Auto guiding Linuxon

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.04. 21:12

Nincs mit, szívesen.
Örülök, hogy végre tisztázódott az általad használni kívánt kapcsolat. Az a helyzet, hogy szinte mindenki az ST-4 kapcsolatot használja: egyszerűbb is, kevesebb a hibalehetőség is; ezért nem akart nekem egyből lejönni, hogy te most LX200-as szinten kívánod vezetni a mechanikát, pláne, hogy a linguider – eddig – ezt nem tartalmazta tudomásom szerint.

Lac írta:Valahol azt olvastam, hogy a mechanika vezérlőjére guider porttal rendelkező kamerán keresztül lehet felmászni, különben a kézivezérlőn keresztül lehet meghajtani a mechanikát.
Ezek szerint a guiding nem is fog menni a kézivezérlőn kereszül, vagy csak a lin_guiderrel nem?


Guider portos kamerán keresztül nem lehet „felmászni”, de szerintem te is tudod ezt.

A kézivezérlőn keresztül esetleg még működhet a vezetés, mert az LX200-as parancsok közt van ilyen, csak az a gond, hogy a Nexstar-protokoll nem biztos, hogy tartalmazza. Most gyorsan rákerestem, az első nexstar-protokollos dokuban nem is szerepel... Ennek viszont ellentmond az, hogy az új linguiderben meg ott van a nexstar beállítási lehetőség... Ez új dolog, az én régebbi verziómban nem szerepelt. Ma letöltöttem az újabbat, meg fogom nézni, hogy mi a helyzet ezzel.

Amúgy Stelláriummal megy a GoTo?
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.04. 21:44

Amíg megnézem: az a bökkenő, hogy egy portot nem használhat két program (a Stellárium és a Linguider) egyszerre. Ez az ASCOM és az Indi előnye – ezeknél ilyen gond nincs.
Így vagy csak gotozásra, vagy csak követésre lehet használni a soros portot.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.04. 22:00

No, a Stellariummal már megy. Bár nem ez a cél, de legalább az látszik, hogy ez a lánc működik.
A jogosultságok beállításánál volt némi probléma (mint írtam nem vagyok nagy Linux guru), de a Stellarium szépen megmozgatta a mechanikát.
Az nem lenne baj, hogy vagy GOTO, vagy követés. Vagy bóklászom gotoval, vagy fényképezek. Mondjuk először megtalálom kézivezérlővel, aztán azt már ki lehetne iktatni. De mindegy, ha már csak ez lenne a probléma, igen örülnék.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.04. 22:23

Végül is megoldható, hogy ráállás után az ember bontja a kapcsolatot a Stellariumban, majd elindítja a Linguidert. Kezdetben bizonyára megfelelhet, azonban hosszabb távon érdemes volna vagy venni készen kapható USB-ST4 adaptert –nem is vészes az ára –, vagy építeni egyet.
De lehet használni a párhuzamos portot is, ha van. Viszont azzal megintcsak vigyázni kell, mert vannak olyanok is, amelyek csak pár milliamperrel terhelhetők; ezeknél mindenképp meghajtó áramköröket kell alkalmazni, pl. az ULN2003-at, nem pedig sima ellenállásos-tranyós megoldást – de szerencsére az IC beiktatása rém egyszerű.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.05. 08:06

A Windowsos PHD-val végül sikerült mozgásra bírni a mechanikát a kézivezérlőn keresztül Celestron mechanikaként. Azért még próbálkozom a Linuxos megoldással, barátunk a Gugli.
Szép eget.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.05. 10:44

Gondolom, telepítetted a libnexstar függvénykönyvtárat is, vagy nem? Ma este tényleg ránézek.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.05. 19:29

Eddig úgy gondoltam, telepítettem. Letöltöttem, amit az INSTALL nevű fájl mond azt megcsináltam: .-configure, aztán make, aztán sudo make install. A -usr-local-lib mappában ott a libnexstar.so. De hogy ez elég-e, azt nem tudom. Ezért utálom a Linuxot.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.05. 19:31

No, miközben itt füstölögtem még egyszer megnyomtam a +- gombokat, erre a mechanika elkezdett morogni. Ezek szerint csak elindult.
Jövök neked egy TR-rel.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”