Éjszakai égbolt kép

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Offsboy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.08.13. 10:40

Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Offsboy » 2010.08.13. 11:26

Sziasztok,
tudna-e valaki olyan képet küldeni/linkelni, ahol az éjszakai csillagos ég (lehetőleg az északi nyári égbolt)olyan felbontásban van, hogy egy kb. 2,5x2,5m-es méretben ki lehessen nyomtatni (ez kb. 16000x16000px).
Tükörreflexes géppel komoly felszereléssel elég jártas vagyok a tejút, ill. "csillaghúzós" képek készítésében, több alkalommal próbáltam panorámát készíteni, de egyszerűen nem tudtam összeilleszteni sem PS CS4-el, sem más programokkal (Hugin, PanoramaMaker, PTGui...stb.), mert nem találtak rajta elég illetsztési pontot. Szóval sajnos maradt az a lehetőség, hogy megkérdezem, hátha van valakinek hasonló, illetve tudja hol lehet ilyet kapni, nagyon szükségem lenne rá.
Köszönöm
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.08.13. 12:02

Ilyen fotót találni bajos lesz, nem csak a mérete miatt, hanem azért is, mert sok azonos fényességű mozaikból kellene rendkívül sok pont mentén illeszteni. Ha ezt meg is tudja csinálni valaki, nem gondolom, hogy ilyen méretben közprédára bocsátja.
Mire kell?
Falitérkép, vagy annak a digit anyaga nem jó?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.13. 12:25

Azt hiszem egy ilyen mozaik összeillesztése vetülettanilag képtelenség. Az 1950-es években mintha láttam volna olyan képet, amit a Smithsoniain Inst. készitett, egy tengelyre szerelt 8 vagy 10 fotógéppel, azon fél-fél égbolt volt, és valami nagyítási trükk is volt vele. BQ.
Offsboy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.08.13. 10:40

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Offsboy » 2010.08.13. 12:42

Köszi a válaszokat!
Plafonra kellene, és természetesen tudom a buktatóit, hogy miért nagyon nehéz elkészíteni sajnos. Fali térképen pontosan mit értesz? A szokásos 2 félgömbös csillagtérképet? Nem találtam neten sem ilyen nagy felbontású digitalizált, sem ekkora méretű elkészített nyomatot, posztert. Digitalizáltan jobb lenne, mert akkor azon még tudnék utómunkázgatni, hogy jó legyen, de egyenlőre nem úgy áll a szénám, hogy legyen lehetőségem válogatni. :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.08.13. 12:52

Offsboy írta:Köszi a válaszokat!
Plafonra kellene, és természetesen tudom a buktatóit, hogy miért nagyon nehéz elkészíteni sajnos. Fali térképen pontosan mit értesz? A szokásos 2 félgömbös csillagtérképet? Nem találtam neten sem ilyen nagy felbontású digitalizált, sem ekkora méretű elkészített nyomatot, posztert. Digitalizáltan jobb lenne, mert akkor azon még tudnék utómunkázgatni, hogy jó legyen, de egyenlőre nem úgy áll a szénám, hogy legyen lehetőségem válogatni. :)

Én vagyok a gyártója és kiadója ennek: http://www.tavcso.hu/konyvek.php
Itt a fali csillagtérképet nézd. Természetesen megvan vektoros állományban, merthogy úgy készült, nem valami beszkennelt szutyok. Romlás nélkül nagyítható, ha úgy kell, akkor csak a kerek térkép rész is.
A poszternyomtatás nem olcsó dolog, négyzetméterenként párezer forint. Még így is érdekel?
Offsboy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.08.13. 10:40

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Offsboy » 2010.08.13. 13:07

Nyomtattattam már posztert, és ennek is utánaszámoltam, tudom kb. mire számíthatok. Ha vektorosan van meg, akkor gondolom Corel-ben készítetted, azt meg sajna még nem használtam (de gyorsan tanulok:)).
Írok privit!
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.08.13. 21:52

Offsboy írta:Nyomtattattam már posztert, és ennek is utánaszámoltam, tudom kb. mire számíthatok. Ha vektorosan van meg, akkor gondolom Corel-ben készítetted, azt meg sajna még nem használtam (de gyorsan tanulok:)).
Írok privit!


Nem csak corelben lehet vektorosan csinálni vmit...
Illustratorban is lehet...

De mostmár marhára izgat engem is a dolog. Viszont vektorosan hogyan ábrázolod a ködöket? Meg a csillagok se lesznek túl szépek...

Photoshopban viszont könnyen lehet torzítani a layereket. Kell egy jó sötét hely. Elkezdeni fotózni, és megpróbálni egymásra illeszteni őket, csak ugye itt több buktató van. Azonos fényesség mellett kell fotózni, azonos módon kell feldolgozni, hogy egyforma legyen a színe a képeknek.

De úgy emlékszem, ezen a fórumon is volt hasonló próbálkozás némi eredménnyel.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.08.14. 08:34

Nem tudom, hogy vetületeiben össze lehetne-e hozni, de egy tipp: Digitized Sky Survey képekből nem lehetne ezt összerakni?
Offsboy
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.08.13. 10:40

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Offsboy » 2010.08.15. 15:19

Stellarium-ból próbáltam kiszedett képeket összeilleszteni, de nem ment.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Éjszakai égbolt kép

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.08.15. 17:40

Fotókból nem lehetséges az illesztés a vetületi problémák miatt. Vektorosan kell megrajzolni - az én falitérképem Illustratorban készült - és a Tejutat pixelesen alávarázsolni. Mit gondoltok, miért nincs olyan sok ilyen csillagtérkép a világon? Mert nagyon melós és érteni is kell hozzá: a térképészet mégis csak egy önálló szakma! Nem hiszem, hogy csak úgy érdemes nekiugrani. Ráadásul ha a Tejutat fotók alapján teszed fel, nem fog hasonlítani a vizuális látványra.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”