Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.14. 09:14

Sidius írta:... egy a fontos közülük, amit nem értek, és aki tud tippet adni, attól köszönettel fogadom. ...


Flat-korrekciót készítettél?
Amíg nem korrigálod a képet flat-tel is, addig sokkal nehezebb bármit is mondani: az dönti el, hogy az égen van a "probláma" (pl. háttér gradiens), vagy a leképező/feldolgozó rendszeren belüli.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.14. 17:09

Nincs flat kép. Eddig se volt, nincs vignettáció sem, de ettől még biztos hasznos lenne, csak még nem jutottam addig. Viszont eddig nem volt ilyen eset. Most meg úgy tűnik, megint nincs, ugyanis hajnali kettőkor fel kellett kelnem, mert baromi rosszul aludtam. Az ilyesmit csak félig szoktam bánni, mert kimegyek a csillagdába és kész -már ugye ha derült az ég. Ezúttal véletlenül az volt. Ismételtem az M51-et, most már 35 s időkkel. Ezúttal nem volt vörös oszlop. Így továbbra is talány marad a mibenléte, de igen érdekelne, hogy mi a fene okozhatta. Egyébként a flat nekem is eszembe jutott. De a sötétképek készítésekor sem volt ez az effektus, tehát -elvileg- nem a kamera okozta, különben eltűnt volna a feldolgozásánál. Viszont tegnap este minden felvételben kivétel nélkül benne volt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.14. 20:49

Sidius írta:... Egyébként a flat nekem is eszembe jutott. De a sötétképek készítésekor sem volt ez az effektus, tehát -elvileg- nem a kamera okozta, különben eltűnt volna a feldolgozásánál. ...


Bocsi, de ez így ebben a formában nem igaz... :? Attól még, hogy nem a kamera okozza, egyáltalán nem biztos, hogy eltűnik a hiba a feldolgozásnál - flat nélkül.

A dark kép csak a pixelek sötét- (termikus) zaját, az érzékelőbe épített analóg erősítő saját zaját (bias) és a kiolvasási (kvantálási) zajt tartalmazza. De semmit nem mutat az objektív fénybelépő felülete és az érzékező pixeljei közötti teljes optikai rendszer leképezési hibáiból.

A flat kép nem a kamerával van összefüggésben, hanem az előtte lévő optikai rendszerrel.

Nem könnyű ötletelni, hogy mi lehetett a vörös sáv, de nagy valószínűséggel a dark-képeknek ehhez csak akkor lehetne köze, ha a kiolvasó erősítő áramkörei a chip mellett, balra lennének, és annak a hője fűtené a képszélt (ez a jelenség pl. az én Meade DSI III pro mono kamerám esetében brutálisan látszik, ott a bal felső saroknál). De ennek ellent mond, hogy a másnapi képeket még hosszabb expo-val készítetted, és azon pedig egyáltalán nem is látszik. Tehát én az érzékelőt kizárnám a lehetséges okok közül.

De lehet pl. felhő, vagy ami a legvalószínűbb, egy közeli lámpa, ami bevilágított a tubus elejébe (a színe is ezt valószínűsíti); másnap pedig nem világított, mert az éjszaka közepén már nem volt felkapcsolva.

Itt van jobban kiemelve a jelenség:
M51v2.jpg


De nyilván, ez csak tipp.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.15. 09:28

Köszi!
Mármint azt akartam mondani, hogy ha a kamerában van az a vörös rész, akkor a Darkon is rajta kéne lennie, de nincs rajta, mert akkor kivonásra is került volna. Az egyetlen közeli lámpát (kb. 200 m) kitakarta az eltolt tető, ráadásul változó irányokba is fényképeztem, de a világos folt helye maradt. Van még pár utcai lámpa, ezek közvetlen fénnyel többszáz méterre vannak, de eddig is ott voltak. Érdekes, az biztos. Ugyanakkor nem nagyon találok én sem a külső fényforráson kívül más magyarázatot. Valami pedig okozta, és iránytól függetlenül ugyanott. A Newton a Cassegrain oldalán van, ennek tubusa túl is nyúlik rajta kb. 250 mm-rel, a színe pedig bordó. Szóval a tubus oldaláról visszaverődhet fény a Newton kihuzata felé. A kérdés, hogy milyen fényforrás az amit nem veszek észre és ezt okozza? :lol:
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2018.03.15. 09:40

Sziasztok!

A távcsőboltok honlapjain találhatóak különböző T2-ről fényképezőgép bajonettre átalakító adapterek.
Ezek között van amelyik jó Canon MILC géphez (EF-M bajonett)? Nem mindig egyértelmű számomra a kép alapján.

Üdv,
Viktor
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.03.20. 19:40

Tisztelt Csillagfotósok!
Leh et, hogy már írva vagyon, de nem emlékszem, hogy olvastam volna, most pedig nem találtam, had tegyem fel a kérdést:
vesszük észre, mi a jelentősége, mikortól számít, hogy egy digitális canon kamerát átalakítottak csillagfotózásra, vagy nem? Azt a bizonyos vörös szűrőt kivették, s ez által azt a tartományt érzékenyebben veszi?
Mennyiben más, "rosszabb", mi az amit nem fog tudni egy nem átalakított gép?
Bocsánat, ha "újráznotok " kell! A válaszokat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Vurai Tamás
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.21. 09:08

Szó szerint "csillagfotózáshoz" nem kell kivenni a DSLR fényképezőgépekből semmit.
Tehát nyílthalmazok, extragalaxisok, aszterizmusok (általában) nyugodtan fotózhatók "standard" fényképezőgépekkel is.

Az érzékelő elé beépített infravörös szűrő - milyen véletlen... :lol: - az infravörös tartományt (illetve annak egy részét) vágja le a gépbe érkező fény spektrumából, mert ott már más a lencsék fókusza, és - mivel az érzékelők általában az ún. "közeli infravörös" tartományra is érzékenyek, ezért érzékelhető mértékben rontaná a képélességet pl. egy természetfotónál.

Az éjszakai égen viszont vannak olyan objektumok, amelyek adott esetben ebbe a tartományba eső, ún. "hidrogén alfa" emissziós hullámhosszon sugároznak legintenzívebben. Ilyenek tipikusan az emissziós (pl. planetáris) ködök, hidrogén-felhők (pl. NGC7000). Ezek a "hagyományos" fényképezőgépekkel nem, vagy csak nagyon nehézkesen fotózhatók. Ilyenkor érdemes kiszerelni azt a bizonyos infra-szűrőt az érzékelő elől; de ezzel a mindennapi használatra két ok miatt is elveszti a használhatóságát a gép. Egyrészt a kép színhőmérséklete erősen megváltozik (bár ezt némi utómunkával még lehet orvosolni többé-kevésbe), másrészt viszont az előbb említett okok miatt lágyabbá válik a képe, és ez utómunkával sem orvosolható. Ez a lágysága természetesen az asztrofotók esetében is érvényesülni fog, de ott - mivel a ködök egyébként is ködösek, tehát általában sincs határozott kontrasztjuk, így nem zavaró. De ez (is) az oka annak pl., hogy hidrogén-ködöket jobb H-alfa szűrőn keresztül fotózni. Ekkor - egyrészt jelentősen megnő a kép jel-zaj viszonya, másrészt CSAK az adott infra-tartomány éri el az érzékelőt, s így a fenti elmosás nem következik be, tehát SOKKAL élesebben rajzolódnak ki a ködben esetleg meglévő lökéshullám-frontok. (Ennek viszont az az ára, hogy a kevesebb beérkező fényáram miatt sokkal hosszabb expozíciós időket kell alkalmazni.)

Fontos megjegyzés: a fenti képlágyító hatás természetesen csak a fotó-objektívek és lencsés vagy katadioptrikus távcsövek esetén lép fel, hiszen a tükrös távcsövek nem törik meg a fénysugarakat (csak visszaverik), így ott a fókusz nem is függ a fény hullámhosszától.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
zbaka
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.04.06. 13:57

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: zbaka » 2018.05.02. 07:59

Sziasztok! Canon 77D-rol mi a velemenyetek? Alkalmas astrofotozasra "ugy altalaban"? Hetkoznapi fotozasra is hasznalnam az asztrofotozas az meg totalisan uj dolog nekem igy csak azt szeretnem tudni mennyire (nem) nyulok melle vele.

Koszonom a valaszokat!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.05.02. 09:05

zbaka írta:Sziasztok! Canon 77D-rol mi a velemenyetek? Alkalmas astrofotozasra "ugy altalaban"? Hetkoznapi fotozasra is hasznalnam az asztrofotozas az meg totalisan uj dolog nekem igy csak azt szeretnem tudni mennyire (nem) nyulok melle vele.

Koszonom a valaszokat!

Nem nyúlsz mellé, sokáig nem az lesz a gyenge láncszem.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2018.09.09. 19:57

Sziasztok!
Nagyon alap kérdés: mikro 4/3 bajonetthez vajon kapni olyan adaptert, amivel egy akromátra fel lehet tenni? (Nem álltam neki végigkutatni a témát, bevallom, gondoltam, hátha így könnyebben és gyorsabban jutok használható információhoz.)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”