SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.04.19. 17:59

Sziasztok!

Van olyan ingyenes program amivel szinte automatikusan kidolgozhatnám a Philips Toucam webkamerámmal felvett anyagokat?Az Írisnek túl bonyolult a kezelése!Ha igen honnan tölthető le?AVI formátumban van minden anyagom ami érthető!

HDH
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.04.19. 18:23

Hermione írta:Van olyan ingyenes program amivel szinte automatikusan kidolgozhatnám a Philips Toucam webkamerámmal felvett anyagokat?


Registax, Avistack (gugli megmondja a letolto linkeket).

--mpt
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.04.20. 17:34

Sziasztok!

Hálásan köszönöm a segítséget a kidolgozó programok elérhetőségében és itt van egy próba kép a Hold egy részéről!
200/1000 Newton,Tele Vue 2,5X Barlow,Philips Tou Cam Pro,Registax és Photoshop!

HDH
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUM Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.05.03. 11:05

Sziasztok!

Próbálkoztam jól megnyújtani a fókuszom 5x-ös GSO barlow-al a Szaturnuszon, és hát kicsit elkedvetlenített az eredmény... A távcsövem 130/650-es Newton, így az ötszörös nyújtás 3250 mm-es fókuszt eredményez, ami elegendő a felbontás teljes kihasználásához. Namost ez elméletben nagyon szép, csak a gyakorlatban a Scopium kamerának édeskevés a fénymennyiség. Alább mutatom képeken, hogy miről is beszélek:

nyers.jpg

Capture 2013.05.02. 0_02_59.jpg

Capture 2013.05.01. 23_55_45.jpg

A nyers kép is csak úgy lett ennyire "világos", hogy még a színcsatornákat is felhúztam maximum "erősítésre" (igazából ez nem erősít, csak felszorozza az értékeket). A 2 perces videót feldolgozva a középső képet tudtam kihozni, ami a nyers képből kiindulva még így is csoda, de sajna minden részlet elveszik a zajban. Ami viszont egy kis öröm, hogy a színek szépek, nem lesz zöld a gyűrű és lilák a sávok, mint a legalsón (amin RGB align temészetesen el van végezve), ami noname 2x barlow lencsével készült. Ebből számomra az derül ki, hogy az 5x GSO barlow egészen jó minőségű (máshonnan nézve a noname nagyon gagyi), és ezt vizuálisan nézelődve is tapasztaltam. Próbaképp összeházasítottam az 5x barlow-t a távcsőhöz adott 25 mm-es super báriummal, és nem is adott olyan rossz képet. Persze az 5 mm-es planetary-val jobb és kényelmesebb, de ennél jóval roszabbra számítottam.

A pontosság kedvéért az összeállítás úgy nézett ki, hogy a 130/650-es newton-ba az okulár helyére raktam az 5x barlow-t, amibe pedig a Scopium kamerát mindenféle egyéb közdarab és szűrű nélkül. Szóval az lenne a kérdésem a tapasztalt Scopium kamerásokhoz, hogy ebben az összeállításban valóban csak ennyi van, vagy létezik olyan trükk, amivel még jobb eredményre számíthatok? :?:

Köszi,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.05.03. 11:15

Milyen magasan volt a bolygo? Szerintem ez (vagyis a legkor) a legkritikusabb az egeszben. Jobb egnel tudsz hosszabb expozicios idoket hasznalni (akar 1/10s), akkor esetleg nem kell feltolni az erositest.

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: SCOPIUM Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.05.03. 11:20

Kaszás Gábor írta:A pontosság kedvéért az összeállítás úgy nézett ki, hogy a 130/650-es newton-ba az okulár helyére raktam az 5x barlow-t, amibe pedig a Scopium kamerát mindenféle egyéb közdarab és szűrű nélkül. Szóval az lenne a kérdésem a tapasztalt Scopium kamerásokhoz, hogy ebben az összeállításban valóban csak ennyi van, vagy létezik olyan trükk, amivel még jobb eredményre számíthatok? :?:

Elméletileg 2500 mm körül van távcsöved ideális fókusza a kamerával, a 3300 mm - szerintem - picit sok. Próbáltad a kamera ősrégi driverét: http://www.makszutov.hu/download/scopiumcam_regi.zip ? Ez kissé talán fényesebb képet ad a visszajelzések szerint.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.05.03. 12:43

mpt írta:Milyen magasan volt a bolygo? Szerintem ez (vagyis a legkor) a legkritikusabb az egeszben. Jobb egnel tudsz hosszabb expozicios idoket hasznalni (akar 1/10s), akkor esetleg nem kell feltolni az erositest.

--mpt


30 fok, éjfél körül próbálkoztam, már majdnem delelt, amúgy olyan közepes volt a légkör, kicsit párás is, de nem volt nagyon rossz. A maximális expót állítottam be, ami 148 ms. De hoppácska! A felvétel 30 fps, ami ha jól sejtem azt jelenti, hogy valójában nem lehet 33 ms-nél több ez expó, nem? :?: :?: :?: Lehet, hogy akkor ez az expoidő csak akkor érhető el, ha leveszem az fps-t 5-re? Na ezt majd kipróbálom!

SzarkaLevente írta:Elméletileg 2500 mm körül van távcsöved ideális fókusza a kamerával, a 3300 mm - szerintem - picit sok. Próbáltad a kamera ősrégi driverét: http://www.makszutov.hu/download/scopiumcam_regi.zip ? Ez kissé talán fényesebb képet ad a visszajelzések szerint.


A 3300 mm fókusz lehet picit sok, de ebből a látványból kiindulva még 2500 mm-el is halovány lenne. A régi drivert majd megpróbálom, köszönöm!
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: TZ » 2013.05.03. 13:04

"kamerának édeskevés a fénymennyiség"

Csak hogy lásd, hogy más is jár hasonló cipőben...
Én okulárprojekciót használok, 10mm-es okulárral és a korábbi /tönkrement/ kamerámhoz képest az első alkalommal, néhány hete egyáltalán nem tudtam a Scopiummal értékelhető képet készíteni, igaz a légkör sem volt sem nyugodt, sem tiszta. Korábban próbáltam 2x Barlow és közdarabot a kamera elé, de nem tudtam élesre állítani.

Pár napja már javult a helyzet, kisebb nyújtást használtam, így fényesebb lett a kép, legalább az élességet be tudtam állítani rendesen. Ehhez az erősítést maximumra kellett tolnom. Beállítottam az élességet, a felvétel előtt lejjebb vettem az erősítést, mondván majd a sok képkockából összeáll valami, de nem sikerült. Valahogy úgy tudnám megfogalmazni, hogy annyira legyen fényes a képem, hogy lássak rajta normálisan részletet, különben a feldolgozás nem segít rajta érdemben - legalábbis nekem így sikerültek az eddigi 2 alkalommal.
De egyelőre csak ugatom a Scopiumot, keresgélem mit és hogyan kellene. A Jupiterről tudtam jobb és részletesebb képet csinálni /igaz, az sem színhelyes/, de ott volt fény és magasan járt.
A színek nem tetszenek, csak sárga van szinte, de igyekszem :)


TZ
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
MGen
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:00

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: MGen » 2013.05.04. 15:03

30 fok, éjfél körül próbálkoztam, már majdnem delelt, amúgy olyan közepes volt a légkör, kicsit párás is, de nem volt nagyon rossz. A maximális expót állítottam be, ami 148 ms. De hoppácska! A felvétel 30 fps, ami ha jól sejtem azt jelenti, hogy valójában nem lehet 33 ms-nél több ez expó, nem? :?: :?: :?: Lehet, hogy akkor ez az expoidő csak akkor érhető el, ha leveszem az fps-t 5-re? Na ezt majd kipróbálom!


Ne foglalkozz azzal, amit a Scopium driver kiír. 30fps, az max. 33ms expóidő. Ezen kívül még 15fps-t tud a kamera, amit egy régebbi driver fel is kínál, mint opciót. Akkor 66ms körül van a maximum. De úgy tudom a régi driver nagyobb analóg erősítést is be enged állítani és nem kell a fehéregyensúllyal "növelni" az erősítést, mert ez utóbbi nem visz további információt a képbe.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUM Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.05.10. 16:21

MGen írta:Ne foglalkozz azzal, amit a Scopium driver kiír. 30fps, az max. 33ms expóidő. Ezen kívül még 15fps-t tud a kamera, amit egy régebbi driver fel is kínál, mint opciót. Akkor 66ms körül van a maximum. De úgy tudom a régi driver nagyobb analóg erősítést is be enged állítani és nem kell a fehéregyensúllyal "növelni" az erősítést, mert ez utóbbi nem visz további információt a képbe.


Én kétféle driver-ről tudok eddig, és egyikkel sem tudok 33 ms fölé menni :( Bárhogy állítgatom a csúszkákat, 33 ms feletti expóidőnél láthatóan nem exponál többet a kamera semmilyen kombinációban. A driver íróját meg csókoltatom, azért az lenne a minimum, hogy a csúszkákat csak olyan skálán húzogathassa az egyszerű felhasználó, amit tud is az adott eszköz... Szétszedtem a kamerát, hogy a benne lévő vezérlő IC-k alapján próbáljak valami drivert vadászni a neten, de legnagyobb döbbenetemre több IC-ről le van kaparva a felirat :!: Ezt most miért :?: És ahogy a neten kutakodtam, úgy tűnik ez nem egyedi jelenség:

http://www.astronomieforum.at/viewtopic.php?f=8&t=5021

Esetleg el tudnád nekem küldeni annak a drivernek a linkjét, amit Te használsz, esetleg képet róla, hogy az eszközkezelőben milyen inormációkat ad magáról, és hogy hogyan néz ki pl. SharCap-ban, amikor állítgatod? Azért nekem sokat számítana a kétszeres expo idő, mert oké, hogy ez nem mélyég fotózásra való, nade a Szaturnusz talán nem is az ;)

szerk.: jah, azt majd elfelejtettem, hogy milyen és hány bites oprendszeren?
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”