Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2020.02.21. 16:03

A tubusgyűrűre tett csavar kb. majdnem a legrosszabb hely egy fényképező rögzítésére. De ez csak egyéni vélemény :)
Sokkal stabilabb (rögzítés szempontjából és a mechanika stabilitása miatt is) megoldás, ha egy 1/4"-os csavarral, vagy a tubusgyűrűbe tett fotócsavarral közvetlenül a távcső helyére rögzíted a fényképezőt.

Egy léptetőmotoros(!) EQ2-vel és objektívvel szép tejutakat lehet lőni, 18mm-n simán bírta a 2,5 perceket. 50mm-n már valószínűleg számottevő selejttel készülnének a 1,5 percesek is, de egy próbát megér, ha amúgy minden adott hozzá.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.02.21. 17:38

Szilágyi Zsolt írta:
2020.02.20. 12:38
Amcsüdv!

Az lenne a kérdésem, hogy egy EQ 2-es mechanikára szerelt motoros óraművel, és a tubusgyűrűre felszerelhető fényképezőgéppel mennyire lehet próbálkozni fényesebb objektumok fényképezésével?

Válaszaitokat köszönöm!

EQ 2-re, 3-ra fotóadapterek. Próbálkozz ezek valamelyikével:
https://tavcso.hu/termekcsoport/mech_kieg_fotofeltet
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.05.09. 09:42

Módosítottam a hozzászólást, mert nem ide való dolog volt benne (adok-veszek téma).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára justincase81 2020.05.09. 14:34-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1694
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.09. 13:25

justincase81 írta:
2020.05.09. 09:42
Sziasztok! Eladó lehet egy BTC-n vásárolt teljesen patika állapotú...

Szia!
Nem akarok ünneprontó lenni, de ennek van saját topic-ja.
Távcsöves adok-veszek

Tudod, rend a lelke mindennek...

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.05.09. 13:46

justincase81 írta:
2020.05.09. 09:42
így olyan távcsövet vettem, amit nem tudok kihasználni.
Ha egy 80/600 ED APO-t nem tudsz kihasználni, akkor egyik távcsövet sem tudod majd.
Én biztos, hogy nem válnék meg tőle. Vissza fogod sírni később.
A fényszennyes belvárosra nem az átmérő növelése a megoldás.
A nagyobb átmérő, hogy mi mindennel többet fog begyűjteni amit nem kellene, azt most hadd ne magyarázzam, inkább tényleg olvasd el a házit. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.09. 14:29

justincase81 írta:
2020.05.09. 09:42
Sziasztok! Eladó lehet egy BTC-n vásárolt teljesen patika állapotú, még 4 évig garanciális SkyWatcher 80/600 ED apo AZ5 mechanikán ( https://tavcso.hu/termekcsoport/swapo80az5 ) Sajnos vásárlás előtt nem csináltam meg a "házi feladatot", így olyan távcsövet vettem, amit nem tudok kihasználni. ...
Várás, várás!!! Szerintem ne kapkodd el, inkább gondold át.
Lehet, hogy a végén igazad lesz, és érdemes lehet lecserélni, de ne zsigerből döntsd el, főleg, kezdőként.

A legfontosabb kérdés: tudod-e már, hogy mi érdekel leginkább az égen?

Mert pl. bolygókhoz, Holdhoz és a Naphoz (de ott napszűrővel vagy Hershel prizmával) nagyon is jó lehet egy jó okulárkészlettel egy ED lencse, amivel 150, esetleg 200x nagyításig elmehetsz. Ha pedig ez kevés, egy jó minőségű 2x Barlow-val már több mint elég a nagyítása, de - ne lepődj meg - ott már erősen színezni fog. A 80-as átmérő pedig - többé-kevésbé - seeing-függetlenül, vagy inkább kevésbé seeing-függő, szép képet ad - még ha nem is egy APO. Hiába hazudják annak, hogy jobban el lehessen adni, az egy kéttagú akromát, alacsony diszperziójú (ED) üveggel. Ettől még persze lehet igen jó a képe, pláne egy hasonló méretű és nyílásviszonyú korona-flint akromáthoz képest, de a három tagú fluorit tripleteknek a nyomába sem ér, viszont sokkal olcsóbb. (Gondold el, ha egy 80mm-es triplet APO képét elérné, vagy akárcsak érdemben megközelítené egy ilyen "filléres cucc", akkor ki az a bolond, aki tripletet venne 5-ször 6-szor ennyiért...???: https://cfftelescopes.eu/product/refractor-80-mm)

De vissza a lényeghez: bolygózáshoz ez a cucc teljesen jó és racionális indulás (bár a fókusza lehetne hosszabb...). Még a mechanika is elmegy alá némi szódával, pláne, ha nem fotózol, csak vizualizálsz.

Ha viszont a mélyég-objektumok vannak a fő érdeklődési körödben, akkor oda valóban sok fény kell, amit csak a nagy átmérő tud begyűjteni. A jelenlegi felszerelésed újkori árából kábé már egy 25, sőt, akár 30cm-es Dobson is kijött volna, ami már igen komoly méret a ködökhöz és galaxisokhoz, főleg Délegyházától kissé távolabbról (és persze Holdmentes éjszakán... :lol: ). Bolygókat pedig azzal is lehet látni, ámbár ott a képminőség már kissé nagyobb lutri, több ok miatt is. :?

Tehát előbb gondold át a fentieket, és utána dönts.
Szerintem.


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.05.09. 14:34-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.05.09. 14:32

D.Laci írta:
2020.05.09. 13:25
justincase81 írta:
2020.05.09. 09:42
Sziasztok! Eladó lehet egy BTC-n vásárolt teljesen patika állapotú...

Szia!
Nem akarok ünneprontó lenni, de ennek van saját topic-ja.
Távcsöves adok-veszek

Tudod, rend a lelke mindennek...

D.Laci
Köszönöm, kerestem az adok veszek részleget, csak nem eléggé. Törlöm a hozzászólást.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.09. 14:35

justincase81 írta:
2020.05.09. 14:32
D.Laci írta:
2020.05.09. 13:25
... Törlöm a hozzászólást.
Innen már ne töröld, mert értelmetlenek lesznek a hozzászólások!!!
Inkább a releváns topic-ban válaszolj.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.05.09. 14:38

Attila írta:
2020.05.09. 14:29
justincase81 írta:
2020.05.09. 09:42
Sziasztok! Eladó lehet egy BTC-n vásárolt teljesen patika állapotú, még 4 évig garanciális SkyWatcher 80/600 ED apo AZ5 mechanikán ( https://tavcso.hu/termekcsoport/swapo80az5 ) Sajnos vásárlás előtt nem csináltam meg a "házi feladatot", így olyan távcsövet vettem, amit nem tudok kihasználni. ...
Várás, várás!!! Szerintem ne kapkodd el, inkább gondold át.
Lehet, hogy a végén igazad lesz, és érdemes lehet lecserélni, de ne zsigerből döntsd el, főleg, kezdőként.

A legfontosabb kérdés: tudod-e már, hogy mi érdekel leginkább az égen?

Mert pl. bolygókhoz, Holdhoz és a Naphoz (de ott napszűrővel vagy Hershel prizmával) nagyon is jó lehet egy jó okulárkészlettel egy ED lencse, amivel 150, esetleg 200x nagyításig elmehetsz. Ha pedig ez kevés, egy jó minőségű 2x Barlow-val már több mint elég a nagyítása, de - ne lepődj meg - ott már erősen színezni fog. A 80-as átmérő pedig - többé-kevésbé - seeing-függetlenül, vagy inkább kevésbé seeing-függő, szép képet ad - még ha nem is egy APO. Hiába hazudják annak, hogy jobban el lehessen adni, az egy kéttagú akromát, alacsony diszperziójú (ED) üveggel. Ettől még persze lehet igen jó a képe, pláne egy hasonló méretű és nyílásviszonyú korona-flint akromáthoz képest, de a három tagú fluorit tripleteknek a nyomába sem ér, viszont sokkal olcsóbb. (Gondold el, ha egy 80mm-es triplet APO képét elérné, vagy akárcsak érdemben megközelítené egy ilyen "filléres cucc", akkor ki az a bolond, aki tripletet venne 5-ször 6-szor ennyiért...???: https://cfftelescopes.eu/product/refractor-80-mm)

De vissza a lényeghez: bolygózáshoz ez a cucc teljesen jó és racionális indulás (bár a fókusza lehetne hosszabb...). Még a mechanika is elmegy alá némi szódával, pláne, ha nem fotózol, csak vizualizálsz.

Ha viszont a mélyég-objektumok vannak a fő érdeklődési körödben, akkor oda valóban sok fény kell, amit csak a nagy átmérő tud begyűjteni. A jelenlegi felszerelésed újkori árából kábé már egy 25, sőt, akár 30cm-es Dobson is kijött volna, ami már igen komoly méret a ködökhöz és galaxisokhoz, főleg Délegyházától kissé távolabbról (és persze Holdmentes éjszakán... :lol: ). Bolygókat pedig azzal is lehet látni, ámbár ott a képminőség már kissé nagyobb lutri, több ok miatt is. :?

Tehát előbb gondold át a fentieket, és utána dönts.
Szerintem.


MDA

Köszönöm Attila, jól látod hogy kapkodok... :) Viszont egyértelműen a mélyég-objektumokat szeretném megfigyelni alkalomadtán, és arra jutottam hogy erre a célra tényleg jobb pl. egy Dobson, amít írtál is. Valaki pedig boldogan fog fotózni ezzel a refraktorral...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.05.09. 15:03

justincase81: mélyegezni (amennyiben ködös objektumokra, azaz galaxisokra, diffúz ködökre, azaz valóban ködfoltként látszó objektumokra gondolsz) csak fényszennyezés mentes, sötét égen van valódi esély. Ez a legfontosabb a mélyegezésnél. Pl. városi környezetből (kisváros utcai lámpákkal, egy-két logisztikai bázis a távolban, stb.) NEM LESZ JÓ. Minden csak halvány paca lesz, ha egyáltalán látod. Még egy 25-30 centissel is. Nagyon kevesek azok a szerencsések, akik kitelepülés nélkül érdemben tudnak mélyegezni.
Inkább próbálj ki nagyobb csöveket valamelyikünknél, nehogy az is csalódást okozzon.
És lassíts, a kapkodás a csillagászatban nem kifizetődő :-)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”