Fotografikus szűrők

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.02. 20:46

Sidius írta:... egy érzékenyebb kamera optika nélkül a zenitbe fordítva rögzítené a fényszennyezést, ...


Eddig oké.

Sidius írta:... a szenzor tulajdonságainak ismeretében megfejthető lenne kérdés?
Egyáltalán elvileg lehetséges lenne?


Így minden pixelt az összes hullámhossz egyforma intenzitással érne.
Hogyan választanád szét utólag a hullámhosszakat??? :shock:
Nehezen hiszem, hogy ez megoldható lenne; szerintem elvileg is kizárt így...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.07.02. 21:52

Intervallum filterekkel (pl lásd vizuális bolygó filterek, ún. Wratten számozások) és ezeket egymásból levonni: igen, csakugyan lehetséges.
De, max kb 10 nm lenne a pontosság (R~60). Szerintem ez nagyon kevés. Ja, és nem megállapítható a vonalak közepe.

Amúgy, a rés + hozzávaló optika (koll., objektív) + hatékony törőelem nélkül semmire nem mész, mint fentem ecseteltem nagyok a követelmények.
Nagyon kis felbontásnál nem lehet megtudni hogy valódi vonalakat látsz-e, vagy valóban szétnyúlt görbét (mint pl a LED-ek). Én feltétlen min. R~200-at céloznék (de inkább 3-400).

Az SBIG megoldásnál nem tudom, hogy a ccd-t beleértették-e az árba... hogyha nem, feltétlen az Alpy core element irányba mozdulnék (vigyázat, áremelkedés köv. hónapban), azt másra is használhatod, és ennél egy 7.2mm-es csip szélességű mono kamera pont lefedi az optikai tartományt (DSLR-t ellenjavallanám, csak kínszenvedéssel lehetne használni).
Habár, a prizmák elvileg hatékonyabbak mint a rácsok. De, az a köralakú smile változó r sugárral az SBIG-nél csúnyán lerontja a felbontást ha függőlegesen hosszút összegeznél.
Azt ui. elfelejtettem írni, hogyha a spektroszkóp 2D-t tud, összegezheted függőlegesen is szinte az egészet (kellő SNR esetén, optikai aberráltságtól erősen függően), ez nagy könnyebbség lehet.

Péter
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.03. 00:47

psomogyi írta:Intervallum filterekkel (pl lásd vizuális bolygó filterek, ún. Wratten számozások) és ezeket egymásból levonni: igen, csakugyan lehetséges.


Nem erről volt szó a felvetésben, hanem DSLR body optika nélkül, "csupaszon" az ég felé fordítva.
Úgy nem lehetséges.

Természetesen sávcsűrőkkel végig lehet pásztázni az égháttér teljes spektrumát, csak meglehetősen darabos és hézagos lesz az eredmény...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.03. 07:18

Akkor legalább már ezt is tudom! Tipikus eset: problémamegoldási kísérlet igen kevés rálátással. :)
Csak azért jutott eszembe, mert a jóég tudja milyen szoftver trükkökkel milyen információk nyerhetők ki a kamera hatásfokának, meg az integrált szűrőknek az ismeretében.
Ha nem tudom biztosan, hogy lehetetlen (vagy nem mondja ezt egy hozzáértő), akkor akár sikerülhet is. - Ez volt a vezérgondolat. :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.03. 07:42

Sidius írta:... Tipikus eset: problémamegoldási kísérlet igen kevés rálátással. ...


Jani!

Nem kell szabadkoznod; alapvetően teljesen igazad van: mindent meg lehet kérdőjelezni (én sem vagyok "szakértője" a témának).
Ebből (is) származhatnak felfedezések, újítások, stb.
Nem ritkán az adott területen csőlátásban nem szenvedő "szűz kéz" nyúl bele hatalmas felfedezésekbe.
(De azért a tudatos kutatóknak sokkal nagyobb a sanszuk... :D )

Sőt, bár nagyon-nagyon durva eredményt ugyan, de végül is ki lehet csikarni a Te ötletedből is szerintem.
Ugyanis a one-shot-color (DSLR) érzékelők pixeljei előtt ugye Bayer-mátrix elrendezésben pici színszűrők csücsülnek: kék, zöld és vörös. Így ezt a három színcsatornát (szürke-táblás kalibráció után) fel lehet használni e három spektrum-tartomány intenzitásának mérésére, amit aztán lehet relativizálni a különböző észlelőhelyek egén. (De ezt azért ugye még ne nevezzük "spektrum-analízisnek"... :lol: )

De a mono érzékelők valóban esélytelenek minden szempontból ebben a felállásban: utólag már nem lehet a pixeljeik töltés-tartalmát az őket emittáló fotonok frekvenciái szerint szétválogatni.

Szerintem.

MDA

u.i.: a Péter által belinkelt SBIG cucc viszont - a leírása szerint - valóban alkalmas lehet a feladatra.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.07.03. 11:27

Nekem az a benyomásom, az SBIG cuccos azoknak jó, akik valamilyen site-ot üzemeltetnek (pl amcsi divat: 1 sötét helyet kibérelnek, valaki elindítja az összes távcsövet, a tulajdonosok meg neten vezérlik) és nem akarnak vacakolni, rászánják hirtelen amit kell és nem akarnak benne elveszni.
Magyar megfelelője lehetne, ha pl mcse beruházna ilyenbe, aztán bizonyos feltételekkel kölcsönbe adná.

Magán célra én inkább megpróbálnám az olcsó utat, alkatrészekből összeépíteni. Nem nagyok a követelmények, de rendes spektroszkóp elrendezést igényel a feladat és monokróm érzékelőt. Olyanokat olvastam, hogy pl Alpy-t is össze lehet rakni kb fele vagy 3-ad áron, ha jó helyről szeded össze az optikai elemeket (pl Pathon Hawksley, Optometrics, Edmund Optics, ...) és magad csinálsz hozzá adaptereket. Meg ahogy korábban írtam, ezt nem kell távcsőre rakni se, el lehet kísérletezni pl olcsó Pentacon ma már kihajigált obikkal (igaz ezek kékben gyatrák). Amit talán nem spórolsz meg, az egy alap olcsó monokróm érzékelő (pl ASI) jó méretezéssel, ill. jobb prizma / rács (áteresztés és optikai aberrációk ami miatt kényes).

- Péter
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.26. 12:12

Kedves Kollégák!

A kb. jó tíz éve ajándékba kapott MEADE márkájú 1,25"-os RGB szűrőimet szeretném átadni az enyészetnek, mert használhatatlanokká váltak. (Így természetesen eladni sincs pofám.)
Legfőképpen a zöld az; gyakorlatilag lehetetlen a csillagokat fedésbe hozni a három szűrővel készített képeken, de a zöld szűrő felülete annyira torz lett, hogy a zöld csillagok gyakorlatilag kilógnak a vörös és kék alól...
Nagyon érdekes, mert amikor kaptam, még teljesen jó képeket tudtam készíteni velük a DSI kamerámmal (igaz, annak lényegesen kisebb a szenzormérete, mint az ST-10-nek, ezért az is lehet, hogy a szűrő közepén nem volt annyira torz a felület). Azután sokáig nem foglalkoztam "szépészkedő" avagy égi természet-fotózással, mert inkább a fotometria és az asztrometria felé fordultam, de most újra elővéve őket ezt tapasztaltam. Természetesen a leszorító gyűrűk nem voltak "tökig" ráhúzva, az nem okozhatta a torzulást. A zöld szűrő felületén a visszatükröződés is szemmel láthatóan torz!!! :shock: Valahogy elhúzódott az üveg a több év alatt (pedig szekrényben állt).

A lényeg, hogy új szűrősor kellene, de sajnos most szűkebb a rájuk fordítható keretem, ezért az eredetileg elképzelt Astrodon sorozat (kb. 200eFt körül...) most nem játszik.

Tehát szerintetek melyik az az LRGB szet, amit már érdemes megvenni, mert legalább pontos (sík) a felülete. Nem kell L/20, de "használható" legyen.
A három szín azonos expo-ja sem kell hogy helyes fehéregyensúlyt adjon (az Astrodon pl. ilyen lenne, az én kamerám szenzorára optimalizálva), mert az utólag korrigálható; de a felület torzulásmentessége, az fontos.

A távcsőboltban bto. 32eFt-tól indulnak a szettek, a ZWO New-LRGB szetten (55eFt) és a OPTOLONG LRGB szetten (76eFt) gondolkozom. De a legolcsóbb is megfelelne, ha a felülete nem olyan, mint a somogyi dombság...
Hálás lennék, ha valaki, vagy akár többen is megosztanák ez irányú tapasztalataikat.


Előre is kösz,
MDA


U.i.: Látom, hogy a távcsőboltos bazárban van egy használt Baader készlet (ha még aktuális egyáltalán), de szűrőt nem merek használtat venni. (Max, ha szemérmetlenül olcsó...)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.10.31. 10:11

Attila írta:
2019.10.26. 12:12
Kedves Kollégák!

A kb. jó tíz éve ajándékba kapott MEADE márkájú 1,25"-os RGB szűrőimet szeretném átadni az enyészetnek, mert használhatatlanokká váltak. (Így természetesen eladni sincs pofám.)
......
A lényeg, hogy új szűrősor kellene, de sajnos most szűkebb a rájuk fordítható keretem, ezért az eredetileg elképzelt Astrodon sorozat (kb. 200eFt körül...) most nem játszik.
.......
A távcsőboltban bto. 32eFt-tól indulnak a szettek, a ZWO New-LRGB szetten (55eFt) és a OPTOLONG LRGB szetten (76eFt) gondolkozom. De a legolcsóbb is megfelelne, ha a felülete nem olyan, mint a somogyi dombság...
Hálás lennék, ha valaki, vagy akár többen is megosztanák ez irányú tapasztalataikat.


Előre is kösz,
MDA


U.i.: Látom, hogy a távcsőboltos bazárban van egy használt Baader készlet (ha még aktuális egyáltalán), de szűrőt nem merek használtat venni. (Max, ha szemérmetlenül olcsó...)

Attila!
Nem ilyet kerestél?

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1572469405

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.31. 22:42

D.Laci írta:
2019.10.31. 10:11
Attila!
Nem ilyet kerestél?

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1572469405

D.Laci
Kösz a link-et, Laci.
Én is kiszúrtam a bejegyzésed előtt nem sokkal, de át kell gondoljam a prioritásaimat.
A hét végén eldöntöm - ha addig valaki el nem viszi...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2019.11.03. 19:58

A Baadert én nem szerettem, halos a kék. Az Optolong klasszissal jobb, nekem az bevált.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”