Spektroszkópia

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.16. 15:41

Most még csak egy hullámhossza skála kellene hozzá! A H-alfa a vörösben nagyon szépen kijön, egy kis fantáziával még a Doppler-hatást is bele látom! BQ.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2013.08.17. 16:56

psomogyi írta:Ezt lőttük tegnap Tatán, ime a gyorsfeldolgozás (a nova és a Vega már egy képen színgörbézve).
Az sn-t 64 sec-ig exponáltam motorcsúsztatással, a vegát pedig csak 10s-ig (de jóval nagyobb sebességen - ez itt csak kivágat), mindkettőt iso1600-on. Van róla normális anyag is, de időbe telik feldolgozni és grafikont produkálni.
A távcsőtechnikát Juhász András telepítette, én pedig a rács+kamerát állítottam be (helyszini improvizálással).
Szellőzőnyílásra blendézve (kb f/20).


Gratula! Ez nagyon szép, a H-alfába nem csak a Doppler-eltolódást, hanem a P Cygni vonalprofilt is be lehet képzelni!

Ksl
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.08.17. 21:34

Köszönjük! (egy javítás: nem "sn" hanem csak nóva)
A hullámhosszal bajaim lesznek mert nincs olyan lámpám ami pontosan vonalakat ad, a Vega pedig szerintem pontatlan ehhez.
Az iraf-al is szenvedek (apall parancs), nem ilyen egyszerű rácsra van kitalálva, egyelőre nem kapok vele helyes grafikont még, a help-je folyton kalibrációs lámpát emleget (aminek jó borsos az ára), esélyes hogy Isis vagy Rspec szoftvert fogok kipróbálni, vagy le script-elem amit kell.
Nekifutok most egy többnapos sorozatnak is, bármilyen tanácsot szívesen fogadok.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2013.08.17. 21:53

psomogyi írta:Köszönjük! (egy javítás: nem "sn" hanem csak nóva)
A hullámhosszal bajaim lesznek mert nincs olyan lámpám ami pontosan vonalakat ad, a Vega pedig szerintem pontatlan ehhez.
Az iraf-al is szenvedek (apall parancs), nem ilyen egyszerű rácsra van kitalálva, egyelőre nem kapok vele helyes grafikont még, a help-je folyton kalibrációs lámpát emleget (aminek jó borsos az ára), esélyes hogy Isis vagy Rspec szoftvert fogok kipróbálni, vagy le script-elem amit kell.
Nekifutok most egy többnapos sorozatnak is, bármilyen tanácsot szívesen fogadok.


Hát durva kalibrációra a Vega Balmer-vonalai is megfelelnek. Kell egy grafikon, aminek a vízszintes tengelyén a központi (nulladrendű) képtől mért pixeltávolság van a pár látszó vonalra, a függőleges tengelyen pedig ezen beazonosított vonalak hullámhossza nanométerben. Ez valami nagyon enyhén görbülő görbével megilleszthető, ami aztán egy az egyben átvihető a nóva színképének összes pixelére (a Vega ad 3-5 pontot, arra már illeszthető a kalibrációs görbe).

Ksl
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.08.18. 19:20

Első eredményem feldolgozást gyakorolva ugyanezen anyagon, iraf identify parancsával először a vega spektrumát meghatározva, azt pedig szövegesen átírva a nóva adatbázisába (mivel a refspec parancs nem működött), tárgycsillagra illesztve (bizonytalanság!) mert másra nem tudtam illeszteni.

Most nézem csak, hogy az IR/UV blokk levágott 2 egyébként jól használható Balmer vonalat az UV-ben, így maradt csak 3 db. (+ tárgycsillag)..ez csak most tudatosult. Azontúl prizmát is raktam elé, az kicsit eldeformálta a tárgycsillagot.

Ezek alapján a 3 jól látszó emissziós csúcsot kalkuláltam az "identify" paranccsal, miután áttvettem a Vega hullámhosszát:

4349.9165
4855.67775
6546.9204

Illetve abszorb. helyek:

4313.19711
4827.4996
6511.70056

Megj.: a 3 fő púp a bayer miatt van, egyelőre nem tudok intenzitásra kalibrálni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2013.08.18. 21:52

psomogyi írta:Első eredményem feldolgozást...


Nagyon ígéretes első próbálkozások, csak így tovább! A H-béta vonal P Cygni profilja tökéletesen látható, nagyon szép! Ha bezoomolnál a H-bétára, s megmérnéd az emissziós csúcs és az abszorpciós gödör hullámhossz-különségét, még a ledobott gázfelhő tágulási sebességét is megbecsülheted (szimpla Doppler-effektussal számolva - az splot is megcsinálja az iraf-ben, ha a kurzort az emissziós csúcsra teszed és megnyomod a v billentyűt; ekkor a hullámhossztengelyt átváltja sebességtengelyre).

Ksl
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.08.19. 14:56

Ime a mérés.
Érdekes hogy más-más értékeket kaptam Hg, Hb és Ha környékén, valószínűleg az UV felé elpontatlanodik a skála.

Amiket kaptam:
Ha => 1538 km/s
Hb => 1725 km/s
Hg => 2356 km/s

Megj: időközben próbálkoztam flux kalibrálással is (standard, sensfunc, calibrate) de a spline a vörös szélén még elszáll.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2013.08.19. 16:40

psomogyi írta:Ime a mérés.
Érdekes hogy más-más értékeket kaptam Hg, Hb és Ha környékén, valószínűleg az UV felé elpontatlanodik a skála.

Amiket kaptam:
Ha => 1538 km/s
Hb => 1725 km/s
Hg => 2356 km/s

Megj: időközben próbálkoztam flux kalibrálással is (standard, sensfunc, calibrate) de a spline a vörös szélén még elszáll.


Mondjuk valóban gyanús, h tendenciózusan nő a kék fele a sebesség, de azért a pontossagrol se legyenek illúzióink (mondjuk +-100-200 km/s).

Ksl
lht
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.19. 09:38

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: lht » 2013.08.21. 13:34

Sziasztok!

Szerintem a kalibráláshoz fel lehet használni olyan lézereket, vagy led diódákat, amiknek a katalógusban megadják a pontos emissziós hullámhosszát. Pl.: Hullámhossz: zöld lézer: 532 nm, vörös lézer: 630 nm
Talán nem olyan pontos mint egy kalibrációs lámpa, de nem is olyan drága.

Üdv, Laci
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.08.21. 15:20

Kalibrációra ehhez az egyszerű eszközhöz talán mégiscsak elég kell legyen egy csillag, még a Vegán is találtam pl. O2 és Fe gödröket - igaz csak kis súllyal tudom figyelembe venni mert igen aprók és zajjal terheltek.
Illetve nem kalkuláltam bele a Vega eltolódását, valamint az IR/UV szűrő is levágott két nagy HI vonalat kékben.

De itt szerintem valami fatálisabb hiba lesz (lehetőségek száma bőséges: optika, zaj, rögzítés, feldolgozás...), egyelőre új anyagon dolgozok hátha ott nem jön ki.

PS.: ma már lehet kapni egy jobb távcső áráért rendes spektroszkópot, ahhoz valóban kényelmes lehet kalibrációs lámpa. Lézerben bizonytalan vagyok mert minél többféle hullámhossz kellene valamennyire egységes eloszlással, egyszerre egy képen hogy ne kelljen illeszteni, mindezt pont/vonalszerűen leképezve.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”