Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.05. 21:00

Janicsillagasz írta:... Igen úgy tűnik hogy ez lesz a bibi, ugyanis a fókuszt úgy állítottam be, hogy okulárt beletettem, beállítottam az én szememhez, ki az okulárt meg a tartóját, fel az adapterrel rögzített gépet és fotózás..... de nem lett jó.


Na igy tuti, hogy nem lesz eles a kep, kiveve, ha elozoleg beallitott (parfokalizalt) okulart hasznalsz. Az okularral a fokuszsikot allitod elesre, az ott levo kepet nezed, a fotozasnal meg ugyanennek a siknak kell a gep belsejebe, az erzekelore esni.

--mpt
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.04.06. 09:00

Sziasztok!

Nálam szintén egy Nikon D40, egy 250/1200-es Newton (Celestron), illetve egy 120/1000-es Celestron üzemel. A primer fókuszos fényképezés pedig nálam is vadiúj "hobbi"... Viszont van egy "hivatalos" Nikon adapterem (bármelyik távcsőboltban kapható 4 pénzért), amely max 1 cm vastagságú. Az adatter egyik fele értelemszerűen bajonettes a gép irányába, a másik fele pedig belső menettel várja a távcsövekhez adott okulár adaptereket (1,25"). Egyik távcsőnél sem jelentkezett az a probléma, hogy nem érem el a képsíkot, sőt elegendő mozgásterem maradt mindkét irányba.

Két teszt képet fel is tettem a nevem alá. IMHO, az általatok készített 3 cm-es adapter már sok, mert egy Newton-on okulárkihuzat úgy max 5-6 centit szokott plusz-minusz játszani, így szerintem éppen kicsúsztok a tűréshatárból...
Sziasztok!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.07. 07:16

Ha már a dobsonos fotózásnál tartunk, nekem lenne egy kérdésem a tapasztaltabb fotósok felé.

Szerintetek meg lehet csinálni azt, hogy az EOS300D-vel és a dobsonnal csinálok egy fotósorozatot, pl. a Holdról, majd ezt átlagolom a Registax-szal? Úgy gondoltam, hogy rögzítem a dobsont, majd ahogy a Hold átvonul a látómező közepe táján, lövök max. 1-2 tucat képet. (A már említett primer fókuszos módszerrel.)

A Registax a látómezőn való átvonulásból eredő mozgást is képes feldolgozni?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.07. 09:15

Szia!

Elmozdulassal altalaban nincs gond, a nagyobb problema a latomezo elfordulasa. Bar ez a par masodperc alatt, mig elkeszul a sorozat, nem szamottevo.

--mpt
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.07. 15:58

Akkor azt hiszem, valamelyik nap teszek egy próbát. Kíváncsi vagyok, mi jön össze. Jobb lesz-e a kép vagy sem.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.02. 13:55

Namost akkor.
Van egy 70/900mm-es refraktorom, amelynek kihutazata 31,7mm-es, ehhez barlow-lencsét is be tudok tekerni. És van (nincs, de tegyük fel) egy Nikon D3000-es DSLR masinám. Hogyan tovább? :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.02. 14:09

Hogy merre, az attol fugg, mit szeretnel fotozni ;)
melyeg -> elegge fenygyenge a muszer, ezen a barlow meg csak ront (es akkor nem beszeltunk a kihuzat okozta esetleges vignettaciorol), ezen felul melyeg fotozasnal rendkivul fontos a massziv, pontos mechanika.
Hold/Nap/Bolygok -> en inkabb ebbe az iranya fordulnek. Az oragep jo, ha van, de ha nem olyan massziv a mechanika, nem tragedia. A hosszu fokusz jol jon, meg a ketszerezo is esetleg.

En arra szavaznek, hogy DSLR helyett webkameraban (ne T***o gazdasagos, hanem tavcsoboltban kaphatoban, esetleg - ha meg talalsz - Philips SPC900) gondolkozz.
Persze a DSLR is jo moka, de tartok tole, tobb szenvedes lenne vele, mint siker. Esetleg a tavcso _melle_ szerelve, kovetve az eg forgasat, szep nagylatoszogu kepeket tudsz csinalni, ilyenkor a vezetes sem olyan kritikus (mondjuk ha 18mm-es objektivjevel fotozol, akkor 900/18=50x nagyobb hibakat "engedhetsz meg" a vezetesben, mintha a tavcsovon at fotoznal).
Nekem is Nikonom van - ha hobbifotozol vele, akkor igazabol mindegy, milyen markat valasztasz, szerintem 1-2 asztrofotora (meteorvadaszat, egyuttallasok, Iridium, stb) mindegyik megfelel. Direkt asztrofotozasra viszont a Canonokat hasznaljak a legtobben, nem veletlenul.

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.02. 14:13

mpt írta:Hogy merre, az attol fugg, mit szeretnel fotozni ;)
--mpt


Persze, főleg azért a nagyobb égi objektumokat szeretném fotózni, nagyjából ismerem a korlátaimat.
A kérdés inkább arra vonatkozott, hogyan tudom becsavarni a foglalatba a fotómasinám? Létezik adapter az ilyen típusú foglalatokhoz?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.02. 14:17

Letezik, ugy hivjak, hogy 1.25"/T2 adapter. Egyik fele az okularkihuzatba, a masik meg T2 szabvany menet, oda mar kapsz masik adaptert, ami T2 menetbol a fenykepezogepednek megfelelo bajonett-csatlakozast csinal.

De nekem oszinten szolva zsakutcanak tunik... (tartok nagyon a vignettalastol).

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.06.02. 14:20

mpt írta:Letezik, ugy hivjak, hogy 1.25"/T2 adapter. Egyik fele az okularkihuzatba, a masik meg T2 szabvany menet, oda mar kapsz masik adaptert, ami T2 menetbol a fenykepezogepednek megfelelo bajonett-csatlakozast csinal.

De nekem oszinten szolva zsakutcanak tunik... (tartok nagyon a vignettalastol).

--mpt


Köszönöm! Pici a mechanikám, kérdéses a kiegyensúlyozás, de azt hiszem egy próbát majd teszek vele.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”