Téma ajánlat fotósoknak

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.05. 14:02

kulizoli írta:... A park felügyeletét ellátó személyek rosszul tudják. Sokszor volt nyitva, én is tartottam előadást néhány éve bent az épületben a távcső kamerájának élő képe mellett. Ha jól emlékszem, részleges napfogyatkozás volt. Üdv, Zoli

Hát ami azt illeti nem túl gyakori a használata, mert ha csak részleges Napfogytkozáskor használják, akkor talán fogalmazhatok úgy, hogy egyáltalán nincs kihasználva! A részleges Napfogyatkozás bárhonnan megtekinthető, nem kell hozzá egy csillagda! Nyitvatartási ideje nincs, - nem láttam sehol, úgy vélem, hogy a Millenáris építésekor készülhetett, és csak azért, hogy elmondhassák, hogy az is van benne. Rendszeresen nincs használatban, az biztos! Ha valaki tud arról, hogy mikor, és mire használták utoljára, az jelezze! Évek óta járok a csillagászati napon a parkba, de még egyetlen alkalommal sem volt ott rendezvény, se bemutató, a neves nap alkalmából, tehát ha ez így megy tovább, akkor csak kidobott pénz volt megépíteni! A területet este 22 óra után valamikor lezárják, ember nem teheti be a lábát már a parkba sem olyankor, amikor már nem ég az erősen fényszennyező díszvilágítás! Most ezt ide írtam, de a továbbiakat a "Beszéljük meg!" helyre várom e témában! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.05. 14:29

"Sokszor volt nyitva, én is tartottam előadást néhány éve bent az épületben a távcső kamerájának élő képe mellett. Ha jól emlékszem, részleges napfogyatkozás volt".

...és azóta?

Viszont nem volt nyitva:
Muzeumok éjsakája,
Csillagászat napja.
Könyvhét.

Igaz,hogy bár csak ez legyen az egyetlen népszerűsítő csill. ami nem müködik! BQ
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.05. 14:52

Látom, hogy nem a "Beszéljük meg!" helyen folytatódik az eszmecsere, tehát akkor én is itt folytatom.

A 3. évezredben, a Millenáris csillagvizsgáló felépítése óta a következő időpontokban volt Budapestről megfigyelhető Napfogytkozás, amit onnan bemutathattak:

2003.05.31. 74% Budapestről UT 02:57 - 04:14
2005.10.03. 42% Budapestről UT 08:03 - 10:38
2006.03.29. 51% Budapestről UT 09:42 - 11:56
2008.08.01. 10% Budapestről UT 09:01 - 10:35 - ezt szerintem nem mutatták be.
2010.01.15. 2% Budapestről UT 06:32 - 06:48 - ez biztosan nem volt bemutatva.
2011.01.04. 70% Budapestről UT 07:03 - 09:55

Hát ennyi Napfogyatkozás volt, ez pedig nem sok!
Tisztelt Lajos! Megfontolandó kérdés, hogy ha valami már létezik, akkor azt miért nem használják!
Szerintem megoldható lenne a jobb kihasználása, legalább az ünnepi rendezvények ideje alatt, amit a Millenárison tartanak. Emberek ezrei sétálnak olyankor a parkban, és amikor utoljára tartottam ott kettő távcsővel bemutatást, igaz nem vertem nagydobra - de száz felett néztek bele, a két csőbe, és tucatnyian várakoztak, hogy sorra kerüljenek. Nem akartam ezzel dicsekedni, de így volt, és igen sokan akkor láttak életükben először távcsövet, és látták közelről a saját szemükkel a Hold félárnyékos oldalán a sok szép képződményt. Azonnal értették, hogy miért szól úgy a nóta, hogy: Sajtból van a Hold...
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.05. 15:05

Zarojeles megjegyzes: senki nem allitotta, hogy csak napfogyatkozaskor hasznaljak.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.05. 15:34

mpt írta:Zarojeles megjegyzes: senki nem allitotta, hogy csak napfogyatkozaskor hasznaljak.
--mpt


Ez így is van! Viszont ettől még nem tudtunk meg többet arról, hogy mikor, mire és kik használják, kinek a kezelésében van, ki felügyeli, szervezi az ott folyó bemutatásokat, honnan lehet a jelzett programokat megtudni stb. Ha valaki bennfentes, akkor írja már ide, hogy az előző évben mikor volt ott szervezett esemény, még mielőtt kiderülne, hogy csak úgy van, és ötletszerű ritka használat mellett szépen amortizálódik! Ez ne támadásnak, hanem érdeklődésnek kezeljed! A mundér becsülete azt kívánja, hogy erre a néhány kérdésre tisztességesen válaszoljon az, akinek a hatásköreébe tartozik. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.05. 16:14

[quote="astrohist] ... bár csak ez legyen az egyetlen népszerűsítő csill. ami nem müködik! BQ[/quote]

Kedves Lajos! Ez a hely Budapesten van, központi helyen, ahol naponta ezrek fordulnak meg, sétálgatnak, ahol rendezvényeket tartanak, sok a fiatal, és a téren ott áll egy elhagyatott bezárt kis csillagda! Vajon nem luxus-e, ha egy ilyen helyet nem használ ki az MCSE? Átlagosan, naponta ha csak 10 ember bejuthatna, az évi 3600 ember! Ha elterjedne, hogy mindig bele lehet nézni a távcsőbe, akkor futótűzként terjedne a hír, és szaporodna a természetttudomány iránti érdeklődők száma is! Az egyesület taglétszáma is! Nincs mindenkinek 100 ezer forintja, hogy saját távcsövet vásároljon, de szívesen áldozna egy alkalomra 20 Ft-ot! Az nem sok! Semmit nem lehet kapni ennyiért, igaz? Ha csak évi 3600 látogatóval számolok, és 20 Ft-os látogatási díjjal, az évi 72000 Ft, ami fedezi a villanyszámla költségeit. Ma egy villamosjegy is sokkal többe kerül! Ha van egy kis önkéntes csoport, egy tucat taggal, azok kéthetenként egy estét szerintem erre áldozhatnának, csak szervezés kérdése az ügy. Azt sem bánnám, ha nekem is kéthetente egyszer ott kellene tölteni egy fél éjszakát! A parkban van éjszakai biztonsági őrzés, és aki a csillagdába jön, azt beengedhetnék, és nézelődhet amannyit akar 20 Ft-ért! Csak azért írtam a 20 Ft-ot, mert manapság egy egész vállalatot lehet adni-venni 1 Ft-ért. Sok kicsi sokra megy! Csak pozitívan! Nem a kifogást, hanem a megoldást kell keresni! Üdv Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.04.05. 16:22

Nem az MCSE-hez tartozik.
Sokat nem tudok róla, én csak meghívott voltam. Akkor a Millenárisban lévő Jövő háza üzemeltette. Nem ez volt a fő profil, nem bemutató csillagvizsgálónak épült, a kamera képét mutató monitor csak egy állomás volt a sok közül.

Üdv, Zoli
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.05. 16:27

Imre írta:Ha van egy kis önkéntes csoport, egy tucat taggal, azok kéthetenként egy estét szerintem erre áldozhatnának, csak szervezés kérdése az ügy. Azt sem bánnám, ha nekem is kéthetente egyszer ott kellene tölteni egy fél éjszakát!


Itt a lenyeg: ha. Jelenleg a Polarisban sem vagyunk boveben a bemutatoknak.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.05. 17:34

Így mindjárt más a helyzet! Nincs emberük, nem csillagászattal foglalkoznak, de annak idején benne volt a beruházási tervben, ezért megépült, és hogy ne lehessen azt mondani, hogy nem használják, időnként felkérnek valakit, aki a beépített kamera által kivetített kép elé áll, és elöad róla valamit. Beírják a nagykönyvbe, hogy a feladat letudva egy időre, és annyi! Ha viszont pénz kell a működéshez, akkor nagyon jól jön, hogy nekik erre is kell, nyílván kapnak is valamennyit, de másra költik, ahogy szokott lenni. Akkor hagyjuk, semmi közünk hozzá, tegyenek vele amit akarnak! A fenntartása csak gond, állagmegőrzés, működtetés, tehát várhatóan lebontják, és bővíthetik a helyével a halastavaikat.... Erről ennyit részemről!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.12. 12:25

2012.04.03. Vénusz - Fiastyúk együttállás montázs. Teleobjektívvel UHC szűrővel készített háttér és távcsöves szűrő nélküli Vénusz felvétel összedolgozása. A háttérből a sötétkép nincs kivonva, a nyugati oldalon látható kissé vöröses fényű háttér a helyi városi fényszennyezés miat keletkezett. Egyes csillagok vöröses elhúzása az objektív színhibája, amely az UHC szűrő használatával erőteljesen kiemelve látszik. 10 db. félperces kép feldolgozása sajnos eléggé zajos maradt. A távcsövel készített 5 képen annak ellenére, hogy rendkívül rövid exponálási idővel készültek, mégis erősen látszik rajtuk a Vénusz szinte szivárványos hatalmas udvara, igaz a légkör sem volt tiszta, és a Vénusz sávjában éppen felhőcsíkok úszkáltak. A helyzet egyre kedvezőtlenebb lett. Először a távcsöves rövid idejű képek készültek, és miután a Vénusz már alacsonyabban járt, utána a maradék időben a Fiastyúk UHC szűrős felvételei következetek. A képek kidolgozása, egyeztetése Húsvét utánra maradt, a felhős napokban most készült el.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”