SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.09.05. 09:38

van de soha nem használtam, mert webkamerához felesleges.
Egy Crayford sokkal jobb mint egy mezei fogasléces. (létezik minőségi fogas is, az más téma)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUM Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.03. 09:46

Sziasztok!

Első próbálkozásom: kicsi, sárga, de az enyém :)

jupi2x.jpg


Mintha valahol olvastam volna, hogy már a videó készítésekor kell a színeket súlyozni az érzékelő különböző hullámhosszakon különböző érzékenysége miatt. Milyen beállítást szoktatok alkalmazni?

Üdv:

Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.04. 16:09

a Jupiter rovat 83.oldalához:

Akromatikus lencsével nehéz színhű képeket csinálni, több okból is. Egyik, hogy a lencse nem képez le minden hullámhosszt ugyanabba a pontba. A másik, hogy az üvegek különböző mértékű elnyelést mutatnak hullámhosszonként. Nekem is van egy 100/1000-es csövem, nagyon profi objektívvel, de színű képeket nem sikerült összehoznom vele, jóllehet nem is sokáig kísérleteztem. Nagyon kontrasztosan rajzolnak viszont a jó lencsék, a színt meg szerintem utólag érdemes a vizuális látványhoz szabni. Rá kell hangolódni... :)

Gábornak:
A felvétel kissé beégett, valószínűleg kicsit több nyújtás lenne a legjobb ennek megoldására. Ha túl sok a fény, abból szintén nehéz színhű képet kapni. A kontrasztot vedd 0-ra, a színegyensúlyt egyelőre ne bántsd, egyszerűen bökj a WB gombra. Ha már egy kicsit megszoktad a kamerát, majd érezni fogod mit csinálj. Az erősítést mindig mindig minimálisra, az időt hosszabbra állítsd, elég, ha a kép olyan fényes, hogy tudj válogatni a kockák között.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.04. 16:38

Most csak egy névtelen 2x barlow-om van, ez 1300 mm-es fókuszt ad, ahogy olvasgattam,ennél jóval több kell. Mivel vizuálisan nemigen tudnék használni egy 5x-öset, még filózok, hogy csak ezért érdemes-e... A Jupiter topikban lévő képet úgy csináltam,ahogy írtad, nem volt beégve, utólag világosítottam. Szóval akkor felvételkor ne állítgassam a színeket? Azt hittem, hogy kameratípusonként van egy rgb beállítás, ami nagyjából jó eredményt ad. Hát akkor tovább próbálkozom, talán ma este melegebb lesz :)
Köszi,
Gábor
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUM Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.05. 16:11

Nem volt melegebb, deresedett a távcső :) A színes képekkel egyszerűen nem tudok mit kezdeni, a lila/sárga kombinációból nem tudok kitörni... Inkább FF-ben dolgoztam fel, úgy ezt kaptam:

Capture 2013.03.04. 20_38_09_BW.jpg
Egyelőre nem érzem, hogy ennél többet ki tudnék hozni, bár talán egy rendesen elvégzett jusztírozás elkelhetne, valószínűleg első nekifutásra nem lett a legtökéletesebb...

Viszont nagy örömömmel tapasztaltam, hogy felcsavarva a csúszkákat, egészen halvány objektumokat is sikerül vele "megörökíteni", vagyis leginkább kiszűrni a zajból :) (átszerkesztettem inverzre, jobb így a szememnek)

Capture 2013.03.04. 21_02_41_BW_N.jpg

A két csillag segítségével könnyedén illeszteni is tudtam két, 50 perc különbséggel készült képet:

Jupiter 2013.03.04. 20_12_45 21_02_41.jpg

Üdv,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kaszás Gábor 2013.03.07. 13:22-kor.
Sidius

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.05. 19:01

Szerintem ez már sokkal jobb kép! Ha módodban áll, akkor legalább kölcsönbe próbálj ki egy nevesebb Barlow-ot. lehet, hogy ez a mostani a színes kép akadálya.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.07. 15:25

Sidius írta:Szerintem ez már sokkal jobb kép! Ha módodban áll, akkor legalább kölcsönbe próbálj ki egy nevesebb Barlow-ot. lehet, hogy ez a mostani a színes kép akadálya.

Köszi! Nevesebb Barlow alatt ugye nem Televue-t értesz, hanem mondjuk GSO-t? :oops:

http://www.makszutov.hu/termek/gso_barlow_5x

Ez a darab 3250 mm-re nyújtaná a fókuszom, amivel ha jól számolom 5,6 / 3250 * 206,3 = 0,36 ''/pixel felbontásom lenne, ami meghaladja az elméletileg szükséges 120 / 130 / 2 pixel = 0,46 ''/pixel felbontást.

Másik kérdésem az lenne, hogy lehet-e, érdemes-e több Barlow-t egymás után tenni?

Üdv,
Gábor
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.03.07. 15:33

Kaszás Gábor írta:
Sidius írta:Szerintem ez már sokkal jobb kép! Ha módodban áll, akkor legalább kölcsönbe próbálj ki egy nevesebb Barlow-ot. lehet, hogy ez a mostani a színes kép akadálya.

Köszi! Nevesebb Barlow alatt ugye nem Televue-t értesz, hanem mondjuk GSO-t? :oops:

http://www.makszutov.hu/termek/gso_barlow_5x

Ez a darab 3250 mm-re nyújtaná a fókuszom, amivel ha jól számolom 5,6 / 3250 * 206,3 = 0,36 ''/pixel felbontásom lenne, ami meghaladja az elméletileg szükséges 120 / 130 / 2 pixel = 0,46 ''/pixel felbontást.

Másik kérdésem az lenne, hogy lehet-e, érdemes-e több Barlow-t egymás után tenni?

Üdv,
Gábor

Használhatsz több barlow lencsét is, ekkor a 2x és a 3x barlow 6x-oz, de jobb minőségben érhetsz el nyújtást, ha a kamerát távolabb teszed a lencsétől egy toldattal. Igaz ekkor a 3x barlow "csak" kb 3.5-4.5x-özni fog.

Az "álmoskönyv" szerint ideális esetben a kamera felbontóképessége fele legyen, mint a távcsőé. Tehát egy 12 cm-es távcső felbontóképessége kb 1", azonban a fókuszt addig érdemes nyújtani, mig a kamera felbontóképesség 0.5" lesz. (Ez csak elmélet, hiszen szines kamera esetén a Bayer-maszk meg a légkör bezavarhat....)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.07. 15:56

Üdv Gábor!
Valahol azt írtad, hogy noname. Úgy gondoltam, hogy ahhoz képest nevesebb. :)
Különben Levente ajánlását érdemes követni nyújtásilag! Az irányelv az, hogy a felbontani kívánt részleteknek nem szabad egy pixelre esni, különben nem lesz meg a digitális felbontás az optikai mellett.
A piacon forgó barlowokról nem merek nyilatkozni, mert nem ismerem őket. Az biztos, hogy a GSO 2,5x-es APO-ja nekem nagyon bevált. Van egy hosszú tubusú japán 2x barlowom is, amit vagy húsz éve vettem, márkajelzése nincs. Akkor elég sokba került, sima akromatikus, de még az f/4-es optikával is elbánik gond nélkül. Tükrök csillagtesztelésére is használom és semmilyen látható hatást nem gyakorol a diffrakciós képre. A színhibája vizuálisan kicsivel több mint nulla.
Ha lenne rá módom, kérnék kölcsön a mostani fellelhetőkből sokfélét, és írnék róla tesztet a Meteorban. Ár-érték, esztétika meg egyebek.
MGen
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:00

Re: SCOPIUN Hold,Bolygó CCD kamera

Hozzászólás Szerző: MGen » 2013.04.12. 16:53

Sziasztok,

a színegyensúlyhoz tudok hozzászólni e kamera ügyében. Elég egyszerű eszköz, mint az ék :), a dirver egyszerűen 8 biten kapja a CCD összes pixelét, tekintet nélkül az érzékenységére. Így bármilyen fehéregyensúly (1 és afelett) nem ad hozzá semmit a képhez, sőt még kicsit be is zavar, mert 8 bitet skáláz át 8 bitre, lesznek lépcsőfokok, amik "torzulnak" (bár ezt elfedheti a kép zaja átlagoláskor).
Ha javasolhatom, (1,1,1) fehéregyensúllyal rögzítsetek a kamerával és a feldolgozott (átlagolt) képen majd lehet állítgatni ezt. Természetesen előnézeti képhez nem árt, ha "fehér" a bolygó.

A driver-nek egyébként van egy igen fura része, a zöld csatorna debayer metódusa kissé furi. Ez látszik is rajta, de konkrétan a driver gépi kódjából tudom. Ez jó hosszúra nyújtott fókuszoknál nem igazán érdekes, de rövidebbnél igen. Egy kísérleti Jupiter-felvételem élesítésekor jelent meg ez az "artifact". Talán még megvan a kép, bár elég régi.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”