Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Astrokukac
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.10.18. 10:02

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Astrokukac » 2010.06.12. 12:14

Én is próbáltam canonnal Vénuszt fotozni viszont több értelmét látom egy sima kis skatulyagéppel valo videozásnak, mivel canonnal a részletek elvesznek , talán a fázist megkapod de annál többet nem igazán, Amugy ha lehetőséged van növelhetnéd még a nagyítást.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.06.12. 22:57

A nagyítást asztrofotózásnál elég nehéz értelmezni, inkább azt érdemes megadni hogy eredően mekkora fókusztávolság rajzolja ki az érzékelőn a képet. Nálad ez ha jól sejtem primer fókusz és 900mm. Ez határozza meg a látómező méretét és a képskálát. A Canonok ilyen szempontból jó viszonyítási alapot nyújtanak mert többnyire ugyanakkora érzékelővel dolgoznak. A képskálát "/pixelben szokták megadni. Ha jól számolom ez nálad kb. 1,2"/pixel.
A fényes vénusz képe kicsit mintha el lenne torzulva háromszög-szerűvé a légrés-lemezkékkel átellenben. Ez engem egy téli fotózásra emlékeztet amikor meredten figyeltem a monitoron hogyan bizonytalanodik el majd szakad 3 részre a vezetőcsillagom egy óra alatt. Kimentem megnézni mi a gond, tekergettem az élességet és láttam hogy súlyosan meg van nyomorgatva a lencse. A hőtágulástól úgy összement a műanyag lencsefoglalat hogy nem bírtam meglazítani a leszorító gyűrűt! (abszurd de ugyanakkor a főtükör is feszült volt)

tipp a rezgések elkerülésére: USB kábelen keresztül érintés nélkül tudod elsütni a gépet, sőt ha szerencséd van és az 1000D már támogatja, akkor előtte tükörfelcsapást is csinálhatsz. A tükör is nagyot tud rántani.
Amúgy meg hajrá, rá fogsz érezni hogy mit hogyan csinálj!
Astrokukac
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.10.18. 10:02

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Astrokukac » 2010.06.13. 18:15

Szeretnék kérdezni a Registax meg az Iris felől..letöltöttem mindkettőt és nem egészen értem az átlagolás dolgot. Készítettem 7db 1 perces Tejút fotót + egy sötét képet, de nem tudom ezeket kombinálni..tehát minden framenek külön csináljam meg a dark szűrést vagy csak az átlagolás után?

És esetleg valami javaslat a 18mm nél készült Tejút fotókkal kapcsolatban, tapasztalatok a két programmal kapcsolatban?

u.i. mindenkinek ennyire leterheli a számítógépét (Registax), jobban akár a photoshop?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.13. 22:03

Mélyéghez szerintem inkább az Irist használd, mint a Registaxot.
Igen, minden eredeti képből először le kell vonni a darkot, utána átlagold őket.
Vagy próbáld ki a Deepskystackert, azt pofonegyszerű használni.
Ha dolgozik, tudja terhelni a gépet, de attól függ, épp mit csinál. A Registax úgy vettem észre, csak egy processzort használ, de pl. az Avistack az összes elérhetőt (két magot biztosan :)) tud használni.

--mpt
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.13. 23:54

Ha még precizebben akarsz eljárni, akkor nem 1 db darkot készítesz, hanem legalább 4-5 darabot, és ezeket medián átlagolod, és ezt vonod le a képekből. Érdemes ezeket úgy készíteni, hogy a felét az képek előtt ,a felét a képek után készíted.
Még precizebben: offset képet is kellene készíteni, kb ugyanolyan mennyiségben, mint a darkokat. Ezek a 0 (vagy legkisebb) záridejű képek. Ezeknek a medián átlagát a darkokból kell levonni.
Érdemes még flat képet is készíteni, de az egy külön procedura, viszont jó hír ,hogy azt egyszer megcsinálod, és amíg az optika nem nagyon változik, addig jó az a flat.

Üdv

Kvi
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.14. 09:27

Köszönöm a tippeket,

Igen, tud előzetes tükörfelcsapást, ráadásul ilyenkor még az LCD is használható ha szükség van rá. Igen, primer fókuszban fotózok, kézi fókusz állítással.
A nagyítást sajnos nem tudom növelni, mert a barlow-lencsémben nincs T2 menet. De Tarjánban addig fogom járni a sátrakat, míg valaki el nem cseréli a nem használt menetesét egy nem-menetesre. :)

USB-n keresztül nincs lehetőségem fotózni kertesház hiányában, reméljük az időzítő beválik. Amúgy sem egy számítógép előtt ülős hobby ez, véleményem szerint (pedig informatikus vagyok). :)

Szokás jpg képeket is készíteni, vagy ha fotó, mindenképp legyen RAW?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.06.14. 10:08

Mindenképp legyen RAW. A jpg csak 8 bites színmélységet enged, a DSLR kamerák meg 12-14 biteset. Ráadásul a jpg veszteséggel tömörít, emiatt a képeken egy négyethálós mintázat jelenik meg, ami ugyan normális fényképeknél nem zavaró, viszont csillagászatiaknál már igen. Igaz lehet elvileg tömörítésmentes jpg-t készíteni, de szerntem a kamerák nem ilyet csinálnak.

Az időzítő helyett készíthetsz kézi távkapcsolót. Canonhoz a leírás: http://www.covingtoninnovations.com/dsl ... lease.html. Az anyagköltség kb 500 Ft (ennek a fele a doboz :-)

Azt meg majd meglátod, hogy mennyire számítógép előtt ülős hobbi ez, a fotózás rengeteg utómunkát igényel, ha igényes vagy hasznos képeket akarsz gyártani.

Kvi
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.14. 12:06

Letöltöttem az Iris-t, kellően összetettnek tűnik, ha lesz időm (és persze nyersanyagom), tanulmányozom.
Szombaton a bolygóké lesz a főszerep. Milyen záridővel és ISO-val illik fotózni a bolygókat?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.14. 12:22

Arpstronomer írta:Milyen záridővel és ISO-val illik fotózni a bolygókat?


Mármint DSLR-rel? Azok nem igazán erre valók, én inkább webkameráznék. Bár ha tud videót crop módban, jó lehet, itt egy kis értekezés a dologról: http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic.php?f=6&t=121

--mpt
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.06.14. 12:24

KVI írta:Az időzítő helyett készíthetsz kézi távkapcsolót. Canonhoz a leírás: http://www.covingtoninnovations.com/dsl ... lease.html. Az anyagköltség kb 500 Ft (ennek a fele a doboz :-)


Ez a link nekem most nagyon jól jött, kösz, hogy megosztottad! Azt hittem bonyolultabb ügy egy ilyen távkioldó kábel!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”