Lightbox készítése.

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.17. 20:29

Igen érdekelne hogyan készült és milyen lett, de szerintem másnak is tanulságos.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.04.11. 11:54

Összeraktam egy flat field box-ot 127/1500 MC távcsövemhez. A működését a távcső vezérlésének tápot adó akkumlátorra bíztam.

Ebből a honlapból indultam ki:
http://www.astrosurf.com/comolli/flatfield2.htm

Az enyém ilyen lett:
Kép
Kép

Felhasznált anyagok:

elektronika:
lomex.hu-ban szereztem be, a következő cikkszámon futnak:
1db 06-03-18 potméter
9db 95-02-93 LED
3db 09-00-49 ellenállás
1-1db piros és feket krokodilcsipesz az akkumlátorhoz való csatlakozáshoz
kábel

mechanika:
0,5 m 150-es PVC cső http://ventilatoraruhaz.unas.hu/spd/KO150-05/Awenta-KO150-05-PVC-merev-cso-NA150-05-m
2db 50%-ben opálos 2 mm vastag plexi, átmérő 149 mm-re vágatva http://www.mkiplexi.hu Itt megvolt az alapanyag és a vágás is a többi helyhez képest elfogadható áron.
2db 2 mm vastag textilbakelit, átmérő 149 mm-re vágatva. Ezt nem tudom honnan lehet beszerezni, nekem volt ilyen. :)
6db 10 mm x 10 mm x 15 mm textilbakelit kocka.
6db lemezcsavar
2 oldalas 3M VHB 9473 ragasztó

A LED-eket az egyik textilbakelit lemezre ragasztottam, majd 3-at kötöttem sorba és a 3 soros ágat párhuzamosan. Mindezt úgy, hogy a 3x3-as mátrix minden sorába és minden oszlopába más más ágról való LED jusson, hogy minél homogénebb legyen a megvilágítás.
SMD LED-eket választottam, bár elég nehéz volt forrasztani őket, (Első körben nem is lett jó mindegyik érdemes pár darabbal többet venni, már aki nem gyakorlott az ilyesmiben.) de a furatraszerelt LED-eknem elég kicsi volt a kibocsájtási szögük.
A bakelit kockákat 120 fokonként felragasztottam kétkomponensű epoxi ragasztóval. Ezek adják a fület amivel a csőben rögzítem őket.
A másik bakelit lapra szereltem a potit, ez a lap a szerkezet zárását is adja. Ezekre is felragasztásra kerültek a fülek.
A csőbe a következőképpen lettek szerelve:
40 mm mélyen lett berakva a záró textilbakelit a potival. Azért mert a potinak elég hosszú tekerőgombja van. Ilyen sikeredett. Viszon ennek a mélyedésnek meglett a haszna, mert ide bele lehet csavarni az akkumlátor felé menő kábeleket.
Ettől 15 mm távolságba került a LED-es bakelit.
Utána 25 mm távolságba követte az első plexi lap, majd ettől 20 mm-re a második.
A végén kb. 40 mm kifutást hagytam a távcsőre való illesztésnek.
A LED-es bakelit és a plexik közti távolságot távtartó gyűrűkkel oldottam meg. A két plexi közötti be van ragasztva kétoldalas ragasztóval, innem szerelhető az egész két irányba. A távtartó gyűrűket a PVC csőből vágtam, kiszelve belőlük a szükséges részt, hogy pont belecsússzanak a 150-es csőbe. A távcső felőli záró gyűrűt szintén kétoldalas ragasztóval rögzítettem, de csak pár ponton, hogy ha bontani kell lehessen.
Az elektronika rögzítése a felragaswztott fülekbe fúrt csavarokkal történik, ez egyszerűen szerelhető.

A végeredmény látszólag jó lett, még nem próbáltam élesben. De szép homogén fényt ad, a potival pedig tudom állítani a fémnyerőt.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.04.28. 15:26

Hali

Nem kevés munkának tűnik, az anyagár se kevés. Leginkább a plexi, mert mondjuk a 150 forintos LED talán nem olyan vészes. Megéri a boltban 14 kHUF-ért kapható flatboxhoz képest?
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.28. 21:55

Lac írta:Megéri a boltban 14 kHUF-ért kapható flatboxhoz képest?

SZia!
Az alkotás örömével és sikerével "spékelve" biztos megéri. Erre pillantva biztos, hogy kellemesebb gondolatok ébrednek és mennyivel büszkébben mutatja az ember a barátainak, mint a kínai, bolti változatot.
Én legalábbis így vagyok vele. :lol:
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.04.28. 23:03

Frigyes írta:
Lac írta:Megéri a boltban 14 kHUF-ért kapható flatboxhoz képest?

SZia!
Az alkotás örömével és sikerével "spékelve" biztos megéri. Erre pillantva biztos, hogy kellemesebb gondolatok ébrednek és mennyivel büszkébben mutatja az ember a barátainak, mint a kínai, bolti változatot.

Az általunk forgalmazott flatbox Magyarországon készül, és nyugat-európában is kapható.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2016.04.29. 16:28-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.04.29. 07:38

Lac írta:Hali

Nem kevés munkának tűnik, az anyagár se kevés. Leginkább a plexi, mert mondjuk a 150 forintos LED talán nem olyan vészes. Megéri a boltban 14 kHUF-ért kapható flatboxhoz képest?


Nagyjábóli anyagár 5000eFt körül van, ebben nincs benne a két bakelit korong, ami nekem semmibe sem került.

Valóban nem az volt a lényeg, hogy olcsóbbat készítsek, sőt még csak nem is jobbító szándék vezérelt, inkább a barkácsolás öröme. :)
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.04.29. 08:18

Valami ilyesmire gyanakodtam ;)
Tegnap egyébként benéztem a Bauhausba, ahol is pár száz pénzért lehet 2mm-es opál plexit kapni. Dekopír fűrészem meg van. Úgyhogy szerintem a hét végén vagy a jövő héten én is nekilátok :)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.29. 09:02

SzarkaLevente írta:Az általunk forgalmazott flatboxot Magyarországon gyártjuk, és nyugat-európába is exportáljuk.

Szia!
Ezt örömmel hallom. Ellenben akkor még mindig ott van az alkotás öröme és a büszkeség, ha sikerült is.
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.04.29. 13:19

Frigyes írta:
SzarkaLevente írta:Az általunk forgalmazott flatbox Magyarországon készül, és nyugat-európában is kapható.

Szia!
Ezt örömmel hallom. Ellenben akkor még mindig ott van az alkotás öröme és a büszkeség, ha sikerült is.
Üdv: Frigyes

Ezzel nem tudunk versenyezni. Minden másra ott van a Mastercard :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Lightbox készítése.

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.29. 22:01

SzarkaLevente írta:Ezzel nem tudunk versenyezni. Minden másra ott van a Mastercard :)

Levente, ez hatalmas volt. :lol:
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”