Milyen gépet érdemes venni?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
norbert hegyi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.06.21. 00:01

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: norbert hegyi » 2015.12.16. 21:56

Sziasztok!
Mindig mindenki a Canon-t ajánlja, de...

Egy jó gépet szeretnék venni. Nem csak asztrofotós célokra szeretném használni. Valószínűleg az asztrofotózás a használatnak legjobb esetben is negyedét fogja csak kitenni.

Nikon D5300, Nikon D5500 vagy Canon 700D, talán Canon 750D lenne a választott gép!

Soha sem fogom (a következő 5-6 évben biztos nem) átalakítani a gépet. Ez nem befolyásoló lehet tényező a választásomnál.

Többen azt mondták nekem, hogy a Nikon objektívek sokkal drágábbak, mint a Canon objektívek . Ez az eltérés az adott márkák gyártmányai esetén a saját internetes böngészésem szerint (kb. 250.000 forintig) általában nem is létezik, néha 3-5000, max 10.000 forint pár teleobjektívnél. Sigma vagy más gyártók esetében nincs is árkülönbség. Nem tudom, hogy hol vannak azok az órási 20-30.000 forintos árkülönbségek?!

Volt szerencsém kipróbálni, hogy a Nikon D5300 és D5500 kevésbé zajos képeket késes csinálni magas ISO mellett is, mint a Canon 700D és 750D gépei. Szóval magas fényérzékenység esetén az első percek folyamán készített képek biztos jobbak.

Olvastam, hogy a Nikon D5300 és D5500 kontrasztdinamikája jobb, mint a Canon 700, 750, 760D gépeké.

Azt mondták nekem, hogy a Nikon-ban levő Sony CMOS-érzékelők gyorsabban zajosodnak használat folyamán, mint a Canon érzékelői. Erről nincs tapasztalatom, mivel minden géppel csak kb. 15 percet tudtam foglalkozni, kb. 10 perc tényleges használattal. Ennyi idő alatt nem tapasztaltam zajosodást. De nem is készítettem annyi képet, hogy legyen hasonlítási alapom.
Ez a kijelentés, hogy a Nikon-ok érzékelői gyorsabban és erőteljesebben zajosodnak, mint a Canon-ok érzékelői mennyire igaz? Itt a kérdésemben az egyik gondolatom, hogyha a legújabb Nikon-ba beépített érzékelők fejlettebbek (ez az én benyomásom) a Canon érzékelőknél, akkor a mai napon is érvényes ez a kijelentés az általam megnevezett Nikon modellekre?

A Nikon benyomásom szerint hangosabban fókuszál, mint a Canon, ami videofelvétel készítésekor nem túl jó tulajdonság.

A Nikon 60fps videót készít, míg a Canon csak 30fps-t.

Szubjektív benyomásom, hogy a Canon esetében a márkanévért felárat kell fizetni.


Kérlek írjátok meg őszinte véleményeteket minden említett kérdésemre, gondolatomra!
Köszönöm!
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.12.17. 07:52

Sajnos semmilyen saját tapasztalatom nincs az említett típusokkal, de itt elég részletes tesztek is vannak:
https://pixinfo.com/hu/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.17. 08:42

norbert hegyi írta:Sziasztok!
Mindig mindenki a Canon-t ajánlja, de...



Üdv!
Találtam egy érdekes cikket:
http://index.hu/tech/2015/12/17/ket_tes ... dveloinek/

Egyébként én is a Canont ajánlom.
A szekrényünk tele van használhatatlan gépekkel. Fuji, Olympos, Nikon, Kezdettől fogva volt valami mindegyikben ami nem tetszett, de olcsóbbak voltak a Canonnál, ezért vettem meg.
Most egy Canon van, de fényévekkel jobb ezektől.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.12.17. 08:47

"Kérlek írjátok meg őszinte véleményeteket minden említett kérdésemre, gondolatomra!
Köszönöm![/quote]"

Kedves Norbert!
Nyilván mindenki azt fogja dícsérni, amit használ, amivel van tapasztalata.
Nem tudattad velünk, hogy új, vagy jó állapotú használt gépben gondolkodsz./Vagy csak figyelmetlenül olvastam./
Én szeretnék még figyelmedbe ajánlani más márkát is, mondjuk az általam használt PENTAX K200D-

https://pixinfo.com/cikkek/pentax_k200d.1

Sok ponton időjárásállóságilag megerősített gépváz /por és csepálló/ ás kategóriájában nagyon jóra értékelt képzaj jellemzi. Érdemes elolvasni a tesztet.
Én általános fotózási célokra választottam, amiben remek eltekintve hogy nem videóz és nincs benne LiveView.
Csillagászati fotók készítéséhez pedig jól jöhet a jó szigeteltsége.
Ilyen fuss ide gépnek egy CANON PS SX230-at használok beépített GPS vevős, ami viszont nagyon jó full HD videót csinál. De ez egy zsebrevágható más kategória.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.12.17. 09:23

Szerintem egy gépre sem lehet azt mondani hogy az a legjobb választás, mert ez egyén és téma függő.
Ez attól függ mire használod, pl. hiába van egy gépben nagyon jó szenzor ha csak 1 keresztszenzoros fókuszpont vagy van ép 50 is van de csak jó fényviszonyok között tud működni.
Én is kipróbáltam több gépet és teljes mértékben jobban azok a Nikon gépek amiket felsoroltál szenzor ügyileg.
Minden gép más és másban jobb. A Canon azért terjedt el mély ég fotózásnál, mert teljesen ki lehet kapcsolni a processzoros feldolgozást.
Szerintem kezdőként teljes mindegy mit veszel, mert nem a gépen fog múlni a képek minősége. (astrofotónál meg pláne) Oda egy 20eft 350D is tökéletes, mert nem a kicsivel jobb zajviszony vagy szenzortisztítás, stb fog múlni a kép minősége. A nappali fotózásra, meg te tudod mit szeretnél előnybe részesíteni. (portré, sport, videó)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Milyen gépet érdemes venni?

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.12.30. 13:03

Szubjektív vélemény: olyan hogy is-is megoldás nem létezik legalább is hosszú távon, + ha komolyan gondolja az ember. Tapasztalatból mondom...itt a hátam mögött a 700D és már nézegetem hozzá a Baader filtert. :twisted:
no de komolyra fordítva a szót. Nyílván lehet és kell is próbálkozni más gépekkel. Én személy szerint egy kis m4/3-os oly E-PL3-as MILC-el is elég jól elszórakoztam. Ha jól emlékszem az M13-as képemet azzal csináltam. Egy kicsit elkanyarodva az asztrofotós témától említeném meg, hogy nem fér a fejembe sok ember brand-"fetisizmusa"...nem a fórumon a való életben "face to face". Tetszőlegesen választva: "...mert a Canon, Nikon azok nevek", "mert a Sony-k", "...bezzeg a Pentax", "...csak dslr-t vegyél", "...ne vagyél dslr-t, neked felesleges","...mi az a MILC?"! Nem szaporítom a szót, de nekem fájdalmas látni hogy mennyire elvakultak lehetnek az emberek és sokszor a saját szemüknek nem hisznek. El kellene fogadni, hogy a fényképezés nem egy egzakt dolog...az egyéni igények és a gép tudása kéz a kézben jár. Ami jó nekem egy adott probléma megoldásához, azzal nem biztos hogy más ember más feladatnál boldogul.
..és így jutunk el odáig hogy az asztrofotózás egy speciális műfaj, az hogy a itt Canonok terjedtek el az nem a véletlen művé.

"Volt szerencsém kipróbálni, hogy a Nikon D5300 és D5500 kevésbé zajos képeket késes csinálni magas ISO mellett is, mint a Canon 700D és 750D gépei. Szóval magas fényérzékenység esetén az első percek folyamán készített képek biztos jobbak."

Ez így van! Csakhogy asztrofotózásnál kikapcsoljuk a zajszűrést, mivel elkeni vagy törli a részleteket. A zaj eltüntetése a korrekciós képek (darok) és a speciális képfeldolgozó szoftverek feladata nem f.gépé. +erre jön rá hogy a Nikonokban ahogy már fentebb írták 100%-ban NEM lehet ezt kikapcsolni, hiába kapcsolod ki a hosszú expós zajszűrést a menüben.

"Olvastam, hogy a Nikon D5300 és D5500 kontrasztdinamikája jobb, mint a Canon 700, 750, 760D gépeké."

Ez is helyes...csak éppen irreleváns! Kevés objektum (pl. Orion-köd) kivételével nincs az égbolton olyan objektum aminek olyan nagy lenne "fényerő tartománya" hogy ne lenne képes egy expóval lekapni egy Canon. Ha még is így van akkor 2különböző expóval és pl. a Fényes Lóránd-féle maszkolásos technikával össze lehet dolgozni a képeket úgy hogy jó legyen.

Aztán ott van a pixel-pitch problematikája. Mivel a Nikonok nagyobb felbontású 24MP-es érzékelőt használnak ugyan akkora lapkamérettel (APS-C) ezért kisebbek a pixelméretek mint a Canonnál (3.89mikron vs. 4.29mikron)...ergo valamivel több fényt tud hasznosítani. Egy komoly csillagászati CCD sem a nagy felbontásával akar domborítani! 8-)
Moddolt gépeknél sincs Nikon. Canon és Sony...utóbbinál az A7s kis "fotonszivattyúja" nagyon érdekes darab: http://www.centralds.net/cam/?post_type=product

Amúgy nagyvonalakban oké amit írsz, de azt neked kell eldönteni hogy mennyit akarsz vele csillagászati célokra fényképezni és mennyit hétköznapibb körülményke között, mert előbbinél a Canonok a nyerőbbek. (ui. sony jön föl mint a talajvíz...csak lennének olcsóbbak a full-frame A7s-ek)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”