez mennyire szokatlan, v normális...

Üdv, P


Hát, nekem is volt ilyen mértékű peremsötétedés mindig. De a helyesen elkészített flat kivonás teljesen megszünteti.
Úgyhogy ha engem kérdezel, akkor a nem megfelelően elkészített, vagy kivont flat kép a bűnös.
Egyszer, a kezdeti időkben például utólag akartam elkészíteni a flatet, próbáltam pontosan úgy vissza helyezni a gépet a kihuzatra ahogy volt, de nem jött össze, és akkor is benne hagyta ezt a hibát. Következő alkalommal szépen megcsináltam összepakolás alatt a flateket, és semmi gond nem volt.
Peeter
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.06.06. 16:51

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Peeter » 2015.06.07. 16:50

Kösz Zoli, ez vmennyire megnyugtató :) A flat-em biztos nem jó.
Sidius

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.08. 10:13

Kedves fórumozók.
Nemrégen használok QHY 5LII ALccd színes kamerát. Ez alkalmas max. 1 órás expozícióra is, de bolygózni is jó. Normál bolygó és Hold fotózásnál minden rendben működik.
A hosszú expozíció beállítása után (ez 20-180 s szokott lenni, és 10-50 frame) is avi felvételt készítek, mert a feldolgozásnál ezt preferálom. Az avi többnyire jó és feldolgozható, ám az esetek kb. 30 százalékában vagy 0 méretű, vagy hibás avi keletkezik, ilyenkor a képkockák számlálása sem megy a kijelzőn, de ez csak mostanában tűnt fel.
Nem értek mélyen a Windows 7 lelki világához, de a beállítások között azt találtam, hogy merevlemez 10 perc után kikapcsol. Ezt most átállítottam, hogy soha ne kapcsoljon ki, de ki még nem tudtam próbálni. Az biztos, hogy a monitor lecsukása után a kamerát mindig újra kellett indítani, tehát nem tolerálja az alvó állapotból ébredést. Lehetséges, hogy a merevlemez tényleg leállt 10 perc után annak ellenére, hogy a program használta? Vagy teljesen máshol lehet a baj?
Köszi

Egy kép az M45-ről kb. 4m szabadszemes határnál, 1 perc expozícióval, F/6-ra blendézett Zenit objektívvel. Nem gondoltam, de így is sejlik a gázköd a csillagok körül. :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.08. 12:44

Sidius írta:... Lehetséges, hogy a merevlemez tényleg leállt 10 perc után annak ellenére, hogy a program használta? ...


Simán. Nekem legalábbis megtette.
Azóta az automatikus bias/dark sorozatokat is "always on" állapotban készítem a felhős éjszakákon.
Több áram fogy, de így legalább rendben befejezi.

Olyan ez, mint a politika: a Windows egy szar; de a többi még szarabb/használhatatlanabb...
(Nehogy belöbbölje itt valaki a Linux-ot meg a Mac-et, mert orrba vágom. :twisted: ;) )


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.01.08. 13:33-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2017.01.08. 12:58

Sidius írta:...Lehetséges, hogy a merevlemez tényleg leállt 10 perc után annak ellenére, hogy a program használta? Vagy teljesen máshol lehet a baj?...


Ha le is allt, annak nem szabadna ilyen problemat (hibas/0 hosszusagu fajl) okoznia. A lemezmuveleteknel szinte mindig un. puffereket is hasznal a rendszer (a program szol, hogy lemezre kell irni, de az adatok valojaban a memoriaban vannak addig, amig az oprendszer tenylegesen ki nem irja oket lemezre), tehat nyugodtan meg tudja varni, hogy a lemez felporogjon, es az adatokat ki tudja irni (foleg, ha a hosszu expozicio miatt a kovetkezo kep sok-sok masodperccel kesobb erkezik majd). Szerintem mashol lehet a baj: pl. milyen szoftvert hasznalsz a kamerahoz?

Egyebkent a regi Zenit objektivet (Helios 2/58 van nekem) kisse leblendezve en is szeretem, en az Eszak-Amerika-kodrol probaltam ertekelheto kepeket kesziteni vele egy CCD kameraval.

--mpt
Sidius

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.08. 14:31

Köszi Mindkettőtöknek!
EZ Planetary programmal használom, amit hozzá kaptam, elég jól is kezelhető.
Amit Péter mond, azt értem, meg a laikus logikám is ezt diktálná, hogy biztos így is kéne működni, de akkor miért kell állandóan minden újrabeállítással újraindítani a kamerát, ha lecsukom a monitort? Lehet hogy amit Attila mond, a Windows nem tejesen jól kezeli a helyzetet.
Vagy mire cseréljem a kamerával kapott szoftvert?
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.01.08. 14:41

Sziasztok,

Nekem is vannak hasonló tapasztalataim, bár más típusú a kamera (ASI 120 MC). A laptop simán kikapcsol alvó állapotba videó készítés közben. Ki kell kapcsolnia ezt az energiatakarékossági a funkciót. Más részről nekem 7-8 avi fájlból 1 mindig sérült. Van, hogy teljes méretű (7-8 GB), el is lehet indítani a lejátszóban, de az utolsó pár másodperccel valami van, és nem lehet feldolgozni sem. Gyakori probléma még, hogy a ROI mód fagy, nem lehet fasználni, emiatt gyakran csak teljes felbontásban megy a bolygó videó 17-18 fps-el. Néha ez is lecsökke 4-re kiszámíthatatlan időközönként. Ezen nem segít a laptop újraindítás sem, csak ha újratelepítem a kamera vezérlő programot (FireCapture v2.5). De ez a megoldás sem tart ki sokáig. Persze van, hogy minden jól működik. Kaptam olyan tanácsot, hogy próbáljam ki a régebbi verziót (v2.4), hátha az stabilabb. A probléma lehet a vezérlő programnál is.

Misi
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2017.01.10. 08:25

Szia Jani!

Bocs, hogy belekontárkodok a témába, de nekem is volt hasonló problémám az APT futása közben.
Sajnos a Windows csak akkor veszi használatban levőnek a gépet, ha az egérrel matatsz vagy valamilyen média lejátszón fut pl. egy film. Egyéb esetekben leállít vagy kikapcsolja a merevlemezt vagy éppen el megy aludni, és a futó programokat ideiglenesen leállítja.
Ezért az energiagazdálkodási beállításoknál át kell állítani, hogy semmit se kapcsoljon ki, semennyi idő múlva. Egyedüli kivétel a monitor kikapcsolása, ezt meg lehet engedni, mert ilyenkor csak tényleg a monitor fog elsötétedni, máshoz nem nyúl a rendszer.

A programfutási hibák lehetnek a Windows-al való nem teljes együttműködés következménye.
Ennek oka lehet a nem megfelelő verzió ( a windows-é is számíthat!), vagy (tapasztalat alapján) a laptop sajátosságai miatti helytelen ill. eltérő Windows és programfutás. ( másik laptopon pl. ua. windows és ua. progi futhat tökéletesen együtt, - tapasztalat)
A lényeg: állíts mindent állandó bekapcsoltra.

Üdv: Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”