Spektroszkópia

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.01.25. 13:51

Kerestem, de nem találtam külön témát, így nyitottam egyet.

A kérdéseim a következők, hátha valaki járatos ebben a témában:

1. Kapni-e nálunk Star Analyzer SA-100-as 1.25"-ös szűrőt valahol? (a két fő boltban néztem, nincs)
http://www.shelyak.com/rubrique.php?id_rubrique=4&lang=2
2. Van-e ennek alternatívája, amit boltban lehet kapni?
3. Megvan-e valakinek az RSpec nevű program? Esetleg tud-e valaki mást ajánlani, spektrum analízishez?
4. DSLR képek kalibrálása spektrumanalízishez?

Bárki bármi egyéb megosztandó, ötlet, jótanács jöhet!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.01.25. 14:38

Kukac írta:Kerestem, de nem találtam külön témát, így nyitottam egyet.
1. Kapni-e nálunk Star Analyzer SA-100-as 1.25"-ös szűrőt valahol? (a két fő boltban néztem, nincs)
http://www.shelyak.com/rubrique.php?id_rubrique=4&lang=2
2. Van-e ennek alternatívája, amit boltban lehet kapni?


Esetleg ez? (A lap alján)
http://tavcso.hu/index.php?o=termek&id=243
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.01.25. 15:05

Hoyan működik a CD-vel, DVD-vel készített amatőr spektroszkóp? Leírásokban olyasmit láttam, hogy a ferdén ráeső fény szétbontva ferdén verődik vissza a lemezről. Ismer erről valaki részletesebb leírást?
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.01.25. 17:23

A 100-as RSpec megvan, ilyet tudtam vele csinálni (lásd csatolmány).

Igazából kifejezetten halvány objektumokra találták ki, kb max 13 magnira bírtam eddig felmenni vele ami még kompromisszumosan kivehető (250-es newtonnal). És nem a fényerő hiánya miatt, hanem mert a háttérfénnyel összevegyül (illetve érdemes blendézni különben csak egy szűk hullámhossztartomány lesz éles - bár ez aktuális igény kérdése).

Igy is sokat lehet/kell vele játszani, minél halványabb az objektum annál közelebb kell vinni az érzékelőhöz hogy leygen elég SNR hogy elválaszd a spektrumot háttértől.

iraf-ot próbálom rábírni hogy kalibráljon, de valahogy a csatornákat össze kell simítani neki hogy a görbék passzoljanak, a púpos spektrális érzékenység miatt. (eddig r + 2g + b adta a legsimább illesztést feketefehérre, egyelőre itt tartok). Ha valakit érdekel felrakok egy Vegát.

Windowsra az RSpec saját szoftverét tudom csak ajánlani ami fizetős (kb fele annyiba kerül mint maga az eszköz), de ahogy olvastam megéri ha komolyan akarod használni, ui. elég komplexek a feladatok egy kezdőnek legalábbis.
hosszu_sw4_1001616.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.01.25. 17:45

Halvány objektum teszt (kb 1 órányi expó): kikaptam a korrektort (csak tükör), talán ez az egyik legjobb tesztképem, ősszel volt valami felfénylés az UMa-ban azt próbáltam elkapni, csak rosszul forgattam, ezért semmi nem látszik a célobjektum spektrumából (a többié is elég halvány).

Mindenesetre rá map-eltem a képre a B,V magni értékeket a csillagok mellé, ill azonosítójukat hogy össze lehessen vetni melyik spektrum mennyire látszik.

Full spektrum kamera, azaz a vörösben az a gödör az csak a földi légkör elnyelése, kb attól lefelé infra.
Mélyeges-jellegű a feldolgozás, egy rendes spektrumanalízis ennél azért többet hozhat.

Szóval halványságra kb ennyi látszik, a vastagabb vonalak ferde látással (kb 6 sör) kivehetőek, de már nagyon beleolvadnak a háttérbe.

Nem vagyok a téma szakértője, szívesen veszem ha szakcsillagász is hozzászól mit/hogyan érdemes.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.25. 22:30

psomogyi írta:A 100-as RSpec megvan, ilyet tudtam vele csinálni (lásd csatolmány)...

:D :D :D a csatolmány csodajó! nem hittem volna hogy egy ilyen szűrő-szerü valamivel ilyet lehet. ez nagyon tetszik, folytatsd lc.!
sp.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.01.26. 11:16

Annyi még, hogy a fényesebb csillagoknál szellőzőlyukra blendéztem, a második feltöltött képhez pedig kb. 9 cm-es kartonból kivágott blendét alkalmaztam.
Később rájöttem, hogy még jobb ha vékony ovális maszkot csinálok neki, több fényt ad.
Ja és semmi szűrés nincs a képeken, elvileg dekonvolúcióval tovább növelhető a felbontás.
A csíkokat RA-eltolással (motorkikapcsolás, stb...) állítottam elő.

Egyébként sokkal jobb minőségben találhattok kf-i galériákban ilyeneket, rendesen spektrumosan feldolgozva.

Csatlok akkor egy Vegát is, de kalibrálatlan(!!!), azaz R+2G+B után iraf-ban apall-t hívva és azt össegezve ez jött ki:

vega_my_fullspec_uncalib.jpeg


Egyébként itt is lehet rendelni alapanyagot, illetve innen látni miért a 100-ast ajánlják komolyabb munkához: nagyon jó az áteresztése (de távolabb kell vinni az érzékelőtől hogy felbontást is kapj):

http://www.optometrics.com/products_gratings_t.html

Szóval ezt is ajánlom átböngészni, tanulságos lehet.

Elég hozzá olcsó távcső, de előre szólok, 2000-es fókusz felett használhatatlan mert szétmossa a seeing. Pl. f/6-os tükrös simán elég (legalább nem kell blendézni annyit), a fényerő pedig csak halvány objektumoknál előnyös.

Obival is próbáltam, azzal lehet elérni a legnagyobb felbontást, de cserébe nagyon hamar feljön a háttér, csak a legfényesebb csillagok jönnek be, viszont azok nagyon jól feldolgozhatóak utána.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.01.26. 11:49

Vagy még összeszedtem egy csokor Wolf-Rayet-et (ill. irreguláris változót), egyszerű kézi léptepéssel (alap mélyeges feldolgozással) ezt kaptam:

wr1.jpeg


Ezek mindegyike olyan 2 perces anyag 10 másodpercenként odébbléptetve, ovál maszk blendével.
A sárga benyúló pálcikák azok csak csillagok, kérem ignorálni.

Igazából ez csak alap ismerkedés a részemről, sokkal jobban is meg lehetne csinálni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.04.04. 11:42

Sziasztok!

Ezen a héten kedden Kiss László tartott egy előadást e témában a polaris TV-n, sajnos lemaradtam róla (nem vagyok egyedül) és szeretném ha az archívumba minél előbb kikerülne!
Előre is köszönöm!

- Péter
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2013.08.16. 15:30

Ezt lőttük tegnap Tatán, ime a gyorsfeldolgozás (a nova és a Vega már egy képen színgörbézve).
Az sn-t 64 sec-ig exponáltam motorcsúsztatással, a vegát pedig csak 10s-ig (de jóval nagyobb sebességen - ez itt csak kivágat), mindkettőt iso1600-on. Van róla normális anyag is, de időbe telik feldolgozni és grafikont produkálni.
A távcsőtechnikát Juhász András telepítette, én pedig a rács+kamerát állítottam be (helyszini improvizálással).
Szellőzőnyílásra blendézve (kb f/20).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”